مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

امیرحسین رحمانی،   3990408152 ۲۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

با مشخص شدن ترکیب سیاسی مجلس یازدهم که عمدتاً از اصولگرایان بودند برخی پیش‌بینی می‌کردند احتمالاً با شروع به کار پارلمان عملاً یک صف‌بندی علیه دولت شکل خواهد گرفت. آن‌ها نامه‌ای که بامداد 6 تیرماه توسط ۱۲ رئیس کمیسیون تخصصی مجلس به رئیس‌جمهور منتشر شد را در این راستا ارزیابی می‌کنند. روسای کمیسیون‌ها در نامه خود بر ضرورت تغییر در روند هفت‌ساله مدیریت کشور اشاره و تأکید کردند: بنای آنچه سابقاً با مجلس داشته‌اید را کنار بگذارید و بدانید نمایندگان مردم در مجلس یازدهم در مقابل حقوق مردمی که در طول تاریخ بی‌نظیرند، سکوت نخواهند کرد.

 علی ربیعی، سخنگوی دولت به نامه روسای کمیسیون‌ها پاسخ داد. البته فعلاً این امیدواری وجود دارد که این نامه‌نگاری‌ها تا همین اندازه باقی بماند و دولت و مجلس به‌عنوان دو رکن نظام جمهوری اسلامی وقت خود را صرف مشکلات و مسائل واقعی مردم نمایند.

رئیس‌جمهور نیز به‌درستی در جلسه هیئت دولت تأکید داشت: الآن موقع دعوا نیست؛ برفرض یک کسی نظری دارد، الآن وقت دعوای مجلس و دولت نیست؛ وقت دعوای قوه قضائیه و دولت نیست؛ این سه قوه امروز باید کامل متحد باشند و همدیگر را یاری کنند.

بیشتر بخوانید:

روسای کمیسیونهای تخصصی مجلس خواستار تغییر روند مدیریت هفت ساله رئیس جمهور شدند/مجلس سکوت نمی کند

واکنش ربیعی به نامه رؤسای کمیسیون‌های مجلس به رئیس جمهور

اگرچه نمایندگان مجلس یازدهم دغدغه‌های جدی نسبت به مسائل و مشکلات مردم‌دارند و وظیفه نیز دارند که از این بابت بر عملکرد دولت نظارت نمایند و قوانین لازم را تصویب نمایند اما باید تا آنجا که امکان دارد فعالیت خود را با صبر و آرامش پیش ببرند. البته این سخن هرگز به معنای این نیست که نمایندگان در انجام وظایف خود سهل‌انگاری کنند و چشم خود را بر روی کم‌تحرکی و ضعف‌های دولت ببندند. اما گاهی به دلیل شرایط، کابینه لب مرزی و اینکه به پایان دولت حدود یک سال بیشتر باقی نمانده نمایندگان هم ناچارند در محاسبات خود چنین مسائلی را در نظر بگیرند.

هم‌زمان از دولت هم انتظار است در قبال شرایط مردم و وضعیت نابسامان تصمیمات و اقداماتی را در دستور کار قرار دهد. بخصوص این‌که اقشار ضعیف‌تر جامعه این روزها در موقعیت بسیار نامناسبی قرار دارند و تلاطم‌های اقتصادی هر روز فزونی می‌یابد. همچنین باید این نکته در نظر گرفته شود اگر تا دیروز دولت از طریق لابی‌های سیاسی در مجلس دهم می‌توانست تأثیر ابزارهای نظارتی را کم اثر یا بی‌اثر کند اما با تغییر جهت سیاسی مجلس این‌گونه اقدامات دیگر جواب نخواهد داد و واقعاً باید برنامه مشخصی برای حل معضلات داشته باشد.

البته بهتر آن بود روسای 12 کمیسیون مجلس، نامه اول خود به رئیس‌جمهور را حداقل منتشر نمی‌کردند و اگر احیاناً طی هفته‌ها یا ماه‌های آینده در فعالیت دولت به‌صورت محسوس تغییر و اتفاق خاصی رخ نمی‌داد مبادرت به چنین کاری می‌کردند. همچنین از نمایندگان انتظار است که در نامه خود راهکارهای مشخص و عینی برای حل مشکلات ارائه دهند و گرنه اشاره به مسائل و مصائب که هنر چندانی ندارد.

با تمام این اوصاف باید گفت شرایط و وضعیت اقتصادی به‌گونه‌ای است که دو قوه حتماً باید با تعامل و همگرایی زمینه کاهش مشکلات را فراهم آورند و از هرگونه مجادله و بحثی که موجب تشدید تنش بین قوا می‌شود باید جلوگیری کرد. مردم نیز خواهان بهبود شرایط یا حتی وخیم‌تر نشدن می‌باشند و اگر احیاناً جدالی بین دو طرف باشد و توجهی به مشکلات نباشد دلسردی آن‌ها مضاعف خواهد شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۰۲۵۷۵۱۳:۵۶:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۹
نه این مجلس و نه این دولت و نه نهاد دیگری با این همه مشکل، نمی تواند کاری بکند. مشکلات مانند یک گوله کلاف کانوا بزرگ هستند که در همه تنیده شده و هزار سر دارند.
ناشناس۱۵۰۲۷۶۶۱۵:۴۱:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۹
عمده مشکلات کشور بدلیل سوء مدیریت اصلاح طلبان در بدنه دولته اصلاح طلبان باید از سیاست کناره گیری کنند.
ناشناس۱۵۰۲۸۲۰۱۶:۳۶:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۹
عمده مشکلات کشور ناشی از تحریمها است. باید با کشورهای غربی تعامل کرد.
ناشناس۱۵۰۲۸۲۷۱۶:۴۱:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۹
اره قبلش در 8 سال احمدی نژاد اصولگرا گل و بلبل بود !
ناشناس۱۵۰۲۸۵۶۱۶:۵۸:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۹
دوست عزیز !مشکل افرادی مثل شما هستند که هنوز تو اصلاح طلب و اصولگرا موندی ،نمیدونم چند بار دیگه باید این دو سوراخ گزیده بشیم تا حالیمون بشه
ناشناس۱۵۰۳۱۷۰۰۰:۲۶:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۱۰
اساسا مشکلات کشور رابطه کاملا مستقیم با سو مدیریت مسئولین در گذشته و حال دارد و هیچ جناحی هم در ایران عملکرد مدیریتی قابل قبولی نداشته است.
ناشناس۱۵۰۳۰۴۷۲۱:۱۴:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۹
مجلس باید روی معضلاتی که بیشتر مردم جامعه و جوانان را آزرده کرده تمرکز بیشتری داشته باشد و مستمراً بر آنها نظارت و پیگیری کند. بنظر اینجانب 2 مسئله اصلی شامل 2 مورد زیر است: 1- مشکل اشتغال - راهکار اساسی و اولیه آن بکارگیری گسترده تحصیلکرده ها با هدایت پیشکسوتان در کارهای فکرافزاری، مطالعاتی و نرم افزاری است. 2- مشکل مسکن - راهکار اولیه و جهشی آن مبارزه جدی با احتکار مسکن است.
ناشناس۱۵۰۲۵۸۱۱۳:۵۸:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۹
نماینده های مجلس بهتر است زودتر به جهش تولید بپردازند. یک سوم سال گذشت هنوز کاری نکرده اند.
ناشناس۱۵۰۲۵۸۶۱۴:۰۰:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۹
نماینده های مجلس یازدهم باید اول با خودشان به تفاهم برسند. هنوز امضا سوگند نامه هایشان خشک نشده که 100 نفر از آنها می خواهند هیئت رئیسه را استیضاح کنند!
ناشناس۱۵۰۲۵۹۵۱۴:۰۳:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۹
نماینده های مجلس ماسک بزنند.
حسنعلی سبد سبد گل یاس۱۵۰۲۵۹۷۱۴:۰۳:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۹
از مجلسی آدم های دوره یازدهم می خواهیم طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را که در صحن مجلس دهم تصویب شد ولی به علت تبانی دولت و تعدادی از وکیل الدوله ها اجرایی نگردید لذا بر مجلس یازدهم از نان شب واجبتر اجرای این تحقیق و تفحص است طبری های زیادی در بانک مرکزی و بانک های تحت پوشش وجود دارند که باید شناسایی و مجازات شوند
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۵۰۲۶۰۸۱۴:۰۷:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۹
جناب قالیباف لطفا قوانین بسیار سختی در ارتباط با ۴ درصدی ها که خون ۹۶ درصد ماه را در شیشه کرده اند و این مهم یکی از شعارهای انتخاباتی شما بود به وعده خود عمل کنید
ناشناس۱۵۰۲۶۱۰۱۴:۰۹:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۹
اتفاقا پاتک خوبی بود تا دولت حواسش را جمع کند و اگر به همین راه ادامه داد کل دولت باید استیضاح شود
کور پیش بین در خشت خام و کج و معوج۱۵۰۲۶۱۸۱۴:۱۲:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۹
از مجلس انقلابی یازدهم انتظار است که هر چه سریعتر قانونی جامع و فراگیر تصویب کنند تا بر اساس آن همه افرادی که به ثروت های کلان و نامشروع رسیده اند مشخص گردند و این ثروت ها به جامعه برگردد و متخلفینی که این ثروت ها را به چنگ آورده اند به مجازات لازم برسند
ناشناس۱۵۰۲۶۲۷۱۴:۱۵:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۹
لطفا وضعیت نمایندگان مفسد اقتصادی رد صلاحیت شده را مشخص کنید و برای تنویر افکار عمومی روشن فرمایید قضیه آن رییس کمیسیون مجلس دهم که توسط آقای میر سلیم عنوان شده ۶۵ میلیارد رشوه گرفته را روشن بفرمایید
ناشناس۱۵۰۲۶۳۰۱۴:۱۹:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۹
استیضاح دولت خواست قلبی ملت ایران است
ناشناس۱۵۰۲۶۴۵۱۴:۲۹:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۹
مجلس محترم یازدهم از حسن و اسحاق بشدت ملولیم چه کنیم
بهرام۱۵۰۲۶۶۴۱۴:۳۷:۲۵ ۱۳۹۹/۴/۹
تا کی دعواهای بده وبستان دولت و مجلس پایان می یابد در این رابطه بانده اصلی ملت ایران می باشد بجای دعوا بفکر مردم باشید
ناشناس۱۵۰۲۶۸۴۱۴:۴۷:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۹
مجلس باید دولت و منفعل و ناکارآمد را بکار وادار نماید مردم از تورم افسارگسیخته و مشکلات اقتصادی و معیشتی به ستوه آمده اند.
ناشناس۱۵۰۲۶۸۵۱۴:۴۸:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۹
استیضاح وزراء ناکارآمد وظیفه ذاتی مجلس است نمایندگان نباید کوتاه بیایند.
ناشناس۱۵۰۲۶۸۷۱۴:۴۸:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۹
دولت روحانی توان اداره امور جاری کشور را ندارد باید استیضاح و برکنار بشوند.
ناشناس۱۵۰۳۲۲۶۰۲:۳۳:۲۱ ۱۳۹۹/۴/۱۰
سلام عزیز جان در شرایط کنونی استیضاح به نفع نیست چون دو دستگی و اختلاف ایجاد میکند مردم که رای اشتباه دادند باید تا اخرش وایستند
صمصام۱۵۰۲۷۴۳۱۵:۲۶:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۹
؟امیدوارم این مجلس همین رفتار را با دولت بعد انجام بدهد نه اینکه یگی دوباره بیاد و یک فیلم پخش کند بعد نمایندگان مانند جماعت صم و بکم فقط طرف رو نگاه کنند ! .
ناشناس۱۵۰۲۷۵۴۱۵:۳۲:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۹
منظور رئیس دولت اینست که مجلس و دستگاه قضایی کاری به بی کفایتی و رانت خواری و زیاده خواهی ما نداشته باشند بگذارند همچنان مردم فقیرتر شوند هر کجا لازم بود بنزین را و نان مردم را گران می کنیم دلار را بین غارت گران تقسیم می کنیم و اگر لازم باشد پای انقلاب و نظام و خون شهید را وسط می کشانیم. نه آقا رئیس حرف ملت چیز دیگریست. ملت خواستار استیضاح شماست خواستار پاسخگویی شماست.
ناشناس۱۵۰۲۷۷۱۱۵:۴۸:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۹
دولت روحانی دولت میلیاردرهاست وحقوقهای نجومی بگیر هیچ انتظاری نداریم
ناشناس۱۵۰۳۰۲۲۲۰:۵۲:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۹
سلام هم مجلس وهم دولت حرف هایشون بیشتر ازکارشون است مجلس همین آمده شمشیر را از روبسته برعلیه دولت این که نشد برای مردم نان و آب به فکر مردم باشید بیایید دست در دست هم بگذارید تا این اختلاس گران بی دین را ریشه کن کنید والسلام..
علی کوثری۱۵۰۳۰۷۷۲۲:۰۳:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۹
گروگان گرفتن معیشت ملت وعده‌های پوچ خوراندن زهردرکام ملت به جای سیب و گلابی برجامی نیش خند زدنها به گرفتاری ملت و عشق و دلباختگی به کدخدا ، آیا جایی برای کارکردن گذارده ؟!
ناشناس۱۵۰۳۱۶۳۰۰:۰۹:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۱۰
این که نمیشه هی بگید برای حفظ وحدت و فلان و بمان و.... هبچی نگید
ناشناس۱۵۰۳۳۶۳۰۸:۵۶:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۱۰
حقوق نمایندگان چند است و آنان چه فرقی با کارمند عادی باید داشته باشند ؟ چرا ...

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 5. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 8. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 9. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 10. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 11. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

 12. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 13. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 14. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

 15. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 16. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 17. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 18. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 19. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 20. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 21. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 22. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 23. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 25. پرونده اعتبارنامه تاجگردون بسته شد/ توصیه آیت‌الله جنتی به دولت/ اعتراف روحانی/ آیا آخوندی محاکمه می‌شود؟ 

آخرین عناوین