گزارش کمیسیون تحقیق درباره اعتبارنامه تاجگردون مشروعیت دارد؟

محمدعلی حبیبی،   3990404121 ۴۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
گزارش کمیسیون تحقیق درباره اعتبارنامه تاجگردون مشروعیت دارد؟

روز سه‌شنبه خبر تایید اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران در کمیسیون تحقیق اعتبارنامه منتشر شد. در همان روز حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون تحقیق در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌ها فرایند رای مثبت این کمیسیون به اعتبارنامه تاجگردون را توضیح داد.

چند بخش مهم این گفت‌وگو را بخوانیم:

«-بر اساس تصمیم کمیسیون قرار بود ۵ نفر به عنوان اعضای اصلی کمیته تحقیق فعالیت کنند که از همان ابتدا دو نفر وارد این موضوع نشدند و عملا کار توسط ۳ نفر پیش رفت.

-نمایندگان حاضر در کمیسیون تحقیق با حجم بالایی از اسناد معترضان و شخص آقای تاجگردون مواجه شده بودند که مجموعه اسناد ارائه شده به بیش از هزار صفحه می‌رسید. بسیاری از اسناد ارائه شده در این مدت زمان قابلیت «راستی آزمایی» نداشتند.... واقعیت این است که چگونه می‌توان همین مورد ادعایی را به صورت موردی بررسی کرده و نتیجه آن را در عرض ۱۵ روز به تجمیع رساند.

-نمایندگان حاضر در این کمیسیون به دلیل «حجت شرعی» که بر گردن ایشان بود، موارد مهمی که باید در رأی‌گیری مدنظر قرار می‌دادند را بر اساس گزارشات نهادهای نظارتی لحاظ کردند.»

خلاصه سخن فیروزی این است که به‌دلیل حجم بالای اسناد، موضوع اعتبارنامه عملا در کمیسیون تحقیق بررسی نشده و با به گزارش نهادهای نظارتی اعتبارنامه تاجگردون تایید شده است.

در این زمینه چند نکته به نظر می‌رسد:

*کمیسیون تحقیق بر اساس آیین‌نامه مجلس، صرفا برای بررسی اعتبارنامه تشکیل می‌شود. اعتبارنامه منتخبینی که مشمول اعتراض شده‌اند در صورت عدم اقناع منتخبین در شعبه، به این کمیسیون ارجاع می‌شود تا بررسی بیشتر و دقیق‌تر درباره موارد اعتراضی صورت گیرد. به‌همین جهت فرصت بررسی اعتبارنامه در شعب ۵ روز و در کمیسیون تحقیق ۱۵ روز تعیین شده تا این کمیسیون بتواند زمان بیشتری برای بررسی داشته باشد.

*مطابق آنچه گفته شد همه نمایندگانی که داوطلبانه و با رای شعب به عضویت این کمیسیون درآمده‌اند از روز نخست می‌دانستند وظیفه‌ای که با عضویت در این کمیسیون بر دوششان گذاشته می‌شود کاری زمان‌بر اما موقت است. بدین‌معنا که می‌دانستند حتی شاید مجبورند ۱۵ روز تمام‌وقت برای بررسی اعتبارنامه زمان بگذارند.

در چنین وضعیتی اساسا سخن‌گفتن از اینکه «حجم اسناد زیاد بود و ما وقت نکردیم رسیدگی کنیم» بی‌معنا و نشان‌دهنده بی‌مسئولیتی اعضای کمیسیون تحقیق است. طبیعی بود برای انجام وظیفه، همه کارهای خود را تعطیل می‌کردند و بر اعتبارنامه تاجگردون متمرکز می‌شدند تا بتوانند آن را به‌دقت مورد بررسی قرار دهند.

به‌علاوه باید گفت ۱۵ روز ابدا زمان کمی برای بررسی ۱۰۰۰ صفحه سند نیست و اگر اندکی مسئولیت‌شناسی و تعهد به انجام وظایف در کار بود می‌شد در همان زمان هم این اعتبارنامه را بررسی کرد.

از سویی دیگر مالک شریعتی یکی از نمایندگان معترض به اعتبارنامه تاجگردون با انتشار توییتی مدعی شده است کمیسیون تحقیق با ۱۵ روز زمان برای رسیدگی، صرفا یک‌ساعت برای استماع سخنان معترضان زمان اختصاص داده در حالی که در شعبه با ۵ روز وقت، بیش از دو ساعت برای بیان اعتراضات زمان اختصاص داده است.

همین نکته‌ای که شریعتی بیان کرده است نشان‌دهنده عدم توجه و اهتمام کمیسیون تحقیق به رسیدگی دقیق اعتبارنامه تاجگردون است.

*حتی در صورتی که زمان کافی وجود نداشت، می‌شد با مکاتبه با هیئت‌رئیسه مجلس برای تمدید مهلت رسیدگی اجازه گرفت. البته در تبصره ماده ۳۲ آیین‌نامه مجلس گفته شده اگر در ۱۵ روز گزارش ارائه نشود منتخبی که اعتبارنامه‌اش مورد اعتراض واقع شده یا ۱۵ نماینده می‌توانند درخواست کنند اعتبارنامه در دستور مجلس قرار بگیرد.

حتی اگر این تبصره را دلیلی برای ممنوع‌بودن تمدید تلقی کنیم کمیسیون می‌توانست درباره اعتبارنامه رأی‌گیری نکند و در نامه‌ای بیان کند که زمان برای رسیدگی کافی نبود و نتوانستیم به نظر متقن برسیم. حتما آن وضعیت بهتر از چیزی بود که عمل شده است.

*اساسا در آیین‌نامه مجلس به اعضای کمیسیون تحقیق اجازه داده نشده در داخل خودشان کمیته پنج نفره و سه نفره برای بررسی اعتبارنامه تشکیل دهند تا ایشان برایشان تصمیم بگیرند.

اصل ۸۵ قانون اساسی بیان می‌دارد «سِمَت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست.» مطابق این اصل، اعضای کمیسیون تحقیق حق نداشتند وظیفه خود را به کمیته پنج نفره و سه نفره واگذار کنند.

همه اعضای این کمیسیون شرعا و قانونا موظف بوده‌اند این اعتبارنامه را بررسی کنند؛ وظیفه‌ای که از زیر بار آن شانه خالی کرده‌اند و ابتدا به پنج نفر و در آن پنج نفر هم به سه نفر واگذار شده‌است. واضح است که تخلف جدی در اجرای قانون رخ داده است.

*فیروزی گفته است اعضای کمیسیون به‌دلیل حجت شرعی، گزارش نهادهای نظارتی را مبنای رای قرار داده‌اند. آنچه در این زمینه بیان شده است در حقیقت بی‌اثر کردن فرایند رسیدگی به اعتبارنامه‌ها در مجلس و تهی‌کردن آن از معنا است.

اساسا یکی از علل اصلی بررسی اعتبارنامه‌ منتخبین در مجلس این است که اگر فردی با غفلت نهادهای نظارتی یا زد و بند با آنها یا فریب آن نهادها و مردم توانست وارد مجلس شود در نهایت از داخل مجلس بتوان مانع از ورود این فرد به مجلس شد.

این موضوع به خوبی در وصیت‌نامه امام راحل بیان شده است. اما‌م خمینی‌(ره) به نمایندگان مجلس وصیت کرده‌اند: «از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دراین عصر و عصرهای آینده می‌خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد.»

طبیعتا نهادهای نظارتی گزارش خود را به شورای نگهبان داده‌اند و آن شورا هم اگر می‌خواست صلاحیت فردی را رد کند در زمان انتخابات این کار را می‌کرد. پس اعتماد به گزارش نهادهای نظارتی مخالف فلسفه بررسی اعتبارنامه‌ها در مجلس و مخالف روح قانون است.

*با آنچه فیروزی از فرایند بررسی اعتبارنامه تاجگردون گفته است نشان‌دهنده بروز چندین و چند تخلف از قانون است و گزارش کمیسیون مشروعیت قانونی خود را از دست داده است. در چنین شرایطی اگر معترضین اصرار داشته باشند شاید بتوانند همین موضوع را دستمایه اعتراض به گزارش کمیسیون قرار دهند.

*با همه آنچه گفته شد در نهایت صحن مجلس تصمیم‌گیر نهایی درباره اعتبارنامه تاجگردون است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۷۰۲۲۰۹:۴۴:۴۱ ۱۳۹۹/۴/۵
عجب اولویت هایی دارید. نماینده از مردم رای گرفته. دوبار اعتبارنامه اش توی کمیسیونهای مختلف تایید شده. سورای نگهبان انتخابات رو تایید کرده بازم ول کن نیستین.
ناشناس۱۴۹۷۴۲۹۱۵:۳۷:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۵
مجلس در حال وقت کشی است. یک ماه از عمر مجلس گذشت و هیچ کاری انجام نشد. مجلس از چه زمانی قصد دارد پیگیر جهش تولید شود؟ پس این همه شعار کجا رفت؟
لاری۱۴۹۷۷۱۱۱۹:۳۳:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۵
تو‌ صحن علنی ردش کنید خلاص بشیم و عبرت مافیاها بشه
محمد۱۴۹۷۶۶۲۱۸:۳۴:۵۶ ۱۳۹۹/۴/۵
خدا میدونه که معترضین به تاجگردون از چی تاچگردون خوششون نیومده که میخان به هر شکل ممکن صلاحیتشو رد کنن. به نظر من بحث چیز دیگه ایی است
مهندس جنت شهری۱۴۹۷۰۵۹۱۰:۲۲:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۵
معلوم نیست اینهمه فضا سازی برای چه هست...شورای نگهبان تایید میکند...کمسیون تایید میکند..کمیته تحقیق تایید میکنه ..باز هم یک عده فضا سازی میکنند واقعا اینکارها از روی بغض نیست...
ناشناس۱۴۹۷۱۰۴۱۰:۴۵:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۵
همه میدونن چقد فساد کرده حتی طرفداران پرپاقرصش چطورتاییدشدحالمون ازمجلس بهج زدین چطورچیزی به این مهمی رووقتدنزاشتین نخاستین که بزارین.ماکه دیگه عمرارای بدیم.
ناشناس۱۴۹۷۳۲۶۱۳:۵۷:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۵
همه نمیدونند. از کجا باید بدانند. مراجع رسمی او را تایید کرده‌اند. اگر او این همه که میگویید فساد کرده و از فیلتر این مراجع گذشته به صلاحیت همه کاندیداها باید شک کرد.
ناشناس۱۴۹۷۴۷۰۱۵:۵۵:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۵
تا دیروز که به این مراجع رسمی بد و بیراه می گفتید .
ناشناس۱۴۹۷۴۷۲۱۵:۵۵:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۵
این بابقیه فرق داره چیزیه که اسناددارن اونم ۱۰۰۰صفحه
ناشناس۱۴۹۷۵۵۳۱۶:۵۱:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۵
خب بله به صلاحیت خیلی از این کاندیدها مثل قبلی هاشون شک هست. اصلا اگر اینا مشکل نداشتن تا به حال تاجگردون رد صلاحیت شده بود تمام!
ناشناس۱۴۹۷۱۱۴۱۰:۴۸:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۵
ما از جناب قالیباف می خواهیم کمتر وقت مجلس را بخاطر اعتبار نامه ها بگیرند و سریعا بپردازند به تصویب قوانینی سخت برای 4 درصدی ها که شعارش را میداند 4 درصدی ها با ایجاد شکاف عمیق طبقاتی باعث شدند که خون 96 درصد جامعه در شیشه شود و باید تاوان این همه ظلم و ستم از انها گرفته شود و جول و پلاس انها را با تصویب قوانین بفرستین روی هوا
ناشناس۱۴۹۷۱۱۷۱۰:۵۱:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۵
واگذارتون بخداکه حق مارونگرفتین وتاییدش کردین بااین همه فساد.
ناشناس۱۴۹۷۱۶۲۱۱:۳۲:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۵
اينقدر كه نمايندگان براي اعتبار نامه تاچگردون وقت گذاشتند كه نه براي مردم اهميتي دارد ونه براي كشور،براي معيشت وقت مي گذاشتند شايد براي مردم اتفاق خوبي مي افتاد
ناشناس۱۴۹۷۳۴۵۱۴:۲۴:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۵
چطورنبایدوقت گذاشت وقتی بخشی ازمشکلات کشورناشی ازرانت چنین نماینده هایی است بزرگوار
ناشناس۱۴۹۷۴۳۱۱۵:۳۸:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۵
جوک و لطیفه نگید
ناشناس۱۴۹۷۵۸۵۱۷:۱۲:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۵
برای مینو خالقی هم این نظر رو داشتید؟؟؟!!!
ناشناس۱۴۹۸۰۵۲۰۸:۵۷:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۶
مینو خالقی رو شورای نگهبان بعد از انتخاب رد صلاحیت کرد و ربطی به مجلس نداشت و کاملا موضوعش متفاوت بود
ناشناس۱۴۹۷۲۱۷۱۲:۳۲:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۵
دلار 20هزار تومنی مجلس در حال دعوا قدرت !
اصفهان۱۴۹۷۲۲۸۱۲:۴۲:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۵
نماینده محترم تا کی میخواهید به این بازی سیاسی ادامه بدهید کاش یه نگاهی به آن آموزش دهنده نهضت آموزی بیندازید که دوهفته است در مجلس برای احقاق حق آمده است این رسیدگی به این مشکل واجب است نماینده مگه گچساران و باشت چه تاجگردون یا شخصی دیگر چه مشکی از مشکلات این ملت را کم می‌کند
ناشناس۱۴۹۷۶۷۷۱۹:۰۰:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۵
نماینده مجلس باید دست پاک باشد بنفع خود لابی با مقامات اجرائی نکند .
ناشناس۱۴۹۷۲۳۰۱۲:۴۲:۵۳ ۱۳۹۹/۴/۵
مجلس فعلی فعلا دنبال سانسور وفیلتر اینترنت
ناشناس۱۴۹۷۲۹۲۱۳:۲۳:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۵
سایت‌های الف اگر مدارکی مستدلی از تخلف تاجگردون دار منتشر کند وگرنه چرا این قدر دنبال حذف این نماینده هست
ناشناس۱۴۹۷۳۴۹۱۴:۲۵:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۵
این همه مدرک رو کردن..دوست عزیزیه سر به پیج خانم آذرپیک بزنید..
ناشناس۱۴۹۷۶۱۴۱۷:۵۲:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۵
خانم آذر پیک به دلیل جعل چندین سند و دروغ پردازی الان کلی شکایت علیه ایشان است و چون اتهامات قطعی است در صورت تشکیل دادگاه به زندان می افته.
ناشناس۱۴۹۷۳۳۴۱۴:۰۹:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۵
خیلی واضح است که کمیسیون 15نفری تقسیم کارکنن 5نفر بعد 3نفر بازهم جزء تخلفات آشکار
ناشناس۱۴۹۷۳۶۸۱۴:۴۹:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۵
واقعا جای تاسف دارد که بعضی افراد چنین مغرضانه در مورد نماینده ای که سه دوره با بیشترین رأی به مجلس راه پیدا کرده صحبت میکنند. پس رأی مردم چه میشود.مردم بهترین قاضی هستند اگر ایشان صلاحیت نداشتند مردم غیرتمند لر و ترک رأی نمیدادند.
ناشناس۱۴۹۷۵۲۳۱۶:۳۵:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۵
اگر مهم رای مردم هستش پس چرا بقیه رد صلاحیت میشن
ناشناس۱۴۹۷۴۱۶۱۵:۲۷:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۵
خدا رو شکرگذارم.. بابت تصمیم ام که سال گذشته در رای گیری، شرکت نکردم.
ه۱۴۹۷۴۴۷۱۵:۴۴:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۵
بابا ول کنید این همه فیلتر این بنده خدا ازش گذشته شما ولکن نیستید بچسپید به امورات مردم به خدا مدیونید بس کنید
رضا گچسارانی۱۴۹۷۸۵۵۲۲:۴۲:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۵
نه خیلی مهمه
سیامک عسکری۱۴۹۷۴۷۱۱۵:۵۵:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۵
مشکل اینجاست که تاجگردون تهدید کرده اگه اعتبارنامه اش رد بشه دست به افشاگری میزنه. حالا ببین کی جرات داره اعتبارنامه اش رو رد کنه؟ مبارزه با فساد- شفافیت - مجلس پاک
ناشناس۱۴۹۷۹۸۵۰۲:۲۳:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۶
اتفاقآ برای همین یک فقره هم شده باید رد اعتبار بشه تا ببینیم چی در چنته داره و بقیه رو افشا کنه
امیر۱۴۹۷۵۲۲۱۶:۳۵:۱۲ ۱۳۹۹/۴/۵
کاش اینقدر که نمایندگان برا اعتبارنامه اقای تاجگردون که سه دوره متوالی با بیشترین ارا روانه بهارستان شده برای رسیدگی به معیشت مردم بدختی که با هزار امید اونها رو روانه کرده اند توجه میکردند دشمتی تا کی همه مسلمانیم تهمت وافترا تا کی فقر فرهنگی تا کی ول کنید بچسپید به اوضاع مملکت
باهر۱۴۹۷۵۳۱۱۶:۴۰:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۵
تخلفات تاجگردون باید به قوه قضاییه واگذار شود تا بافرصت لازم بررسیهای کامل نموده و رای صادر کند .ابن از عهده نمایندگان اهل زد و بند و ذینفع ومشکل دار خارج است.باید واسطه عادل در این امر دخالت کند.
مشایخ.ح۱۴۹۷۵۵۷۱۶:۵۴:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۵
به رای و نظر مردم احترام بگذارید.تاجگردان که از فیلتر شورای نگهبان گذشت.
ناشناس۱۴۹۷۵۵۸۱۶:۵۴:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۵
آقای حبیبی! اگر گزارش مطابق نظر شما بود ، اونوقت مشروعیت داشت؟!
زخم خورده تبعیض پرستی تاجگردون۱۴۹۷۵۹۰۱۷:۱۹:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۵
حالا مشکل شد دو تا..الان دیگه باید از کمیسیون تحقیق هم اعتبارسنجی کرد چون اینطور به نظر میرسه ک این کمیسیون هم بی اعتباره و صلاحیت انجام امور نداره....فقط بحق پنج تن آل عبا خدا از تاجگردون و اونایی که ازش حمایت کردن نگذره..... البته یه بعد دیگه هم داره..اون که تمام رقیبان تاجگردون از خودشم بدتر بودن . دست انتخاب مردم بسته بود...
گشتاسب۱۴۹۷۹۰۲۲۳:۴۶:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۵
در پایان نوشته های شما از بین بد و بدتر باید بد را انتخاب کرد پس حمایت کننده او را نفرین نکنید.
علی 671۱۴۹۷۵۹۳۱۷:۲۳:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۵
با نفوذ و قدرتی که تاجگردون در نهاد ها داشته و دارد باید قرص و محکم رد شده و از مجلس اخراج گردد و پرونده نمایندگانی که از ایشان ترسیده و متکی به قدرت نفوذ این نماینده هستند برسی و برای مردم افشا شود .که ایشان کی هستند و چکاره اند که اینقدر نفوذ دارند .آقای توکلی درست تحقیق کرده و نظر داده و سند هایش همه محگم هستند ..باید جلو چنین آدم با نفوذی را گرفت که رانت است نه اقتدار .ایشان نماینده قدرت و پول و نفوذ هستند و باید اینجا قطع شود .
ناشناس۱۴۹۷۵۹۶۱۷:۲۵:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۵
واقعا، برین فیلم مردم که ریختن دلار بخرن و قیمت اجناس را نگاه کنن، ایا اولویت مجلس اعتبار نامه ی نماینده از 295نماینده هست ، این مجلس به اصطلاح انقلابی از شروع کارش دلار از 15شده بالای 20تومن و مرغ هم که پر کشیده هنوز دنبالتاییید یا رد اعتبار نامه ی نفر از 295نفرن اقا یکی کم یا یکی زیاد، برین برسین به داد اقتصاد ایران،
ناشناس۱۴۹۷۶۰۴۱۷:۴۰:۳۷ ۱۳۹۹/۴/۵
بلند شوید دوتا کار مثبت انجام بدید وقت تنگه
مهرداد۱۴۹۷۶۴۳۱۸:۱۲:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۵
جای زوم کردن به اعتبارنامه تاج گردون رو مشکلات مردم تمرکز کنید
مجید۱۴۹۷۶۵۴۱۸:۲۴:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۵
تاجگردون انسانی با سواد که ۳ دوره رای مردم نجیب شهرستان گچساران را با اکثریت آورده است بهتر است دنبال اعتبار نامه نمایندگانی که با ۵ درصد نماینده شده اند، بروید
ناشناس۱۴۹۷۶۵۸۱۸:۲۹:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۵
کمی هم انصاف.الله وکیلی اگه این نماینده اصول گرا بود هم اینجوری بااو برخورد میکردید؟اگر مجلس دست اصلاح طلبان بود وبا یک نماینده اصول گرا اینکارها رامیکردن صدای وامصیبتا تان گوش فلک راکرکرده بود.
اصفهان۱۴۹۷۶۶۹۱۸:۴۷:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۵
واقعا جای تاسف و تامل
سجاد۱۴۹۷۶۷۶۱۹:۰۰:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۵
متاسفم تنبلی ووقت کشی بوضوح قابل رویته
اصفهان۱۴۹۷۷۵۰۲۰:۱۷:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۵
جمله تاجگردون کفایت جواب زاکانی است یک ریال مال حرام در زندگیم پیدا کردید گردنم را بزنید مرا از قانون نترسانید
ناشناس۱۴۹۷۷۷۷۲۰:۴۶:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۵
یعنی تا وقتی که حکم انفصال از خدمت تاجگردون را نگیرید استدلال بافی کنید. مجلس اصولگرا رای به صلاحیت تاجگردون داده. چند چندین با خودتون؟ افتادین به جون هم؟
ناشناس۱۴۹۷۸۹۹۲۳:۴۲:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۵
بسیار خوب نوشتید آقای حبیبی و جای تاسف داره برای کمیسیون تحقیق که مردم بهشون اعتماد داشتن و با بی مسئولیتی در وظیفشون سهل انگاری کردن
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 4. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 5. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 6. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 7. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 8. تصاویر قدیمی دیده نشده از حرم امام رضا(ع)

 9. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 10. رقم‌های دیوانه‌کننده از کشف‌ بزرگترین ‌مزرعه‌ بیت‌کوین

 11. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 12. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 13. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 14. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 15. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 22. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 23. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 3. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 4. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 5. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 6. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 7. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 8. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 9. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 10. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 11. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 12. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 13. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 14. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 15. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 16. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 17. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 18. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 19. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 20. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 21. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 22. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 23. لطیفه ساختن برای «شریعتی» جواب نداد، حالا سنگ پرتاب کنیم!

 24. رسالت دولت آینده‎

 25. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

آخرین عناوین