اظهارات تهدیدآمیز رئیس‌جمهور اوکراین علیه ایران

گروه جهان الف،   3990402153

رئیس‌جمهور اوکراین تهدید کرد، در صورتی که ایران به تعهدات خود در رابطه با سرنگونی هواپیمای اوکراینی عمل نکند، کی‌یف به دادگاه‌های بین‌المللی رجوع می‌کند.

به گزارش فارس، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه با یک رسانه کانادایی به ایران درباره لزوم «عمل به وعده‌ها» در خصوص پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی هشدار داده و از احتمال توسل به دادگاه‌های بین‌المللی حرف زده است.

رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه با پایگاه «گلوب اند میل» ابتدا از روابط خوب اوکراین و کانادا سخن گفت و در بخشی از این مصاحبه درباره مواضع مشترک دو کشور در خصوص سقوط هواپیمای بوئینگ اوکراینی در ایران صحبت کرد.

ولودیمیر زلنسکی  گفت: «من امیدوارم که ما در نهایت قادر باشیم روی سیاست نتیجه محور دولت ایران حساب کنیم. چون موضوع فقط این نیست که آنها جعبه‌های سیاه را به ما برنگرداندند، بلکه مساله وعده‌های دیگر هم هست. آنها باید یک عذرخواهی رسمی بکنند، آنها باید غرامت کافی بپردازند، آنها باید کاری که قولش را داده‌اند انجام دهند در غیر این صورت ما چاره دیگری جز متوسل شدن به دادگاه‌ها بین‌المللی نداریم و آنها موضع ما را می‌دانند».

وی با اشاره به تاکید مقام‌های ایرانی بر مشکلات ناشی از همه گیری ویروس کرونا برای تحویل دادن تجهیزات ثبت اطلاعات پروازی هواپیمای بوئینگ افزود: «نمی‌توان برای این مشکل تا ابد منتظر ماند چرا که ما برای مدتی طولانی انتظار کشیده‌ایم».

پیشتر «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی ایران از احتمال ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه در صورت ناتوانی اوکراینی‌ها در بازخوانی آن خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی ایران هفته گذشته در واکنش به ادعای نخست‌وزیر کانادا درباره جعبه‌سیاه هواپیمای اوکراینی اظهار کرد: ملاک عمل برای رسیدگی به سانحه هواپیما، انکس 13 ایکائو است که جمهوری اسلامی ایران از لحظه نخست سانحه مطابق این انکس فعالیت کرده است.

وی تصریح کرد این یک موضوع فنی بوده نه سیاسی و کمیته بررسی سانحه ترکیبی از هیات ایرانی، طرف اوکراینی به عنوان صاحب شرکت هواپیمایی و همچنین سازنده هواپیما و موتور است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با این حال اوکراین اعلام کرده است که امکان خواندن جعبه سیاه را فراهم کرده است. چرا که کارخانه سازنده هر هواپیمایی مکلف است نرم افزار و داکیومنت‌های مورد نظر برای خواندن جبعه سیاه را به هر شرکتی که پرواز را انجام می دهد، ارائه دهد. طرف اوکراینی در ابتدا این امکانات را نداشت اما گویا آمریکایی‌ها در اختیارشان گذاشته‌اند و قول همکاری باحضور نماینده کارخانه در اوکراین را داده اند. بنابراین هیچ علتی جز تاخیر در برنامه‌ریزی مسافرت‌ها به خاطر کوید ۱۹ در این تاخیر دخالت نداشته است. هیات ایرانی و کمیته سانحه منتظر هماهنگی نهایی بین گروه‌ها هستند تا در اولین فرصت بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد.

وی افزود: هماهنگی‌های لازم در این خصوص به این نحو است که در حضور نمایندگان ایکائو در کشور اوکراین بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد و اگر شرایط فراهم نشد آن وقت به اتفاق در فرانسه مورد بازخوانی قرار گیرد و برخی کشورها هم در این زمینه نظر به ارسال مستقیم به فرانسه دارند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 5. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 6. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 7. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 8. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 9. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 11. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 13. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 15. کارِ کیست؟!

 16. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 17. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 18. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 19. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 20. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 21. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 22. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 23. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 24. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 25. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

ابر آروان

آخرین عناوین