چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

محسن کریم‌پور،   3990311116 ۵۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 در ساعات پایانی شنبه شب، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در یک برنامه تلویزیونی پس از شش ماه درباره تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان‌ماه توضیحاتی ارائه داد.

همه می‌دانیم که در روزهای پایانی آبان ۹۸ و در پی افزایش قیمت بنزین در برخی شهرهای کشور به خصوص شهرهای حاشیه‌ای اعتراضاتی رخ داد. از روزی که این اعتراضات پایان یافت تاکنون هیچ گزارش دقیقی از سیر ماجرا، تعداد کشته‌شدگان و مجروحین، هویت کشته‌شدگان و چگونگی مرگ این افراد برای افکار عمومی منتشر نشده است.

متاسفانه ازابتدای بروز این حوادث سیاست همیشگی در اطلاع‌رسانی اتخاذ شد: ابتدا انکار و سپس دشمن‌پنداری معترضان. اما این‌بار این سیاست به لطف قطع‌شدن اینترنت بین‌المللی تا پایان حوادث قابلیت اجرا داشت اما پس از آن جامعه با موجی از سوالات مواجه شد که متاسفانه برای آن از جانب مسئولین کشورمان پاسخی نیافت.

این سکوت عجیب باعث شد رسانه‌های بین‌المللی که دلِ خوشی از جمهوری اسلامی ندارند و رسانه‌های معاند نظام، میدان را خالی ببینند و در این میدان خالی بتازانند. هر روز هرکدام از اینان یک عدد برای کشته‌شدگان آبان اعلام می‌کرد. مثلا رقم ۱۵۰۰ نفر که توسط رویترز منتشر شد تاثیر بسیار زیادی بر فضای رسانه‌ای گذاشت.

اما اکنون پس از شش‌ماه وزیر کشور وعده داده به‌زودی آمار کشته‌شدگان اعلام می‌شود. البته ایشان در میان سخنانش ناخواسته آمار را اعلام کرد. رحمانی فضلی گفت ۲۰درصد کشته‌شدگان شهید محسوب می‌شوند که حدود ۴۰ تا ۴۵ نفر هستند. قاعدتا با این سخن به این نتیجه می رسیم که آمار کلی بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر است. البته وزیر کشور مدعی شده به‌دلیل بررسی‌های دقیق، این آمار تاکنون اعلام نشده است.

به نظر می‌رسد عبدالرضا رحمانی فضلی اکنون باید به چند سوال پاسخ دهد:

۱- آیا عدد کشته‌شدگان هم نیاز به بررسی داشت؟ در همان روزها در محافل خصوصی همین عددی که اعلام شد دهن‌به‌دهن می‌چرخید و افرادی که اندکی به اخبار پشت‌پرده دسترسی داشتند همین عدد را اعلام می‌کرند. آیا وزیر کشور در همان روزها نمی‌توانست این عدد را اعلام کند تا افکار عمومی به دست رسانه‌های معاند نیفتد؟

۲- بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تر حتما و حتما باید انجام می‌گرفت تا همه مردم بدانند چه تعداد کشته شده‌اند و از این میان چند نفر از عواملی بودند که بیگناه بودند و صرفا به‌دلیل اعتراض ساده کشته شده‌اند و چند نفر از افرادی بودند که بر اثر غلیان احساسات دست به خرابکاری زده‌اند و چند نفر هم اجیر بیگانگان. اما آیا این بررسی در شش‌ماه پایان نمی‌پذیرد؟ ایشان و مجموعه تحت‌نظرشان چند ماه دیگر برای بررسی نیاز  دارند؟ بهتر نبود و نیست یک تاریخ برای پایان بررسی‌هایشان اعلام کنند تا همه بدانیم بالاخره چه زمانی از نتایج این بررسی‌ها آگاه می‌شویم.

وزیر کشور باید آمار دقیق تعداد کشته‌شدگان را به‌همراه جزئیات اعلام کند و در فراخوانی از مردم بخواهد هرکس اعتراضی دارد و مدعی کشته‌شدن فردی از خانواده یا نزدیکان خود است اطلاعات و اسنادش را در اختیار این وزارتخانه و رسانه‌ها قرار دهد تا رسیدگی شود. فقط با این اقدام است که می‌شود این پرونده را در نظام جمهوری اسلامی پایان داد.

۳- رحمانی فضلی در این گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید می‌کند حتی اگر یک نفر هم فوت کند از ملت عزیز ایران است. خوب است ایشان درباره نحوه کشته‌شدن افراد توضیح دهند و تدابیر خود برای تلفات کمتر را هم تشریح کنند تا سخن ایشان را بپذیریم.

رحمانی فضلی مطابق آنچه گفته شد مسئول اجرای پروژه افزایش قیمت بنزین بود. ایشان برای اینکه این طرح به‌گونه‌ای اجرا شود که باعث اعتراض مردم نشود چه تدبیری اندیشیده بود؟

۴- مهم‌ترین پرسشی که نه‌فقط رحمانی فضلی بلکه همه مقامات تصمیم‌گیر در این کشور باید برای آن پاسخ روشن داشته باشند این است که آیا درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین ارزش این‌همه هزینه را داشت؟ فارغ از کشته‌شدن افراد، در همان زمان ارقام مختلفی از میزان خسارت مالی واردشده بر کشور در رسانه‌ها بیان شد. ارقامی که در بعضی موارد تا سی‌هزار میلیارد تومان هم تخمین زده شد. با نگاهی به هزینه‌های مادی و جانی اجرای این طرح باید از مسئولینی که این تصمیم را گرفتند بپرسیم «آیا ارزشش را داشت؟»

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۶۷۲۰۲۰۰:۴۲:۵۸ ۱۳۹۹/۳/۱۲
با نفت 30 دلاری قیمت هر لیتر بنزین چقدر است؟ شتاب زده عمل نمیکردید، این همه هزینه هم متحمل نمیشدیم.
ناشناس۱۴۶۷۴۳۰۰۹:۳۳:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
وزیر کشور و شمخانی و وزیر نفت و تنی چند از مسولان دیگر که در بدترین شرایط زمانی که کشور عراق در اشوب و بلوا بسر میبرد همچنین رییس مجلس که بجای تمامی مجلس تصمیم به این اشتباه بزرگ گرفت مقصران اصلی فتنه بنزینی هستند و باید استیضاح و محاکمه شوند
ناشناس۱۴۶۷۵۲۸۱۰:۵۸:۳۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
ونزوئلا 120 لیتر یارانه ای لیتری 2 سنت
ناشناس۱۴۶۷۵۷۷۱۱:۲۹:۰۴ ۱۳۹۹/۳/۱۲
آمار باید با ذکر اسامی و مشخصات داده بشه تا هرکس عزیزش در لیست نبود اعلام کنه. اون موقع آمار معتبر خواهد بود.
تصمیم سران قوا بود۱۴۶۷۶۸۰۱۲:۳۹:۲۸ ۱۳۹۹/۳/۱۲
گرانی بنزین تصمیم سران قوا بود و چه خوب یا چه بد همه باید پاسخگو باشند نه یک نفر
ناشناس۱۴۶۷۵۳۰۱۰:۵۹:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۱۲
اول میبایست برکنار و بعد محاکمه بشه و خواهد شد
ناشناس۱۴۶۷۹۵۴۱۵:۴۵:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۲
ظاهرا جریانی در پی گناهکار نشان دادن رحمانی فضلی است تا به اصطلاح همه کاسه، کوزه ها را بر سر ایشان بشکند، بنحوی که عوامل دیگر و بلکه اصلی این فاجعه فراموش شود.
ناشناس۱۴۶۷۲۰۴۰۰:۴۶:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
بی تدبیری در افزایش قیمت بنزین و اتفاقات خشن بعد از آن موجب جسارت دولت ترامپ و اشتباه محاسباتی شد که اگر سردار سلیمانی را ترور کنند مردم ایران استقبال میکنند. فکرش رو نمیکردند فقط 7 میلیون نفر در تهران در تشییع پیکر ایشان شرکت کنند. هزینه این بی تدبیری از همه جهات خیلی سنگین بود.
ناشناس۱۴۶۷۴۳۶۰۹:۳۶:۳۵ ۱۳۹۹/۳/۱۲
ترور سردار سلیمانی و سقوط هواپیما . کرونا باعث شد که مسله بحران بنزینی به فراموشی سپرده شود و با عواملی که نسنجیده اینکار را کردند برخوردی نشود
ناشناس۱۴۶۷۷۰۵۱۲:۵۶:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۱۲
قالیباف میگه 5 میلیون شما میگی 7 میلیون! از کجا می ارید این ارقام رو؟
ناشناس۱۴۶۷۲۰۶۰۰:۴۷:۲۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
بلی ارزشش داشت برای تخریب انتخابات مجلس تا میزان مشارکت کم کنند
ناشناس۱۴۶۷۴۳۸۰۹:۳۸:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۱۲
حد اقل باید وزیر کشور وزیر نفت و شمخانی برکنار میشدند
ناشناس۱۴۶۷۴۸۶۱۰:۳۳:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
بله ارزش داشت برای کسانیکه میخواهند ایران واینملت روزبه روزحقیروفقیرتر بشوند
ناشناس۱۴۶۷۲۰۸۰۰:۵۱:۰۰ ۱۳۹۹/۳/۱۲
مشکل سیستم نبود درایت در تمام سطوح هست و پاسخش به تمام مشکلات کشور امنیتی و خشونت آمیز هست. طرح اعتراضات مدنی و تخصیص مکان برای این موضوع به کجا رسید ؟ گویا مسولین فراموش کردند تا اعتراضات بعدی!
ناشناس۱۴۶۷۲۳۷۰۱:۲۰:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
چرا مسولان در زمانی که در وشور همسایه عراق اشوب و بلوا بود به دولت تذکر ندادند الان موقعیت مناسبی برای گرانی بنزین نیست و چرا رییس مجلس بجای مجلس یک تنه تصمیم گرفت و اصلا تنها مرجع قانونی برای تصمیم بنزینی فقط مجلس می باشد و نه دولت و نه قوه قضاییه اشتباهات زیادی از سوی مسولان در این امر خطیر صورت گرفت
ناشناس۱۴۶۷۲۳۹۰۱:۲۰:۵۰ ۱۳۹۹/۳/۱۲
و چند نفر هم اجیر بیگانگان...!!! کلا هر کسی در این کشور اعتراض کنه وصل میشه به بیگانه
ناشناس۱۴۶۷۲۵۰۰۱:۳۴:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۲
استیضاح وزیر کشور و وزیر نفت حتما باید انجام شود و به تخلف رییس مجلس دهم هم در این زمینه باید توجه ویژه بشود
فرناز۱۴۶۷۲۵۶۰۱:۴۹:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۲
نمی دونم منتشر می کنید یا نه، ولی سئوالی که ذهن خیلی ها رو مشغول کرده اینه که چطور مسئولین دقیقا" می دونند در اعتراضات فلان کشور اروپایی چند نفر کشته و زخمی شده اند و همون شب آمار داده می شه، ولی در مورد خودمون نزدیک هفت ماهه کار آماری طول کشیده؟!
ناشناس۱۴۶۷۲۵۹۰۲:۰۴:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۱۲
چقدر باحالن بخدا،انگار کلید شهادت رو دادن دست آقایان تا هر کی رو خواستن شهید محسوب کنن!!!!!
رسول۱۴۶۷۲۶۱۰۲:۰۹:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۲
همه چیز گرون شد
ناشناس۱۴۶۷۲۷۳۰۳:۰۲:۱۰ ۱۳۹۹/۳/۱۲
مهم اینه که در آمریکا یک نفر کشته شده! فعلا باید همه فکر و ذکرمان آمریکا باشد
ناشناس۱۴۶۷۲۸۰۰۳:۳۶:۲۲ ۱۳۹۹/۳/۱۲
طبق روال همیشگی به همدیگر پاسکاری میکنند. وزرات کشور میگه قوه قضاییه ، قوه قضاییه میگه وزرات کشور. اخرش هم معلوم نمیشه کار را کی باید بکند‌.
عمران۱۴۶۷۲۹۷۰۴:۴۴:۳۰ ۱۳۹۹/۳/۱۲
مورد ۴ : «آیا درآمد حاصل از بنزین ارزش خسارات مالی و جانی ناشی از اعتراضات را داشت؟» یعنی فرض کرده اید که اگر قیمت بنزین افزایش یابد حتما اعتراضات خیابانی انجام میشود و حتما عده ای کشته میشوند! . یعنی حالت نورمال اعتراض را هنوز این ملت نتوانسته اند ببینند.
ناشناس۱۴۶۷۲۹۹۰۴:۵۱:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
قیمت بنزین طبیعتاً باید منطقی و واقعی باشد ولی همیشه درگیر اختلافات جناحی و گروکشی و سیاست های انتخاباتی بوده. اگر از زمانی که بنزین 100 تومن بود سالی 20 درصد قیمت اضافه می شد، مردم به این افزایش عادت می کردند و در عرض بیست سال از سه هزار تومن هم بیشتر شده بود، بدون این ضررهای اجتماعی هنگفت. خواه بنزین باشد خواه ارز و غیره، نمی دانم سیاستمداران ما در شوک تراپی چه دیده اند که هر چند سال کشور باید غافلگیر شود و عده ای کشته و زندانی شوند.
ایرانی۱۴۶۷۳۰۹۰۶:۰۲:۲۲ ۱۳۹۹/۳/۱۲
۴۵ نفر شهید محسوب میشوند یعنی فقط ۱۸۰ نفر از مردم.اگر اسم نمیتونن اعلام کنن به تفکیک شهر اعلام کنن.
ناشناس۱۴۶۷۳۱۵۰۶:۱۷:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۱۲
اگه رهبر دستور نداده بودند حتی همین را هم شیخ حسن اعلام نمی شود
ناشناس۱۴۶۷۴۰۸۰۹:۱۸:۰۳ ۱۳۹۹/۳/۱۲
بچه جان! شیخ حسن چکاره است؟
ناشناس۱۴۶۷۵۵۵۱۱:۱۵:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۲
کوچولوی عزیز رئیس شورای امنیت ملی کیه؟
محمد۱۴۶۷۳۲۸۰۷:۰۵:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
به اون بندگان خدایی که به اموالشان خسارت وارد شد، چیزی دادن یا میدن (طبق قانون)؟
ناشناس۱۴۶۷۵۷۴۱۱:۲۷:۳۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
خصوصا جهیزیه دختر اون بنده خدا
ناشناس۱۴۶۷۶۱۰۱۱:۵۳:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
به خاطر ویروس منحوس اوضاع اقتصادی بد است.
ناشناس۱۴۶۷۳۳۱۰۷:۰۷:۱۲ ۱۳۹۹/۳/۱۲
مجموعه دست اندارکار گران کردن بنزین وقتی به دو راهی تن دادن به مذاکره با امریکا یا افزایش قیمت بنزین رسیدند راه دوم را ولو به بهای گزاف انتخاب کردند. روزی را انتخاب کردند که برف باریده و انتظار نمیره افراد زیادی از خود بیرون بیان. برای اینکه حجم زیادی از قشر کم بضاعت جامعه در این افزایش قیمت بیچاره می شدند دست به اعتراض زدند و جواب یک مشت آهنین بود. کشته شده ها هم به احتمال زیاد حتی از آمار رویترز هم بیشتره چون اگر کمتر بود دادشان در می‌آمد که رسانه های معاند چه و چه. اما حالا را برای اعلام آمار انتخاب کردند که دنیا روی اعتراضات امریکا زوم کرده و تلویحا می خوان بگن ببینید فقط تو ایران نیست که اعتراض میشه و کسی کشته می شه تو خود امریکا هم هست. حالا ما زدیم 200 یا 300 نفر رو کشتیم.. این که در مقابل امریکای جنایت کار چیزی نیست. آقای نویسنده سوالی خوبی مطرح کردی. ارزشش رو داشت؟ بدون شک این سرمایه با ارزش دیگه از دست رفته و صد افسوس لطفا منتشر کنید.
ناشناس۱۴۶۷۳۵۲۰۸:۱۱:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
یک پرسش هم برای آخرت وزیر کشور : به کدامین گناه ؟ همین پاسخ برای عبور از پل صراط و یا افتادن در عذاب الهی کافی خواهد بود.
ناشناس۱۴۶۷۳۷۸۰۸:۴۰:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۱۲
این آقا اگه لیاقت و کفایت لازم را داشت که حدود 250 نفر از هموطنای ما کشته نمیشدند تو یه اعتراض غیر امنیتی
علی کریمی۱۴۶۷۳۹۰۰۸:۵۰:۳۸ ۱۳۹۹/۳/۱۲
جناب آقای محسن کریم‌پور اعتراض و به دنبال آن شورش در خیلی کشور ها رخ می دهد که تازه ترین آن اعتراض و شورش مردم امریکا علیه کشته شدن یک نفر رنگین پوست بود. آنچه کشور ما را از برخی کشورها متمایز می کند آمار بالای کشته شدگان در اینگونه حوادث است. چرا؟
ناشناس۱۴۶۷۳۹۸۰۹:۰۰:۳۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
تو آمريكا ٣ روزه آشوبه يه تير شليك نشده
ناشناس۱۴۶۷۴۲۱۰۹:۲۸:۰۳ ۱۳۹۹/۳/۱۲
آنهام در كشوري كه اسلحه آزاده
ناشناس۱۴۶۷۷۱۹۱۳:۰۴:۲۰ ۱۳۹۹/۳/۱۲
اينترنت هم وصله
امین۱۴۶۷۳۹۹۰۹:۰۳:۳۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
واقعا فکر می کنید کسی دنبال عدد بوده؟ اصلا فرض کنید ۱ نفر ولی بعدش باید جواب بدی چرا؟ کی ؟ کجا؟ چه کسی؟ آمر کی بوده؟ عامل کی بوده؟ و ... صدها سوال بی‌جواب دیگه.
ناشناس۱۴۶۷۴۱۲۰۹:۲۰:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
وزیر کشور ما روحیه ای خشن و بقول معروف «امنیتی» دارد. مسبب همه حوادث آبانماه، همین طرز تفکر بود. آیا شما هرگز در ظاهر آقای رحمانی فضلی اثری از عطوفت و مهربانی دیده اید؟
ناشناس۱۴۶۷۴۳۵۰۹:۳۶:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
40 نفر با گلوله های ناشناس بقیه هم توسط نیروهای نظامی کشته شدن. البته این چیزیه که خودشون میگن. اما باز هم آمار بسیار بالاست. این همه ریختن تو آمریکا ماشین و پاسگاه آتیش زدن چقدر کشته داد؟
ناشناس۱۴۶۷۵۳۵۱۱:۰۱:۴۲ ۱۳۹۹/۳/۱۲
مگه شما آمار کشته های آمریکا رو داری؟!! بعضیا فقط میخوان یه حرفی زده باشن....!!!
ناشناس۱۴۶۷۶۶۴۱۲:۲۸:۴۲ ۱۳۹۹/۳/۱۲
نه اما امریکائی ها مثل ما مسلمان شیعه نیستن که توصیه شده باشند به کرامت و رافت!حتی یک شهید تو اعتراضات خیابونی برای نظام دینی ما نمره منفیه
ناشناس۱۴۶۷۴۶۹۱۰:۰۶:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
در کشور 220 نفر کشته شدند! واقعا نباید به قصور عوامل آن رسیدگی شود؟
ناشناس۱۴۶۷۴۹۶۱۰:۴۱:۴۸ ۱۳۹۹/۳/۱۲
الان نفت اینقدر ارزان است بنزین هنوز 3هزاتومان است!
ناشناس۱۴۶۷۵۲۲۱۰:۵۶:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۱۲
"رحمانی فضلی مطابق آنچه گفته شد مسئول اجرای پروژه افزایش قیمت بنزین بود..." در کوتاهی رحمانی فضلی شکی نیست....اما در اینکه مسئول اجرای این پروژه به این شکل هم رحمانی فضلی نبود هم شکی نیست...
ناشناس۱۴۶۷۶۵۴۱۲:۲۳:۵۹ ۱۳۹۹/۳/۱۲
بايد ببينيد كي به اقاي وزير كشور دستورداده.ايشون خود سر اين كارو كرده؟يا دستور داشته؟اميدوارم منتشر كنيد.
ناشناس۱۴۶۷۶۶۵۱۲:۳۰:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۲
کلیپ هایی که از تعدی چماقداران به خودروی شخصی افراد هم وجود داره چی؟رسیدگی میشه؟پلیس باید نماد آرامش خاطر باشه نه اینکه حضورش بدتر جو رو ملتهب کنه
شلمانی۱۴۶۷۶۷۲۱۲:۳۵:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۲
اصلاح مدل حکمرانی واداره کشور واصلاح وبه روزرسانی قانون اساسی به عدالت وتشکیل نظام علوی کمک خواهدگرفت.وزیرکشور بک وسیله است .اختیاررییس جمهورهم اندک.همه قوای سه گانه ودستگاهای نظام نیاز به کارآمدی واصلاح دارند.
ناشنناس۱۴۶۷۶۸۳۱۲:۴۰:۳۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
والا الان هر روز قیمت ها بال میره کسی نیست جواب بده.
ناشناس۱۴۶۷۷۴۸۱۳:۲۷:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۲
تغییر قانون اساسی در حال حاضر یک الزام هست
000۱۴۶۷۷۵۵۱۳:۳۳:۰۶ ۱۳۹۹/۳/۱۲
حالا با توجه به قانون قیمت بنزین بر اساس FOB خلیج فارس که الان حسابی پایین اومده قیمت بنزین باید الان لیتری 700 بشه یعنی میشه یا باز اونو با دلار 20 هزار تومان محاسبه میکنندعایا؟
ناشناس۱۴۶۸۳۷۰۲۲:۴۳:۵۳ ۱۳۹۹/۳/۱۲
آن پل صراط مثل پل طبیعت نیست که روش مثل قدم زدن در کره ماه براحتی از روی آن بگذری. حالا آقایون باید جواب این همه کشتار ها رو بدن.
مهدی۱۴۶۹۳۸۳۱۸:۲۵:۴۸ ۱۳۹۹/۳/۱۳
دولت ضعیف! وزاری خواب! مدیران بی تدبیر!
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 3. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 4. تصاویر جدید از تبادل جاسوس صهیونیستی با سه تاجر ایرانی

 5. دلایل گرانی مرغ از زبان دبیرستاد تنظیم بازار

 6. واکسن کرونای ایرانی تا ۲ هفته آینده وارد فاز انسانی می‌شود

 7. شفاف‌سازی نائب رئیس مجلس در مورد تخلفات بورسی/حضور برخی ذینفعان در شورای عالی بورس!

 8. الحوثی: موشکی که آرامکو را هدف قرار داد، صددرصد ساخت یمن بود

 9. واکنش جنجالی هاجر دباغی به کمپین مسیح علینژاد

 10. صف‌های طولانی خرید مرغ

 11. روحانی رکورددار تورم در ۶۰ سال اخیر

 12. راه حل مشکل منابع آموزشی در کنکور ۱۴۰۰

 13. کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز/ سکه به کانال ۱۰ میلیونی بازگشت

 14. کارگردان «خانه امن»: نمی‌خواستیم گاندو باشیم/ خاوری را زدم تا دلم خنک شود!

 15. قیمت لاشه خودرو خارجی برابر نرخ تولیدات داخلی!

 16. پاسخ معاون گمرک به انتقادات رئیس کل بانک مرکزی

 17. مارادونای ایران چگونه شهید شد؟

 18. تولید تنباکوی قلیان با کاه و فضله کبوتر!

 19. آیا زنده به‌گور کردن جوجه‌های یک روزه عامل کمبود مرغ در بازار است؟

 20. ۲ هکتار از اراضی آستان قدس رضوی در شهر مشهد به محرومان اختصاص یافت

 21. ترامپ، مشاور امنیت ملی پیشین خود را عفو کرد

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 3. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 4. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 5. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 6. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 7. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 8. ضعیف‌کشی !

 9. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 10. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 11. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 12. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 13. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

 14. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 15. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 16. ملک زاده استعفا کرد

 17. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 18. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 19. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 20. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 21. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 22. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 23. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

 24. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 25. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

  2. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

  3. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

  4. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

  5. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

  6. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

  7. ویژگی‌های ناو اقیانوس‌پیمای سپاه + تصاویر

  8. سردار دهقان؛ اولین نامزد رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری/ نامه انتقادی همتی به روحانی/ اصلاح‌طلبان همچنان به‌دنبال تنش‌زدایی/ قالیباف از نامزدی در انتخابات منع شده است؟

  9. انتقاد سلیمی نمین از مقایسه ترامپ و میرحسین موسوی/ اصلاح‌طلبان از ائتلاف ظریف و لاریجانی حمایت می‌کنند؟/ نظر علی مطهری درباره رئیس‌جمهور نظامی

  10. محسن رضایی: یک قطعه زمین حق همه مردم است/ ناله‌های بانوی بندرعباسی، روح قانون اساسی را جریحه‌دار کرد

  11. قالیباف: قیمت مرغ به نماد ناکارآمدی تبدیل شده است/ دست روی دست گذاشتن تا لغو تحریم‌ها کارگشا نیست

  12. وصول شکایت از ملک‌زاده به‌دلیل "ارائه اطلاعات به بیگانگان"

  13. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

  14. روحانی: پایان دوران ترامپیسم یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران است/ دولت آینده آمریکا گذشته را جبران کند

  15. واکنش‌ اصلاح‌طلبان به فهرست محسن هاشمی برای انتخابات ۱۴۰۰/ حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف منتفی است؟

  16. واکنش امام جمعه بندرعباس نسبت به تخریب خانه یک بانو در این شهر

  17. ذوالنور: آقای روحانی برای دشمن فرش قرمز پهن نکنید/ به حضرت عباس هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست

  18. علی مطهری: رئیس جمهور نظامی یعنی قحط الرجال/ فکر نمی‌کنم ریاست جمهوری نظامیان مورد اقبال مردم باشد

  19. قالیباف:‌ به دنبال آن بودیم که کالاهای اساسی راحت‌تر و ارزان‌تر به مردم برسد/ مهم نیست این کار از سوی مجلس انجام می‌شود یا دولت

  20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: دولت‌های هاشمی و روحانی رکورددار تورم هستند/۷ سال با برجام نافرجام سرکار بودیم و ۶ ماه آینده به امید بایدن/ با دنیا باید تعامل داشت تا از انزوا بیرون آمد

  21. طعنه روزنامه وطن امروز به دولت

  22. رضایی: سیاست‌های مسکن باید به سرعت اصلاح شود

  23. رئیس رسانه ملی: صداوسیما در راس اعتماد مردم قرار دارد

  24. روحانی: پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا فشار اقتصادی کم شود/ یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به ۳۰ میلیون نفر/ ممکن است تعطیلی‌ها ادامه یابد

  25. ادعای ارسال پیام عراقچی به تیم بایدن ساختگی است

  آخرین عناوین