برنامه عادل فردوسی‌پور برای چاپ نود!

گروه ورزشی الف،   3990231050

عادل فردوسی پور در بیش از ۲۰ سال فعالیتش خیلی کم تن به مصاحبه با رسانه ها داد و در سال های اخیر تنها گفت و گوهای او در برنامه های تلویزیونی مثل دورهمی، خندوانه و کتاب باز بود.

برنامه عادل فردوسی‌پور برای چاپ نود!

به گزارش ورزش سه، برنامه 90 در تاریخ 20 اسفند 97 رسما تعطیل شد اما دو روز بعد از این اتفاق جنجال برانگیز فردوسی پور در برنامه "کتاب باز" شبکه نسیم رودرروی سروش صحت نشست و درباره مساله ای غیر از برنامه نود صحبت کرد هرچند او آنقدر شیفته فوتبال است که ناخودآگاه فضای این گفت و گو نیز رنگ و بوی فوتبالی به خود گرفت.

حسادت

عادل فردوسی پور با وجود اینکه میهمان برنامه است اما سروش صحبت بیشتر حرف می زند:" من به تو حسودیم میشه...اشکالی نداره که به جای شما بگم تو...تو همه چی رو می دونی..."

این اولین حرف هایی است که او با همان لحن و هیجان خاص خودش می گوید. صحت کتاب های ترجمه عادل را معرفی می کند؛ هنر خوب زندگی کردن، هنر شفاف اندیشیدن، فوتبال علیه دشمن و جالب است که تمام این کتاب ها با چاپ های متعددی رسیده اند آن هم در روزگای که به قول خود فردوسی پور تیراژ کتاب ها در حد 100 ، 150 عدد است. اما شاید نام فردوسی پور باعث شده که کتاب هایی که او ترجمه کرده به چاپ هشتادم برسد.

کاریزمای صحت

سروش: می دونی من خیلی فوتبال رو دوست دارم اما اصلا این بازی رو بلد نیستم. هیچوقت نتونستم توی کوچه حتی بازی کنم.

عادل: تو اونقدر استعداد داری...اصل کاریزمای خاصی داری. من همیشه دوستت داشتم بخصوص بعد از آن برنامه نود که با رامبد بودی... اصلا همه چی خیلی خوب پیش رفت، ما هم هیچ هماهنگی قبل از اون برنامه با هم نداشتیم. خلاصه که کاریزمای خاصی داری و در همه جا موفق هستی. اشکالی نداره که بهت حسودی کنم؟

او در ادامه درباره اینکه چه شد به کار ترجمه کتاب رو آورد گفت:" من در روزنامه ابرار ورزشی مترجم بودم و این کار را دوست داشتم." او افزود:" کار ترجمه سخت و زمان بر و لذتبخش است. "

عادل درباره کتاب هنر خوب زندگی کردن که به چاپ های متعددی رسیده است هم گفت:" من خیلی می گشتم اما کتاب ها را نمی پسندیدم. نسخه انگلیسی این کتاب را سال 93 یکی از دوستانم به من داد. البته به خاطر گرفتاری و حجم کاری برنامه نود و کارهای دیگر چندتا از بچه های دانشگاه شریف هم در ترجمه آن کمک کردند. دوست نداشتم کار ی را که  می کنم خز و کلیشه ای باشد."

کنکور

"من از قدیم کتاب می خواندم اما نه به اندازه خیلی از کتابخوان ها. کتابی اگر خوب بود و معرفی می شد می خواندم. " فردوسی پور درباره روزهای جوانی اش اضافه کرد:" من در سال 71در کنکور رتبه 271شدم اما در فاصله مرحله اول و دوم کنکور برای اولین بار مسابقات المپیک بارسلون از تلویزیون پخش می شد و من با خودم می گفتم من که رتبه ام خوب است از صبح تا شب تمام رشته های المپیک را از تلویزیون می دیدم. عاقبت هم انتخاب اولم که عمران قبول نشدم و خوشبختانه انتخاب دومم که صنایع بود را قبول شدم. " عادل اضافه کرد:" از این نظر خوشبختانه که رشته صنایع خیلی به من کمک کرد در کارم ، دید سیستمی به من داد و در چیدمان ذهنم مفید و مثمر ثمر بود و هست."

او افزود:" آن زمان فوتبال پخش نمی شد. یک ورزش و مردم بود و یک برنامه ورزش از شبکه 2 و نهایتا هفته ای یکی دوبار فوتبال پخش می شد.اینترنت هم نبود و من صبح های شنبه دنیای ورزش و کیهان ورزشی را می خریدم."

انگشت کج

در لابه لای صحبت ها که البته که فردوسی پور مثل همیشه با سرعت بالای حرف زدنش میدان را در دست دارد و در واقع کتاب باز هم شبیه نود می شود و او بیشتر سوال کننده است. با این حال در این لحظه توجه سروش صحت به انگشت عادل جلب می شود:" انگشتت کجه؟"

عادل غش غش می خندد:" من کلا کج و کوله هستم.آنقدر می نویسم که ورم کرده است. من می نویسم و تایپ نمی کنم."

سروش: "آدم مرتبی هستی؟"

عادل:" به قیافه من میاد آدم مرتبی باشم.؟"

سروش:" نه واقعا..."

عادل:" البته خود تو هم اونقدر مرتب نیستی...اوندفعه ریش و موهات کاملا نامرتب بود

سروش:" آره...من و عادل یک وجه مشترک دیگه هم داریم، هردومون به بدترین شکل ممکن ماشین پارک می کنیم. "

در ادامه سروش صحت درباره درکش از فوتبال گفت:" به نظر من آدم باید در زندگی مثل یک فوتبالیست باشد. هم در زمین جانش را بدهد و هم یادش باشد که این فقط یک بازی است. مثل زیدان که در فینال جام جهانی جانش را برای فرانسه می دهد اما در یک لحظه تصمیمی می گیرد که نشان می دهد که فوتبال برایش یک بازی است و مسایل مهمتری هم وجود دارد."

فردوسی پور هم در ادامه این حرف گفت:" تحلیل خوبی بود. فوتبال خیلی عجیب و غریب است. نمی فهمم چرا کسانی مثل رامبد فوتبال را دوست ندارند و ارتباطی برقرار نمی کنند." 

سروش صحت هم افزود:" اکبر رادی می گوید فوتبال خوب مثل یک شعر است."

نود

کتاب هنرخوب زندگی کردن عادل در زمان پخش برنامه به هشتادمین چاپ رسیده است و سروش این را به برنامه نود پیوند می زند:" این کتاب خیلی ممکن است به چاپ نودم برسد ، عدد برای تو عدد مهمی است آیا برنامه خاصی درباره اش داری؟"

"راستش تا حالا به آن فکر نکردم اما ایده خوبی است و فکر می کنم تا نمایشگاه بعدی به چاپ نود برسد."

عادل نود برای تو عدد خاصی است ، احساس می کنم هرجا نود را می بینی حس و حال خاصی داری؟

عادل: بله کاملا درست می گی

کتاب

اما در بخش معرفی کتاب صحت کتاب هایی را که عادل همراه آورده معرفی می کند. اولین آن ها کوری ژوزه ساراماگو است. فردوسی پور درباره این کتاب می گوید:" کتابی که عجیب و غریب دوستش دارم کتاب کوری است. تا یک مدت هرکجا می رفتم فکر می کردم همه چیز یا سیاه است یا سفید."

او اضافه می کند:" البته در زمینه فوتبال کتاب های آقای حمیدرضا صدر هم فوق العاده هستند و من دوست داشتم آن ها را هم می آوردم."

دیگر کتاب های مورد علاقه فردوسی پور این ها هستند: گل صحرا نوشته کاترین میلر، "دیوانه های فوتبال" دومینیک آتون و دنی دایر، "جزء از کل" استیو تولتز ، " بارهستی" میلان کوندرا، "زندگی پیش رو" رومن گاری ، "قلعه حیوانات" جرج اورول

تیم نویسندگان سروش صحت

فردوسی پور اما به سبک برنامه نود این بار در هیبت مجری قرار می گیرد و . در مورد تیم منتخب نویسندگان محبوب سروش می پرسد. پاسخ صحت هم جالب است:" کاپیتان و هافبک بازیساز تیم من داستایوفسکی است. در خط حمله بوکوفسکی و کامو بازی می کنند.البته کامو پشت مهاجم بازی می کند."

فردوسی پور:" به نظر من ساراماگو را هم در خط حمله بازی بده ...البته به عنوان یک مهاجم گل نزن."

سروش ادامه می دهد:" درون دروازه هم لئو تولستوی را می گذارم....راستی یادم آدم ، با حافظ و سعدی و مولوی کمربند خط میانی را می بندم."

آقای فردوسی

در بخش پایانی برنامه و زمانی که سروش صحت به رسم برنامه قصد داشت تندیس یک شاعر را به میهمان برنامه بدهد گفت:" فکر می کنم اجداد تو به فردوسی علاقه داشتند که فامیلیتان شده فردوسی پور. به همین خاطر ما یک تندیس فردوسی به تو هدیه می دهیم."

فردوسی پور هم یاد خاطره ای می افتد:" کلاس سوم دبستان بودم یک روز خانم معلم پرسید: بچه ها فردوسیه کیه؟ گفتم ما خانم.خنگ بودم چقدر!!! بنده خدا خانم معلم فکر کرد سرکارش گذاشته ام.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

 2. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 3. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 4. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

 5. طوفان معاون وزیر بهداشت در جلسه ستاد کرونا

 6. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

 7. سوابق ننگین آمریکا در بیوتروریسم

 8. پایان بررسی یک طرح پر‌حرف‌و‌حدیث در مجلس/ شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟

 9. لحظه فروش تابلوی ۱۲ میلیاردی که رکورد حراج تهران را شکست

 10. واکنش هادی ساعی به حکم محرومیتش: نمی‌توانند فضا را بر من ببندند

 11. دو دلیل برای ریزش اخیر بازار سرمایه/ چرا بورس دوباره ریخت؟

 12. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

 13. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

 14. ریزش قیمت ارز ادامه‌دار شد؛ بازار منتظر سقوط قیمت دلار/ مردم به دلار ۱۵هزارتومانی روحانی اعتماد کردند؟

 15. ویژگی‌های پهپادهای انتحاری و موشک‌های جدید سپاه + تصاویر

 16. نامه وزیر بهداشت به وزیر کشور: مانع ورود مسافران به استان‌های شمالی شوید

 17. انتقال تنها دلفین برج میلاد به کیش

 18. رودخانه هان کره جنوبی یخ زد

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 4. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 5. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 6. اگرهای تمام نشدنی !

 7. آپارتاید پزشکی

 8. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 9. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 10. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 11. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 12. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 13. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 14. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 15. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 16. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 17. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 18. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 19. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 20. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 21. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 22. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 23. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 24. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 25. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

آخرین عناوین