تونل‌های ضدعفونی در پیشگیری از کرونا بی‌فایده است

گروه سلامت الف،   3990226003

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تونل‌هایی که در ورودی برخی سازمان‌ها یا فروشگاه‌ها به عنوان تونل ضدعفونی افراد ایجاد شده، نقشی در پیشگیری از کرونا ندارد و بی‌فایده است.

مسعود مردانی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا درباره تونل های ضدعفونی که درورودی برخی فروشگاه ها یا برخی سازمان ها برای افراد نصب شده، افزود: اینها فرعیات و کارهای بی فایده است که بعید می دانم موثر باشد و بی فایده هستند. معلوم نیست مایعی که در این تونل ها پاشیده می شود آب است یا محلول ضدعفونی کننده، اگر آب باشد که فایده ای ندارد و اگر محصول ضدعفونی حاوی الکل یا آب ژاول باشد هم تاثیر چندانی ندارد و حتی ممکن است ورود آن به دهان یا دستگاه تنفسی ضرر هم داشته باشد.

وی ادامه داد: این کارها فرعیات است و تا حدی جنبه تبلیغاتی دارد، متاسفانه برخی جاها اصل را فراموش کرده و به فرعیات می پردازند، اصل کار رعایت اصول بهداشت فردی شامل شست و شوی مداوم دست ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی است، استفاده از ماسک در اماکن عمومی مثل مترو لازم است، افرادی که علائم بیماری دارند نیز باید بیش از دیگران مراقب باشند که با عطسه یا سرفه بیماری را به دیگران منتقل نکنند.

مردانی پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود: با اینکه موارد بیمارستانی کرونا در بسیاری از استانها کاهش یافته است اما هنوز در اپیدمی کرونا هستیم و هر گونه غفلت و افزایش ترددها و کاهش فاصله گذاری اجتماعی می تواند دوباره باعث افزایش موارد این بیماری بشود و بیماری را شعله ور کند، برخی اقدامات ممکن است پیام غلطی به مردم بدهد، مثلا قرمز و سفید و زرد اعلام کردن شهرها ممکن است باعث افزایش مسافرت مردم به شهرهای به اصطلاح سفید بشود و افزایش تردد می تواند دستاوردهای قبلی را هم از بین ببرد.

عضو کمیته بیماری های عفونی وزارت بهداشت افزود: یک نمونه آن استان خوزستان است که قبلا می گفتند موارد بیماری و اپیدمی کرونا کم است اما بی توجهی به فاصله گذاری اجتماعی باعث شد اکنون این استان یکی از استانهای با بیشترین شیوع کرونا باشد.

وی گفته بود: در جاهایی که در  گذشته تعداد کمتری از مردم به کرونا مبتلا شده اند، افراد کمتری هم آنتی بادی دارند و آسیب پذیرتر هستند و غفلت از فاصله گذاری ها می تواند، شیوع کرونا را در این مناطق بیشتر کند.

مردانی گفت: هنوز برآورد دقیقی از میزان ابتلای مردم به ویروس کرونا در کشور و در استانهای مختلف نداریم اما مطالعات آنتی بادی در تعدادی از بیمارستانها انجام شده و نشان داده که در برخی بیمارستانها بین ۶۰ تا ۷۰ درصد پرسنل به کرونا مبتلا شده و مصونیت پیدا کرده اند اما برآوردهای از سطح عمومی جامعه نداریم.

عصو کمیته کشوری بیماری های عفونی گفته بود: یک مطالعه خیلی وسیع به سرپرستی دکتر ملک زاده برای برآورد میزان شیوع و مصونیت افراد به کرونا در کشور در حال انجام است که هم در بین افراد عادی و هم وابستگان بیماران و هم پرسنل پزشکی انجام می شود و نشان می دهد که چند درصد به ویروس کرونا مبتلا شده اند. امیدواریم به زودی جواب آن منتشر می شود.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 6. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 8. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 12. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 13. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 14. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 15. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 19. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 20. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

 25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

آخرین عناوین