وقتی گفت‌و‌گوی دو ساعته یک متهم تیتر اول یک روزنامه می‌شود

محمدعلی حبیبی،   3990208093 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
وقتی گفت‌و‌گوی دو ساعته یک متهم تیتر اول یک روزنامه می‌شود

نام محمد امامی با تهیه‌کنندگی سریال شهرزاد در فضای رسانه‌ای مطرح شد. اما آنچه بیش از شهرزاد باعث مشهور شدن نام امامی شد ذکر نام او در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه بود.

در سال ۹۷ و با آغاز دادگاه‌ پرونده‌های متعدد بانک سرمایه نام امامی هم در جلسات این دادگاه‌ها مطرح شد و خبر دستگیری او در مهر ۹۷ منتشر شد. هرچند پیش از آن زمان هم در سال ۹۵ دستگیر شده بود که ظاهرا با وثیقه آزاد شده بود.

آنچه نام امامی را دوباره پس از یک‌سال و نیم در رسانه‌ها مطرح کرده است نامه جمعی از هنرمندان به رئیس قوه قضائیه و درخواست آزادی امامی در شرایط شیوع کرونا بود. انتشار این نامه با واکنش منفی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد که باعث شد برخی از افراد امضای خود را تکذیب کنند یا پس بگیرند.

پس از این نامه، ویدئویی توسط یک خبرنگار منتشر شد که طی آن با مرور اسناد، مدارک و سخنان نماینده دادستان در دادگاه بانک سرمایه به شراکت محمد امامی با داماد مرحوم هاشمی شاهرودی و رفاقت امامی با فرزند مرحوم هاشمی شاهرودی اشاره شده بود.

اتفاق عجیبی که پس از آن رخ داد گفت‌وگوی تفصیلی روزنامه شرق با محمد امامی بود که در روز یکشنبه بود. خبرنگار شرق مدعی شده است امامی «از زندان» با این روزنامه گفت‌وگو کرده است اما توضیح بیشتری درباره چند و چون این گفت‌وگو ارائه نداده است.

فارغ از محتوای این گفت‌وگو که به آن خواهیم پرداخت اصل چنین مصاحبه‌ای پرسش‌هایی در افکار عمومی مطرح می‌کند. این مصاحبه در چه شرایطی انجام شده است؟ آیا همه زندانیان می‌توانند دو ساعت با تلفن صحبت کنند یا چند ساعت پذیرای ملاقات یک خبرنگار باشند؟ چرا و چگونه این امکان برای امامی مطرح شده است؟

در این مصاحبه امامی تمام اتهاماتی که به او وارد شده است را رد می‌کند و مدعی می‌شود عمده اتهامات صرفا یک اختلاف نظر با نماینده دادستان است. امامی حتی پا را فراتر گذاشته و مدعی می‌شود از بانک سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان طلبکار است.

آنچه باعث می‌شود چنین اتفاقی رخ دهد و یک روزنامه به تریبون یک‌طرفه یک متهم تبدیل شود بدون شک تعلل دستگاه قضایی در تکمیل کیفرخواست و تشکیل دادگاه محمد امامی است. از مهر ۹۵ که امامی برای نخستین بار دستگیر شد حدود سه سال و ۷ ماه می‌گذرد. چرا در طول این مدت کیفرخواست ایشان صادر نشده و دادگاه تشکیل نشده است؟

این وضعیت برای متهم آزاردهنده است؛ چه‌اینکه صراحتا در این مصاحبه از وضعیتش گلایه کرده است. به‌علاوه در افکارعمومی هم اتهامات ایشان مرور می‌شود اما دادگاهی برای رسیدگی به آنها برگزار نمی‌شود. ادامه این وضعیت به اعتبار قوه قضائیه لطمه وارد می‌کند و جایگاه این نهاد بیش از پیش در افکارعمومی تنزل پیدا می‌کند. به‌خصوص اینکه ظاهرا در این پرونده نام دو تن از منسوبین به مرحوم هاشمی شاهرودی هم مطرح است و برخی ممکن است تعلل دستگاه قضایی را به آن مسئله ربط دهند؛ هرچند به نظر نمی‌رسد چنین ربطی وجود داشته باشد.

راهکار هم واضح است؛ باید در اسرع وقت و حتی با گماردن قاضی ویژه کیفرخواست امامی صادر شود و دادگاه ایشان برگزار شود. امری که تاکنون سه‌سال و نیم زمان برای آن مصرف شده که کافی به نظر می‌رسد. قوه قضائیه باید با قاطعیت دادگاه این پرونده را برگزار کند و هرکه را جرمی انجام داده مجازات کند.

اما یک نکته نباید در این میان مغفول بماند و آن هم عملکرد غیرحرفه‌ای روزنامه شرق در پوشش این مصاحبه است. آنچه باعث غیرحرفه‌ای بودن این مصاحبه شده است این است که این گفت‌وگو عملا تریبون یک‌طرفه امامی برای دفاع از خود است.

خبرنگار این روزنامه در مقدمه‌ای که بر این مصاحبه نوشته مدعی شده است: «پیش از گفت‌وگو تلاش کردم با نماینده بانک سرمایه و دیگر افراد مرتبط با پرونده صحبت کنم اما در فرصت کوتاهی که داشتم، موفق به گفت‌وگو با مرتبطان نشدم. با همه اطلاعات اندکی که توانسته بودم از حواشی دادگاه‌ها درباره پرونده امامی به دست آورم، با او صحبت کردم و دغدغه‌هایم را درباره تضییع بیت‌المال که همیشه از زمان برگزاری دادگاه‌های سرمایه در روزنامه پیگیری کردم، پرسیدم.»

این سخنان درحالی بیان شده که تمامی جلسات دادگاه بانک سرمایه علنی بوده و ایشان هم اگر می‌خواستند می‌توانستند با یک جست‌وجوی ساده به گزارش کامل دادگاه‌ها برسند تا ثمره تلاششان «اطلاعات اندک» نباشد و نتیجه گفت‌وگویشان دفاعیات یک متهم اقتصادی نباشد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۲۹۵۱۷۰۰:۲۳:۳۵ ۱۳۹۹/۲/۹
الان که اقای هاشمی شاهرودی دربین مانیستند .چه مشکلی داره که محاکمه جدی صورت نمیگیره .
ناشناس۱۴۲۹۷۹۰۱۰:۵۴:۵۴ ۱۳۹۹/۲/۹
در هر ماجرا باید پای صحبت دو طرف نشست. کار روزنامه ها باید همین باشد بطوریکه ابعاد ماجرا آنطور که هستند مشخص شوند. متاسفانه عده ای از مردم فکر می کنند که در این صورت روزنامه طرف یک سمت را گرفته و جانبداری می کنند.
ناشناس۱۴۲۹۷۹۳۱۰:۵۸:۴۶ ۱۳۹۹/۲/۹
کاشکی بعضی از مقامات فعلی و سابق هم جلوی میکروفون مطبوعات بی طرف قرار می گرفتند و جوابگوی سوالات بی شمار می بودند.
ناشناس۱۴۲۹۸۰۲۱۱:۰۲:۵۶ ۱۳۹۹/۲/۹
محاکمات غیر علنی و غیر شفاف تنها به دامنه ابهامات می افزایند. باید تمام محاکمات علنی صورت گیرند تا مردم هم بتوانند آنها را مشاهده و قضاوت نمایند.
ناشناس۱۴۳۰۰۵۲۱۴:۱۳:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۹
علنی باشه خیلی بد می شه پسر خیلی!!!
ناشناس۱۴۲۹۵۳۱۰۰:۴۸:۵۲ ۱۳۹۹/۲/۹
قضیه صندوق ذخیره فرهنگیان؟؟؟؟ بعد از این همه مدت اتهام این بزرگوار ثابت شده یا نه؟ اگر ثابت شده حکم او چیست؟
ناشناس۱۴۲۹۷۸۴۱۰:۴۲:۰۷ ۱۳۹۹/۲/۹
مشابه حکم بابک زنجانی. شک ندارم بعد از پایان این دولت هم بابک زنجانی و هم این فرد آزاد میشن
ناشناس۱۴۳۰۰۹۲۱۴:۳۱:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۹
منظورت اینه این دولت باعث دستگیری شده؟؟
ناشناس۱۴۲۹۵۳۲۰۰:۵۰:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۹
... متاسفانه اطاله دادرسی در پرونده‌های اقتصادی تبدیل به رویه شده است حتی دادسرای ویژه هم کمکی به حل این موضوع نکرده است. علاوه بر این پرونده به عنوان نمونه پرونده شرکت کنتورسازی ایران که بزرگ‌ترین پرونده کلاهبرداری در تاریخ بورس کشور با ۱۱۰۰۰ مالباخته است بیش از ۴ سال است که به حکم بدوی هم نرسیده است.
ناشناس۱۴۲۹۵۳۹۰۱:۱۳:۰۱ ۱۳۹۹/۲/۹
ایشان متهم نیست بلکه محکومه!!
ناشناس۱۴۳۰۰۱۰۱۳:۴۶:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۹
عزیزم محکوم کسی هست که حکمش صادر شده، تا قبل از اون، ما فقط «متهم» داریم.
راه۱۴۲۹۵۵۰۰۱:۳۵:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۹
وقتی میزان محکومیت‌ها با میزان جرائم فاصله‌ی فاحش و حیرت‌آور داشته باشه از بدیهی‌ترین تبعاتش طلبکاری و گستاخی مجرم و محکوم هست _________ وقتی جانیان و داعشان اقتصادی و راهزنان بیت‌المال و... با رافت و تخفیف اسلامی و مهربانی قضایی روبرو میشن به وَجد میان و جماعتی از دزدهای باالقوه رو به باالفعل تبدیل میکنن وقتی با این محکومیت‌های طنزآمیز بجای عبرت ، انرژی میگیرن باید هم ... مورد حمایت و دفاع قرار بگیرن ...
امیرراستگفتار۱۴۲۹۵۶۱۰۱:۴۸:۲۵ ۱۳۹۹/۲/۹
این مصاحبه به درخواست روزنامه شرق نبوده بلکه به درخواست خود متهم وبستگان ... بوده ! ضعفها و سوالات احتمالی و احتمالا ایرادات اساسی به مصاحبه گر که چرا چنین سوالی نپرسیدی یا چنین چیزی نگفتی و خیلی چیزهای دیگه رو که ممکن بود و هست که برای روزنامه مطرح بشه با توضیحات مصاحبه گر جلوجلو خنثی کرده اند" کل مصاحبه وراجی های متهم با توضیحات و توجیهات بی سر و ته که حتی حاضر نشد مبلغ دستمزد بازیگران را حتی در یک مورد بگوید ! عجله مصاحبه گر برای مصاحبه چه بوده که بایستی قید دریافت اطلاعات اساسی از مطلعین را بزند و هر چه زودتر مصاحبه صورت بگیرد؟...
ناشناس۱۴۲۹۵۶۸۰۲:۰۴:۳۸ ۱۳۹۹/۲/۹
اصلاح طلبان حامی افساد طلبان
ناشناس۱۴۲۹۵۹۴۰۵:۱۹:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۹
احتمالا امامي هم مدعي است عامل اصلي فرزند وداماد رييس قوه قضايي سابق هستند در حاليكه ايشان درزندان بدون محاكمه به سر ميبرد متاسفانه در اكثر پرونده هاي فساد كلان نقش فرزندان وبستگان اكثر مسوولين در درجه اول است به همين منظور سرنوشت خيلي از پرونده ها به نتيجه مطلوب نرسيده است
ناشناس۱۴۲۹۶۱۰۰۶:۲۷:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۹
با پول سخت ترین عناصر جهان مانند الماس و فولاد را ( آنگونه که می خواهند ) شکل می دهند پس نباید به عوامل روزنامه شرق و دیگر حامیان این آقا خرده گرفت حتماً بدهکار ایشان هستند .
ناشناس۱۴۲۹۶۷۲۰۸:۱۴:۲۴ ۱۳۹۹/۲/۹
وقتی بقیه مفسدین و رانتخوران و اختلاسگران راست راست راه میرند و هر روز پست بالاتری میگیرند، حالا این یکی هم مصاحبه اش تیتر بشه، چه اشکالی داره؟؟؟!!!
هوشنگ۱۴۲۹۶۷۸۰۸:۲۵:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۹
روزنامه شرق معمولا تریبون زندانیهای گنده و معروف بوده خواه مجرم خواه متهم . چون به درد روز مبادا میخورند
ناشناس۱۴۲۹۶۸۲۰۸:۳۱:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۹
از بابک زنجانی چه خبر؟ منتظرند این دولت به پایان برسد و آزادش کنند؟
ناشناس۱۴۲۹۶۹۹۰۸:۵۳:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۹
روزنامه شرق یک رپرتاژ خبری برای امامی رفته تا ادای دین به او کرده باشد.
ناشناس۱۴۲۹۷۷۲۱۰:۲۶:۵۹ ۱۳۹۹/۲/۹
هیچ ایرادی ندارد یک روزنامه صحبت های یک محکوم یا متهم را پخش کند اصلا کار روزنامه باید این باشد که به طرف های مختلف رجوع کند و حرفشان را منتشر کند این به ازادی بیان و اطلاعات جامعه کمک می کند. حتی بسیار در ایران هم رخ داده که با قاتلین مصاحبه کرده اند
ناشناس۱۴۲۹۸۳۲۱۱:۱۸:۵۴ ۱۳۹۹/۲/۹
ایشون از زندان به اینترنت دسترسی دارند
ناشناس۱۴۲۹۸۷۴۱۲:۰۳:۲۱ ۱۳۹۹/۲/۹
روزنامه شرق هم مثل کیهان کاملاً معلوم الحاله! یکی به چپ غش کرده و دیگری به راست! ولی خوشبختانه در طول دهه 80 و 90، آبروی هر دوتاشون رفت! هیچکدام‌شان به خاطر مردم حرف نزدن و فقط منافع شخصی خودشون را در نظر داشتن! اما خدا حال هر دوتاشون را گرفت!
ناشناس۱۴۲۹۹۳۲۱۲:۴۷:۱۵ ۱۳۹۹/۲/۹
قبلا که گفته بودند مرحوم شاهرودی داماد ندارد
ناشناس۱۴۲۹۹۸۶۱۳:۳۰:۳۸ ۱۳۹۹/۲/۹
برادر روحانی . برادر لاریجانی. برادر جهانگیری. پسر رفسنجانی . پسر و داماد شاهرودی . داماد شریعتمداری و............................................کجای دنیای کفر سراغ دارید که نزدیکان مسئولین اینجوری بخورند؟
ناشناس۱۴۳۰۰۸۹۱۴:۳۰:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۹
حالا کی گفته واقعا مصاحبه کردن!؟ یه سری سوال و جواب نوشتن آخرش هم دادن بخونه تایید کنه! بعد هم به اسم مصاحبه چاپ کردن!
حامد۱۴۳۰۵۵۵۲۲:۰۶:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۹
دزدها عنان فرهنگ ممکلت رو در دست گرفته اند
توپانی۱۴۳۳۷۴۱۱۴:۲۴:۴۶ ۱۳۹۹/۲/۱۳
ازروزنامه وزین؟!!؟شرق تقاضامی نمایم ازآفتابه دزدان تفلک هم حمایت کند؟!درست است که مثل امامی پول وپارتی ندارندولی می توانندمثل شعبان بی مخ (امامی)درمشکل آفرینی برای کشورهمراه شوند؟!؟!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  15. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  16. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  17. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  18. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  19. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  20. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  21. غیزانیه از نمای نزدیک

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  24. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

   2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

   3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

   4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

   5. شاخ «غول» هم شکستنی است...

   6. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

   7. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

   8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

   9. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

   10. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

   11. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

   12. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

   13. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

   14. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

   15. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

   16. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

   17. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

   18. محمد عزیزی بازداشت شد

   19. گزینه‌های نهایی فراکسیون انقلاب برای هیئت رئیسه/دیدار امام جمعه اهواز با نوجوانی از غیزانیه/روایت روزنامه اصلاح‌طلب از ائتلاف طرفداران احمدی‌نژاد با پایداری‌/دولت نگران مجلس است؟

   20. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

   21. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

   22. آغاز مجلس یازدهم ؛ رئیس مجلس فردا مشخص می شود

   23. روحانی: در زمینه کرونا از سه مرحله عبور کرده‌ایم/ همه کارمندان از ۱۰ خرداد در ادارات حاضر می‌شوند

   24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا رسانه‌های بیگانه قم را عامل شیوع کرونا دانستند/زلزله‌های خفیف گسل مشا پیش زمینه زلزله بزرگی است/آقای روحانی حاضرند فقط یک روز با مترو سفر کنند؟

   25. رئیس سنی پارلمان: مجلس یازدهم وکیل‌الدوله و معاندالدوله نیست/ می‌خواهیم در زندگی مردم تأثیرگذار باشیم

   آخرین عناوین