وقتی گفت‌و‌گوی دو ساعته یک متهم تیتر اول یک روزنامه می‌شود

محمدعلی حبیبی،   3990208093 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
وقتی گفت‌و‌گوی دو ساعته یک متهم تیتر اول یک روزنامه می‌شود

نام محمد امامی با تهیه‌کنندگی سریال شهرزاد در فضای رسانه‌ای مطرح شد. اما آنچه بیش از شهرزاد باعث مشهور شدن نام امامی شد ذکر نام او در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه بود.

در سال ۹۷ و با آغاز دادگاه‌ پرونده‌های متعدد بانک سرمایه نام امامی هم در جلسات این دادگاه‌ها مطرح شد و خبر دستگیری او در مهر ۹۷ منتشر شد. هرچند پیش از آن زمان هم در سال ۹۵ دستگیر شده بود که ظاهرا با وثیقه آزاد شده بود.

آنچه نام امامی را دوباره پس از یک‌سال و نیم در رسانه‌ها مطرح کرده است نامه جمعی از هنرمندان به رئیس قوه قضائیه و درخواست آزادی امامی در شرایط شیوع کرونا بود. انتشار این نامه با واکنش منفی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد که باعث شد برخی از افراد امضای خود را تکذیب کنند یا پس بگیرند.

پس از این نامه، ویدئویی توسط یک خبرنگار منتشر شد که طی آن با مرور اسناد، مدارک و سخنان نماینده دادستان در دادگاه بانک سرمایه به شراکت محمد امامی با داماد مرحوم هاشمی شاهرودی و رفاقت امامی با فرزند مرحوم هاشمی شاهرودی اشاره شده بود.

اتفاق عجیبی که پس از آن رخ داد گفت‌وگوی تفصیلی روزنامه شرق با محمد امامی بود که در روز یکشنبه بود. خبرنگار شرق مدعی شده است امامی «از زندان» با این روزنامه گفت‌وگو کرده است اما توضیح بیشتری درباره چند و چون این گفت‌وگو ارائه نداده است.

فارغ از محتوای این گفت‌وگو که به آن خواهیم پرداخت اصل چنین مصاحبه‌ای پرسش‌هایی در افکار عمومی مطرح می‌کند. این مصاحبه در چه شرایطی انجام شده است؟ آیا همه زندانیان می‌توانند دو ساعت با تلفن صحبت کنند یا چند ساعت پذیرای ملاقات یک خبرنگار باشند؟ چرا و چگونه این امکان برای امامی مطرح شده است؟

در این مصاحبه امامی تمام اتهاماتی که به او وارد شده است را رد می‌کند و مدعی می‌شود عمده اتهامات صرفا یک اختلاف نظر با نماینده دادستان است. امامی حتی پا را فراتر گذاشته و مدعی می‌شود از بانک سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان طلبکار است.

آنچه باعث می‌شود چنین اتفاقی رخ دهد و یک روزنامه به تریبون یک‌طرفه یک متهم تبدیل شود بدون شک تعلل دستگاه قضایی در تکمیل کیفرخواست و تشکیل دادگاه محمد امامی است. از مهر ۹۵ که امامی برای نخستین بار دستگیر شد حدود سه سال و ۷ ماه می‌گذرد. چرا در طول این مدت کیفرخواست ایشان صادر نشده و دادگاه تشکیل نشده است؟

این وضعیت برای متهم آزاردهنده است؛ چه‌اینکه صراحتا در این مصاحبه از وضعیتش گلایه کرده است. به‌علاوه در افکارعمومی هم اتهامات ایشان مرور می‌شود اما دادگاهی برای رسیدگی به آنها برگزار نمی‌شود. ادامه این وضعیت به اعتبار قوه قضائیه لطمه وارد می‌کند و جایگاه این نهاد بیش از پیش در افکارعمومی تنزل پیدا می‌کند. به‌خصوص اینکه ظاهرا در این پرونده نام دو تن از منسوبین به مرحوم هاشمی شاهرودی هم مطرح است و برخی ممکن است تعلل دستگاه قضایی را به آن مسئله ربط دهند؛ هرچند به نظر نمی‌رسد چنین ربطی وجود داشته باشد.

راهکار هم واضح است؛ باید در اسرع وقت و حتی با گماردن قاضی ویژه کیفرخواست امامی صادر شود و دادگاه ایشان برگزار شود. امری که تاکنون سه‌سال و نیم زمان برای آن مصرف شده که کافی به نظر می‌رسد. قوه قضائیه باید با قاطعیت دادگاه این پرونده را برگزار کند و هرکه را جرمی انجام داده مجازات کند.

اما یک نکته نباید در این میان مغفول بماند و آن هم عملکرد غیرحرفه‌ای روزنامه شرق در پوشش این مصاحبه است. آنچه باعث غیرحرفه‌ای بودن این مصاحبه شده است این است که این گفت‌وگو عملا تریبون یک‌طرفه امامی برای دفاع از خود است.

خبرنگار این روزنامه در مقدمه‌ای که بر این مصاحبه نوشته مدعی شده است: «پیش از گفت‌وگو تلاش کردم با نماینده بانک سرمایه و دیگر افراد مرتبط با پرونده صحبت کنم اما در فرصت کوتاهی که داشتم، موفق به گفت‌وگو با مرتبطان نشدم. با همه اطلاعات اندکی که توانسته بودم از حواشی دادگاه‌ها درباره پرونده امامی به دست آورم، با او صحبت کردم و دغدغه‌هایم را درباره تضییع بیت‌المال که همیشه از زمان برگزاری دادگاه‌های سرمایه در روزنامه پیگیری کردم، پرسیدم.»

این سخنان درحالی بیان شده که تمامی جلسات دادگاه بانک سرمایه علنی بوده و ایشان هم اگر می‌خواستند می‌توانستند با یک جست‌وجوی ساده به گزارش کامل دادگاه‌ها برسند تا ثمره تلاششان «اطلاعات اندک» نباشد و نتیجه گفت‌وگویشان دفاعیات یک متهم اقتصادی نباشد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۲۹۵۱۷۰۰:۲۳:۳۵ ۱۳۹۹/۲/۹
الان که اقای هاشمی شاهرودی دربین مانیستند .چه مشکلی داره که محاکمه جدی صورت نمیگیره .
ناشناس۱۴۲۹۷۹۰۱۰:۵۴:۵۴ ۱۳۹۹/۲/۹
در هر ماجرا باید پای صحبت دو طرف نشست. کار روزنامه ها باید همین باشد بطوریکه ابعاد ماجرا آنطور که هستند مشخص شوند. متاسفانه عده ای از مردم فکر می کنند که در این صورت روزنامه طرف یک سمت را گرفته و جانبداری می کنند.
ناشناس۱۴۲۹۷۹۳۱۰:۵۸:۴۶ ۱۳۹۹/۲/۹
کاشکی بعضی از مقامات فعلی و سابق هم جلوی میکروفون مطبوعات بی طرف قرار می گرفتند و جوابگوی سوالات بی شمار می بودند.
ناشناس۱۴۲۹۸۰۲۱۱:۰۲:۵۶ ۱۳۹۹/۲/۹
محاکمات غیر علنی و غیر شفاف تنها به دامنه ابهامات می افزایند. باید تمام محاکمات علنی صورت گیرند تا مردم هم بتوانند آنها را مشاهده و قضاوت نمایند.
ناشناس۱۴۳۰۰۵۲۱۴:۱۳:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۹
علنی باشه خیلی بد می شه پسر خیلی!!!
ناشناس۱۴۲۹۵۳۱۰۰:۴۸:۵۲ ۱۳۹۹/۲/۹
قضیه صندوق ذخیره فرهنگیان؟؟؟؟ بعد از این همه مدت اتهام این بزرگوار ثابت شده یا نه؟ اگر ثابت شده حکم او چیست؟
ناشناس۱۴۲۹۷۸۴۱۰:۴۲:۰۷ ۱۳۹۹/۲/۹
مشابه حکم بابک زنجانی. شک ندارم بعد از پایان این دولت هم بابک زنجانی و هم این فرد آزاد میشن
ناشناس۱۴۳۰۰۹۲۱۴:۳۱:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۹
منظورت اینه این دولت باعث دستگیری شده؟؟
ناشناس۱۴۲۹۵۳۲۰۰:۵۰:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۹
... متاسفانه اطاله دادرسی در پرونده‌های اقتصادی تبدیل به رویه شده است حتی دادسرای ویژه هم کمکی به حل این موضوع نکرده است. علاوه بر این پرونده به عنوان نمونه پرونده شرکت کنتورسازی ایران که بزرگ‌ترین پرونده کلاهبرداری در تاریخ بورس کشور با ۱۱۰۰۰ مالباخته است بیش از ۴ سال است که به حکم بدوی هم نرسیده است.
ناشناس۱۴۲۹۵۳۹۰۱:۱۳:۰۱ ۱۳۹۹/۲/۹
ایشان متهم نیست بلکه محکومه!!
ناشناس۱۴۳۰۰۱۰۱۳:۴۶:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۹
عزیزم محکوم کسی هست که حکمش صادر شده، تا قبل از اون، ما فقط «متهم» داریم.
راه۱۴۲۹۵۵۰۰۱:۳۵:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۹
وقتی میزان محکومیت‌ها با میزان جرائم فاصله‌ی فاحش و حیرت‌آور داشته باشه از بدیهی‌ترین تبعاتش طلبکاری و گستاخی مجرم و محکوم هست _________ وقتی جانیان و داعشان اقتصادی و راهزنان بیت‌المال و... با رافت و تخفیف اسلامی و مهربانی قضایی روبرو میشن به وَجد میان و جماعتی از دزدهای باالقوه رو به باالفعل تبدیل میکنن وقتی با این محکومیت‌های طنزآمیز بجای عبرت ، انرژی میگیرن باید هم ... مورد حمایت و دفاع قرار بگیرن ...
امیرراستگفتار۱۴۲۹۵۶۱۰۱:۴۸:۲۵ ۱۳۹۹/۲/۹
این مصاحبه به درخواست روزنامه شرق نبوده بلکه به درخواست خود متهم وبستگان ... بوده ! ضعفها و سوالات احتمالی و احتمالا ایرادات اساسی به مصاحبه گر که چرا چنین سوالی نپرسیدی یا چنین چیزی نگفتی و خیلی چیزهای دیگه رو که ممکن بود و هست که برای روزنامه مطرح بشه با توضیحات مصاحبه گر جلوجلو خنثی کرده اند" کل مصاحبه وراجی های متهم با توضیحات و توجیهات بی سر و ته که حتی حاضر نشد مبلغ دستمزد بازیگران را حتی در یک مورد بگوید ! عجله مصاحبه گر برای مصاحبه چه بوده که بایستی قید دریافت اطلاعات اساسی از مطلعین را بزند و هر چه زودتر مصاحبه صورت بگیرد؟...
ناشناس۱۴۲۹۵۶۸۰۲:۰۴:۳۸ ۱۳۹۹/۲/۹
اصلاح طلبان حامی افساد طلبان
ناشناس۱۴۲۹۵۹۴۰۵:۱۹:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۹
احتمالا امامي هم مدعي است عامل اصلي فرزند وداماد رييس قوه قضايي سابق هستند در حاليكه ايشان درزندان بدون محاكمه به سر ميبرد متاسفانه در اكثر پرونده هاي فساد كلان نقش فرزندان وبستگان اكثر مسوولين در درجه اول است به همين منظور سرنوشت خيلي از پرونده ها به نتيجه مطلوب نرسيده است
ناشناس۱۴۲۹۶۱۰۰۶:۲۷:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۹
با پول سخت ترین عناصر جهان مانند الماس و فولاد را ( آنگونه که می خواهند ) شکل می دهند پس نباید به عوامل روزنامه شرق و دیگر حامیان این آقا خرده گرفت حتماً بدهکار ایشان هستند .
ناشناس۱۴۲۹۶۷۲۰۸:۱۴:۲۴ ۱۳۹۹/۲/۹
وقتی بقیه مفسدین و رانتخوران و اختلاسگران راست راست راه میرند و هر روز پست بالاتری میگیرند، حالا این یکی هم مصاحبه اش تیتر بشه، چه اشکالی داره؟؟؟!!!
هوشنگ۱۴۲۹۶۷۸۰۸:۲۵:۰۹ ۱۳۹۹/۲/۹
روزنامه شرق معمولا تریبون زندانیهای گنده و معروف بوده خواه مجرم خواه متهم . چون به درد روز مبادا میخورند
ناشناس۱۴۲۹۶۸۲۰۸:۳۱:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۹
از بابک زنجانی چه خبر؟ منتظرند این دولت به پایان برسد و آزادش کنند؟
ناشناس۱۴۲۹۶۹۹۰۸:۵۳:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۹
روزنامه شرق یک رپرتاژ خبری برای امامی رفته تا ادای دین به او کرده باشد.
ناشناس۱۴۲۹۷۷۲۱۰:۲۶:۵۹ ۱۳۹۹/۲/۹
هیچ ایرادی ندارد یک روزنامه صحبت های یک محکوم یا متهم را پخش کند اصلا کار روزنامه باید این باشد که به طرف های مختلف رجوع کند و حرفشان را منتشر کند این به ازادی بیان و اطلاعات جامعه کمک می کند. حتی بسیار در ایران هم رخ داده که با قاتلین مصاحبه کرده اند
ناشناس۱۴۲۹۸۳۲۱۱:۱۸:۵۴ ۱۳۹۹/۲/۹
ایشون از زندان به اینترنت دسترسی دارند
ناشناس۱۴۲۹۸۷۴۱۲:۰۳:۲۱ ۱۳۹۹/۲/۹
روزنامه شرق هم مثل کیهان کاملاً معلوم الحاله! یکی به چپ غش کرده و دیگری به راست! ولی خوشبختانه در طول دهه 80 و 90، آبروی هر دوتاشون رفت! هیچکدام‌شان به خاطر مردم حرف نزدن و فقط منافع شخصی خودشون را در نظر داشتن! اما خدا حال هر دوتاشون را گرفت!
ناشناس۱۴۲۹۹۳۲۱۲:۴۷:۱۵ ۱۳۹۹/۲/۹
قبلا که گفته بودند مرحوم شاهرودی داماد ندارد
ناشناس۱۴۲۹۹۸۶۱۳:۳۰:۳۸ ۱۳۹۹/۲/۹
برادر روحانی . برادر لاریجانی. برادر جهانگیری. پسر رفسنجانی . پسر و داماد شاهرودی . داماد شریعتمداری و............................................کجای دنیای کفر سراغ دارید که نزدیکان مسئولین اینجوری بخورند؟
ناشناس۱۴۳۰۰۸۹۱۴:۳۰:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۹
حالا کی گفته واقعا مصاحبه کردن!؟ یه سری سوال و جواب نوشتن آخرش هم دادن بخونه تایید کنه! بعد هم به اسم مصاحبه چاپ کردن!
حامد۱۴۳۰۵۵۵۲۲:۰۶:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۹
دزدها عنان فرهنگ ممکلت رو در دست گرفته اند
توپانی۱۴۳۳۷۴۱۱۴:۲۴:۴۶ ۱۳۹۹/۲/۱۳
ازروزنامه وزین؟!!؟شرق تقاضامی نمایم ازآفتابه دزدان تفلک هم حمایت کند؟!درست است که مثل امامی پول وپارتی ندارندولی می توانندمثل شعبان بی مخ (امامی)درمشکل آفرینی برای کشورهمراه شوند؟!؟!

پربحث‌های دیروز

 1. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 2. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 3. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 4. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 5. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 6. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 7. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 8. تصویری از مهدی کروبی روی تخت بیمارستان

 9. نمایندگان محترم ! چتر بلاتکلیفی را از سر وزارت صمت بردارید  

 10. طرح جمع‌آوری اراذل و اوباش تهران

 11. رئیس قوه قضائیه: نمی‌گذاریم تولیدکنندگان زمین بخورند/ کاهش ارزش پول ملی خسارت بار است

 12. امیری: روحانی برای معرفی رزم حسینی به مجلس نمی رود

 13. افزایش حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۰ مشخص شد

 14. تجربه ای از منش و روش علیرضا رزم حسینی

 15. واکنش اکبر نبوی به پیشنهاد استعفای رییس جمهور

 16. خفه کردن یک دختر به دلیل نداشتن ماسک

 17. تغییر در شیوه ارسال پیامک بدحجابی برای خودروها

 18. قالیباف: تولید مسکن باعث اشتغال می‌شود/ با رویکرد ساخت مسکن دولتی مخالفیم

 19. پاسخ زیباکلام به عباس عبدی/ اولین نامزد انتخابات ریاست جمهوری/«مرد خاکستری» بدنبال حذف خاتمی/ ظریف: شرمنده و بدهکار مردم هستیم

 20. مردم با صندوق آرای انتخابات ۱۴۰۰ قهر نمی‌کنند

 21. مقصد روحانی بعد از پایان دولت کجاست؟

 22. سردار کوثری: بعضی خودفروخته‌ها مثل اکبرگنجی دنبال تخریب سپاه بودند

 23. زیباکلام: ماندن یا رفتن روحانی مشکلی را حل نمی‌کند/ استعفای رئیس جمهور بحث انحرافی است

 24. زنان آتش‌نشان آماده رویارویی با خطر

 25. نماینده مجلس سکته قلبی کرد

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 7. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 8. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 9. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 10. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 11. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 12. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 13. چرا مسکن ارزان نمی شود

 14. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 15. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 16. واکنش‌های داغ به یک نامه

 17. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 18. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 19. این حق مردم است 

 20. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 21. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 22. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 23. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 24. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 25. قالیباف: سرپرست های خانوار برای خریدن کالای اساسی نباید شرمنده فرزندان شوند

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

  2. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  3. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

  4. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

  5. واکنش‌های داغ به یک نامه

  6. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

  7. این حق مردم است 

  8. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

  9. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  10. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  11. تصویری از مهدی کروبی روی تخت بیمارستان

  12. وضعیت ۱۵ کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ / از «ضرغامی» و «جلیلی» تا «لاریجانی» و «ظریف»

  13. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

  14. واعظی: رئیس جمهور مبتلا به کرونا شود به کشور لطمه وارد می شود / خون مقامات از مردم رنگین‌تر نیست

  15. بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در یک نگاه + جدول

  16. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

  17. نمایندگان محترم ! چتر بلاتکلیفی را از سر وزارت صمت بردارید  

  18. جنجال علیه مجلس با اسم رمز واکسن و دناپلاس

  19. لعنت بر واشنگتن اما مقصر شمایید

  20. روحانی: برای کمبودها و مشکلات،کاخ سفید را لعنت کنید/ تعیین مجازات برای افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند

  21. نظر ۱۲ نماینده درباره صلاحیت رزم حسینی جهت تصدی وزارت صمت/ آیا او تابعیت دوگانه دارد؟

  22. اصلاح طلبان تند رو تمایلی به پایان حصر کروبی و موسوی ندارند

  23. امیری: روحانی برای معرفی رزم حسینی به مجلس نمی رود

  24. دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی در فضای مجازی

  25. گزارش بسیار نگران‌کننده‌ دو وزیر درباره کرونا/دلیل خروج گزینه پیشنهادی وزارت صمت از مجلس/ احتمال رقابت جلیلی و ظریف در انتخابات/روحانی: مردم بدانند مسئولان اقتصادی در حال فداکاری هستند

  آخرین عناوین