اکبر نبوی: اکران اینترنتی فیلم های سینمایی نباید جای اکران در سینما را بگیرد

گروه فرهنگی الف،   3990125077

یک منتقد سینما گفت: آغاز اکران فیلم سینمایی «خروج» در فضای مجازی تصمیم بسیار شجاعانه‌ای بود. هم سازمان هنری رسانه‌ای «اوج» و هم ابراهیم حاتمی‌کیا با یک عقلانیت منطقی و با درک درست اوضاع زمانه این تصمصم را گرفتند و آن را تأیید می‌کنم و اقدام خوبی می‌دانم اما رویه‌شدن اکران آنلاین پیامدهای منفی و نگران‌کننده‌ای را نیز به همراه خواهد داشت.

اکبر نبوی: اکران اینترنتی فیلم های سینمایی نباید جای اکران در سینما را بگیرد

به گزارش فارس، فیلم سینمایی «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا شب گذشته (یکشنبه ۲۴ فروردین) اکران خود را به صورت اینترنتی در سامانه‌های نماوا و فیلیمو آغاز کرد.

در همین ارتباط، اکبر نبوی منتقد سینما، مستندساز، مجری و تهیه‌کننده برنامه‌های تلویزیونی با اشاره به این که «کرونا» فصل جدیدی برای زندگی انسان امروز در ایران و جهان رقم زده است گفت: شیوع این ویروس و پیامدهای مخرب و محدودکننده آن بسیاری از شئونات اجتماعی و زیست فردی و جمعی ما را تحت‌الشعاع قرار داده است. طبیعی است که سینما نیز چه به عنوان هنر و چه به عنوان بخشی مهم در صنعت سرگرمی از این پدیده تأثیر بگیرد.

وی اظهار کرد: در شرایط فعلی فیلم‌های زیادی آماده اکران هستند؛ از سوی دیگر به واسطه اوضاع  نامطلوبی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده است امکان حضور فیزیکی مردم در سالن‌های سینما وجود ندارد. از سوی دیگر مشخص نیست این وضعیت تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد. به هرحال مردم هم به محصولات جدید تصویری نیاز دارند.

نبوی گفت: در چنین شرایطی، آغاز اکران فیلم سینمایی «خروج» در فضای مجازی تصمیم بسیار شجاعانه‌ای بود. به‌ نظر من، هم سازمان هنری رسانه‌ای «اوج» و هم ابراهیم حاتمی‌کیا با یک عقلانیت منطقی و با درک درست اوضاع زمانه این تصمصم را گرفتند.

این منتقد سینما تصریح کرد: از این زاویه و در شرایطی که در آن هستیم حتماً این تصمیم را تأیید می‌کنم و  آن را اقدام خوبی می‌دانم اما طبیعی است که ادامه این روند و این که اکران آنلاین به یک رویه تبدیل شود را نمی‌پسندم.

نبوی در توضیح این مطلب افزود: اگر اقدام سازمان اوج و حاتمی‌کیا موفقیت‌آمیز باشد این احتمال وجود دارد که در آینده فیلم‌های زیادی از اکران در سالن سینما صرف نظر کرده و مستقیماً وارد بسترهای اینترنتی نمایش فیلم شوند. گسترش این رویه در کنار اتفاقات مثبت، پیامدهای منفی و نگران‌کننده‌ای را نیز به همراه خواهد داشت. علاوه بر این که بسیاری از مشاغل مرتبط با سینما تحت تأثیر قرار می‌گیرد، سطح سلیقه و سواد بصری مردم را نیز در بلندمدت تنزل خواهد داد.

* تماشای فیلم سینمایی در قاب تلویزیون عناصر زیبایی‌شناسی فیلم را تضعیف می‌کند

 وی اظهار کرد: تماشای فیلم سینمایی در قاب تلویزیون یا قاب‌های کوچک‌تر از آن، بسیاری از عناصر زیبایی‌شناسی فیلم را تضعیف خواهد کرد. عناصری که به قاب‌بندی، نورپردازی، صدا، جلوه‌های ویژه بصری و... ارتباط داشته و فقط در پرده عریض سینما است که مخاطب با تمام وجود آنها را حس می‌کند. برای من همیشه سواد بصری مردم اهمیت داشته است. لذا، معتقدم که هیچ شکلی از اکران مجازی فیلم نمی‌تواند جای پرده سینما را بگیرد.

نبوی افزود: قبول دارم که در آینده‌ای که احتمالاً چندان هم دور نخواهد بود، پیشرفت فناوری به جایی می‌رسد که شاید مردم بتوانند در خانه‌هایشان هم با همان استانداردهای سالن سینما فیلم ببینند، امّا فعلاً سازکارهای سخت‌افزاری این شکل از فیلم‌دیدن نه تنها در ایران که در بسیاری از کشورهای اروپایی و خود آمریکا هم برای همگان فراهم نیست.

این کارشناس سینما عنوان کرد: ما نباید شرایطی را فراهم کنیم که سواد بصری مردم تضعیف شود. از طرف دیگر خودِ «سینما رفتن» یک آداب و ترتیباتی دارد که آن را شبیه به یک آیین می‌کند. این که شما به تنهایی یا  با خانواده از خانه بیرون می‌روید، از خیابان‌ها عبور می کنید، در سالن انتظار سینما پوستر فیلم‌ها را تماشا می‌کنید، روی صندلی و در محیطی تاریک همراه جمع زیادی از مخاطبان به یک نقطه خیره می‌شوید و داستانی را که به تصویر کشیده شده دنبال می‌کنید، گاهی از اتفاقات فیلم هیجان‌زده شده و همراه تماشاگران واکنش نشان می‌دهید باعث ایجاد یک نوع زیست جمعی می‌شود. این زیست جمعی به هیچ‌وجه با تماشای خانگی فیلم حتی به صورت خانوادگی امکان‌پذیر نیست. 

نبوی گفت: اصولاً هم آموزه‌های دینی و هم فرهنگ و ادبیات ما، حضور در جمع و فعالیت‌های جمعی را یک اقدام پسندیده معرفی می‌کند. البته  قاعدتاً منظور اجتماعاتی است که در آنجا رفتارهای نابهنجار و مفسده‌آمیز صورت نگیرد. سینمارفتن و فیلم‌دیدن در کنار یک جمع، یک آیین اجتماعی است. شما در خانه از جمع‌گسسته هستید. احساس گسست از جمع اگر تداوم پیدا کرده و تشدید شود پیامدهای روانی نامطلوبی برای فرد و جامعه خواهد داشت.

* تداوم اکران آنلاین در شرایط عادی به صلاح سینما نیست

 وی افزود: بنابراین، این شکل از اکران را برای شرایط اضطراری فعلی تصمیم بسیار مناسبی می‌دانم اما تداوم آن در شرایط عادی را از این حیث که ما را از زیست جمعی محروم کرده و سلیقه بصری مخاطبان را تضعیف می‌کند نمی‌پسندم. اکران همزمان در سینما و فضای مجازی را هم مفید نمی‌دانم چون اساساً این تقسیم بندی را که مخاطبان عمومی معمولاً از اکران آنلاین استقبال می‌کنند و فیلم‌بین‌های حرفه‌ای چون نگاه تخصصی دارند بیشتر به تماشای فیلم در پرده بزرگ علاقه دارند را هم قبول ندارم. عموم مردم هم باید سعی‌کنند که  فیلم را در قالب اصلی آن یعنی پرده سینما ببینند تا از ظرایف و زیبایی های بصری فیلم بهره ببرند.

 نبوی صریح کرد: البته بازهم تأکید می‌کنم که اکران «خروج» در شرایط فعلی کار بسیار ارزنده‌ای است. این نگرانی که به آن اشاره کردم ناظر به زمانی است که ان‌شاءالله شرایط عادی شود و بخواهیم اکران مجازی را به موازات اکران در سالن‌های سینما مطرح کنیم. اصلاً شاید در آینده اکران موازی اجتناب ناپذیر باشد، اما لازم است که منافع و زیان‌های این روند را در کنار هم سنجید.

این منتقد سینما تأکید کرد: اصل بر این است که فیلم را در سینماها و روی پرده ببنیم و درنهایت اکران اینترنتی را به‌عنوان یک ابزار فرعی و تکمیل‌کننده در نظر بگیریم.

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 6. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. افشای راز واکسن روسی کرونا

 25. طرح بته‌جقه ایرانی در لباس منچسترسیتی

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

آخرین عناوین