چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟

گروه اقتصادی الف،   3990121053

بعد از انتشار ویروس کرونا، ارتباطات کشورها دچار اختلالاتی شد که واردات و صادرات را به شدت دچار مشکل کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: چین از زمان های گذشته یکی از مهم‌ترین شرکاء تجاری ایران به حساب می آید که حجم بالایی از صادرات و واردات ایران به این کشور اختصاص می یابد.

آمارها از تجارت در سال گذشته نشان می‌دهد که چین هم در صادرات و هم واردات رتبه اول را در تجارت با ایران داشته است، اما شیوع ویروس کرونا باعث کاهش واردات و صادرات شد.

در سالیان گذشته نیز آمارهای منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که معمولا ۲ کشور چین و امارات متحده عربی به ترتیب رتبه اول و دوم را در صادرات کالا به ایران دارند.

در سالی که گذشت کالاهای چینی با اختلاف در صدر کالاهای وارداتی به ایران بودند تا اینکه بیماری کرونا شیوع پیدا کرد، اما همچنان برخی از کالاها مانند اقلام بهداشتی که کاری انسان دوستانه به شمار می آید، از چین وارد می شود. در کنار آن کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، آلمان و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که بعد از چین کالاهای آن‌ها به ایران وارد می‌شود و در رتبه‌های بعدی جای می‌گیرند.

حجم بالای تجارت با چین باعث شده تا بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی به فکر واردات از این کشور باشند، به نحوی که در سالیان اخیر موضوعاتی مانند واردات لباس از چین یا واردات گوشی از چین به دغدغه بسیاری از تجار تبدیل شده است.

بعد از انتشار ویروس کرونا، ارتباطات کشورها دچار اختلالاتی شد که واردات و صادرات را به شدت دچار مشکل کرد. پس از آن چانگ هوا سفیر چین در ایران با انتشار ویدئویی به زبان فارسی در حساب کاربری خود در توئیتر خطاب به ایرانیان و اتباع چینی ساکن در ایران گفت: ملت چین و ایران برای مبارزه با ویروس کرونا کنار یکدیگر می‌جنگند. قوی باش چین! قوی باش ایران!

چین به‌ عنوان شریک تجاری ایران در شرق آسیا از جایگاه مهمی برخوردار است به طوری که بازرگانان قبل از شیوع کرونا نیازهای تجاری خود را از چین تأمین می‌کردند علاوه بر این، در حوزه سیاسی ایران و چین در بسیاری از موارد با یکدیگر نزدیکی مواضع دارند و طبعاً هرگونه کندی یا قطع روابط برای ۲ کشور زیان‌بار است.

با این حال منصور صالح‌فرد، رایزن سابق اقتصادی و امور بین‌الملل سفارت ایران در چین معتقد است اختلالی که در روابط ایران و چین در حوزه اقتصادی به وجود آمده گذری و موقت است و پس از اینکه ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان از جمله چین به کنترل درآمد، بار دیگر روابط ۲  کشور بهتر از گذشته از سر گرفته خواهد شد و در واقع کرونا نمی‌تواند روابط ایران و چین را متوقف کند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک پیام توئیتری نوشت: "... و اما، دولت و ملت ‎ایران قدردان دولت‌ها و ملت‌هایی است که بویژه در این همه گیری جهانی ‎کرونا در کنارشان ایستادند و حافظه تاریخی ایرانیان البته این قسمت ماجرا را هم فراموش نخواهد کرد. حمایت‌های ‎چین از ملت ایران در این روزهای سخت، هکذا فراموش ناشدنی است. بیگانگان ذوق زده نشوند. "

واردات کالاهای بهداشتی از چین

مجید حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره وضعیت تجارت ایران و چین اظهار کرد: اکنون در ۲ تا ۳ ماه گذشته یعنی از اول ۲۰۲۰ که حدود ۲ ماه می‌گذرد، ارتباط ایران با چین و البته تمام کشورهای دیگر دچار اختلال شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین بیان کرد: در سطوحی که کالاهای عمده صادراتی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی نیست  میزان آسیب بیشتر بوده است، البته که صادرات این دسته از اقلام مشکلاتی نیز داشته اما شدت آنها در صادرات کالاهای خرد کمتر بوده است.

حریری افزود: خرده فروشی ها بیشترین ضربه را متحمل شدند که اختلالات پیش آمده هم در صادرات و هم در واردات بوده است.هم اکنون نمی توان ارزیابی دقیقی کرد چرا که ارتباطات خیلی مرتب نیست و به ارزیابی و جمع بندی نرسیده ایم.

بیشتر بخوانید: اقتصاد ایران صد درصد تحریم پذیر نیست/روند مبادلات با چین هیچ وقت نزولی نبوده است 

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ضمن اینکه گفت: چین کمک‌هایی به ایران برای مقابله با کرونا کرده است. بیشترین کمک برای مقابله کرونا از کشور چین رخ داده است به طوری که ۲۸ پرواز در این ۲ ماه اخیر توسط هواپیمایی ماهان و ۲ پرواز توسط هواپیمایی کشور چین برای ارائه تجهیزات انجام شده است.

حریری گفت: پس از شیوع کرونا در ایران، بیش از نیم میلیون دلار مردم چین برای کمک به کشور در مدت یک روز به حساب سفارت ایران واریز کردند.

او گفت: تا ۱۰ روز پیش سیستم ضد عفونی کننده در کشور مه پاش نبود که اکنون این دستگاه از چین ارسال شده و توسط این دستگاه شهر کار ضدعفونی انجام می‌شود. ۵۰۰ تخت اتاق بیمارستانی پیش ساخته فرستاده اند که به غیر از آن ۲ محموله هم خرید انجام شده که شامل تب سنج و دستکش و ماسک بوده است، علاوه بر این لیست یک میلیون ماسک و برخی اقلام مصرفی دیگر هم بنیانگذار سایت علی بابا اقای جک ما به ارزش کلی ۲ میلیون دلار ارسال کرده است.

//

واردات از چین همانند گذشته اتفاق می افتد

مرتضوی عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به وضعیت واردات کالا از چین، گفت: واردات از چین همانند گذشته اتفاق می افتد و مشکلی دراین کار وجود ندارد. 

او بیان کرد: حمل مواد اولیه و قطعات مشکلاتی داشت که اکنون موانع رفع شده و کارها روال عادی خود را پشت سر می گذارد. مشکلات محدودی برای مبادلات بانکی رخ داد که اکنون هیچ مشکلی در این خصوص گزارش نشده است. 

چین همچنان درگیر کروناست

در ادامه فریال مستوفی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: چین شریک اول تجاری ایران است. در سال ۲۰۱۹ حجم معاملات تجاری در حدود ۲۳ میلیارد دلار بوده و هم اکنون به دلیل انتشار ویروس کرونا و از آنجاییکه ایران هم مبتلا به این ویروس شده، ارتباطات تا حدودی محدود شده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران تشریح کرد: با توجه به کند شدن تقاضا در چین بالطبع تقاضا برای محصولات ایرانی هم کاهش پیدا می کند و بالعکس چین خریدار نفت ایران بوده و حتی با وجود تحریم های اعمال شده از طرف امریکا بیش از ٧ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ از ایران نفت خریداری کرد.

او ادامه داد: چین همواره برای ۹۰ روز نفت دخیره می کرد و اکنون به دلیل پایین آمدن قیمت نفت و اختلاف بین عربستان و روسیه تصمیم به ذخیره سازی برای ۱۸۰ روز کرده است، ولی معلوم نیست که بتواند مقدار بیشتری نفت از ایران خریداری کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران بیان کرد: با وجود اینکه دولت چین اظهار می‌کند بیماری در کشورش افت کرده، اما هنوز به روال عادی خود بازنگشته است. در شهرهای بزرگ چین همچنان مراقبت‌ها ی سختی وجود دارد و تمام افراد ملزم به رعایت کردن هستند.

مستوفی تشریح کرد: کرونا به شدت اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار داده و باعث افت قیمت سهام در جهان شده.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران تشریح کرد: صادرات به چین به دلیل جو حاکم کم شده است. اکنون وارداتی که از چین وجود دارد اقلام غیر تحریمی است.

گفتنی است، مبادلات ایران با چین به شکل مشخص کالاهای مصرفی نیست و از ایران مواد اولیه و مواد معدنی خام و پتروشیمی به این کشور صادر می‌شود و شاید در کوتاه مدت تقاضای پتروشیمی و مواد اولیه از سوی چین کم شود، اما بر روابط بلند مدت تاثیری نخواهد داشت.

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 9. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 11. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 12. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 13. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 14. پایان داستان غم انگیز زم

 15. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 16. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 20. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

 21. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 22. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

 23. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

 24. واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به حکم اعدام "روح‌الله زم"

 25. رهبر انقلاب: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است/ امنیت گزارشگران فساد را حفظ کنید

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 2. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 3. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 4.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 5. بازار ارز آماده ریزش قیمت‌ها می‌شود

 6. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

 7. جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان

 8. دوستی خاله خرسه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و کسب و کارها

 9. قیمت سکه همچنان رو به صعود

 10. نحوه نامگذاری و تیپ‌بندی محصولات جدید سایپا

 11. آیا دیجی‌کالا همواره بهترین قیمت‌ها را پیشنهاد می دهد

 12. خانه ۲۵ متری پایتخت فروشی یا اجاره ای!

 13. ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روز

 14. قالیباف: در نتیجه اقدام مسئولان برخی مجبور به اجاره پشت بام می‌شوند

 15. وزیر اقتصاد: زمان صدور مجوزهای کسب و کار از ۵۵ به چهار روز کاهش یافت

 16. جهانگیری: آمریکا به دنبال فروپاشی اقتصاد ایران بود امّا موفق نشد

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. ۲۰۶ چقدر قیمت خورد؟/آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو

 19. سکه ۹ میلیون تومان شد

 20. درباره طرح دولت برای اجاره مسکن

 21. رئیس بانک مرکزی: ارزپاشی نمی‌کنیم/ بازار ارز را به سمت تعادل هدایت خواهیم کرد

 22. قیمت خانه در بالاشهر، یک ماهه ۹ میلیون بالا رفت!

آخرین عناوین