وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

گروه سیاسی الف،   3990119063 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه بتوانیم به یک مرحله مهم در مقابله با ویروس «کرونا» برسیم.

وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

به گزارش مهر، در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش راهکارهای مقابله با بیماری کرونا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه، از دست رفتن تعدادی از هم وطنانمان به علت شیوع بیماری کرونا را تسلیت گفت و بیان کرد: بنده پس از نماز صبح تا ساعت ۲ بامداد در جلسات متعددی شرکت می‌کنم، امروز نیز در جلسه اپیدمیولوژیک حضور داشتم و به همین دلیل با تأخیر در جلسه علنی حضور یافتم.

وی در تشریح اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری کرونا، افزود: اولین گزارشات از اپیدمی بیماری کرونا از شهر ووهان چین دریافت شد، بلافاصله وزارت بهداشت تشکیل جلسه داد و برنامه‌هایی برای مقابله با ورود بیماری کرونا تدوین شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهارداشت: اولین مورد کرونا ویروس در سال ۲۰۰۳ تحت نام ویروس سارس، کشور چین را درگیر کرد، در سال ۲۰۱۲ ویروس کرونای جدیدی در خاورمیانه مشاهده شد اما ویروس کرونا که امروز شایع شده است، رفتار متفاوتی از ویروس‌های قبلی دارد و اولین شیوع گسترده این بیماری در شهر ووهان چین بود.

نمکی افزود: از اوایل بهمن دانشگاه‌های علوم پزشکی برای تولید کیت تشخیص بیماری کرونا آماده شدند، در روزهای اول با همکاری انستیتو پاستور کیت‌های تشخیص کرونا طراحی شدند.

وی گفت: در پاییز سال ۹۸ اپیدمی آنفلوانزا را داشتیم، بعد از آن در زمستان ۸ مورد آنفلوانزای نوع B گزارش شد. در ادامه دو مورد ابتلای متفاوت به آنفلوانزا از شهر قم گزارش شد که شک ما را برانگیخت. صبح روز ۳۰ بهمن در جلسه هیئت دولت اعلام کردم که شب گذشته دو مورد مشکوک به کرونا در شهر قم داشته‌ایم. تا ظهر روز ۳۰ بهمن مشخص شد که این دو مورد قطعاً کرونا بوده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد منشأ بیماری کرونا نیز گفت: آمادگی دارم در جلسه غیرعلنی در این مورد صحبت کنم. ۲۳ تیم اپیدمیولوژیست وزارت بهداشت مشغول بررسی شیوع این بیماری هستند، آنچه در قم و گیلان اتفاق افتاد دو مقوله جداگانه هستند که آمادگی دارم در جلسه غیرعلنی این موضوع را توضیح دهم.

نمکی تصریح کرد: امروز زمان ریشه یابی منشأ نیست، بلکه زمان مبارزه تمام عیار با این بیماری است، زیرا تمام سرزمین ما درگیر این بیماری شده است.

وی با بیان اینکه با همدلی و مشارکت همگانی باید کرونا را مهار و ریشه‌کن کنیم، گفت: ما بلافاصله در بهمن ماه ۳۶ مبدأ ورودی کشور را کنترل و همه موارد را چک کردیم و همان زمان خروج ماسک از کشور ممنوع شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران این است که حتی یک بیمار در اوجِ پیکِ بیماری پشت بیمارستان‌ها سرگردان نماند اما بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا در مقابله با کرونا زانو زدند.

نمکی با اشاره به اینکه ما در طرح تحول سلامت تعداد تخت‌های بیمارستانی را افزایش دادیم، گفت: البته یکی از عوامل اصلی موفقیت ما تاکنون حمایت‌های مقام معظم رهبری از برنامه ملی مقابله با کرونا بوده که ایشان حمایت‌هایشان بی‌نظیر بوده است.

وی ادامه داد: همچنین دولت و دستگاه‌هایی چون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، نیروی انتظامی، بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک‌های بسیار زیادی کردند تا ما به یک نقطه مطلوب رسیدیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ما در حال حاضر در مرحله مدیریت بیماری کرونا هستیم، تصریح کرد: ما هنوز به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم و بر این اساس نباید دچار توهم و گرفتاری محاسباتی شویم.

نمکی بیان کرد: علی‌رغم اوج تحریم‌ها، ما در زمینه مدیریت کرونا اقدامات قابل قبولی انجام داده‌ایم و کسی باور نمی‌کرد که ما در شرایط سخت تحریم و با وجود اینکه لوازم بهداشتی چون ماسک را در فرودگاه فلان‌جا مصادره می‌کردند و اجازه نمی‌دادند به ایران بیاید، ما توانستیم مقابله عزتمندانه‌ای با کرونا داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین عوامل توفیق ما در مبارزه با کرونا، وفاق و همدلی ملی با پشتوانه مقام معظم رهبری بوده است، اظهار داشت: ما در این مدت مدارس، دانشگاه‌ها، نماز جمعه، حرم‌های مقدس امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س)، اعتکاف و سفرهای راهیان‌نور را تعطیل کردیم و همه از این تصمیم تبعیت کردند که حاصل این همدلی منجر به مدیریت بیماری کرونا شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه یکی دیگر از عوامل توفیق ما غربالگری عمومی است، ادامه داد: این اقدام منجر به کاهش تعداد آمار بیماران کرونا شد چرا که از این طریق بیماران مبتلا به کرونا سریعاً شناسایی شدند.

نمکی تصریح کرد: ممکن است برخی این سوال را از ما داشته باشند که چرا آمار کرونا رو به افزایش است؟ باید پاسخ دهیم که ما از طریق غربالگری، بیماران را در مراحل پایین‌تر بیماری، شناسایی و از مابقی جدا کردیم و به دلیل افزایش رسیدگی‌ها، شاهد کاهش میزان مرگ و میر مبتلایان به بیماری کرونا هستیم.

وی با بیان اینکه در روزهای آینده قطعاً شاهد اتفاقات خوشایندتری در مقابله با کرونا خواهیم بود، گفت: خوشبختانه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی ما در همه استان‌ها خالی است و امروز ما در دنیا از نظر تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در رتبه ۷ و از نظر تعداد مرگ و میر در رتبه ۶ قرار داریم که هر روز به سمت مطلوب‌تر شدن در حرکت هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه ما طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را در گام اول دنبال کردیم و در گام دوم طرح فاصله‌گذاری هوشمند در دستور کار است، گفت: ما باید فاصله‌گذاری‌ها را استمرار دهیم تا مبادا افراد مبتلا به بیماری کرونا در کنار دیگر افراد قرار گیرند.

وی بیان کرد: نکته قابل توجه دیگر آن است که ما با جنگ اقتصادی روبرو هستیم و بر این اساس نمی‌توانیم تولید و صنعت را تعطیل کنیم و به همین دلیل فاصله‌گذاری هوشمند را تدوین و به همه دستگاه‌ها ابلاغ کردیم تا هم کرونا مدیریت شود و هم از لحاظ اقتصادی دچار فروپاشی نشویم.

نمکی تأکید کرد: هیچ پدیده‌ای برای اقتصاد کشور، سهمگین‌تر از طولانی‌تر شدن مدت کرونا است و ما باید کاری کنیم که در حداقل زمان، بیماری کرونا مهار شود و امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه بتوانیم به یک مرحله مهم در مقابله با این بیماری برسیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۰۴۷۱۹۱۱:۵۱:۵۶ ۱۳۹۹/۱/۱۹
بعد ۳ساعت تاخیر آمدی همینو بگی؟ بگو چرا روحانیو مجبور به پذیرش فاصله گذاری و منع سفر از ۱۵اسفند نکردی؟
کارگر زیر خط فقری۱۴۰۴۷۲۱۱۱:۵۲:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۱۹
امیدوارم تا سال دیگه همین موقع بتونی یه دونه ماسک مجانی بدی به من
ناشناس۱۴۰۴۷۲۸۱۱:۵۴:۳۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
# با _ کرونا _ تا _ مرداد _ ۱۴۰۰
ناشناس۱۴۰۴۷۳۴۱۱:۵۸:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۱۹
وزیر بهداشت یک میلیارد دلار را زیر کلید خود بگیرید اگر دست نوبخت و تیم اقتصادی بیفتد بر باد میرود
ناشناس۱۴۰۴۷۴۵۱۲:۰۱:۲۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
ببخشید ولی ..چرا حرف .. میزنی مرد حسابی با امیدواری چی انجام شده؟ برنامتون چیه؟ وقتی برنامه ای نیست چطور می خواد جمع بشه .. امیدوارین تموم بشه؟
ناشناس۱۴۰۴۷۶۴۱۲:۰۸:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
الکی نه خودت امیدوار باش نه امیدواری بده
ناشناس۱۴۰۴۸۲۲۱۲:۳۰:۴۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
اون هم مهمون ما بشید از کیسه خلیفه اینقدر بذل و بخشش نکنید به زحمت میافتید .آقای وزیر دست مریزاد
ناشناس۱۴۰۵۰۴۴۱۴:۱۹:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۱۹
منظورش پیک بیماریست بعدش هم الله اعلم
ناشناس۱۴۰۵۰۹۶۱۴:۴۶:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
طرح تایوان را اجرا کنید همسایه چین
ناشناس۱۴۰۵۱۴۵۱۵:۰۹:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
خدایا چه گناهی کردیم که اینا شدن مسئولین ما والا ماشما رو انتخاب نکردیم خدایا خودت بدا د ما برس دیر نیست اه ما دامن شما خواهد گرفت
علی۱۴۰۵۴۲۴۱۷:۴۱:۲۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
از نظر مرگ و میر در رتبه ششم هستیم، از نظر زمانی دومین کشور هستیم اما از نظر تعداد تستهای انجام شده به ازای جمعیت، در جایگاه 59 هستیم. موثرترین روش کنترل همه گیری یک بیماری، انجام گسترده تست و پیگیری بسیار فعال افراد در تماس با بیماران است. بنابراین همه گیری را کنترل نکردیم. ولی توان و از خودگذشتگی سیستم درمان مانع به وجود آمدن فاجعه انسانی در ایران شد.
ناشناس۱۴۰۵۵۲۱۱۸:۴۲:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
آخر اردیبهشت هم خواهید آمد و مردم را متهم به سهل انگاری خواهید کرد.
ناشناس۱۴۰۵۶۰۹۱۹:۵۰:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
پایان اردیبهشت بالاترین تعداد رو داریم
ناشناس۱۴۰۵۷۰۹۲۱:۱۲:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
به قول خودشون مردم عادی باید به این بیماری عادت کنند ولی آقایان مسئول..
ناشناس۱۴۰۵۷۶۶۲۱:۴۹:۵۶ ۱۳۹۹/۱/۱۹
سي تا پنجاه درصد تخت هاي بيمارستاني خالي است بيمار كرونايي را مي گويد برويد در خانه خودتان قرنطينه شويد در حقيقت رهايشان مي كنيد

پربحث‌های دیروز

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 3. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 6. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 7. واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 8. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 9. ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد

 10. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 11. پرورش الاغ

 12. حمله ماشین پلیس آمریکا به معترضان

 13. چه کسانی قیمت پراید را تا ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 14. نظر رئیس جدید مجلس درباره مذاکره با آمریکا

 15. آخرین قیمت خودروها در بازار / پژو ۲۰۶ به ۱۱۸ میلیون رسید

 16. ادعای نماینده مجلس: به علت اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون»‌ تهدید مسلحانه شده‌ام

 17. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - ۱۱ خرداد

 18. وزارت خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکا: صدای مردم‌تان را بشنوید

 19. قالیباف: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچگیری ندارد/ قوه مقننه پیگیر حقوق مردم است/ ۴ رویکرد تحول در مجلس؛ شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 8. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 12. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 13. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 16. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 17. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 18. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 21. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 22. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 23. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 24. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 25. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 6. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 7. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 8. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 9. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 10. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 11. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 12. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 13. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 14. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 15. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 16. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 17. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 21. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 22. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 23. قالیباف با ۲۳۰ رای بر صندلی ریاست مجلس تکیه زد

 24. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

آخرین عناوین