یارب این ملت دل سوخته را یاری کن...

فرزانه زنگیان،   3981228089 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
 یارب این ملت دل سوخته را یاری کن...

امسال نوروز با همۀ نوروزها و عیدهای دیگری که در زندگی داشته ایم متفاوت است. امسال مهم ترین و پررنگ ترین آداب نوروزی مان را که صدها سال در این مرز و بوم جاری بوده است به جا نمی آوریم . هنگام تحویل سال یکدیگر را در آغوش نمی گیریم و نمی بوسیم. در میان برگ های مبارک  و معطرقرآن کریم اسکناس های نو و دست نخورده را نگه داری نمی کنیم و به کوچک ترها عیدی نمی دهیم. 

امسال نه در هنگام تحویل سال و نه در روزهای آغاز بهار پدرها و مادرها و فرزندان و عزیز ترین هایمان را نمی بینیم . در آغوش شان نمی گیریم و دست هایشان را به گرمی نمی فشاریم . روایت بهار و نوروز امسال ما در حافظۀ تاریخی ملت ایران ثبت خواهد شد و تا سالیان متمادی از آن به عنوان عجیب ترین و غیرمنتظره ترین بهار زندگی مان یاد خواهیم کرد.  

چرا که امسال مهمان ناخوانده ای به جمع ما اضافه شده و دورهمی های پر شوق و شور و بساط گل و سبزه و شاخۀ بید مشک مان را از هم پاشیده است.  

تا یک ماه پیش حتی به خواب هم نمی دیدیم که ناگهان یک ویروس از راه برسد و فقیر و غنی،  وزیر و وکیل،  رئیس و کارمندو کارگر، پزشک و پرستار، مسئول و غیر مسئول  را از هم نشناسد و به یک باره به همه بتازد. 

بعضی گفتند پس خدا کجاست ؟ چرا به دادمان نمی رسد و عده ای پاسخ دادند بگویید انسان کجاست و چه می کند؟  این بلایی بود که بر کرۀ زمین نازل شد تا بشریت به خود آید ، از تبعیض و ستم بر همنوع دست بردارد، ضعف و ناتوانی خود را به یاد بیاورد و انسانیت فراموش شده این کرۀ خاکی احیا شود. 

بعضی دیگر از توطئۀ قدرت های بزرگ جهانی و ترور بیولوژیک سخن گفتند و همۀ ماجرا را به نقشه ای از قبل طراحی شده نسبت دادند.  

شاید حالا برای قضاوت در بارۀ پدیده ای چنین عالمگیر و مخرب بسیار زود باشد. تاریخ و گذر زمان پاسخ ابهامات و سوالات انسان ها را در این ماجرا خواهد داد. 

 اما اینک ما هستیم و بهار ، ما هستیم و نوروز ، ما هستیم و در زیباترین روزهای سرسبزی طبیعت در پیلۀ خانه ماندن و ما هستیم و ترس از ابتلای خود و عزیزان مان به ویروس و بیماری که می تواند زندگی را از ما بگیرد. 

اما یادمان نمی رود که ما ملتی هستیم که روزهای سخت جنگ تحمیلی را سپری کردیم و هم اینک علاوه بر ویروس کرونا به گرفتاری های تحریم های غیرانسانی جهانی نیز مبتلاییم. ما ملتی هستیم که می توانیم در میان هر تاریکی ، هریک فانوسی از امید به دست گرفته و از گذرگاه های طوفان زده عبور کنیم. 

ما ملتی هستیم که نوروز امسال در خانه می مانیم و خانه هایمان را گلستان می کنیم ، در گلدان دل هایمان بذر دعا می کاریم و با امید به آینده و روزهای خوش سلامتی ، همۀ توصیه های دانشمندان و پزشکان و پرستاران از جان گذشته مان را به جان می خریم. 

امسال بهار را به خانه می آوریم چون بیش از سال های پیش یکدیگر را دوست می داریم وقدر یکدیگر را می دانیم.  امسال بهار را به خانه می آوریم چون همۀ بهانه های سادۀ خوشبختی را پاس می داریم و چشم های مان را می شوییم و زندگی را طور دیگری می بینیم . امسال بهار را به خانه می آوریم چون دست هایمان بیش از هرزمان دیگری رو به خداست و چشم به رحمت و قدرت او داریم و چراغ نیایش دل هایمان را روشن می کند. 

امسال نوروز را در خانه می مانیم و آغاز بهار را در خانه جشن می گیریم و روزهای درخشان و به یاد ماندنی دیگری در تاریخ ملی مان به ثبت می رسانیم . روزهایی که نیایش و  فرهنگ دیرینه، غنی و پویای ایرانی پاسدار و نگهبان ملت ایران خواهد بود.  نوروز امسال و سالهای آینده بر همۀ ایرانیان مبارک.  
--------

 * یارب این ملت دل سوخته را یاری کن 

بارش رحمت خود را به وطن جاری کن 

اختیار همه با توست از این جبر چه بیم 

ضعفا را تو ولی بیمۀ اجباری کن

* شعر از : افشین علا

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۷۸۷۲۹۱۳:۱۶:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
انشاء الله که خدای منان پشت و پناهتان خواهد بود.انشاءالله که به ملت و مردم دل سوخته ایران رحم خواهد کرد. و اگر مردم هم همکاری کنند و در خانه بمانند این اتفاق زودتر خواهد افتاد.
ناشناس۱۳۷۸۹۲۶۱۵:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
این مردم همه توی خیابون و میادین میوه و تره بار و قصابی ها اصلا جای سوزن انداختن نیست . چطور خدا می تواند این ملت را پیروز کند در حالی خود ملت نمی خواهد
ناشناس۱۳۷۸۷۳۹۱۳:۲۳:۰۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
خدایا! شاید ما در طول این چند سال گذشته اصل و نسب نیک خودمون رو فراموش کردیم و تغییر رفتار دادیم. شاید بنده های خوبی برای تو نبودیم ولی تو به ما سخت نگیر و رحمت خودت رو شامل حال ما قرار بده. خدایا! این ملت با کسی سر جنگ ندارد و به کسی ظلم نمی کند ولی مورد ظلم جهانی قرار گرفته. تو به این راضی نباش و شر ظالم رو از سر این ملت کوتاه کن که تو بهترین انتقام گیرنده از ظالم هستی.
ناشناس۱۳۷۸۷۴۳۱۳:۲۴:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
کرونا تمام جهان را در بر گرفته و تنها مختص ایران نیست. سوال این است که چرا هند با بیش از یک میلیارد و چهارصد میلیون جمعیت و امکانات کم آنچنان درگیر کرونا نشده اما ایران با هشتاد میلیون جمعیت این چنین دچار کرونا شده است؟ هندی ها چه کار کردند که ما نکردیم؟
ناشناس۱۳۷۸۹۹۸۱۶:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
قرار شد دیگه کسی سوال نکنه. وزیر ناراحت میشه! هیس!
ناشناس۱۳۸۰۰۱۷۱۱:۰۴:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دوست عزیز اونجا هوا خیلی گرمه ! و امکانات تشخیص هم کمتر !! والا خیلی هند شاخ نیست اونم کشوری که 300 میلیون به توالت دسترسی ندارن !!
ناشناس۱۳۷۸۷۵۴۱۳:۲۹:۳۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
سه آفت بزرگ اجرایی عبارتند از دروغ، انکار و لاپوشانی. هر چقدر مسئولان از این سه آفت دورتر باشند ، موفق تر بوده و کشور از بلاها دورتر خواهد بود.
ناشناس۱۳۷۸۷۸۰۱۳:۴۷:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
چه تیتر خوبی. خدا کنه این را همیشه مد نظر داشته باشید که فقط خداوند است که میشنود و نزدیک است واجابت میکند نه من دون الله!!! حضرت ابراهیم میفرماید واذا مرضت فهو یشفین. نمیرود سر قبر مثلا حضرت نوح برای شفا .!!!! کاش این کرونا علمای شیعه را بیدار کند تا آنان مردم را به راه راست بازگردانند.
ناشناس۱۳۷۸۷۸۹۱۳:۵۰:۳۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
یارب این ملت دل سوخته را یاری کن بارش رحمت خود را به وطن جاری کن اختیار همه با توست از این جبر چه بیم ضعفا را تو ولی بیمۀ اجباری کن
محمدرضا۱۳۷۸۸۲۵۱۴:۱۲:۲۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
واقعا با این وضع مدیریت کشور فقط باید دست به دامن خدا بشیم
کارمند بی کار شده۱۳۷۸۸۳۵۱۴:۲۲:۰۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
دست مریزاد خانم زنگیان . بسیار زیبا بود اما ما قراردادی هایی که آخر اسفند موعد قراردادمان به پایان رسید چه کنیم با بی پولی و بیکاری که در پیش داریم
ناشناس۱۳۷۸۸۷۰۱۴:۵۳:۴۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
خوبه یاد خدا افتادیم. ممنون خدا که با کوچکترین موجودات گردنکشان را ذلیل می کنی
ناشناس۱۳۷۸۹۸۰۱۵:۵۳:۵۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
يا رب اين ملت دل سوخته را ياري كن !! ----- --- حالا چي باعث سوختگي دل ملت شده ؟!! --- كرونا ... هجوم سيل آساي كروناي ملعون اي مٓلَك مقرب !! --- مسبب اين هجوم سيل آسا ؟!! --- بيشتر غفلت و ندانم كاري مسئولين ، ...سهل انگاري اي ملك مقرب در گاه الهي !! -- آهان ! ... گفتم كه ...پس خوده كرده را تدبير نيست !! ... دعا وقتي است كه كاري از دست بندگان خدا ساخته نباشد ، مانند سيلي ، زلزله اي ، خشكسالي شديدي ... هجوم ملخي ..اما در اين مورد عرض كردم كه خود كرده را تدبير نيست ، به قول معروف عملندِر پاپيچنِدر . ... به سلامت !! ... در امان خدا !!
ناشناس۱۳۷۹۰۶۰۱۶:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
کارها اگر دست آدمهای کاربلد واقعی باشه مطمئن باشید درعرض کمتر از یک سال اوضاع خیلی بهتر خواهد شد. تا وقتی که هیچ جای کشور شایسته سالاری وجود ندارد و فقط پارتی سالاری باشه وضع همین است.
فرناز۱۳۷۹۰۹۳۱۶:۵۶:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
بسیار زیبا بود. ایشالا هر چه زودتر این بیماری از کل جهان رخت ببنده. برای شادی روح هموطنان عزیزمان که از بین مان رفتند فاتحه ای قرائت کنید. خیلی ممنون
علی۱۳۷۹۱۲۳۱۷:۲۸:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
مردم که ظاهرا همه چیز را به شوخی گرفتن و مشغول کار خودشون هستن. خرید و آجیل و سفر خدا عاقبت ما رو بخیر کنه . چرا مردم باور نمی کنند
ناشناس۱۳۷۹۵۷۰۲۲:۴۷:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
چرا مردم در خانه ها نمی مانند و بیماری را باور ندارند؟ آیا روش تبلیغات دولتی اشتباه بوده یا ما نمیتونیم تنهایی و قرنطینه رو تحمل کنیم با این وضع که نمیتوان اوضاع را مدیریت کرد واقعا تکلیف چیه ؟
صف۱۳۷۹۷۱۸۰۱:۳۶:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
یارب به این ملت بفهمان که اگر در خانه نمانند همه تلف خواهند شد.
ناشناس۱۳۷۹۹۹۳۱۰:۴۴:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کلمه مهمان بار معنایی مثبت و خوشایند دارد . بهتر است از آن برای ویروس کرونا استفاده نشود
ناشناس۱۳۸۰۳۹۶۱۷:۲۰:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
این ملت دل سوخته را عقل شان یاری می کند؛ این سنت الهی است و خدا اکراه دارد تا از غیر مسیر سنتش کاری را انجام دهد. بهره گیری از عقل و درایت همان یاری خداست؛ رسانه ها به مردم تفهیم کنند که تلاش ما و یاری خدا یک مجراست. نمی شود در همه ازدحامات نوروزی، خریدها، فروشگاه ها و تجمعات رفت و حضور یافت و بعد با خودروها بیابان ها را بجای خیابان‌ها پر کرد و آنگاه از خدا هم بخواهیم یاری مان کند. طی طریق در مسیر عقلانیت همان تبعیت از خدای عقل است. ما شیعیان ایرانی باید طرز تفکرمان را نسبت عالم هستی، خدا و انسان اصلاح کنیم و به دامان عقلانیت قرآن و عترت بازگردیم تا شایسته یاری خدا شویم.
ناشناس۱۳۸۰۴۳۱۱۷:۵۵:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کورنا بلای اسمانی برای کل کره زمین است
رضا۱۳۸۰۷۲۳۰۱:۰۱:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۱
ویروس کرونا همه کشورهای دنیا را گرفتار کرده است و این مدیریت کشورها در کنترل بحران است که اقدامات عاجل و اقتضایی و پیشگیرانه انجام دهند، فکر می کنم ایران توانسته است بهتر از بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا عمل کند و هرچند کاستی هایی وجود داشته و دارد

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. صحنه آهسته انفجار بیروت

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 17. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 18. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 19. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 22. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 23. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

آخرین عناوین