یارب این ملت دل سوخته را یاری کن...

فرزانه زنگیان،   3981228089 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
 یارب این ملت دل سوخته را یاری کن...

امسال نوروز با همۀ نوروزها و عیدهای دیگری که در زندگی داشته ایم متفاوت است. امسال مهم ترین و پررنگ ترین آداب نوروزی مان را که صدها سال در این مرز و بوم جاری بوده است به جا نمی آوریم . هنگام تحویل سال یکدیگر را در آغوش نمی گیریم و نمی بوسیم. در میان برگ های مبارک  و معطرقرآن کریم اسکناس های نو و دست نخورده را نگه داری نمی کنیم و به کوچک ترها عیدی نمی دهیم. 

امسال نه در هنگام تحویل سال و نه در روزهای آغاز بهار پدرها و مادرها و فرزندان و عزیز ترین هایمان را نمی بینیم . در آغوش شان نمی گیریم و دست هایشان را به گرمی نمی فشاریم . روایت بهار و نوروز امسال ما در حافظۀ تاریخی ملت ایران ثبت خواهد شد و تا سالیان متمادی از آن به عنوان عجیب ترین و غیرمنتظره ترین بهار زندگی مان یاد خواهیم کرد.  

چرا که امسال مهمان ناخوانده ای به جمع ما اضافه شده و دورهمی های پر شوق و شور و بساط گل و سبزه و شاخۀ بید مشک مان را از هم پاشیده است.  

تا یک ماه پیش حتی به خواب هم نمی دیدیم که ناگهان یک ویروس از راه برسد و فقیر و غنی،  وزیر و وکیل،  رئیس و کارمندو کارگر، پزشک و پرستار، مسئول و غیر مسئول  را از هم نشناسد و به یک باره به همه بتازد. 

بعضی گفتند پس خدا کجاست ؟ چرا به دادمان نمی رسد و عده ای پاسخ دادند بگویید انسان کجاست و چه می کند؟  این بلایی بود که بر کرۀ زمین نازل شد تا بشریت به خود آید ، از تبعیض و ستم بر همنوع دست بردارد، ضعف و ناتوانی خود را به یاد بیاورد و انسانیت فراموش شده این کرۀ خاکی احیا شود. 

بعضی دیگر از توطئۀ قدرت های بزرگ جهانی و ترور بیولوژیک سخن گفتند و همۀ ماجرا را به نقشه ای از قبل طراحی شده نسبت دادند.  

شاید حالا برای قضاوت در بارۀ پدیده ای چنین عالمگیر و مخرب بسیار زود باشد. تاریخ و گذر زمان پاسخ ابهامات و سوالات انسان ها را در این ماجرا خواهد داد. 

 اما اینک ما هستیم و بهار ، ما هستیم و نوروز ، ما هستیم و در زیباترین روزهای سرسبزی طبیعت در پیلۀ خانه ماندن و ما هستیم و ترس از ابتلای خود و عزیزان مان به ویروس و بیماری که می تواند زندگی را از ما بگیرد. 

اما یادمان نمی رود که ما ملتی هستیم که روزهای سخت جنگ تحمیلی را سپری کردیم و هم اینک علاوه بر ویروس کرونا به گرفتاری های تحریم های غیرانسانی جهانی نیز مبتلاییم. ما ملتی هستیم که می توانیم در میان هر تاریکی ، هریک فانوسی از امید به دست گرفته و از گذرگاه های طوفان زده عبور کنیم. 

ما ملتی هستیم که نوروز امسال در خانه می مانیم و خانه هایمان را گلستان می کنیم ، در گلدان دل هایمان بذر دعا می کاریم و با امید به آینده و روزهای خوش سلامتی ، همۀ توصیه های دانشمندان و پزشکان و پرستاران از جان گذشته مان را به جان می خریم. 

امسال بهار را به خانه می آوریم چون بیش از سال های پیش یکدیگر را دوست می داریم وقدر یکدیگر را می دانیم.  امسال بهار را به خانه می آوریم چون همۀ بهانه های سادۀ خوشبختی را پاس می داریم و چشم های مان را می شوییم و زندگی را طور دیگری می بینیم . امسال بهار را به خانه می آوریم چون دست هایمان بیش از هرزمان دیگری رو به خداست و چشم به رحمت و قدرت او داریم و چراغ نیایش دل هایمان را روشن می کند. 

امسال نوروز را در خانه می مانیم و آغاز بهار را در خانه جشن می گیریم و روزهای درخشان و به یاد ماندنی دیگری در تاریخ ملی مان به ثبت می رسانیم . روزهایی که نیایش و  فرهنگ دیرینه، غنی و پویای ایرانی پاسدار و نگهبان ملت ایران خواهد بود.  نوروز امسال و سالهای آینده بر همۀ ایرانیان مبارک.  
--------

 * یارب این ملت دل سوخته را یاری کن 

بارش رحمت خود را به وطن جاری کن 

اختیار همه با توست از این جبر چه بیم 

ضعفا را تو ولی بیمۀ اجباری کن

* شعر از : افشین علا

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۷۸۷۲۹۱۳:۱۶:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
انشاء الله که خدای منان پشت و پناهتان خواهد بود.انشاءالله که به ملت و مردم دل سوخته ایران رحم خواهد کرد. و اگر مردم هم همکاری کنند و در خانه بمانند این اتفاق زودتر خواهد افتاد.
ناشناس۱۳۷۸۹۲۶۱۵:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
این مردم همه توی خیابون و میادین میوه و تره بار و قصابی ها اصلا جای سوزن انداختن نیست . چطور خدا می تواند این ملت را پیروز کند در حالی خود ملت نمی خواهد
ناشناس۱۳۷۸۷۳۹۱۳:۲۳:۰۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
خدایا! شاید ما در طول این چند سال گذشته اصل و نسب نیک خودمون رو فراموش کردیم و تغییر رفتار دادیم. شاید بنده های خوبی برای تو نبودیم ولی تو به ما سخت نگیر و رحمت خودت رو شامل حال ما قرار بده. خدایا! این ملت با کسی سر جنگ ندارد و به کسی ظلم نمی کند ولی مورد ظلم جهانی قرار گرفته. تو به این راضی نباش و شر ظالم رو از سر این ملت کوتاه کن که تو بهترین انتقام گیرنده از ظالم هستی.
ناشناس۱۳۷۸۷۴۳۱۳:۲۴:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
کرونا تمام جهان را در بر گرفته و تنها مختص ایران نیست. سوال این است که چرا هند با بیش از یک میلیارد و چهارصد میلیون جمعیت و امکانات کم آنچنان درگیر کرونا نشده اما ایران با هشتاد میلیون جمعیت این چنین دچار کرونا شده است؟ هندی ها چه کار کردند که ما نکردیم؟
ناشناس۱۳۷۸۹۹۸۱۶:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
قرار شد دیگه کسی سوال نکنه. وزیر ناراحت میشه! هیس!
ناشناس۱۳۸۰۰۱۷۱۱:۰۴:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دوست عزیز اونجا هوا خیلی گرمه ! و امکانات تشخیص هم کمتر !! والا خیلی هند شاخ نیست اونم کشوری که 300 میلیون به توالت دسترسی ندارن !!
ناشناس۱۳۷۸۷۵۴۱۳:۲۹:۳۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
سه آفت بزرگ اجرایی عبارتند از دروغ، انکار و لاپوشانی. هر چقدر مسئولان از این سه آفت دورتر باشند ، موفق تر بوده و کشور از بلاها دورتر خواهد بود.
ناشناس۱۳۷۸۷۸۰۱۳:۴۷:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
چه تیتر خوبی. خدا کنه این را همیشه مد نظر داشته باشید که فقط خداوند است که میشنود و نزدیک است واجابت میکند نه من دون الله!!! حضرت ابراهیم میفرماید واذا مرضت فهو یشفین. نمیرود سر قبر مثلا حضرت نوح برای شفا .!!!! کاش این کرونا علمای شیعه را بیدار کند تا آنان مردم را به راه راست بازگردانند.
ناشناس۱۳۷۸۷۸۹۱۳:۵۰:۳۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
یارب این ملت دل سوخته را یاری کن بارش رحمت خود را به وطن جاری کن اختیار همه با توست از این جبر چه بیم ضعفا را تو ولی بیمۀ اجباری کن
محمدرضا۱۳۷۸۸۲۵۱۴:۱۲:۲۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
واقعا با این وضع مدیریت کشور فقط باید دست به دامن خدا بشیم
کارمند بی کار شده۱۳۷۸۸۳۵۱۴:۲۲:۰۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
دست مریزاد خانم زنگیان . بسیار زیبا بود اما ما قراردادی هایی که آخر اسفند موعد قراردادمان به پایان رسید چه کنیم با بی پولی و بیکاری که در پیش داریم
ناشناس۱۳۷۸۸۷۰۱۴:۵۳:۴۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
خوبه یاد خدا افتادیم. ممنون خدا که با کوچکترین موجودات گردنکشان را ذلیل می کنی
ناشناس۱۳۷۸۹۸۰۱۵:۵۳:۵۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
يا رب اين ملت دل سوخته را ياري كن !! ----- --- حالا چي باعث سوختگي دل ملت شده ؟!! --- كرونا ... هجوم سيل آساي كروناي ملعون اي مٓلَك مقرب !! --- مسبب اين هجوم سيل آسا ؟!! --- بيشتر غفلت و ندانم كاري مسئولين ، ...سهل انگاري اي ملك مقرب در گاه الهي !! -- آهان ! ... گفتم كه ...پس خوده كرده را تدبير نيست !! ... دعا وقتي است كه كاري از دست بندگان خدا ساخته نباشد ، مانند سيلي ، زلزله اي ، خشكسالي شديدي ... هجوم ملخي ..اما در اين مورد عرض كردم كه خود كرده را تدبير نيست ، به قول معروف عملندِر پاپيچنِدر . ... به سلامت !! ... در امان خدا !!
ناشناس۱۳۷۹۰۶۰۱۶:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
کارها اگر دست آدمهای کاربلد واقعی باشه مطمئن باشید درعرض کمتر از یک سال اوضاع خیلی بهتر خواهد شد. تا وقتی که هیچ جای کشور شایسته سالاری وجود ندارد و فقط پارتی سالاری باشه وضع همین است.
فرناز۱۳۷۹۰۹۳۱۶:۵۶:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
بسیار زیبا بود. ایشالا هر چه زودتر این بیماری از کل جهان رخت ببنده. برای شادی روح هموطنان عزیزمان که از بین مان رفتند فاتحه ای قرائت کنید. خیلی ممنون
علی۱۳۷۹۱۲۳۱۷:۲۸:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
مردم که ظاهرا همه چیز را به شوخی گرفتن و مشغول کار خودشون هستن. خرید و آجیل و سفر خدا عاقبت ما رو بخیر کنه . چرا مردم باور نمی کنند
ناشناس۱۳۷۹۵۷۰۲۲:۴۷:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
چرا مردم در خانه ها نمی مانند و بیماری را باور ندارند؟ آیا روش تبلیغات دولتی اشتباه بوده یا ما نمیتونیم تنهایی و قرنطینه رو تحمل کنیم با این وضع که نمیتوان اوضاع را مدیریت کرد واقعا تکلیف چیه ؟
صف۱۳۷۹۷۱۸۰۱:۳۶:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
یارب به این ملت بفهمان که اگر در خانه نمانند همه تلف خواهند شد.
ناشناس۱۳۷۹۹۹۳۱۰:۴۴:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کلمه مهمان بار معنایی مثبت و خوشایند دارد . بهتر است از آن برای ویروس کرونا استفاده نشود
ناشناس۱۳۸۰۳۹۶۱۷:۲۰:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
این ملت دل سوخته را عقل شان یاری می کند؛ این سنت الهی است و خدا اکراه دارد تا از غیر مسیر سنتش کاری را انجام دهد. بهره گیری از عقل و درایت همان یاری خداست؛ رسانه ها به مردم تفهیم کنند که تلاش ما و یاری خدا یک مجراست. نمی شود در همه ازدحامات نوروزی، خریدها، فروشگاه ها و تجمعات رفت و حضور یافت و بعد با خودروها بیابان ها را بجای خیابان‌ها پر کرد و آنگاه از خدا هم بخواهیم یاری مان کند. طی طریق در مسیر عقلانیت همان تبعیت از خدای عقل است. ما شیعیان ایرانی باید طرز تفکرمان را نسبت عالم هستی، خدا و انسان اصلاح کنیم و به دامان عقلانیت قرآن و عترت بازگردیم تا شایسته یاری خدا شویم.
ناشناس۱۳۸۰۴۳۱۱۷:۵۵:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کورنا بلای اسمانی برای کل کره زمین است
رضا۱۳۸۰۷۲۳۰۱:۰۱:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۱
ویروس کرونا همه کشورهای دنیا را گرفتار کرده است و این مدیریت کشورها در کنترل بحران است که اقدامات عاجل و اقتضایی و پیشگیرانه انجام دهند، فکر می کنم ایران توانسته است بهتر از بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا عمل کند و هرچند کاستی هایی وجود داشته و دارد

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 5. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 6. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 9. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 10. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 11. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 12. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 9. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 10. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 11. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 12. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 13. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 14. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 15. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 16. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 17. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 18. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 19. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 22. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 25. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

پربحث‌های هفته

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 6. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 7. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

 8. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

 9. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

 10. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

 11. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 12. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 13. نگاه مادی به جان انسان

 14. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 15. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 16. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 17. عبرتهای کرونا

 18. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 19. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 20. کرونا جان ۱۵۸ نفر دیگر را در ایران گرفت/ آخرین آمار تعداد مبتلایان و بهبودیافتگان

 21. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 22. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 23. وزیر کشور: زمان آغاز عادی فعالیت‌ها مشخص نیست

 24. ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/فوت ۳۲۰ نفردر کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

 25. آخرین آمار کرونا در کشور/ شناسایی ۳۱۱۱ مورد جدید و فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

آخرین عناوین