۵۸۶ مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور/ تعداد مبتلایان به ۲۹۲۲ نفر و قربانیان به ۹۲ نفر رسید

گروه اجتماعی الف،   3981214103 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت از ابتلای ۵۸۶ مورد جدید به کرونا خبر داد.

۵۸۶ مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور/ تعداد مبتلایان به ۲۹۲۲ نفر و قربانیان به ۹۲ نفر رسید

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا، در ایران اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۶ مورد جدید از ابتلا به کرونا در کشور ثبت شده که از این موارد ۱۵ نفر فوت کرده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: براین اساس تعداد مبتلایان کرونا در کشور به ۲ هزار ۹۲۲ نفر و تعداد افراد فوت شده به ۹۲ نفر رسیده است. از این تعداد ۵۵۲ نفر از مبتلایان بهبود پیدا کرده‌اند که این آمار روز به روز رو به افزایش است.

او آمار مبتلایان به کرونا به تفکیک استانها را اعلام کرد و گفت: از بین مبتلایان جدید، ۲۵۳ مورد مربوط به استان تهران، ۳۵ مورد مربوط به استان گیلان، ۹ نفر مربوط به استان مازندران، ۸ نفر مربوط به استان سمنان، ۹ نفر مربوط به استان گلستان، ۹ نفر مربوط به استان آذربایجان شرقی، ۴ نفر مربوط کردستان، ۱۵ نفر مربوط به کرمانشاه، ۷ نفر مربوط به ایلام، ۵ مورد مربوط به استان لرستان، ۲۷ نفر مربوط به استان خوزستان، ۱۴ مورد مربوط به فارس، ۶ مورد مربوط به زنجان، ۸ نفر مربوط به مرکزی، ۲۵ نفر مربوط به قزوین، ۱۹ نفر مربوط به البرز، ۱۰۱ نفر مربوط به قم، یک نفر مربوط به چهارمحال و بختیاری، ۱۴ نفر مربوط به کرمان، ۸ نفر مربوط به سیستان و بلوچستان، ۸ نفر مربوط به خراسان رضوی و یک نفر مربوط به خراسان شمالی است.

جهانپور بیان کرد: براساس آماری که از استان‌ها داریم، خوشبختانه به نظر می‌رسد که ظرف روز‌های گذشته تا حدی مراودات افراد و تردد‌ها و سفر‌های بین شهری و شهری در بسیاری از استان‌ها کاهش پیدا کرده است. بسیاری از نهاد‌های مردمی، گروه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، شورا‌های شهر و شهرداری‌ها مشارکت خوبی در گندزدایی در سطح شهر‌ها و آموزش عمومی داشتند. انتظار می‌رود که با ارتقای این وضعیت ظرف روز‌های آینده وضعیت مطلوب تری در برخی از استان‌ها داشته باشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: در برخی از استان‌ها ورودی ما به بیمارستان‌ها با ترخیص شدگان و بهبود یافتگان تقریبا برابر می‌شود. امیدواریم در همه استان‌ها این موضوع لحاظ شود و این مراودات کاهش پیدا کند.

او تاکید کرد: مردم از سفر‌ها و تردد در شهر اکیدا خودداری کنند. قبل از آنکه نیاز به برخورد دستوری با این مسئله شود؛ مردم باید هم برای خودشان و هم در رابطه با دیگران این راهنمایی و ارشاد را داشته باشند. بهتر است در این مدت مجالس جشن، شادی، ترحیم، تجمعات مذهبی و غیر مذهبی، تجمعات فرهنگی و تردد در اماکن شلوغ نداشته باشیم.

زنجیره انتقال کرونا راهی جز کاهش تردد ندارد

جهانپور با اشاره به اینکه این ویروس بالی برای پرواز نخواهد داشت، گفت: آن کسی که منتقل می‌کند ما هستیم که با تردد‌ها و مراوداتمان و با عدم رعایت دقیق نکات بهداشت فردی این ویروس را منتقل می‌کنیم. قطع زنجیره انتقال راهی جز اینکه ما مراودات، سفر‌ها و تردد‌ها را کاهش بدهیم؛ ندارد. 

او ادامه داد: آنچه امروز از  آمار مبتلایان می‌بینیم شاید به نوعی برآورد هفته گذشته است؛ یعنی افراد با این ویروس مواجه داشتند و امروز بعد از ۳ یا ۷ روز علائمش را نشان داده  است.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآوری کرد: قاعدتا افرادی با علائم خفیف و علائم متوسط بودند و ممکن است به هیچ عنوان به مراکز مراجعه نکرده و در منزل خودشان را قرنطینه کرده باشند و با استراحت در منزل بهبود یافته اند؛ به طور قطع این افراد در آمار ما نیستند.

کاهش آمار به معنای کاهش ابتلای روزانه نیست

جهانپور افزود: آمار امروز ممکن است نسبت به روزهای اخیر مقداری پایین‌تر باشد چراکه ما ظرف روز‌های گذشته تعداد آزمایشگاهایمان به ۲۴ آزمایشگاه رسید و در عمل، زمان انتظار حذف شد. البته این کاهش آمار به معنای کاهش ابتلای روزانه نیست بلکه کاهش گزارش موارد آزمایشگاهی است، زیرا تراکمی که پشت خط وجود داشت برطرف شده است.

او تاکید کرد: در بیمارستان‌ها تشخیص بالینی بر اساس علائم، شرح حال و آزمایشات اولیه ممکن است حداکثر یک گرافی سینه و سی تی اسکن گذاشته شود. پزشکان و همکاران ما در خط مقدم درمان هستند و فرصتی از بیمار نمی‌گیرند بلکه این فرصت را به بیمار می‌دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: پزشکان درمان‌های پیشنهادی برای کووید_۱۹ را شروع می‌کنند اما این مراحل در آمار رسمی ما نیست بعد از آزمایشات قطعی ظرف روز‌های آینده ممکن است اضافه شود. بنابراین تشخیص بالینی، اقدام درست و بر اساس دستورالعمل هاست. این نحوه ارائه آمار دقیقا بر اساس پروتکل‌های رسمی و بین المللی مورد تأیید مجامع بین المللی است و به عنوان آمار قطعی و رسمی اعلام می‌شود.

جهانپور تصریح کرد: اگر بخواهیم شعار «کرونا را شکست می‌دهیم» را محقق کنیم قطعا از مسیر «هر خانه، یک پایگاه سلامت» خواهد گذشت. امیدواریم هر خانه و خانوار ایرانی یک پایگاه سلامت باشد و نقش جدی در اشاعه آموزش، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و ایجاد حساسیت و هوشیاری در افکار عمومی و همچنین مراقبت از سلامت خودشان، مراقبت از نحوه رعایت بهداشت فردی و عمومی را در نظر داشته باشند.

او تاکید کرد: قطعا با این مشارکت عمومی حداقل ۸۰ درصد گام‌ها را می‌توانیم برداریم، ۱۰ تا ۲۰ درصد به مداخلت حاکمیت عمومی بر می‌گردد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان ضمن قدردانی از کادر درمانی کشور گفت: امیدواریم با حمایت و زحمات کلیه خط شکنان و مدافعان سلامت بدن با جدیت وارد فاز مهار و کنترل این بیماری ظرف روز‌ها و هفته‌های آتی شویم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

امیرعلی۱۳۵۹۰۳۲۱۴:۵۰:۰۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
تا یک زمان خاص مثلا تا یکشنبه اجازه بدید انبارهاشونو را معرفی کنند در غیر اینصورت از اون روز به بعد به عنوان محتکر شدیدترین مجازات از قبیل اعدام و.. براشون در نظر بگیرید چون داره با جون این مردم بازی میشه و خیلیها به خاطر احتکارشون دارن جون میدن فرقی نمیکنه محتکر داماد، پسر، فامیل فلان وزیر یا فلان شخصیته خیلیها دارن جان دامادهاشون پسرانشون پدارانشون فامیلهاشون توی این مملکت از دست میدن. یعنی دارن میمیرن دیگه بالاتر این تهدید برای امنیت مردم؟ اعدام کنید فیلمش هم پخش کنید تا محتکرینی که فقط جیب و پول و جیفه مبینند و وجدان ندارن حساب دستشون بیاد.
ناشناس۱۳۵۹۰۶۳۱۵:۰۷:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
آمار امیدوار کننده ایه. به نظر میرسه تدابیر .. مردم و مسئولین جواب داده.
ناشناس۱۳۵۹۱۳۴۱۶:۰۲:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
یک سوال؟ یک درصد یا اصلا دو درصد 3000 نفر چقدر میشه مگه نمیگید کرونا جان یک یا دو درصد مبتلایانش رو میگیره ؟پس 90 کشته چیه؟ یا مبتلایان بیشترن یا دو درصد دروغه
ناشناس۱۳۵۹۲۷۱۱۷:۵۰:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
وزیر بهداشت پاسخگوی این .. باشد قم قرنطینه نشدوطبق .. گویی های معمول روش قرنطینه چین مربوط به جنگ جهانی اول اعلام شد اقای وزیر همه دنیا منتظر روش ۲۰۲۰ شما هستند تا کپی برداری کنند بسم الله سر بلندمون کن
محمدی۱۳۵۹۶۵۰۲۳:۴۱:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
متاسفانه دولت و اکثریت مردم تبعات خانمان سوز ویروس کرونا را جدی نگرفنند، نبود وسایل و تجهیزات استاندراد برای کادر پزشکی و پرستاری و کمبود و نبود ابتدایی ترین اقلام پیشگیری مثل ماسک، دستکش یک بار مصرف و مواد ضد عفونی کردن و عدم رعایت ابتدایی ترین اصول مبارزه با بیماری با قدرت شیوع بالا مثل قرنطینه به موقع کانون شیوع بیماری، بیانگر عدم آمادکی و داشتن برنامه وزارت بهداشت در نحوه برخورد و مبارزه با این بیماری است و این در حالی است که از زمان پیدایش و شیوع این بیماری در چین حدود ۴۵ روز می گذرد و وزارتخانه مسوول از آن مطلع بود

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 5. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 6. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 9. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 10. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 11. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 12. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 9. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 10. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 11. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 12. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 13. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 14. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 15. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 16. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 17. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 18. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 19. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 22. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 25. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

پربحث‌های هفته

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 6. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 7. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

 8. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

 9. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

 10. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

 11. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 12. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 13. نگاه مادی به جان انسان

 14. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 15. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 16. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 17. عبرتهای کرونا

 18. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 19. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 20. کرونا جان ۱۵۸ نفر دیگر را در ایران گرفت/ آخرین آمار تعداد مبتلایان و بهبودیافتگان

 21. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 22. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 23. وزیر کشور: زمان آغاز عادی فعالیت‌ها مشخص نیست

 24. ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/فوت ۳۲۰ نفردر کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

 25. آخرین آمار کرونا در کشور/ شناسایی ۳۱۱۱ مورد جدید و فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

آخرین عناوین