۵۸۶ مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور/ تعداد مبتلایان به ۲۹۲۲ نفر و قربانیان به ۹۲ نفر رسید

گروه اجتماعی الف،   3981214103 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت از ابتلای ۵۸۶ مورد جدید به کرونا خبر داد.

۵۸۶ مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور/ تعداد مبتلایان به ۲۹۲۲ نفر و قربانیان به ۹۲ نفر رسید

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا، در ایران اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۶ مورد جدید از ابتلا به کرونا در کشور ثبت شده که از این موارد ۱۵ نفر فوت کرده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: براین اساس تعداد مبتلایان کرونا در کشور به ۲ هزار ۹۲۲ نفر و تعداد افراد فوت شده به ۹۲ نفر رسیده است. از این تعداد ۵۵۲ نفر از مبتلایان بهبود پیدا کرده‌اند که این آمار روز به روز رو به افزایش است.

او آمار مبتلایان به کرونا به تفکیک استانها را اعلام کرد و گفت: از بین مبتلایان جدید، ۲۵۳ مورد مربوط به استان تهران، ۳۵ مورد مربوط به استان گیلان، ۹ نفر مربوط به استان مازندران، ۸ نفر مربوط به استان سمنان، ۹ نفر مربوط به استان گلستان، ۹ نفر مربوط به استان آذربایجان شرقی، ۴ نفر مربوط کردستان، ۱۵ نفر مربوط به کرمانشاه، ۷ نفر مربوط به ایلام، ۵ مورد مربوط به استان لرستان، ۲۷ نفر مربوط به استان خوزستان، ۱۴ مورد مربوط به فارس، ۶ مورد مربوط به زنجان، ۸ نفر مربوط به مرکزی، ۲۵ نفر مربوط به قزوین، ۱۹ نفر مربوط به البرز، ۱۰۱ نفر مربوط به قم، یک نفر مربوط به چهارمحال و بختیاری، ۱۴ نفر مربوط به کرمان، ۸ نفر مربوط به سیستان و بلوچستان، ۸ نفر مربوط به خراسان رضوی و یک نفر مربوط به خراسان شمالی است.

جهانپور بیان کرد: براساس آماری که از استان‌ها داریم، خوشبختانه به نظر می‌رسد که ظرف روز‌های گذشته تا حدی مراودات افراد و تردد‌ها و سفر‌های بین شهری و شهری در بسیاری از استان‌ها کاهش پیدا کرده است. بسیاری از نهاد‌های مردمی، گروه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، شورا‌های شهر و شهرداری‌ها مشارکت خوبی در گندزدایی در سطح شهر‌ها و آموزش عمومی داشتند. انتظار می‌رود که با ارتقای این وضعیت ظرف روز‌های آینده وضعیت مطلوب تری در برخی از استان‌ها داشته باشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: در برخی از استان‌ها ورودی ما به بیمارستان‌ها با ترخیص شدگان و بهبود یافتگان تقریبا برابر می‌شود. امیدواریم در همه استان‌ها این موضوع لحاظ شود و این مراودات کاهش پیدا کند.

او تاکید کرد: مردم از سفر‌ها و تردد در شهر اکیدا خودداری کنند. قبل از آنکه نیاز به برخورد دستوری با این مسئله شود؛ مردم باید هم برای خودشان و هم در رابطه با دیگران این راهنمایی و ارشاد را داشته باشند. بهتر است در این مدت مجالس جشن، شادی، ترحیم، تجمعات مذهبی و غیر مذهبی، تجمعات فرهنگی و تردد در اماکن شلوغ نداشته باشیم.

زنجیره انتقال کرونا راهی جز کاهش تردد ندارد

جهانپور با اشاره به اینکه این ویروس بالی برای پرواز نخواهد داشت، گفت: آن کسی که منتقل می‌کند ما هستیم که با تردد‌ها و مراوداتمان و با عدم رعایت دقیق نکات بهداشت فردی این ویروس را منتقل می‌کنیم. قطع زنجیره انتقال راهی جز اینکه ما مراودات، سفر‌ها و تردد‌ها را کاهش بدهیم؛ ندارد. 

او ادامه داد: آنچه امروز از  آمار مبتلایان می‌بینیم شاید به نوعی برآورد هفته گذشته است؛ یعنی افراد با این ویروس مواجه داشتند و امروز بعد از ۳ یا ۷ روز علائمش را نشان داده  است.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآوری کرد: قاعدتا افرادی با علائم خفیف و علائم متوسط بودند و ممکن است به هیچ عنوان به مراکز مراجعه نکرده و در منزل خودشان را قرنطینه کرده باشند و با استراحت در منزل بهبود یافته اند؛ به طور قطع این افراد در آمار ما نیستند.

کاهش آمار به معنای کاهش ابتلای روزانه نیست

جهانپور افزود: آمار امروز ممکن است نسبت به روزهای اخیر مقداری پایین‌تر باشد چراکه ما ظرف روز‌های گذشته تعداد آزمایشگاهایمان به ۲۴ آزمایشگاه رسید و در عمل، زمان انتظار حذف شد. البته این کاهش آمار به معنای کاهش ابتلای روزانه نیست بلکه کاهش گزارش موارد آزمایشگاهی است، زیرا تراکمی که پشت خط وجود داشت برطرف شده است.

او تاکید کرد: در بیمارستان‌ها تشخیص بالینی بر اساس علائم، شرح حال و آزمایشات اولیه ممکن است حداکثر یک گرافی سینه و سی تی اسکن گذاشته شود. پزشکان و همکاران ما در خط مقدم درمان هستند و فرصتی از بیمار نمی‌گیرند بلکه این فرصت را به بیمار می‌دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: پزشکان درمان‌های پیشنهادی برای کووید_۱۹ را شروع می‌کنند اما این مراحل در آمار رسمی ما نیست بعد از آزمایشات قطعی ظرف روز‌های آینده ممکن است اضافه شود. بنابراین تشخیص بالینی، اقدام درست و بر اساس دستورالعمل هاست. این نحوه ارائه آمار دقیقا بر اساس پروتکل‌های رسمی و بین المللی مورد تأیید مجامع بین المللی است و به عنوان آمار قطعی و رسمی اعلام می‌شود.

جهانپور تصریح کرد: اگر بخواهیم شعار «کرونا را شکست می‌دهیم» را محقق کنیم قطعا از مسیر «هر خانه، یک پایگاه سلامت» خواهد گذشت. امیدواریم هر خانه و خانوار ایرانی یک پایگاه سلامت باشد و نقش جدی در اشاعه آموزش، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و ایجاد حساسیت و هوشیاری در افکار عمومی و همچنین مراقبت از سلامت خودشان، مراقبت از نحوه رعایت بهداشت فردی و عمومی را در نظر داشته باشند.

او تاکید کرد: قطعا با این مشارکت عمومی حداقل ۸۰ درصد گام‌ها را می‌توانیم برداریم، ۱۰ تا ۲۰ درصد به مداخلت حاکمیت عمومی بر می‌گردد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان ضمن قدردانی از کادر درمانی کشور گفت: امیدواریم با حمایت و زحمات کلیه خط شکنان و مدافعان سلامت بدن با جدیت وارد فاز مهار و کنترل این بیماری ظرف روز‌ها و هفته‌های آتی شویم.

دیدگاه کاربران

امیرعلی۱۳۵۹۰۳۲۱۴:۵۰:۰۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
تا یک زمان خاص مثلا تا یکشنبه اجازه بدید انبارهاشونو را معرفی کنند در غیر اینصورت از اون روز به بعد به عنوان محتکر شدیدترین مجازات از قبیل اعدام و.. براشون در نظر بگیرید چون داره با جون این مردم بازی میشه و خیلیها به خاطر احتکارشون دارن جون میدن فرقی نمیکنه محتکر داماد، پسر، فامیل فلان وزیر یا فلان شخصیته خیلیها دارن جان دامادهاشون پسرانشون پدارانشون فامیلهاشون توی این مملکت از دست میدن. یعنی دارن میمیرن دیگه بالاتر این تهدید برای امنیت مردم؟ اعدام کنید فیلمش هم پخش کنید تا محتکرینی که فقط جیب و پول و جیفه مبینند و وجدان ندارن حساب دستشون بیاد.
ناشناس۱۳۵۹۰۶۳۱۵:۰۷:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
آمار امیدوار کننده ایه. به نظر میرسه تدابیر .. مردم و مسئولین جواب داده.
ناشناس۱۳۵۹۱۳۴۱۶:۰۲:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
یک سوال؟ یک درصد یا اصلا دو درصد 3000 نفر چقدر میشه مگه نمیگید کرونا جان یک یا دو درصد مبتلایانش رو میگیره ؟پس 90 کشته چیه؟ یا مبتلایان بیشترن یا دو درصد دروغه
ناشناس۱۳۵۹۲۷۱۱۷:۵۰:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
وزیر بهداشت پاسخگوی این .. باشد قم قرنطینه نشدوطبق .. گویی های معمول روش قرنطینه چین مربوط به جنگ جهانی اول اعلام شد اقای وزیر همه دنیا منتظر روش ۲۰۲۰ شما هستند تا کپی برداری کنند بسم الله سر بلندمون کن
محمدی۱۳۵۹۶۵۰۲۳:۴۱:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
متاسفانه دولت و اکثریت مردم تبعات خانمان سوز ویروس کرونا را جدی نگرفنند، نبود وسایل و تجهیزات استاندراد برای کادر پزشکی و پرستاری و کمبود و نبود ابتدایی ترین اقلام پیشگیری مثل ماسک، دستکش یک بار مصرف و مواد ضد عفونی کردن و عدم رعایت ابتدایی ترین اصول مبارزه با بیماری با قدرت شیوع بالا مثل قرنطینه به موقع کانون شیوع بیماری، بیانگر عدم آمادکی و داشتن برنامه وزارت بهداشت در نحوه برخورد و مبارزه با این بیماری است و این در حالی است که از زمان پیدایش و شیوع این بیماری در چین حدود ۴۵ روز می گذرد و وزارتخانه مسوول از آن مطلع بود

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

  6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  7. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  8. گرانی خودرو تا کجا!؟

  9. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  10. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

  11. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

  12. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  13. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  14. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

  15. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

  16. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  17. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

  18. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

  19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

  20. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

  21. مطالبه از مجلس انقلابی...

  22. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  23. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  24. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

  25. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  ابر آروان

  آخرین عناوین