۲ شرط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

گروه اقتصادی الف،   3981213028

قائم‌مقام وزیر صنعت با اشاره به دو شرط برای حذف ارز ۴۲۰۰تومانی گفت: تنها اگرمطمئن شویم ارز دولتی بر سفره مردم تأثیر ندارد و یا اینکه از جانب بانک مرکزی با کمبود منابع روبه‌رو شویم اقدام به این کار خواهیم کرد.

۲ شرط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

حسین مدرس خیابانی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص مشکلات برخی از تولیدکنندگان به‌خصوص مرغداران مبنی بر اینکه قیمت تمام‌شده بیشتر از نرخ فروش است، اظهار داشت: این مشکل در خصوص تولید مرغ درست است و دلیل اینکه در تیر ماه سال جاری قیمت مصوب مرغ را از یازده هزار و 400 تومان به 12 هزار و 900 تومان افزایش دادیم، همین موضوع بود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نرخ مصوب را کیلویی ١٢هزار و 900 تومان در نظر گرفتیم ولی عملاً زیر 12 هزار تومان فروخته می‌شود، زیرا این بازار یک بازار کاملاً رقابتی است، بنابراین به‌منظور جلوگیری از ضرر مرغداران شرکت پشتیبانی امور دام با ایجاد تقاضای مازاد در بازار و خرید مرغ، سعی می‌کند قیمت‌ها را به نرخ واقعی مصوب نزدیک کند.

قائم‌مقام وزیر صنعت با بیان اینکه "اگر قیمت مصوب مرغ را افزایش نمی‌دادیم ممکن بود در این روزها در تولید و تأمین نیاز بازار دچار مشکل بودیم"، افزود: شرکت پشتیبانی امور دام، بخشی از مرغ‌های خریداری‌شده را به‌عنوان ذخایر کشور و بخشی را نیز برای ایامی چون شب عید و ماه مبارک رمضان که تقاضا افزایش می‌یابد، روانه بازار می‌کند، بنابراین کمک ما به مرغدار خرید مرغ مازاد موجود در بازار است.

مدرس خیابانی با اشاره به ارز 4200تومانی برای واردات نهاده‌های دامی خاطرنشان کرد: بزرگترین کمک به تولیدکنندگان مرغ، گوشت، تخم‌مرغ و لبنیات دریافت نهاده‌های دامی با ارز دولتی است زیرا اگر این ارز را حذف کنیم قطعاً قیمت‌ها افزایش می‌یابد و تا زمانی که مطمئن هستیم ارز 4200تومانی به این بخش، در زندگی مردم به‌خصوص اقشار آسیب‌پذیر تأثیر دارد، این روند ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که تا چه‌زمانی دولت قصد دارد ارز 4200تومانی را به سه گروه کالایی به‌جز ماسک که در شرایط فعلی در این فهرست قرار گرفته، بدهد، گفت: تا دو ماه گذشته شکر نیز از جمله کالاهایی بود که این ارز را دریافت می‌کرد ولی به‌دلیل واردات بیش از اندازه و تأمین نیاز بازار تا حداقل خرداد ماه سال آینده، تصمیم گرفتیم ارز دولتی شکر را حذف کنیم و تا کنون هیچ شکری با ارز غیر از 4200تومانی وارد نشده است.

این مقام مسئول در پاسخ به این سؤال که تا چه‌زمانی این ارز با توجه به مخالفانی که دارد، به این کالاها تعلق می‌گیرد، تصریح کرد: ما معتقدیم بخش زیادی از هدف ما از این کار که کمک کردن به سفره مردم بود، محقق شده است، برای مثال، امروزه برنج خارجی هر تن حدود هزار دلار خریداری می‌شود اگر در ارز 4200تومانی ضرب کنیم با اضافه شدن نرخ تعرفه و سایر هزینه‌ها، قیمت آن در هر کیلو حدود 6هزار تومان می‌شود، که در حال حاضر با نرخ حدود ٨هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد که تأثیر ارز دولتی است.

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه بیشتر مصرف‌کننده برنج‌های خارجی اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند، می‌توانیم بگوییم به هدفمان رسیده‌ایم. همچنین برنج خارجی یک اهرم برای کنترل قیمت برنج داخلی است زیرا اگر ارز 4200تومانی برداشته شود، برنج خارجی ٨هزارتومانی دو الی سه برابر شده و برنج داخلی نیز به‌تناسب افزایش خواهد یافت.

قائم‌مقام وزیر صنعت اظهار داشت: تنها اگرمطمئن شویم ارز دولتی بر سفره مردم به‌خصوص اقشار آسیب‌پذیر تأثیر ندارد و یا اینکه از جانب بانک مرکزی با کمبود منابع روبه‌رو شویم اقدام به حذف ارز 4200تومانی خواهیم کرد، ولی در حال حاضر و تا این لحظه هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200تومانی این سه قلم کالای اساسی در سال 99 اتخاذ نشده است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قانون، قاتل رومینا!؟

  2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  5. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  6. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  8. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  11. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  12. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

  13. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  15. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  17. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  19. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  20. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  24. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

  25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  آخرین عناوین