جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود

گروه سیاسی الف،   3981204062 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون اول رئیس جمهوری گفت: هنر این است که اقتصاد کشور سالانه به اندازه رشد جمعیت و حتی بیشتر از آن بزرگتر شود که در این صورت مردم احساس رفاه بیشتر و زندگی بهتری خواهند داشت.

جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود

به گزارش الف به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در مراسم تجلیل از برگزیدگان بیست و هشتمین جشنواره دانشجوی نمونه، به کارهای بزرگی که دانشگاه‌های کشور در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی انجام داده اند اشاره کرد و گفت: امروز دانشگاه‌های ما رتبه نخست را در بین کشورهای اسلامی و منطقه دارا هستند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران تا پیش از این همواره به عنوان کشوری دارای ذخایر و منابع طبیعی نظیر نفت شهرت داشته است، اظهار داشت: در کنار همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها، بزرگترین سرمایه کشور، جوانان، نخبگان و مغزهایی هستند که می‌توانند آینده کشور را رقم بزنند.

وی ضمن تبیین شرایط خطیر، پیچیده و دشوار اقتصادی کشور به خاطر تحریم‌های سخت آمریکا، گفت: تلاش دشمنان برای فروپاشی اقتصاد ایران با راهکارهایی که پیش‌بینی کرده بودیم به شکست منجر شده است. اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توانسته است ما را در برابر تکانه‌های بیرونی مانند تحریم مقاوم کند و تاب‌آوری کشور و مردم را بالا ببرد.

جهانگیری یکی از مهمترین جهت‌گیری‌های سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را رویکرد دانش بنیان شدن اقتصاد کشور توصیف کرد و با اشاره به اینکه در چند سال اخیر جلسات متفاوتی با مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نیز رؤسای دانشگاه‌ها برای تحقق دانش بنیانی اقتصاد برگزار شده است، گفت: امروز تقریباً در کنار همه دانشگاه‌های اصلی کشور، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد ایجاد شده تا ایده های نخبگان به سرعت تبدیل به طرح، ایجاد شرکت و تولید شود.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: محصولات شرکت‌های دانش بنیان کشور با افتخار قابل ارائه در بازارهای بین المللی است و من امیدوارم این روند با قوت ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه امروز باید به دنبال دانش‌بنیان کردن بنگاه‌های بزرگ و اقتصاد ایران باشیم، گفت: با اینکه تلاش بسیاری انجام شد تا ایران نتواند نفت بفروشد اما اقتصاد ایران که حجم تجارت آن ۲۰۰ میلیارد دلار است و نفت نیمی از این تجارت را در اختیار داشت، در برابر فشارها تاب آورد و دلیل آن حتماً وجود صنایع و توانمندی‌هایی در عرصه‌های مختلف از پتروشیمی تا فولاد، صنایع غذایی تا سایر بخش‌های تولیدی است.

جهانگیری تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید برای دانش بنیان شدن اقتصاد کشور ورود پیدا کنند تا آثار نوآوری و مغز انسان‌ها در تولیدات این شرکت‌ها اثرگذار باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور جهت‌گیری دیگر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را رها شدن اقتصاد کشور از درآمدهای نفتی و منابع طبیعی ارزیابی کرد و گفت: باید در یک بازه زمانی چند ساله اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود اما نباید تصور کنیم وقتی ۵۰ درصد از اقتصاد یک کشور قرار است کنار برود این اقتصاد کوچک شود زیرا با کوچک شدن کیک اقتصاد سهم مردم از آن کاسته می‌شود.

وی ادامه داد: هنر این است که اقتصاد کشور سالانه به اندازه رشد جمعیت و حتی بیشتر از آن بزرگتر شود که در این صورت مردم احساس رفاه بیشتر و زندگی بهتری خواهند داشت.

جهانگیری افزود: کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی به معنای کوچک کردن اقتصاد کشور نیست؛ زیرا اگر اقتصاد کوچک شود، زندگی و معیشت مردم نیز سخت‌تر خواهد شد. کاهش اتکا به نفت یعنی باید درآمد دیگری را جایگزین درآمدهای نفت کنیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: برخی افراد معتقدند اتکا به معادن می‌تواند جایگزین مناسبی برای درآمدهای نفتی باشد اما باید به این موضوع نیز توجه کرد که معادن نیز مانند نفت جزو منابع طبیعی کشور محسوب می‌شوند که هر کدام ذخیره‌ای محدود دارند و روزی تمام خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه تنها منبعی که می‌تواند جایگزین مناسبی برای درآمدهای متکی به منابع طبیعی کشور باشد، مغز، دانش و قدرت خلاقیت و نوآوری جوانان است، خاطر نشان کرد: ایران از نظر نیروی جوان تحصیلکرده، از فرصتی استثنایی برخوردار است، اما متاسفانه هنوز در کشور آن طور که باید جا نیفتاده که نیروی انسانی زبده و تحصیلکرده سرمایه‌ای گرانبهاتر از نفت و سایر منابع طبیعی است.

جهانگیری خاطر نشان کرد: کسانی که در مسیر فعالیت نیروی انسانی و نخبگان کشور اخلال می‌کنند، اگر چه ممکن است اقدامات آنها از سر دلسوزی باشد، اما در واقع مانند کسانی هستند که درآمدهای نفتی کشور را تحریم کرده‌اند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه سفر نخبگان و نیروهای تحصیلکرده کشور به خارج و بازگشت به وطن پس از کسب دانش و تجربیات بیشتر برای خدمت به کشور، امری مثبت و مفید است، اما اینکه عده‌ای شرایط کشور را به گونه‌ای فراهم کنند که ایران جزو کشورهایی باشد که میزان فرار مغزها در آن بالاست، این جفا و خیانت به کشور است.

وی تصریح کرد: وظیفه دولت و مجموعه حاکمیت این است که حرمت نیروهای علمی کشور را حفظ کنند و شرایط را به گونه‌ای مهیا سازند تا نخبگان کشور بتوانند از ظرفیت‌های علمی خود برای توسعه کشور استفاده کرده و خلاقیت و دانش خود را در راه بهبود اقتصاد و رفاه مردم به کار گیرند.

جهانگیری با اشاره به طرح برخی مطالبات در مراسم از سوی نمایندگان دانشجویان برتر گفت: قول ها و تعهداتی که در این جشنواره‌ها داده می‌شود، حتماً باید عملیاتی شوند. وعده‌هایی که سال گذشته به دانشجویان داده شد نیز اگرچه ممکن است برخی از این تعهدات قدری با تاخیر محقق شود، اما این تعهدات و وعده‌ها سرجای خود باقی است و باید اجرا شوند.

*دولت نتوانسته آن‌گونه که شایسته اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها است به آنها توجه کند

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه به دلیل محدودیت‌ها و فشارها، دولت نتوانسته آن‌گونه که شایسته اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها است به آنها توجه کند، تصریح کرد: در هفته‌های گذشته تصمیماتی در دولت اتخاذ شد که پرداخت‌های فوق‌العاده ۵۰ درصدی به بخش کارشناسان دولت انجام شود.

وی افزود: در خصوص افزایش حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیز توافقاتی صورت گرفته که این توافقات حتماً تا اسفندماه سال جاری به جمع‌بندی نهایی خواهد رسید که لازم است وزیر علوم، تحقیقات و فناوری این موضوع را پیگیری کند.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: البته این پرداخت‌ها با توجه به جایگاهی که اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها دارند منتی بر سر آنها نیست زیرا در مقایسه با شرایطی که آنها می‌توانند در خارج از کشور برای خود رقم بزنند، این پرداخت‌ها جزو ضعیف‌ترین پرداخت‌ها محسوب می‌شود اما با این وجود این عزیزان عاشقانه و با علاقمندی در کشور مانده‌اند و مشغول خدمت هستند.

جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود با استقبال از طرح‌ها و پیشنهادات دانشجویان برتر و نخبه کشور گفت: این عزیزان می‌توانند طرح‌های خود را از طریق وزارت علوم با دستگاه‌های مرتبط مطرح کنند و چنانچه نیاز به پیگیری بیشتر باشد، شخصاً آمادگی دارم که این طرح‌ها را پیگیری کنم.

در این جلسه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن قدردانی از حمایت معاون اول رئیس‌جمهور از برنامه‌های پیشگیرانه این وزارتخانه در جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا نظیر لغو پروازهای مسافری به چین، موفقیت‌های ایران در عبور از بیماری‌های فراگیر در سال‌های گذشته را برشمرد و گفت: ملت ایران مطمئن باشند با بسیج همه امکانات کشور به ویژه حضور جامعه پزشکی ویروس کرونا را به زودی مهار خواهیم کرد.

وی با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، موضوع مهاجرت نخبگان علمی کشور و تلاش برای نگهداشتن دانشجویان برگزیده را یادآور شد و گفت: همه باید در کنار هم برای توسعه و پیشرفت کشور تلاش کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز برگزاری این جشنواره را گامی در جهت شناساندن دانشجویان نمونه به جامعه ارزیابی کرد و گفت: تلاش ما این است که صاحبان فکر و اندیشه به جای نشستن پشت میزهای اداری در فضاهایی مشغول به کار شوند که نتیجه عملکرد آنها توسعه هر چه سریع‌تر کشور باشد.

صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و دبیر کمیته بیست و هشتمین دوره انتخابات دانشجوی نمونه نیز گزارشی از روند انتخاب و شاخص‌های درنظر گرفته شده و حضور دانشجویان از دانشگاه‌های مختلف کشور در این جشنواره ارائه کرد.

همچنین در این مراسم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور به تعدادی از دانشجویان برگزیده لوح تقدیر اهدا شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۴۳۳۰۷۱۱:۱۷:۲۷ ۱۳۹۸/۱۲/۴
چه خوبه حرف نزنین
ناشناس۱۳۴۴۱۴۵۱۷:۰۴:۳۵ ۱۳۹۸/۱۲/۴
یعنی منابع نفتی و مالیات فقط مال ما ها
ناشناس۱۳۴۳۳۳۴۱۱:۲۳:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۴
باشه به رییس جمهور و معاون وزیرانش میگیم اقتصاد و درست کنن شما نگزان نباش
ناشناس۱۳۴۳۳۴۹۱۱:۲۶:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۴
آفرین بر تو ای اسحاق !
ناشناس۱۳۴۳۴۳۱۱۱:۵۵:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۴
والا اینا رو بچه سه ساله هم می دونه نیاز به گفتن شما نیست
ناشناس۱۳۴۳۴۸۶۱۲:۱۵:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۴
خدا قوت جناب دکتر
ناشناس۱۳۴۳۵۲۸۱۲:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۴
از کرامات شیخ ما این است که تنهای تنها توانایی 《 حرف زدن ، حرف زدن ، حرف زدن ، ........... 》 بدون سر سوزنی عمل را دارد .
ناشناس۱۳۴۳۵۶۶۱۲:۵۵:۳۵ ۱۳۹۸/۱۲/۴
حالا که خیلی زوده چرا اینقدر دغدغه رفاه مردم رو دارید شرمنده میشه ادم
ناشناس۱۳۴۳۸۱۹۱۴:۳۰:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۴
مردم که دیگه نا ندارند بزرگش کنند.
ناشناس۱۳۴۳۸۲۹۱۴:۳۷:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۴
خسته نمیشن از این همه حرف کلیشه ای ؟
ناشناس۱۳۴۳۹۲۱۱۵:۲۰:۳۴ ۱۳۹۸/۱۲/۴
جناب اقاي جهانگيري ديگه شعار كافي است فقط اين يك سال باقيمانده را هيچي نگوييد،بهترين كمك به مردم همين أست
ناشناس۱۳۴۴۰۰۵۱۶:۰۴:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۴
تو نمیخواد اقتصاد رو بزرگ کنی ! قیمت ۷۰ میلیونی پراید رو کوچیک کنی !
ناشناس۱۳۴۴۰۱۴۱۶:۰۷:۳۶ ۱۳۹۸/۱۲/۴
اگر غذا بخوریم سیر می شویم
ناشناس۱۳۴۴۰۸۸۱۶:۴۱:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۴
این نبود دور دوم انتخابات گفت من برنامه دارم
ناشناس۱۳۴۴۱۵۴۱۷:۰۶:۵۹ ۱۳۹۸/۱۲/۴
اگگگگگرررررر؟؟؟؟؟؟؟؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  2. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  3. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  4. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

  5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  6. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

  7. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

  8. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  9. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  10. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

  11. اجرای طرح محدودیت تردد در عوارضی قم - تهران

  12. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

  13. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

  14. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

  15. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

  16. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

  17. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

  18. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

  19. طعم کرونا به کام کودکان

  20. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  21. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

  22. «رستم امامعلی» نماینده مجلس ملی تاجیکستان شد

  23. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  پربحث‌های هفته

  1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

  2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  3. هنگامه حیرانی است...!

  4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

  5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

  6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

  7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

  8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

  9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

  10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

  11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

  12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

  13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

  17. زیر پوست پایتخت...

  18. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

  19. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  20. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

  21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

  22. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

  23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  25. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

  آخرین عناوین