چرا آموزش‌ و پرورش با استخدام معلمان حق‌التدریس مخالف است؟

گروه اجتماعی الف،   3981120044

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت: اگر برخی افراد زمان کوتاهی به‌عنوان معلمان با آموزش‌وپرورش همکاری داشتند دلیلی نمی‌شود حتماً آنها را استخدام کنیم.

به گزارش تسنیم، مهدی نوید ادهم با اشاره به مخالفت شورای عالی آموزش‌وپرورش با استفساریه مجلس قانون تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اظهار کرد: معلمی و تدریس یک کار تخصصی است و معلمان باید شایستگی و توانمندی ویژه تدریس را داشته باشند.

وی افزود: اگر برخی افراد به هر دلیلی مدت زمان کوتاهی به عنوان معلم با آموزش‌وپرورش همکاری داشتند دلیلی نمی‌شود حتماً آنها را استخدام کنیم، در صورت استخدام این افراد باید 30 سال با ما همکاری کنند بنابراین ضروری است است شرایط مورد نیاز را دارا باشند.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت: صلاحیت افرادی که می‌خواهند به عنوان معلمان به استخدام آموزش‌وپرورش دربیایند و 30 سال فعالیت کنند  باید احراز شود و بدین منظور، نیاز به برگزاری امتحان و سنجش افراد است.

نوید ادهم با اشاره به اینکه یکی دیگر از شروط لازم برای ورود به شغل معلمی داشتن شرط سنی لازم است، افزود: برخی افرادی که قرار است از طریق استفساریه مجلس به عنوان معلم استخدام شوند، سن بالایی دارند یعنی بالای 40 یا 45 سال هستند، این افراد چگونه می‌خواهند 30 سال برای آموزش‌وپرورش کار کنند؟

وی بیان‌کرد:‌ این در حالی است که دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان از سن 22 سالگی به‌عنوان معلم وارد مدارس می‌شوند.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه این شورا نظر تخصصی خود را درباره استفساریه مجلس برای تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به شورای نگهبان منعکس خواهد کرد، تا با توجه به مفاد سند تحول بنیادین و سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب این استفساریه را بازنگری کنند، گفت: استفساریه مجلس با اسناد بالادستی مغایرت دارد و برای اصلاح این موضوع با نمایندگان مجلس هم وارد مذاکره می‌شویم؛ برای جذب معلمان پیشنهادات مشخصی داریم تا نیروهای توانمند استخدام شوند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی 29 دی ماه با طرح استفساریه ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب 13 شهریور 97 موافقت کردند.

در متن این استفساریه آمده است: آیا مشمولین تبصره 10 ماده 17 قانون تعین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش که با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی، سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده‌اند، از جمله نیروهای خرید خدمات، آموزشی حق‌التدریسی غیرمستمر و پیش‌دبستانی که تا تاریخ  26 مهر 91 همچنین آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی فوق‌الذکر در ماده الحاقی مصوب 13 شهریور 97 می‌شوند؟ پاسخ نیز بلی است.

در پاسخ به استفساریه آمده است: مشمولین تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی حق‌التدریسی غیرمستمر و پیش‌دبستانی که تا تاریخ 26 مهر 91 همچنین آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی در قانون فوق الذکر با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی ساز و کار مدیر مدرسه، و انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس، یا شرکت‌های طرف قرارداد با وزارت آموزش و پرورش دریافت کرده‌اند، شامل استخدام ماده الحاقی مصوبه 13 شهریور 97 می‌شوند.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

آخرین عناوین