مرگ سالانه ۵۵ هزار ایرانی به دلیل ابتلا به «سرطان»

گروه سلامت الف،   3981115069

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: سالانه ۵۵ هزار نفر در ایران به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

مرگ سالانه ۵۵ هزار ایرانی به دلیل ابتلا به «سرطان»

به گزارش فارس، رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات وزارت بهداشت در نشست خبری با اشاره به نقش رسانه‌ها و اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری از سرطان، گفت: حدود چهار سال است که برنامه کنترل سرطان در کشور راه‌اندازی شده است. در سال ۲۰۱۸ هجده میلیون مورد سرطان در دنیا داشته‌ایم که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۴۰ به ۳۰ میلیون نفر برسد.

وی گفت: در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۲۵ هزار مورد سرطان در کشور داشتیم که این رقم در سال ۲۰۲۵ به ۱۵۰ هزار مورد خواهد رسید.

به گفته ملک‌زاده طی ده سال آینده سالانه ۵ هزار مورد سرطان جدید اضافه خواهد شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر ۲۵۰ هزار بیمار سرطانی در کشور داریم و هرسال ۵۵ هزار نفر به دلیل بیماری سرطان جان خود را از دست می‌دهند؛ این در حالی است که ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه 120 هزار مورد جدید مبتلا به سرطان در کشور تشخیص داده می‌شوند اظهار داشت: نیمی از سرطان‌ها قابل تشخیص و پیشگیری هستند.

وی گفت: در سال 94 در هر دو جنس زن و مرد شاهد 380 هزار مرگ و میر بودیم که از این تعداد 51 هزار نفر به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست داده‌اند.

ملک‌زاده عنوان کرد: از 122 هزار مرگ زودرس زیر 70 سال در کشور 34 هزار نفر به دلیل ابتلا به سرطان می‌میرند و همچنین آمار مرگ و میر خیلی زودرس ناشی از سرطان 11 هزار مورد گزارش شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه ملی ثبت سرطان در کشور به طور دقیق و نظام‌مند راه‌اندازی شده است، گفت: ما می‌توانیم از این طریق تعداد مبتلایان را شناسایی کنیم به طوری که در سال 2016 برای 100 درصد جمعیت ایران پایش و از لحاظ بیماری سرطان کنترل شده است ما می‌توانیم اعلام کنیم که یکی از نظام‌های ثبت سرطان قوی در جهان را در اختیار داریم.

وی عنوان کرد: تا دسامبر سال 2019 داده‌های مبتنی بر جمعیت در سال 2016 توسط مرکز ثبت سرطان از 31 استان ایران به دبیرخانه ثبت ملی سرطان مبتنی بر جمعیت ارسال شده است. همچنین در سال 2016 میلادی معادل 79 میلیون و 926 هزار نفر پایش شده‌اند به طوری که در آن سال 125 هزار و 425 مورد سرطان جدید در کشور ثبت شد که از این تعداد 52 درصد مرد و 47 درصد زن بوده‌اند.

ملک‌زاده تصریح کرد: شیوع سرطان در کشور ما به نسبت دنیا کمتر است و شایع‌ترین سرطان در زنان و مردان، سرطان سینه گزارش شده است و سرطان‌های پروستات، پوست، معده و کلون در رده‌های بعدی قرار دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: 27 درصد سرطان‌ها در کشور ما را سرطان دستگاه گوارش به خود اختصاص می‌دهد. سرطان معده اولین سرطان شایع در مردان ایرانی است و 11 درصد این بیماری را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: سرطان کولورکتال دومین سرطان شایع در بین سرطان‌های گوارشی و 9 درصد سرطان‌های ایران را به خود اختصاص داده است. 

ملک‌زاده افزود: با بررسی‌ها و برنامه‌های پیشگیری انجام شده شیوع سرطان در استان گلستان از 100 نفر در جمعیت 100 هزار نفری به عدد 20 کاهش یافته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از سرطان روده بزرگ به عنوان سرطان چاقی نام برد و اظهار داشت: از جمله علل افزایش آمار تشخیص سرطان در ایران می‌توان به تغییر سبک زندگی، تشخیص بهتر بیماری‌ها و ثبت کامل‌تر اطلاعات بیماران اشاره کرد همچنین با کنترل عفونت‌ها و بیماری‌های واگیر می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری به عمل آورد.

وی مهمترین عوامل خطر سرطان مری و معده در ایران را استعمال سیگار، قلیان، ناس، تریاک، مصرف آب غیربهداشتی و آب غیرلوله‌کشی، بهداشت پایین دهان، چاقی و عدم تحرک بدنی، فقر اقتصادی، آلودگی هوا، نوشیدن چای داغ، عفونت، سوابق ژنتیکی، مصرف زیاد گوشت قرمز کبابی و غذاهای سرخ شده دانست. 

ملک‌زاده افزود: تریاک و مشتقات آن از مهمترین علل بروز سرطان در ایران و کشورهای آسیای میانه به شمار می‌رود و مصرف این ماده مخدر به هر شکلی چه از طریق استعمال، تزریق و خوردن شانس ابتلا به سرطان را افزایش می‌د‌هد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: مصرف تریاک باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان مری، معده، مثانه، پانکراس، حنجره و ریه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مصرف تنباکو سالانه جان بیش از 7 میلیون نفر را در دنیا می‌گیرد، گفت: سالانه بیش از 600 هزار نفر در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند و جان خود را از دست می‌دهند، سیگار عامل 30 درصد همه مرگ‌های ناشی از سرطان به شمار می‌رود. 

ملک‌زاده با بیان اینکه در جامعه شاهد شیوع افزایش وزن و چاقی هستیم، گفت: مصرف غذاهای چرب و کمبود فعالیت‌های فیزیکی عامل بروز این اتفاق است به طوری که بیش از 6 نفر از هر 10 مرد افزایش وزن دارند و این رقم در زنان نیز به 5 نفر از هر 10 زن می‌رسد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: 30 تا 50 درصد از همه موارد سرطان از طریق تغییر و یا اجتناب از عوامل خطر اصلی قابل پیشگیری هستند به طوری که با پیشگیری از مصرف دخانیات، داشتن رژیم غذایی مناسب و فعالیت فیزیکی خوب، مصرف نکردن الکل و کنترل انتقال عفونت‌های جنسی و کاهش آلودگی هوا می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

وی تأکید کرد: بیماری‌های قلبی و عروقی عامل اصلی مرگ و میر در بین بازماندگان سرطان در کشور ما به شمار می‌رود. 

ملک‌زاده با بیان اینکه 34 مرکز تحقیقات سرطان در کشور ما در حال فعالیت هستند عنوان کرد: خوشبختانه روند درمان و کنترل این بیماری در کشور ما از شرایط مناسبی برخوردار است همچنین محققان کشور ما توانسته‌اند بیش از 10 هزار مقاله در خصوص انواع سرطان‌ها را منتشر کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: روند مقایسه انتشار مقالات سرطان نشان می‌دهد که کشور ما رتبه اول منطقه را به خود اختصاص داده است و همچنین 10 دانشگاه برتر کشور دارای بیشترین مقالات انتشار شده در موضوع سرطان هستند.

وی خاطرنشان کرد: چای داغ یکی از علل بروز سرطان به شمار می‌رود و پیش‌بینی می‌شود در سال 2020 تریاک نیز همانند سیگار به عنوان عامل خطر شناخته شود.

ملک‌زاده افزود: مؤسسه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) در حال حاضر از 65 طرح پژوهشی در زمینه سرطان حمایت می‌کند. 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با رعایت مسواک زدن مرتب و حفظ بهداشت دهان، مصرف میوه و سبزی‌های تازه، مصرف آب آشامیدنی سالم، مصرف گوشت سفید به خصوص ماهی‌ها و کنترل مصرف نمک می‌توان از بروز سرطان پیشگیری به عمل آورد.

وی با بیان اینکه واکسن HPV در کشور ما تولید شده است،‌گفت: امیدواریم این واکسن پس از طی کردن نتایج تحقیقاتی از سال آینده به واکسیناسیون کشوری افزوده شود. از سال 1370 نیز واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B در کشور ما آغاز شده است که همین موضوع نقش بسزایی در کنترل بیماری سرطان دارد.

ملک‌زاده با بیان اینکه شیردهی به نوزاد نقش بسزایی در کاهش بروز سرطان دارد،‌ گفت: به مصرف مکمل‌ها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان نباید اعتماد کرد و همچنین مصرف سوسیس و کالباس و گوشت‌های فرآوری شده می‌توانند باعث بروز سرطان شوند. 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: آسپرین 80 میلی‌گرم از جمله داروهای مؤثر در پیشگیری از سرطان به شمار می‌رود و برای افرادی که مشکلات گوارشی و معده ندارند می‌توانند با مصرف روزانه یک عدد از این دارو احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهند اما مصرف این دارو باید بین 5 تا 10 سال انجام شود. 

وی در پایان تشخیص زودهنگام سرطان‌ها را عاملی مؤثر برای درمان این بیماری دانست و گفت: ایران در زمینه تشخیص زودهنگام دقیق سرطان‌ها با آزمایش‌های خون و ادرار، پژوهش‌های بسیار موفقی را انجام داده است که نتایج آن با همکاری آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان منتشر خواهد شد.

پربحث‌های دیروز

 1. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 2. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 3. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 4. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 7. روحانی: اعتراف می‌کنم که در ساخت مسکن عقب ماندگی داشتیم

 8. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 9. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 10. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 11. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 12. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 13. سقوط خوفناک یک هواپیما در حاشیه بزرگراه

 14. آمار به‌روز جهانی درباره کرونا/ ایران پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد فوتی جدید

 15. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 17. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. به چه قیمت؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 19. سیروس گرجستانی درگذشت

 20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 25. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

ابر آروان

آخرین عناوین