رئیسی: باید کاری کنیم که کشف موارد فساد افزایش یابد/ مجرمین اقتصادی خود را برای محاکمه آماده کنند

گروه اجتماعی الف،   3981114062 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس قوه قضائیه گفت: ما باید کاری کنیم که کشف موارد فساد افزایش یابد و منافع حاصل از فساد را به شدت کاهش دهیم و هزینه را برای فساد بالا ببریم.

رئیسی: باید کاری کنیم که کشف موارد فساد افزایش یابد/ مجرمین اقتصادی خود را برای محاکمه آماده کنند

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه که امروز در دادگستری استان تهران تشکیل شد، با  اشاره به افتتاح مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: تشکیل مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی، اقدام مجدانه و هماهنگی در رابطه با مبارزه با فساد اقتصادی است.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: شرایط انتخابات خاص است و کاندیداها و طرفداران آنها از زدن اتهام به افراد دیگر پرهیز کنند. اگر موضوعی باشد مرجع رسیدگی به آن قوه قضاییه است و دستگاه قضایی، حزب و جناح و ارتباطات سیاسی نمی شناسد.

وی ادامه داد: ما باید کاری کنیم که کشف موارد فساد افزایش یابد و منافع حاصل از فساد را به شدت کاهش دهیم و هزینه را برای فساد بالا ببریم.

رییسی تصریح کرد: مسئله بازدارندگی مجازات‌ها موضوع مهم دیگری است تا افرادی که مرتکب فساد می شوند برایشان صرف نکند و مهم این است که ما نباید اجازه دهیم که فضای کشور، فضای اتهام زنی به یکدیگر شود. این برای کشور ضرر دارد.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: اگر افراد گزارشاتی در رابطه با فساد دارند باید به مسئولین بدهند، فضای اتهام افکنی نادرست است. روابط ناسالم اقتصادی ناپسند است و اگر منتهی به جرم شد باید رسیدگی شود. مجرمین اقتصادی خود را برای محاکمه آماده کنند. در این رابطه حرکت ما مستمر است و مقطعی نیست و تشکیل مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی در همین راستا است.

رییسی گفت: خداوند را شاکریم که در 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی و در گام دوم انقلاب، شاهد اقتدار، عزت، عظمت و پیشرفت در کشور هستیم. این پیشرفت به معنای آن نیست که در مصرف پیشرفته شویم بلکه توانمند شدن و توانایی ایجاد پیشرفت مهم است و در این زمینه نیروی انسانی کارآمد، تولید، علم و فناوری اهمیت دارد.

وی افزود: ایران قوی ایرانی است که همه اجزا در کشور حرکت متفاوتی نسبت به گام اول داشته اند و در جهت ارزش‌های انقلاب و تحقق آن باید تلاش جدی کرد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اظهارات وزیر بازرگانی آمریکا در مورد انتشار ویروس کرونا گفت: این ویروس همه دنیا را نگران کرده و باید برای آن اقدامات بهداشتی انجام دهند اما اظهارات وزیر بازرگانی آمریکایی فقط به فکر رونق اقتصادی امریکایی است و در حالی که تمام دنیا نگران ویروس شده‌اند، این کشور به ارزش‌های خود فکر می‌کند.

وی تصریح کرد:  امیدواریم با اقدامات مناسب بهداشتی در کشور از این آسیب مصون بمانیم. اقدامات بهداشتی از حقوق عامه است و باید مراقبت کرد تا آلودگی به کشور نیاید و سلامت مردم تضمین شود.

رئیسی با اشاره به آغاز به کار مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی  گفت: در این سال‌ها مبارزه با مفاسد در دادگستری تهران بوده و الان هم جریان دارد. اما در این کار باید چند نکته را در نظر گرفت، ‌اول اینکه تمرکز در بخش‌ها و فرایند دادرسی در دادسرا و  دادگاه‌های تجدیدنظر و دادگاه های  خاص که با اذن خاص رسیدگی می‌کنند، این مجتمع باعث می‌شود فرایندها تسهیل یابد و  ضرورت داشت که ضمن دادرسی و کیفری، کار تخصصی نیز انجام شود و باید در دادگستری‌ها کارهای تخصصی وجود داشته باشد به طوری که اکنون در بخش مبارزه با مفاسد اقتصادی کارشناسان بانکی، پولی، مالیات، ‌ بیمه، واردات و صادرات و قراردادها کارشناسانی داریم که در اتقان آرا می‌توانند به قضات کمک کنند.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: هماهنگی ضابطان نیز در این زمینه ضروری است که در حوزه های انتظامی و امنیتی و اطلاعاتی ضابطان را داریم و بصورت هماهنگ باید دنبال شود. همچنین شفافیت یک مطالبه است و باید علاوه بر اینکه به پرونده مفسدان رسیدگی می‌شود باید از فرایند تولید فساد هم پیشگیری کرد؛ زیرا  زیبنده کشور نیست.

رییسی گفت: باید  از بخش‌های مختلف این شفافیت و مبارزه با فساد خواسته شود و این شعار نیست و آنهایی که نسبت به شفافیت  مقاومت می‌کنند باید به حاشیه کشیده شوند تا شاهد کاهش ورودی پرونده‌های فساد به قوه قضائیه باشیم.

وی افزود: در حوزه اقتصادی اسناد، معاهدات و مجوزها را داریم، همچنین مسئله گردش پول هم اهمیت دارد، گاهی گردش وجود دارد اما کالایی نمی‌آید و این خوف پولشویی را ایجاد می‌کند. همچنین موضوع دیگر کالاست که باید این سه محور با یکدیگر مرتبط شوند و در سامانه ادارات شفاف شوند تا زمینه انحرافات اقتصادی گرفته شود.  

وی ادامه داد: اگر تسهیلات بانکی  به اظهارنامه مالیاتی متصل شود کم‌اظهاری وجود نخواهد داشت. جلوگیری از فرار مالیاتی به ویژه برای کسانی که تمکن مالی دارند و به نحوی با ترفندهایی از دادن حقوق دولت طفره می‌روند نیز باید کمک کرد که از آن جلوگیری شود.

وی افزود: طبق بیانیه گام دوم رهبری در دستگاه‌ها باید بخش متولی مبارزه با فساد وجود داشته باشد که ما این کار را دنبال کرده‌ایم و اکنون نیز با ایجاد این مجتمع پیگیر جدی آن خواهیم بود.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: قضات باید در این مجتمع ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی با شورایی که توسط معاون اول قوه تشکیل می‌شود و بخش‌های درون سازمانی هماهنگ‌تر شوند و با دستگاه‌های برون‌سازمانی دولت نیز هماهنگ باشند. بخش جدی این مجتمع رسیدگی به پرونده‌هاست و بخش دیگر ایجاد هماهنگی با سازمان‌ها و انجام اقدامات پیشگیرانه است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۱۷۷۹۲۱۱:۲۷:۵۲ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
اقای رئیسی باید کاری بکنید زمینه انجام فساد از بین برود
میلاد حمیدی۱۳۱۷۹۶۷۱۳:۲۱:۲۸ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
زمینه انجام فساد باید از طریق وضع قوانین درست و بروز صورت پذیرد که از وظایف مجلس است . زیرا قوه قضاییه هم در چهارچوب قانون عمل میکند. لذا اگر قانون درستی وجود نداشته باشد یا نظارت درستی صورت نپذیرد قوه قضاییه خیلی دستش باز نخواهد بود.
ناشناس۱۳۱۸۳۷۱۱۷:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
از بین بردن زمینه فساد یک قسمت عمده اش توسط مجلس و دولت باید انجام بشه
ناشناس۱۳۱۸۷۰۴۲۳:۳۷:۴۴ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
زمينه انجام فساد در ايرانيها زياد است بهترين كار كشف و مجازات سنگين مفسدين است بصورت اتوماتيك جرايم كاهش ميابد پس بهترين كار حق الكشف فساد است ! ٢٠ درصد حق الكشف بگذاريد ١٠٠ ها ميليارد دلار و هزاران ميليارد تومان فساد كشف خواهد شد
صمصام۱۳۱۷۷۹۳۱۱:۲۸:۳۰ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
ما باید کاری کنیم که کشف موارد فساد افزایش یابد این یعنی چی ؟؟؟ فرق ما با کشورهای دیگر همین است انها زمینه های بوجود اورنده فساد را از بین میبرند اما ما کشف موارد فساد را افزایش میدهیم !
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۳۱۷۸۰۴۱۱:۳۷:۵۸ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
ریاست محترم قوه قضاییه لطفا قانون از کجا آورده ای را بصورت جامع و بدون خط قرمز برای تمامی ثروت های حرام و نامشروع اجرایی فرمایید
حسنعلی سبد سبد گل یاس۱۳۱۷۸۰۸۱۱:۴۱:۲۷ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
بهترین راه مبارزه با فساد این است که تمامی ثروت ها و دارایی های بالای یک زندگی مطلوب و ایده آل به بالا ملی و مشاء اعلام گردد و برای آینده هم طوری برنامه ریزی کنیم که افراد فقط از طریق کار و تلاش فیزیکی و فکری بتوانند سرمایه بدست آورند
ناشناس۱۳۱۷۸۱۶۱۱:۴۵:۵۹ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
همه فسادها آشکارا معلومه.جالبه فسادگران علنی این کارو انجام میدن .پیدا کردن فساد دیگه چیه!!!!
ناشناس۱۳۱۷۸۳۹۱۲:۰۰:۰۴ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
جناب آقای رئیسی لطفا به تامین اجتماعی ورود نمایید هیئت امنا .هیئت مدیره و مدیریت تامین اجتماعی بواسطه سو مدیریت طی ۶ سال گذشته ..بررسی گردند
ناشناس۱۳۱۷۸۷۴۱۲:۲۲:۱۷ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
دو صد گفته چون نیم کردار نیست . مردم از شعار مبارزه با فساد خسته و دلسرد هستند..
سید ساده۱۳۱۸۰۳۵۱۳:۵۰:۵۳ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
جناب رییسی، ما هم با شما موافقیم که باید کاری کرد که فساد کم بشود و موارد کشف فساد بیشتر بشود. اما چگونه؟ آیا شما به پیچیدگی جامعه باور دارید؟ آیا این پیچیدگی علم خاص خودش را لازم دارد؟ این علم کجاست؟ آیا جواب همه سوالات در ذهن مقامات است؟ اگر بود که وضع ما این نبود؟ آیا لازم نیست به دانشمندان و دانشگاهیان برای حل مسایل پیچیده اعتماد کنید؟ جناب رییسی، آیا وقت آن نرسیده است که واژه چندین ساله «تعهد» که به حدی باعث رشد ریا و دروغ در جامعه شده که یک سوم نمایندگان فعلی مجلس که با مکانیزم ریا خود را افراد متعهدی نشان داده‌اند اکنون مبتلا به فساد مالی رد صلاحیت می‌شوند، خاتمه داد؟ جناب رییسی، به نظر شما فهم درست و صحیح مسایل به نفع نظام است، یا ماندن در یک فهم غلط و تکرار یک نتیجه غلط؟
ناشناس۱۳۱۸۰۸۱۱۴:۱۵:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
آقای رئیسی لطفا بعضی ازاین نماینده های فعلی که خیلی..هستندوجدیدا اسنادفساداقتصادیشون هم توفضای مجازی دست به دست چرخیده،وبااین وجود..تائیدشده روهرچه زودتر دستگیرشون کنید.مااین دردبزرگ روبه کی بگیم که دوباره امثال این آقایون برن تومجلس ودوباره روزازنوروزی ازنو
ناشناس۱۳۱۸۲۷۲۱۶:۲۷:۴۷ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
تجربه چند هزار ساله بشر و پس از آزمودن ده ها روش این شده است که مبارزه با فساد بدون آزادی بیان محال است. آزادی بیانی که نشود.. محدودش کرد.
سید۱۳۱۸۳۷۲۱۷:۵۹:۵۰ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
تا وقتی در پشت میز بنشینیم هیچ چیز درست نمیشود
ناشناس۱۳۱۸۴۷۷۲۰:۰۳:۳۷ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
من هم بیکارم باید کاری کنم که کار پیدا کنم اما چطوری تمامی درها بسته است مثل جریان فساد واختلاس وقتی ریشه دوانده در تمامی سطوح چطوری؟
ناشناس۱۳۱۸۵۴۷۲۱:۰۵:۲۲ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
با گذشت زمان و افت ارزش پول ملی بعضی ازقوانین مالی با احکام دین فاصله دارد، اولا قانون بایداصلاح شود دوما با اولیماتوم ایشان دزدا فرار میکنند پس به جای هشدار وارد عمل شوند .
ناشناس۱۳۱۸۶۴۹۲۲:۴۰:۱۵ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
حالا اونايي كه كشف شده رو چيكار كردين ؟يك مجازات اعدام در مورد مفسدان كلان اقتصادي نديديم ..
ناشناس۱۳۱۸۷۰۵۲۳:۳۹:۱۰ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
بسم الله اين گوي و اين ميدان مفسدين اقتصادى

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 4. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 5. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 6. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 7. فقط یک معجزه می‌توانست «پایتخت» را جمع کند!

 8. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 9. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 10. زالی؛ هشدار می دهم وضع تهران به لحاظ کنترل کرونا مطلوب نیست

 11. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 12. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 13. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 14. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 15. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 16. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

 17. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 18. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 19. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 20. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 21. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

 22. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

 23. همه‌چیز درباره غسل و کفن اموات فوت‌شده بر اثر کرونا

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 18. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 19. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 22. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 23. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 24. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

  2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  3. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  4. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

  5. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

  6. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

  7. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

  8. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

  9. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

  10. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

  11. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

  12. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

  13. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

  14. طرح سه فوریتی نمایندگان برای قرنطینه کامل کشور

  15. نگاه مادی به جان انسان

  16. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

  17. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

  18. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

  19. عبرتهای کرونا

  20. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

  21. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

  22. کرونا جان ۱۵۸ نفر دیگر را در ایران گرفت/ آخرین آمار تعداد مبتلایان و بهبودیافتگان

  23. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

  24. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

  25. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

  آخرین عناوین