فروش میوه قاچاق کیلویی ۳۰۰ هزار تومان!

گروه اقتصادی الف،   3981102065

این روز‌ها بازار خرید و فروش میوه‌های ممنوعه در فضای مجازی حسابی داغ شده است.

فروش میوه قاچاق کیلویی ۳۰۰ هزار تومان!

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: این روزها خرید و فروش میوه های ممنوعه در فضای مجازی حسابی داغ شده است، در حالیکه طی ماه های اخیر کمتر خبری از این میوه ها به گوش میرسید. با وجود ۴ فصل بودن اقلیم و تنوع تولید میوه در کشور هر از گاهی سروکله میوه های فرنگی در پیشخوان مغازه ها و فروشگاه های اینترنتی پیدا می شود که اگر مسئولان امر تدابیری برای رفع این معضل به کار نگیرند، ادامه این روند به قیمت نابودی تولید داخل تمام می شود.

با توجه به آنکه واردات میوه به جز میوه های گرمسیری اعم از موز، آناناس، نارگیل و انبه قاچاق تلقی می شود و خرید و فروش آن در فضای مجازی به طور کلی ممنوع است، اما این موضوع در سایه کمبود نظارت دستگاه های متولی در حال انجام است که در سال حمایت از تولید داخل باید به این موضوعات توجه بیشتری شود.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که کیفیت بالای میوه های ممنوعه نشان می دهد که واردات آنها از مسیرهای کوله بری و قاچاق صورت نگرفته و از آنجاکه عمده میوه های قاچاق مربوط به نیم کره جنوبی است، به نظر می رسد این میوه ها از طریق هواپیما به کشور وارد شدند که با این وجود مسئولان امر باید پاسخگو باشند تا با ورود آفات و بیماری ها تولید داخل آسیب نبیند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم‌تا از آخرین وضعیت عرضه میوه های ممنوعه در فضای مجازی و تاثیر آن بر تولید میوه های رنگارنگ داخل با خبر شویم:

خرید و فروش میوه های قاچاق در فضای مجازی تخلف است/ حاشیه میدان های شهر مکان فروش میوه های لاکچری

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران، درباره آخرین وضعیت عرضه میوه‌های ممنوعه در بازار اظهار کرد: در حال حاضر واردات هر گونه میوه به جز ۴ قلم موز، آناناس، انبه و نارگیل به کشور ممنوع است و در صورت ورود قاچاق تلقی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عرضه و فروش میوه در فضای مجازی ممنوع است، افزود: به طور کلی فروش میوه در فضای مجازی ممنوع است مگر آنکه عرضه کننده از اتحادیه مربوط یا اتاق اصناف مجوز دریافت کرده باشد که این امر شامل میوه قاچاق نیست چرا که امکان دریافت مجوز برای میوه قاچاق وجود ندارد.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به فراوانی تولید و رشد چند برابری محصولات باغی نسبت به مدت مشابه سال قبل نیازی به واردات نداریم و با فروش میوه‌های قاچاق در صورت رویت از سوی اعضای مربوط برخورد می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران با اشاره به اینکه عمده میوه‌های قاچاق توسط مغازه‌های فاقد مجوز خرید و فروش می‌شود، بیان کرد: البته این بدان معنا نیست که فروشگاه‌هایی که زیر مجموعه‌های ما هستند تخلفی ندارند.

به گفته وی، بازرسان اتحادیه با اعمال نظارت از مغازه‌های سطح شهر در صورت رویت میوه‌های قاچاق نسبت به پلمپ و ابطال پروانه واحد صنفی اقدام می‌کنند، هر چند درصد تخلف از سوی مغازه داران دارای پروانه نسبت به مغازه‌های فاقد پروانه مجاز کمتر است.

کارگر با تاکید بر اینکه واردات هر گونه میوه به جز ۴ میوه گرمسیری غیر قانونی است، بیان کرد: با توجه به واردات غیر قانونی میوه‌های قاچاق امکان نظارت بر کیفیت قیمت گذاری و رصد آن در سطح بازار وجود ندارد، به همین خاطر نمی‌توان گزارشی  از آن‌ها اعلام کرد.

وی درباره اینکه میوه‌های قاچاق از چه طریق به کشور وارد می‌شود، گفت: با توجه به آنکه میوه‌های قاچاق عمدتا از مسیر‌های کوله بری به کشور وارد می‌شوند از این رو به سبب عدم قرنطینه و نظارت بر آن‌ها امکان ورود آفات و بیماری به کشور وجود دارد که این امر سلامت افراد را به مخاطره می‌اندازد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران با اشاره به اینکه در حاشیه میدان میوه و تره بار خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد، گفت: اگرچه در گذشته میوه‌های قاچاق در حاشیه میدان به سبب سود بالا برخی از اعضا را به خرید و فروش وسوسه می‌کرد، اما اخیرا تنها ۲ تا ۳ درصد این میوه‌ها در حاشیه میدان عرضه می‌شود.

کارگر با اشاره به اینکه واردات میوه مقرون به صرفه نیست، گفت: با توجه به فراوانی تولیدهمانند گذشته استقبالی از میوه‌های قاچاق صورت نمی‌گیرد و تنها درصد کمی از افراد به خرید آن تمایل دارند که می‌توان یکی از دلایل مقرون به صرفه نبودن آن را نوسانات نرخ ارز مطرح کرد.

رشد قارچ گونه میوه‌های قاچاق در سایه کمبود نظارت دستگاه‌های متولی/نیازی به واردات میوه نداریم

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران، در واکنش به خرید و فروش میوه‌های قاچاق در فضای مجازی اظهار کرد: با توجه به آنکه امسال تولید محصولات باغی نسبت به سال‌های گذشته بی نظیر بوده است، از این رو واردات میوه‌های قاچاق ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می کند.

وی افزود: هم اکنون شرایط بازار نشان می‌دهد که قیمت تمام شده تولید از نرخ فروش محصولات به مراتب کمتر است که همین امر نگرانی‌هایی برای تولید کنندگان در بر داشته است چرا که با وجود هزینه‌های سنگین تولید ممکن است نرخ فروش محصولات جوابگوی آن‌ها نباشد.

به گفته شادلو، در شرایط فعلی تحریم باید قدر فرصت‌ها را بدانیم و کاری نکنیم که به ضرر پایداری تولید واقتصاد کشور تمام شود.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران با تاکید بر این مسئله که در شرایط فعلی تحریم باید جلوی هزینه‌های اضافه گرفته شود، گفت: بر این اساس واردات میوه‌های غیر ضرور تنها منجر به خروج قابل توجه ارز از کشور می‌شود که این امر در شرایط فعلی تحریم به نفع اقتصاد کشور نیست.

شادلو با تاکید بر ضرورت نظارت بیشتر بر مغازه‌های سطح شهر و جلوگیری از  فروش میوه‌های قاچاق گفت: امسال تولید محصولات باغی همچون مرکبات، سیب، کیوی، انار و ... نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد چند برابری داشته است که بدین ترتیب واردات میوه تنها به سبب بروز آفات و بیماری‌ها علاوه بر به خطر انداختن محیط زیست و هزینه‌های سنگین برای مبارزه، مشکلات متعددی برای سلامت افراد ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه نیازی به واردات میوه نداریم، بیان کرد: با توجه به فراوانی تولید واردات میوه تنها به قیمت نابودی زحمات تولید کنندگان و هدر رفت سرمایه کشاورزی و پایداری تولید تمام می‌شود.

شادلو با اشاره به اینکه واردات میوه‌هایی همچون آووکادو و ... ضرورتی ندارد، گفت: در شرایط فعلی تحریم واردات میوه بر خلاف آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی است که اگر برخوردی با آن صورت نگیرد، می‌تواند  ضربه مهلکی به تولید داخل وارد کند.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران درباره اینکه این میوه‌ها به هیچ عنوان از طریق کوله بری وارد نمی‌شوند، اظهار کرد: با توجه به حساسیت بالای این میوه‌ها، واردات از طریق ماشین‌های تخصصی  و یخچال دار صورت می‌گیرد و از آنجا که عمده این میوه‌ها مربوط به نیم کره جنوبی است از این رو به نظر می‌رسد که با هواپیما این میوه‌ها به کشور وارد می‌شوند چرا که به سبب حساسیت بالا، این گونه میوه‌ها باید ظرف مدت زمان کوتاهی به بازار مصرف برسند.

به گفته شادلو، مسئولان ذیربط با اعمال نظارت‌های دقیق و شناسایی گلوگاه‌ها باید از ورودمیوه‌های ممنوعه به خرده فروشی‌ها جلوگیری کنند و اگر برخورد جدی با این موضوع صورت نگیرد، بدون تردید شاهد رشد قارچ گونه آن خواهیم بود.

مصطفی دارایی نژاد نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش ۲ برابری تولید میوه خبر داد و گفت: با توجه به رشد چندبرابری تولید و فراوانی عرضه نیازی به واردات میوه نداریم.

وی افزود: در حال حاضر میوه‌هایی همچون موز، آناناس، انبه و نارگیل به سبب دارابودن برگه سبز گمرکی از طریق مراجع رسمی وارد می‌شوند و مابقی اقلام قاچاق است.

دارایی نژاد با اشاره به اینکه میوه‌های قاچاق به ندرت در بازار خرید و فروش می‌شود، بیان کرد: با توجه به آنکه بازرسان وزارت صمت در میدان مرکزی میوه و تره بار مستقر هستند، از این رو همانند گذشته در حد وسیع میوه قاچاق در بازار خرید و فروش نمی‌شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی ادامه داد: در سه ماه گذشته ۵ غرفه از میدان مرکزی میوه و تره بار به سبب فروش میوه قاچاق پلمپ شدند چرا که قاچاق میوه ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می‌کند.

وی در پایان با تاکید بر ضرورت برخورد با فروشندگان میوه‌های قاچاق تصریح کرد: با توجه به نظارت بازرسان بر غرفه‌های میدان مرکزی و پلمپ واحد‌های متخلف خرید و فروش میوه‌های ممنوعه کاهش یافته است و خرید و فروش میوه‌های قاچاق در مغازه‌های سطح شهر مربوط به اتحادیه خرده فروشان است که باید نسبت به پلمپ واحد‌های متخلف و برخورد جدی با متخلفان اقدام کند تا تولید میوه در داخل آسیب نبیند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 3. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 6. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 7. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 8. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 9. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 10. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 11. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 12. عبرتهای کرونا

 13. تهیه آبمیوه طبیعی برای بیمارستان ها در شیراز

 14. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 15. ابتکار جالب یک نانوایی برای جلوگیری از شیوع کرونا

 16. جزئیات وال‌استریت ژورنال از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

 17. تولید ماسک و ژل ضدعفونی

 18. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

 19. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

 20. افشای طرح آمریکا برای نخست‌وزیر کردن الزرفی

 21. ماجرای آتش ۱۵۰۰ ساله آتشکده یزد چیست؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 4. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 5. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 6. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 7. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 10. کرونا و برخوردهای جناحی

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 14. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 15. کرونا و اشک کباب! ...

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 19. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 20. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 21. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 22. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 23. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 24. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 25. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  2. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  3. پرداخت حقوق کارکنان مشروط شد / اجباری شدن ثبت اطلاعات در سامانه کارمند ایران

  4. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

  5. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  6. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

  7. جزئیات طرح خریدهای اعتباری/ خانوار یکنفره ۱میلیون مابقی ۲میلیون

  8. پاسخ همتی به شبهه دشمنان نظام: دنبال برداشته شدن محدودیتهای ارزی هستیم

  9. قیمت سکه رکورد شکست

  10. ۷۰ خان گمرک چیست؟/ نگاهی به تشریفات گمرکی بعد از نقد جدی رییس جمهور به روند ترخیص کالا

  11. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  12. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  13. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

  14. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

  15. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  16. اطلاعیه همراه اول درباره فعالیت‌های شرکت توسکا

  17. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

  18. قیمت مسکن در تهران چقدر افزایش یافت؟

  19. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

  20. سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

  21. قیمت روز ۲۰ محصول پر تقاضا در میادین میوه و تره بار

  22. دژپسند: اقتصاد کشور رو به بهبود است ولی به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم

  23. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  آخرین عناوین