افتخار جهانگیری به صادرات چند ده هزار بشکه نفت!

گروه اقتصادی الف،   3981001043 ۳۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
افتخار جهانگیری به صادرات چند ده هزار بشکه نفت!

روزنامه جوان نوشت: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در جدیدترین اظهارات خود در هفته گذشته به موضوع تحریم‌ها اشاره کرد که فروش نفت در شرایط کنونی بسیار سخت شده‌است. همه افتخار دولت به «صفر نشدن» میزان صادرات نفت خلاصه‌شده هر چند که جهانگیری رسماً اعلام کرد صادرات نفت ایران به‌شدت کاهش یافته‌است. حالا چند ده هزار بشکه‌ای که صادر می‌شود، تبدیل به افتخاری شده است که پاستور آن را نشانه کارآمدی خود می‌داند. آقای جهانگیری البته درست می‌فرمایند زیرا همین صادرات نفتی که امروز وجود دارد، مرهون همان قراردادهایی است که همین دولت و چهره‌های نفتی‌اش به آن می‌تاختند.

حتماً آقای جهانگیری نمی‌داند یا به وی نگفته‌اند، نفتی که چینی‌ها از ایران می‌خرند و در آمار رسمی خود اعلام می‌کنند، از تبعات قرارداد توسعه میادین نفتی است که در دولت گذشته منعقد شد و در دولت یازدهم به مرحله تولید رسیده‌است.

آقای جهانگیری معتقد است چینی‌ها در دوره فعلی از ایران نفت نمی‌خرند و به نوعی این اقدام چین را مؤید کارشکنی‌شان می‌داند. محض اطلاع آقای معاون اول و ژنرال‌های نفتی دولت باید گفت چین در همان دوره تحریم‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا و تحریم‌های ثانویه امریکا بیش از ۵۰۰ هزار بشکه از ایران خریداری کرد و کار به جایی رسید که با هشدار جدی شورای امنیت مواجه شد، اما با این حال، خرید نفت از ایران به شکلی که امریکایی‌ها می‌خواستند کاهش نیافت. اگر دولتی‌ها کاهش خرید نفت چینی‌ها از ایران را نشانه خیانت پکن می‌دانند، چرا به این ابهام پاسخ نمی‌دهند که پکن در دوره گذشته تحریم‌ها مشتری اصلی نفت ایران بود، ولی در دوره فعلی یک سوم همان نفت را نیز نمی‌خرد؟ همان نفتی را نیز که وارد می‌کند بر حسب قراردادهایی است که در دولت گذشته امضا کرده‌است.

جهانگیری، ترکیه را نیز به میان می‌آورد و از عدم همکاری آنکارا با تهران گلایه می‌کند به‌گونه‌ای که آدمی متحیر می‌ماند که آیا معاون اول ریاست جمهوری نمی‌داند ترکیه در دوران پیشین تحریم‌ها، روبه‌روی اوباما ایستاد و نقش بی‌نظیری را در دور زدن تحریم‌ها ایفا کرد؟ قطعاً جهانگیری بر این مهم آگاه است که در دوره پیشین نقش ترکیه و هالک بانک در دور زدن تحریم‌ها چگونه بود و در نهایت این بانک ترکیه‌ای و وزیر وقت اقتصاد آن کشور توسط امریکا جریمه و زندانی شدند.

هالک بانک که در حوزه نقل و انتقالات ارز نقش پررنگی را در معادلات ایفا می‌کرد، بیش از ۳۷ میلیارد دلار جریمه شد و مدیرعامل آن ماه‌ها در امریکا بازداشت بود؛ ترکیه‌ای که از آن گله سر می‌دهید همان کشوری است که وقتی باراک اوباما از اردوغان خواست واردات گاز از ایران را قطع کند، رسماً اعلام کرد این اقدام با منافع ملی کشورش در تضاد است و به ادامه واردات گاز از ایران و پرداخت گازب‌های وارداتی اقدام می‌کند.

بله آقای جهانگیری، مشکل از این کشورها نیست، مشکل از دولتی است که وقتی برجام امضا شد، همه دوستان گذشته خود را فراموش کرد و چیزی جز غرب را ندید؛ محل اشکال در اندیشه‌ای نهفته است که موجب دور شدن متحدان و شرکای استراتژیک شد و امروز برای فرار از مسئولیت امروزی، سایرین را متهم می‌کند که دیگران به ما پشت کردند و گاهی نیز خنجری می‌زنند. فهم دولت در درک روابط سیاسی به اندازه‌ای قابل‌تأمل شده‌است که آقای جهانگیری در فرازی از بیانات خود فرمودند که حتی کشور «مستقلی» مثل هندوستان هم خرید نفت از ایران را متوقف کرد!

اینکه کشور هندوستان را کشوری مستقل بدانیم در نوع خود یک ابداع بی‌نظیر در روابط بین‌الملل و جهان دیپلماسی است که افتخار آن به آقای جهانگیری می‌رسد؛ موضوع وابستگی شدید دولت هندوستان به امریکا و به ویژه رژیم صهیونیستی یکی از بدیهی‌ترین مسائل جاری جهان است که تکرار آن، خسته‌کننده شده‌است، ولی آقای معاون اول بسیار تأکید دارند که دهلی‌نو یک کشور مستقل با سیاست‌های خاص خود است. وقتی دولت دوازدهم، از درک ساده‌ترین مسائل بین‌المللی عاجز است و مذبوحانه سعی دارد شرایط را سخت نشان دهد تا به همگان ثابت کند همین که صادرات نفت صفر نشده، کاری است کارستان، باید به گوشه‌ای نشست و دعا کرد تا زمان باقیمانده تا پایان دولت به سرعت طی شود!

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۵۰۰۳۲۱۰:۳۲:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱
با این همه تحریم افتخار هم دارد..درود بر جهانگیری.
ناشناس۱۲۵۰۰۴۲۱۰:۳۹:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱
نه در دوران قبلی ظرف یک سال دلار 1000 ت به 3800 نرسید فکر میکنید مردم نمی دانند یا نمی فهمند همه تون بی .. و دنبال منافع شخصی هستید و مقام و قدرت را آمال هدفتان می دانید
علی 671۱۲۵۰۰۴۶۱۰:۴۱:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱
خسارات این دولت به کشور و عقب افتادن آن برای بیست سال از گفته های روشنفکران و اگاهان است و این دوسال باقی ماند برای ده سال دیگر کشور را به عقب بر می گردانند .دولت پیر و بی حال فقط می خواهد حرف بزند که ما زنده ایم و نفس می کشیم وگرنه ،نه جهانگیری و نه روحانی و نه این دولت فچل هر گز راه به جایی نخواهند برد و همش شعار تو خالی است چون چیزی در چنته ندارند .الی توجه به کدخدا که آن هم نتیجه نداد و روحانی از ژاپن دست خالی برگشت .با آرزوی موفقیت دولت علی برکت ..
ناشناس۱۲۵۰۰۶۲۱۰:۴۸:۱۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱
در زمان احمدی نژاد با شروع تحریمها نفت به زیر ۷۰۰ هزار بشکه صادر می شد که سال بعد آن تا یک میلیون هم می رسید آنها روابط بین الملل خوب می دانند البته در زیر چتر کد خدا و غرب!!! اگر این افراد فعلی چیزی حالیشون می بود.
ناشناس۱۲۵۰۰۶۷۱۰:۵۰:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱
از این آدمها دل خوشی ندارم ولی همین کمترین مقدار صادرات هم برای کشور نعمت است تا این ها دل به کار بدهند و دست از نفت بردارن برای بودجه سازی
ناشناس۱۲۵۰۰۷۰۱۰:۵۱:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱
درود برروحانی
مهندس جنت شهری۱۲۵۰۰۷۳۱۰:۵۲:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱
نفتی که به فروش رود و پول آن در جیب زنجانی رود همان بهتر که در چاه بماند..
ناشناس۱۲۵۱۰۱۹۲۱:۳۴:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱
عجب ..
ناشناس۱۲۵۰۱۵۳۱۱:۳۰:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱
نذر و نیاز کنیم این دولت زودتر تموم بشه.
ناشناس۱۲۵۰۱۸۶۱۱:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱
ایشون جز در تخصیص ارز ۴۲۰۰ به دوستانشون تخصص دیگه ای ندارند.
ناشناس۱۲۵۰۲۴۷۱۲:۱۶:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱
همه چیز از مسیر اندیشه میگذرد و اندیشه این آقایان توجه مطلق به زرق و برق غرب است.
محمد۱۲۵۰۲۶۸۱۲:۲۸:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱
باسلام انسان واقعا درحیرت می ماند از برادرانی که یادشان رفته ، همین کشورهای دوست شرقی ما بودند که قطعنامه های تحریم ایران توسط امریکا را در شورای امنیت به مرحله اجرا گذاشتند !!! و خم به ابرو نیاوردند البته درعمل ! و صدالبته که لبخند روس ها و سکوت چینی ها برای مردم ایران هویدابود ولطفا فراموش نفرمایند که چین .. تاقبل از اعمال تحریم صفرشدن فروش نفت ایران توسط ترامپ ، لطف میفرمودند و500هزاربشکه نفت ایران را باتخفیف ویژه خریداری میفرمودند نه بعداز تحریم 100درصدی فروش نفت ایران !!!
ناشناس۱۲۵۰۲۷۰۱۲:۲۹:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱
ایران احتیاجی به صادرات زیاد نفت ندارد ..
ناشناس۱۲۵۰۲۷۵۱۲:۳۳:۰۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱
100درصد حرف جهانگیری نادرست شما چه راهکاری برای فروش نفت دارید؟ اینکه همش انتقاد کنید که همه بلدن پیشنهاد بدین چرا نمیخواین قبول کنید در دنیا کسی با ما تجارت نمیکنه ..
ناشناس۱۲۵۱۰۳۹۲۱:۵۱:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱
در جواب شما باید بگم که اگر یادتون باشه یه زمانی رییس جمهور چین آمد اینجا دولت محترم با یک استقبال سرد و بدون هیچ قرارداد خاصی با یک بدرقه بدتر بدون حضور رییس جمهور در زمان بدرقه و تنها با حضور جناب آخوندی رییس جمهور چین را فرستادند رفت همون موقع چینی ها رفتند عربستان و در اونجا با استقبال گرم سعودی ها و چندین قرار داد از عربستان خارج شدند بنحوی که حتی موقع پرواز هواپیمای رییس جمهور چین چند تا جنگنده عربستانی تا مرزهاشون اونها را مشایعت و اسکورت کردند و محض اطلاعتون بگم که چین اون موقع حدود یک میلیون بشکه نفت از ایران میخرید این فقط و فقط یک مورد کوچک هست و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
ناشناس۱۲۵۰۳۱۰۱۲:۵۴:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱
راست گفت که ایشان درکی از روابط بین الملل ندارد
ناشناس۱۲۵۰۳۳۴۱۳:۱۰:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱
شما ..ها می گفتید که تحریم اثری ندارد، به نظر شما آیا باید دولت نفت را وقتی نمی خرند به کی بفروشد؟
ناشناس۱۲۵۰۳۷۰۱۳:۳۸:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱
چرا نشست و دعا کرد چه اصراری به ادامه این وضعیت هست چرا از استعفا و استیضاح می ترسیم همه جای دنیا دولت استعفا میدهد و اتفاقی هم نمی افتد اگه این رویه ادامه پیدا کند اقتصاد که ویران می شود به کنار امنیت کشور هم در خطر خواهد افتاد #استعفا روحانی
ناشناس۱۲۵۰۴۱۲۱۴:۰۹:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱
البته میشه روزی چند صد هزار بشکه نفت هم صادر کرد. اما پولش احتمالاً میره تو جیب امثال بابک خان زنجانی و سودی برای ملت نداره.
ناشناس۱۲۵۰۴۱۸۱۴:۱۳:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱
درست بودن دو مطلب در این مقاله برایم قطعی است ، اول اینکه دولت روحانی از درک ساده ترین مسائل بین المللی عاجز است ، دوم دعا کرد که زمان باقیمانده تا پایان عمر دولت دوازدهم به سرعت برق و باد بگذرد
ناشناس۱۲۵۰۴۶۶۱۴:۳۹:۳۰ ۱۳۹۸/۱۰/۱
من نمیدونم ..، دولت اوباما قضیه فروش نفت را مثل شمشیر داموکلس بالای سر ایران نگه داشته بود و هدفش مذاکره و توافق بود به همین خاطر در گام نهایی که فروش نفت ایران را به صفر برساند حکومت ایران روند مذاکره را شروع و توافق انجام شد
ناشناس۱۲۵۰۴۸۰۱۴:۴۵:۴۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱
نویسنده این مطلب یا نمیدونه یا خودش رو به ندانستن زده که خرید نفت چین و هند و کره از ایران در دولت احمدی نژاد با مجوزهای ارفاقی آمریکا صورت میگرفت که حالا خبری از اون مجوزها هم نیست.
ناشناس۱۲۵۰۴۹۸۱۴:۵۴:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱
نه چینی ها و نه ترکیه ای ها و نه هیچ کشور دیگری عاشق چشم و ابروی ما نیست و دلشان به حال ایران و ایرانی نسوخته است، اساس سیاست آنها بر مبنای حفظ منافع ملی کشور خودشان میباشد. متاسفانه بر اثر سیاست زدگی مفرط، نگاه به مسائل ملی و کلان کشور عموماً از جنبه منافع شخصی و گروهی است بطوریکه از عدم موفقیت دولت در مسائل کلانی مثل برجام، فروش نفت و.. خوشحالیم.!!!
ناشناس۱۲۵۰۵۰۹۱۵:۰۰:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱
دولت قبل پدر ایران را درآورد و این دولت جان مردم را به لبشان رساند ، پس آنقدر نگویید دولت ما و دولت آنها ، ..
ناشناس۱۲۵۰۵۳۶۱۵:۱۶:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۱
این افتخار حاصل تلاش و فکر همه نظام است و باید به آن افتخار کنند. بی کفایتی به جایی رسیده که در خام فروشی ثروت های خدادادی این مملکت هم به مشکل خورده ایم. حقیقتا باید گریست بر این همه بی کفایتی و بی تدبیری.
احد۱۲۵۰۵۴۱۱۵:۱۷:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱
یکجانبه به قاضی نروید ! دلیل اصلی این هست که در دوره قبلی ترامپ نبود ! باراک حسین اوباما بود. ترامپ بشدت چین را با تعرفه تحت فشار گذاشته و امتیاز میگیرد . مطمئن باشید اگر اوباما هم همین کار را با چین میکرد در آن دوره هم یک بشکه نفت از ما نمیخریدند !!
ناشناس۱۲۵۰۶۰۵۱۵:۵۴:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱
این مشکلات رو ، دوستان اصولگرای کم حافظه .. برای مملکت درست کردند و دیگر هیچ
ناشناس۱۲۵۰۶۳۲۱۶:۱۴:۵۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱
بی خیرترین دولت تاریخ جهان
ناشناس۱۲۵۰۶۶۶۱۶:۳۱:۱۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱
جهانگیری یادش می آید نامه ای که زمان دولت قبل به رهبر نوشت و ابراز نگرانی کرد چرا حالا نگران نیست اینجاست که باید گفت ..،..،..،..
زنده رود۱۲۵۰۷۲۱۱۷:۰۸:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱
من نمیفهمم دعا برای چه. استیضاح راه قانونی و مدنی برای خلاصی از .. این دولت خسته و مغرور است که انشالله با همت مردم و به دست نمایندگان واقعی آنها (نه وکیل الدوله های امیدکه.. بمجلس رفته اند )کاملا شدنی است
ناشناس۱۲۵۰۷۲۲۱۷:۰۸:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱
اسحاق از خودت قهرمان بساز و استعفا بده و خودت را برای سال 1400 آماده کن
ناشناس۱۲۵۰۸۲۷۱۸:۲۹:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱
#باید به گوشه‌ای نشست و دعا کرد تا زمان باقیمانده تا پایان دولت به سرعت طی شود!# پس چرا با استعفای دولت مخالفید؟
ناشناس۱۲۵۰۸۷۲۱۹:۰۹:۱۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱
بهتر از این است که چند میلیون تولید بشود بدهند دست بابک زنجانی، حداقل اینه که نفت زیر زمین میماند برای آیندگان
ناشناس۱۲۵۱۰۲۸۲۱:۴۳:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱
زیر زمین نمیمونه میادین مشترک غارت میشه
ناشناس۱۲۵۰۸۸۱۱۹:۱۸:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱
چه مقاله ی بدی امروز که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم یک عده از همین پیشروی های کوچک هم ناراحت هستند . دشمن روبرو دشمن قدرتمندی هست اما شکست آن محال نیست . از پیشروی های کم به پیشروی های بزرگ می توان رسید نه اینکه روحیه ها را خراب کرد ‌
ناشناس۱۲۵۰۹۷۴۲۰:۴۲:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱
این دولت با ترفند دولت قبل را خراب کرد ولی برای مردم کاملا مشخص شدکه این دولت فقط حرف می زند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

  2. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

  3. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  4. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  5. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  6. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

  7. پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

  8. ابتلای ۲۸ نفر به کرونا در کشور/ ۵ نفر جان باختند

  9. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

  10. ماجرای قرنطینه شهر قم

  11. شمارش آرا در شعب اخذ رای تهران

  12. محسن هاشمی خود را قرنطینه کرد

  13. افزایش قیمت دلار و سکه

  14. پیشتازی آیت‌الله یزدی در انتخابات خبرگان قم

  15. وزیر بهداشت: هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم

  16. همایون شجریان تصویری از علائم حیاتی پدر منتشر کرد

  پربحث‌های هفته

  1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

  2. نیروگاه هسته‌ای امارات

  3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

  4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

  6. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

  7. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

  8. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

  9. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

  10. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

  11. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

  12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

  13. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

  14. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

  15. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

  16. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

  18. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  19. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

  20. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

  21. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

  22. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

  23. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

  24. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  25. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

  آخرین عناوین