نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

گروه اقتصادی الف،   3980914053 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به آیت الله نوری همدانی در ارتباط با نحوه بانکداری موضوعاتی مطرح کرد.

نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

آیت‌الله نوری همدانی روز چهارشنبه در درس خارج خود از طرح جدید بانکداری انتقاد کردند و گفتند طرح جدید مجلس به ربا رسمیت می‌بخشد. حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به آیت‌الله نوری همدانی نکاتی را درباره این طرح متذکر شدند.

به گزارش ایسنا، متن این نامه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم
محضر مبارک مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دامت برکاته
با اهداء سلام و تحیت؛

در برخی از رسانه ها به نقل از حضرت عالی آمده است که طرح جدید بانکداری مجلس را، به استناد نامه‌ای که برخی خدمت شما تقدیم کرده‌اند، موجب رسمیت بخشیدن به رباخواری دانسته و با آن مخالفت فرموده‌اید.

از باب وظیفه شرعی، به عنوان کسی که بیش از چهل سال در بانکداری اسلامی تتبع، تدریس و تحقیق داشته، همواره منتقد وضع موجود بانکداری کشور بوده، و در تهیه طرح جدید مجلس شخصاً مشارکت داشته‌ام، محضر مبارکتان عرض می‌کنم و اطمینان می‌دهم که طرح مجلس کاملاً منطبق بر آراء فقه امامیه و نظرات مراجع معظم تقلید تدوین شده و با منع پرداخت هرگونه جریمه به بانک، شبهه ربا را اساساً از میان برده است.

همچنان که استحضار دارید، در حال حاضر و به استناد قوانین فعلی، بانک‌ها از طریق انعقاد قراردادهای متوالی، از سود و جریمه، مجدداً سود و جریمه دریافت می‌کنند. جالب این که بانک‌ها بخش عمده‌ای از اقساط دریافتی را هم به حساب سود و جریمه منظور می‌کنند و همین امر باعث می‌شود که اصل بدهی بدهکار با سرعت کمتری مستهلک شده و سود و جریمه بیشتری به بانک تعلق بگیرد. دقیقاً به همین دلیل است که همچنان که حضرت عالی به درستی فرموده‌اید، بدهی بدهکاران بانکی به شدت و با سرعت زیاد افزایش پیدا می‌کند.

متأسفانه بانک‌ها همه این کارها را به استناد قانون و مقررات ابلاغی بانک مرکزی انجام می‌دهند. با اطمینان عرض می‌کنم که با تصویب و اجرا شدن طرح مجلس، جلوی این رفتارهای خلاف شرع گرفته خواهد شد؛ و با مسکوت گذاشته شدن آن، بانک‌ها با خیال آسوده به دریافت جرائم سنگین از بدهکاران بیچاره ادامه خواهند داد. در این طرح به صراحت آمده است که جریمه تأخیر فقط نسبت به مانده اصل بدهی مشتری قابل محاسبه و دریافت است و حتی یک ریال از آن هم به بانک داده نمی شود تا شبهه رباخواری کلاً از بین برود. همچنین در طرح جدید مجلس، دریافت هرگونه وجه اضافی از مشتری یا ضامن وی توسط بانک، تحت هر عنوان از جمله وجه التزام و عناوین مشابه و اخذ سود از سود، سود از جریمه و جریمه از جریمه – که متأسفانه رویه جاری بسیاری از بانک هاست - مطلقاً ممنوع شده است. اتفاقاً بانک ها - به ویژه بانک‌های خصوصی که به دریافت ربح مرکب و وجه التزام های مضاعف و سنگین از بدهکاران بانکی عادت کرده و منافع فراوانی از این رهگذر اندوخته‌اند - دقیقاً به همین دلیل، از تصویب چنین طرحی در مجلس شورای اسلامی ناراحتند و درصورت مسکوت ماندن یا عدم تصویب آن، جشن خواهند گرفت.

برای مزید استحضار حضرت عالی عرض می کنم که در حال حاضر، جریمه هایی که بانک‌ها دریافت می کنند، - طبق قوانین و مقررات فعلی - به خودشان تعلق می‌گیرد و همین موضوع باعث شده که حضرت عالی و برخی دیگر از مراجع بزرگوار، اخذ جریمه تأخیر را تحریم و کراراً از بانک‌ها به دلیل اخذ جریمه تأخیر، انتقاد فرموده‌اید. طرح مجلس از این نظر کاملاً منطبق بر موازین فقهی و نظرات مراجع معظم تقلید تدوین شده و پرداخت هرگونه جریمه به بانک را ممنوع کرده است. براساس این طرح، جریمه به بانک پرداخت نمی‌شود، بلکه به «حساب ویژه جرائم» که در اختیار حکومت است، واریز شده و برای تسویه بدهی بدهکاران معسر مورد استفاده قرار می‌گیرد. حکومت می‌تواند عنداللزوم – همچون شرائط فعلی، که عدم پرداخت اقساط توسط بدهکاران بانکی، عمدتاً مستند به وخامت اوضاع اقتصادی بوده و ناشی از تقصیر مشتری نیست - از دریافت تمام یا بخشی از جرایم متعلقه، بدون نیاز به اخذ موافقت بانک‌ها، صرف نظر کند و آن را ببخشد. در حالی که با قوانین فعلی چنین کاری ممکن نبوده و دادگاه‌ها به استناد قوانین و مقررات موجود، در موضوع جرائم، بدهکاران بانکی را محکوم نموده و به نفع بانک ها حکم می دهند. احتمال می دهم در نامه ای که محضر حضرت عالی تقدیم کرده‌اند، به این نکات کاملاً برجسته و مهم طرح مجلس و عواقب وحشتناک استمرار وضع موجود که در صورت مسکوت ماندن یا عدم تصویب آن رخ خواهد داد، اشاره‌ای نشده باشد.

این طرح، محصول تلاش گسترده جمع کثیری از اساتید اقتصاددان حوزه‌های علمیه و دانشگاهها برای اصلاح نظام بانکی و رفع دغدغه همیشگی مقام معظم رهبری، حضرت مستطابعالی و سایر مراجع عظام تقلید در خصوص نظام بانکی کشور می باشد و در صورت توقف یا عدم تصویب آن، ارائه طرح جایگزین – که یقیناً به قوت و جامعیت این طرح نخواهد بود - سالها به طول خواهد انجامید؛ کما این که تدوین این طرح بالغ بر پنج سال زمان برده است.

مسکوت ماندن طرح مجلس، به معنی تجویز رفتار نادرست بانکها و استمرار وضعیت موجود در سال‌های آینده است که مآلاً باعث تشویق بانک‌های خاطی و افزایش بیکاری و فقر در جامعه خواهدشد و این امر، قطعاً مقصود و مرضی حضرت عالی نبوده است.  

تردید ندارم که با امعان نظر در اصل طرح، اهمیت و ضرورت کار عظیمی که انجام شده و تطابق کامل آن با فتاوای معظم له را تأیید خواهید فرمود. به پیوست یک نسخه از طرح موردنظر برای مزید استحضار تقدیم می شود. نسخه های قبلی طرح نیز قبلاً در ملاقات حضوری رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خدمتتان تقدیم شده است. استدعا دارد با ارائه رهنمود، مواردی را که احیاناً لازم است اصلاح شده یا مورد تأکید بیشتری قرار گیرد به مجلس اعلام فرمایید تا در طرح ملحوظ گردد.

دوام توفیقات آن مرجع عالیقدر را از خداوند متعال مسألت دارم.

ان اردت الا الأصلاح

غلامرضا مصباحی مقدم

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۵۵۶۰۱۴:۴۷:۰۰ ۱۳۹۸/۹/۱۴
این پول دیر کرد به خاطر اصل پول است که دیر کرد می گیرد!!! این خودش ربا است حالا جمع کنید و به بدهکاران هم بدهید که می شود کلاه شرعی! مراجع نباید ساکت باشن
ناشناس۱۲۲۶۲۵۰۰۱:۲۵:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۱۵
از وضع موجود بهتره اولا ثانیا طرح بهتری داری؟
ناشناس۱۲۲۵۶۷۴۱۶:۳۱:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۱۴
بهتر است بگوییم اقتصاد اسلامی را نمیتوانیم اجرا کنیم
ناشناس۱۲۲۶۱۷۰۲۲:۵۸:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۱۴
چرا میشه یا باید پول دلار بشه که ارزشش افت نکنه یا برگردیم به قدیم و سکه طلا و نقره رواج پیدا کنه
ناشناس۱۲۲۶۲۳۹۰۰:۵۷:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۱۵
بهتره بگی نخواستیم اجرا کنیم
ناشناس۱۲۲۵۶۸۶۱۶:۴۷:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۱۴
.. نمونه اش در قانون شهرداری که مجلس تصویب کرده اگر عوارض شهرداری رو یه دلیل نداری و بدبختی و ناتوانی نتوانی پرداخت کنی عوارض با بهره ماهی 2 درصد که سالی میشه 24 درصد نزول محاسبه میکنند که آقایون مجلس تصویب کردند نزول و حرام خواری سرتاپای کشور رو داره میگیره خدا هم از ما رو برمی گرداند
ناشناس۱۲۲۶۱۲۴۲۲:۱۶:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۱۴
عوارض شهرداری با وام گرفتن فرق دارد چون در دومی پول روی پول است که اسمش هست نزول
سیدرضا۱۲۲۶۴۰۷۰۹:۴۳:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱۵
ربا‌،‌به‌معنای‌افزایش‌ونزول،به‌معنای‌کاهش‌است،نزول‌خواری‌غلط‌مصطلح است‌وآنچه‌حرام‌‌است‌وقرآن‌آن‌را‌اعلام‌جنگ‌باخدا‌بر‌شمرده،زیادی‌دریافت کردن‌نسبت‌به‌اصل‌قرض‌است‌ودراصطلاح‌رباخواری‌محسوب‌می‌شود‌،اما اگر‌طلب‌کار‌نسبت‌به‌دریافت‌اصل‌قرض،تنزیل‌ودریافت‌کمتری‌داشته‌باشد نه‌تنها‌اشکال‌ندارد‌،بلکه‌کارپسندیده‌ای‌است. برگرفته‌ازآیات‌۲۷۸تا۲۸۰سوره‌بقره
ناشناس۱۲۲۵۶۹۰۱۶:۵۳:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۱۴
جریمه دیر کرد تحت هر عنوانی گرفتن سود خالص تحت هر عنوانی (عدم رعایت عقود شرعی) خلق پول اینها هر سه عین ربا است
مهدی۱۲۲۵۹۶۰۱۹:۵۱:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱۴
این (حساب ویژه جرائم) هم دستمایه ای خواهد شد برای خودیها .. که تا توانسته اند وامهای هزاران میلیاردی گرفته و ریالی از آنها را پس نداده اند. از فردای تصویب این طرح صف خواهند کشید، تا با استفاده از این حساب و پول مردم، قطره ای از دریای پولها..گرفته شده خود را بپردازند.
ناشناس۱۲۲۶۱۲۱۲۲:۱۴:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۴
مگر میشود بهره را از نظام پولی حذف کرد آنهم در کشوری با تورم دو رقمی . همانطور که نمیتوان خرید و فروش انسان را قانونی کرد علی رغم دستورات دینی .
ناشناس۱۲۲۶۱۹۸۲۳:۳۵:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۱۴
جناب مصباحی بنظر شما بعد از سالها تحقیق ووو اینا آیا این درسته که بانک اول سودش رو برداره بعد قسطش رو !!!!!؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 2. شروع نشدن رأی‌گیری در برخی حوزه‌ها به دلیل عدم اعلام فرمانداری یا نقص سیستم!

 3. مشارکت در انتخابات از مرز ۲۲ میلیون نفر فراتر رفت

 4.  ۶ استان با کمبود تعرفه مواجه شدند

 5. حضور سردار حاجی‌زاده در مسجد جامع ابوذر تهران

 6. وزیر کشور: از ساعت ۷ تا کنون رای گیری به هیچ وجه متوقف نشده است

 7. شورای نگهبان، رای گیری دستی را تایید کرد

 8. سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شوراها/ رهبر انقلاب آراء خود را به صندوق انداختند/ تمدید انتخابات تا ساعت ۲/ درب شعب اخذ رای بسته شد/ آغاز شمارش آرا

 9. انتقاد قاضی‌زاده هاشمی از تاخیر در آغاز رای‌گیری در شعب مختلف / بی‌تدبیری در آخرين لحظات دولت هم تمام نمى شود!

 10. رهبر انقلاب: روز انتخابات روز ملت ایران است

 11. مشارکت در انتخابات از مرز ۱۴ میلیون نفر عبور کرد

 12. دکتر عراقچی در وین رای خود را به صندوق انداخت

 13. علی لاریجانی در ساری رای داد

 14. خشم روس‌ها از توهین هواداران اوکراینی به پوتین

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 12. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 15. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 22. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 23. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 24. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

ابر آروان

آخرین عناوین