انتخاب نخست وزیر عراق به کجا رسید؟

گروه جهان الف،   3980913117

یک عضو پارلمان عراق با اشاره به کمک ایرانی‌ها برای متحد کردن دیدگاه میان احزاب شیعه و سنی بر سر دولت آتی گفت ایرانی‌ها مایلند نخست وزیر، تسلیم دیکته آمریکا نباشد.

به گزارش فارس، بغداد پایتخت عراق این روزها شاهد تحرکات سیاسی به رهبری «برهم صالح» رئیس جمهور این کشور حول محور تشکیل دولت آتی است.هنوز مشخص نیست که آیا این دولت یک دولت انتقالی برای یک مدت کوتاه تا زمان تصویب قانون انتخابات و برگزاری انتخابات زودهنگام خواهد بود یا خیر. 

وبگاه خبری العربی الجدید به نقل از یک مقام کاخ ریاست جمهوری «السلام» در بغداد آورده است: تحرکات صالح از روز سه شنبه کلید خورد و در خلال آن او با نمایندگانی از ائتلاف سائرون (به رهبری مقتدی الصدر) دیدار کرد که در آن این ائتلاف به شکل مکتوب از حق خود برای معرفی نخست وزیر دولت جدید انصراف داد.

وی افزود: از سوی دیگر احزاب اصلی در پارلمان همچنان بر سر ساختار دولت آتی و نام نخست وزیر اختلاف نظر دارند. برخی از آنها هنوز هیچ رای یا موضعی بیان نداشتند و منتظر مواضع دیگر فراکسیون‌ها نشسته‌اند.

این مسئول عراقی از آمادگی برهم صالح برای تشکیل جلسه‌ای با یکصد نفر از اعضای پارلمان عراق خبر داد که روز یکشنبه در پیامی مکتوب از وی خواسته بودند شخصیتی مستقل و غیر حزبی را به منظور تحقق خواسته ملت برای سمت نخست وزیری انتخاب کند.

وی افزود: چیزی که اعلام شده این است که تعدادی از فراکسیون‌ها از حق خود برای معرفی کاندید نخست وزیری انصراف داده‌اند، اما همچنان در حال مذاکره هستند و خود را به طور کامل کنار نکشیده‌ ‌اند. جریان صدر مخالفت خود را با شخصیت‌های متعددی برای این سمت اعلام کرده است. ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری هم با برخی دیگر مخالف است .

این مسئول کاخ ریاست جمهوری عراق گفت: تحرکات صالح در حال حاضر به منظور این است که معلوم شود بر سر چه کسی توافق حاصل می‌شود، زیرا هرگز نمی‌تواند بدون موافقت فراکسیون‌های شیعی کسی را معرفی کند. این موضوع حداقل الان بعید به نظر می‌رسد.

وی افزود: فراکسیون‌های متعددی هم بیش‌تر از اینکه نام نخست وزیر آتی برایشان اهمیت داشته باشد در حال حاضر به قانون انتخابات و بندهای جدید آن اهمیت می‌دهند که این هم دلایل متعددی دارد از جمله که دولت پیش رو موقتی است و توافق شده که نخست وزیر آتی وزرای خود را بدون مداخله هیچ طرفی خودش انتخاب کند.

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام سیاسی نزدیک به محافل تصمیم ساز در عراق ادعا کرد که سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم به منظور کمک به رفع اختلاف میان گروه‌های سیاسی اعم از شیعه و سنی در بغداد به سر می‌برد.

ایرانی‌ها مایلند نخست وزیر عراق تسلیم دیکته آمریکا نباشد

یک عضو ائتلاف شیعی «البناء» در گفت‌وگو با العربی الجدید دیدارهای میان احزاب سیاسی را تا شب گذشته بی نتیجه خواند و گفت: فقط هر طرف به حرف‌های طرف دیگر گوش کرده است.

این نماینده عراقی با اشاره به اینکه حضور سردار سلیمانی در عراق به منظور تقریب دیدگاه‌های میان احزاب سیاسی است و طبق قانون مرسوم این کشور، نخست‌وزیر از میان شیعیان انتخاب می‌شود، گفت: ایرانی‌ها مایلند که نخست وزیر آتی عراق به دیکته‌های آمریکایی‌ها درباره ایران تن ندهد.

وی با بیان اینکه نشست‌های روزهای آتی سردار سلیمانی در بغداد محدود به دیدار با فراکسیون‌های شیعی نیست، گفت: او پس از وحدت موضع گروه‌های شیعی با رهبران سیاسی اهل تسنن و کُردها هم دیدار و درباره ساختار دولت و ماهیت آن و نام نخست‌وزیر گفت‌وگو خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، اسامی متعدد و برجسته‌ای طی دو روز گذشته به عنوان نامزدهای نخست وزیری دولت پیش روی عراق مطرح شده است. از جمله قصی السهیل، فائق زیدان، صالح الحسناوی، محمد شیاع السوادنی، إبراهیم بحر العلوم، علی شکری. اسامی شماری از قضات هم به میان آمده است. اما محمدصالح العراقی که نزدیک به جریان صدر است به صراحت مخالفت این جریان با محمد شیاع السودانی و ابراهیم بحر العلوم ابراز داشته است.

مشاور رئیس پارلمان عراق: روزهای آتی مملو از غیرمنتظره‌هاست

«کامل الدلیمی» مشاور رئیس پارلمان عراق هم محاسبات و معادلات سیاسی در عراق را از اول اکتبر به بعد در عراق متحول خواند و گفت: از آن تاریخ ملت عراق در هر توافق و تفاهمی به حساب می‌آیند و انکار این قضیه ممکن نیست. وی در گفت ‌وگو با العربی الجدید گفت: اما تنها چیزی که در ذهن برخی رهبران سیاسی عوض نشده مسئله توزیع غنایم به زیان منافع ملت عراق است.

الدلیمی گفت: نشست‌های جاری میان احزاب سیاسی به شرطی نتیجه می‌دهد که  به انتخاب نخست وزیری منجر شود که نماینده واقعی جوانان معترض این کشور باشد.

مشاور الحلبوسی روزهای آتی را با تحولاتی بزرگ همراه خواند و گفت: با قدرت جوانان میدان‌های اعتراضات که توانستند اراده خود را تحمیل کنند، غیرمنتظره‌های بزرگی در راه است. خون‌هایی که در اعتراضات ریخته شد برای ایجاد تحول واقعی بود.

«فالح العیساوی» سخنگوی ائتلاف سنی «القوی العراقیه» هم در گفت‌وگو با العربی الجدید نشست‌های جاری برای انتخاب نخست وزیر را در مقطع کنونی محدود به فراکسیون‌های شیعی خواند و گفت: پس از توافق میان فراکسیون‌های شیعی بر سر شخصی معین آن زمان گفت‌وگوهای با دیگر احزاب سنی و کُرد هم آغاز می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مامور تشکیل کابینه آتی عراق باید مقبولیت مردمی قبل از مقبولیت سیاسی داشته باشد، گفت: مسئله مهم در حال حاضر آرام کردن معترضان و پاسخ به خواسته آنهاست.

«رعد المکصوصی» عضو ائتلاف سائرون در پارلمان عراق که مورد حمایت مقتدی الصدر قرار دارد در گفت‌وگو با العربی الجدید با تاکید بر اینکه در هیچ کدام از نشست‌های ائتلاف سائرون حضور نیافته و نخواهد یافت گفت: موضع ما ثابت و حامی بیانیه اخیر مقتدا صدر است که در آن آمده است نخست وزیر جدید باید توسط معترضان و از طریق همه پرسی بر سر نام پنج شخص برگزار شود و فردی که بیش‌ترین رای را آورد نامزد می‌شود و پارلمان به او رای می‌دهد.

وی تلاش احزاب سیاسی برای انتخاب جانشین عبدالمهدی از طریق برگزاری نشست‌ها را به معنای ادامه بحران و چه بسا وخیم‌تر شدن آن خواند و گفت: ما به عنوان بزرگ‌ترین فراکسیون در پارلمان از سهم خود برای معرفی نامزد نخست وزیری انصراف دادیم و هرگز هم اجازه نمی‌دهیم احزاب سیاسی نامزدی را مطابق با منافع خود تعیین کنند.

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق روز گذشته از «برهم صالح» رئیس جمهور این کشور خواست تا طی ۱۵ روز تکلیف نامزد تصدی پست نخست وزیر عراق را مشخص کند.

پارلمان عراق روز یکشنبه با حضور حداکثر نمایندگان تشکیل جلسه داد و درخواست رسمی عادل عبدالمهدی برای کناره‌گیری از پست نخست‌وزیری را پذیرفت.

با پذیرش استعفا، دولت عبدالمهدی کوتاه‌ترین دولت و دوره نخست‌وزیری پس از سقوط صدام (به مدت یک سال و دو ماه) نام گرفت.

عادل عبدالمهدی روز جمعه پس از خطبه مرجعیت عراق و پس از گذشت نزدیک به دو ماه اعتراضات روزانه، اعلام کرد که استعفا می‌دهد  و شنبه شب گذشته نیز استعفای رسمی خود را به پارلمان ارائه کرد.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 3. صحنه آهسته انفجار بیروت

 4. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

 5. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 6. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 7. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 8. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 9. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

 10. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

 11. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

 12. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

 13. تصاویر هوایی از اعتراضات بیروت

 14. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 15. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 16. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

 17. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 18. اعلام آمادگی دانشجویان جهادی ایران برای کمک به بازسازی بیروت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 9. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 10. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 11. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 12. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 13. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. صحنه آهسته انفجار بیروت

 21. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 3. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 4. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 5. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 6. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 7. پشت پرده ناآرامی‌های بیروت پس از انفجار/ آیا انتخابات زودهنگام راه خروج لبنان از بحران‌هاست؟

 8. استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

 9. دستور پادشاه عربستان برای کمک فوری به لبنان

 10. هوک: به انجام توافقی جدید با ایران تمایل داریم

 11. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 12. نشنال اینترست: برای ائتلاف بزرگ ایران- چین آماده شوید

 13. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 14. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 15. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 16. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 17. کرونا فقط یک بیماری نیست، نوعی «بحران» است/ وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی فرمانده ستاد ملی کرونا باشد/ کسانی که ماسک نمی زنند باید جریمه شوند

 18. آمریکا: نباید بگذاریم ایران ثروتمند شود

 19. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 20. افشای کمک چین به عربستان در ساخت یک سایت اتمی محرمانه

 21. دو فرضیه درباره انفجار بیروت

 22. موضع گیری خصمانه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

 23. کشتی «روسوس» چگونه باعث فاجعه انفجار بندر بیروت شد؟

 24. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 25. پمپئو: هفته آینده پیش نویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت می‌بریم

آخرین عناوین