روزنامه آمریکایی: ایرانی‌ها با وجود مشکلات اقتصادی، با آشوبگری مخالفند

گروه جهان الف،   3980909187 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک روزنامه آمریکایی در یادداشتی نشان داده است که آنچه رسانه‌ها و تحلیل‌گران غربی قصد دارند در خصوص ناآرامی‌های اخیر ایران القا کنند، با نتایج نظرسنجی‌های معتبر از مردم ایران تناسبی ندارد.

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی «آمریکن هرالد تریبون» در یادداشتی به قلم «شارمین نروانی»، تحلیل‌گر مسائل غرب آسیا تصریح کرده که نتایج نظرسنجی‌های انجام شده از مردم ایران با برداشتی که رسانه‌ها و تحلیلگران غربی سعی دارند از وقوع اعتراضات اخیر در این کشور نشان دهند، تصویری متفاوت ارائه می‌کند. بر اساس این نظرسنجی‌ها، اگرچه شرایط اقتصادی در ایران مشکل است اما اکثریت ایرانیان از طرح‌های امنیتی دولت خود حمایت می‌کنند و مخالف ناآرامی داخلی در داخل این کشور هستند.

نگارنده یادداشت با اشاره به تحولات پس از افزایش قیمت بنزین در ایران و ناآرامی‌های رخ داده پس از آن می‌نویسد: یک روز بعد (از روز دوم)، تظاهرات آرام تا حد زیادی ناپدید شد و جای آن را جمعیت‌های بسیار کوچک‌تری از آشوبگران گرفتند که بانک، پمپ بنزین، اتوبوس و دیگر اموال عمومی و خصوصی را آتش می‌زدند. در مدت‌زمانی کوتاه، نیروهای امنیتی وارد خیابان‌ها شدند تا با خشونت‌ها مقابله کرده و آشوبگران را دستگیر کنند. در این اثناء، تعداد تاییدنشده‌ای از افراد از هر دو طرف جان باختند.

نروانی سپس به تلاش تحلیل‌گران غربی برای بهره‌برداری مورد نظر از این اعتراضات کوتاه پرداخته و ذکر نمونه‌هایی می‌نویسد: اعتراضات اولیه واقعی بود و دولت ایران نیز به سرعت آن را پذیرفت. کاهش سوبسید ارزان‌ترین بنزین در منطقه برای سال‌ها در ایران در دستور کار بوده و با خروج آمریکا از برجام و تنگ‌تر کردن مجدد حلقه تحریم‌ها بر ایران ضرورت بیشتری یافت.

نویسنده در ادامه برای فهم واکنش ایرانی‌ها در دوازده روز گذشته به دو نظرسنجی که مشترکا توسط مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیت دانشگاه مریلند و ایران‌پل صورت گرفته اشاره کرده است. این نظرسنجی‌ها پس از اعتراضات/ آشوب‌های سال‌های ۲۰۱۷/۲۰۱۸ صورت پذیرفته‌اند، زمانی که کارزار فشار حداکثری آمریکا بر ایران در اوج خود بود.

به نوشته او، آنچه از نظرسنجی اوایل سال ۲۰۱۸ برمی‌آید آن است که ایرانی‌ها از اقتصاد راکد ناخشنودند و ۸۶ درصد آنها به‌طور خاص با افزایش قیمت بزین مخالفند، همان چیزی که اصلی‌ترین عامل اعتراضات ماه نوامبر شد. با این حال، افزایش قیمت در بنزین منجر به درآمدی در حدود ۲.۲۵ میلیارد دلار می‌شود که بین ۱۸ میلیون خانوار آسیب‌پذیر ایران توزیع می‌شود. در واقع، دولت در حال کاهش سوبسید سوخت به همراه پرداخت به نیازمندترین شهروندان بود.

بر اساس نظرسنجی مزبور نگرانی‌های شرکت‌کنندگان در نظرسنجی به این شرح است: بیکاری (۴۰ درصد)، تورم و هزینه بالای زندگی (۱۳ درصد)، درآمد کم (۷ درصد)، فساد مالی و اختلاس (۶ درصد)، بی‌عدالتی (۱.۴ درصد) و کمی آزادی‌های مدنی (۰.۳ درصد). این ارقام نشان می‌دادند که اعتراضات ۲۰۱۸ بیشتر پاسخی به شرایط اقتصادی داخلی بودند نه مسائل سیاست خارجی و آنچه رسانه‌های و سیاست‌مداران غربی در آن زمان به‌عنوان «سرکوب گسترده» در خصوصش به‌شدت تبلیغ می‌کردند.

نروانی در ادامه به اصرار «سوزان ملونی»، از تحلیل‌گران آمریکایی مسائل مربوط به ایران اشاره کرده که در جریانات اخیر نیز بر تحلیل یک مقاله در واشنگتن‌پست اصرار داشت: «مردم تنها به خاطر شرایط بهتر کار یا پرداخت تظاهرات نمی‌کنند بلکه در کل بر رد کلیت سیستم اصرار دارند.» در واقع، نظرسنجی ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که تنها ۱۶ درصد از ایرانی‌ها با آنچه مالونی می‌گوید موافقند و ۷۷ درصد مخالف آن هستند که سیستم سیاسی ایران باید تغییر اساسی داشته باشد.

بر اساس یادداشت فوق، همچون اعتراضات این ماه (میلادی)، تظاهرات ۲۰۱۸-۲۰۱۷ نیز به آشوب‌های کوچک اما خشن انجامید و نیروهای امنیتی ایرانی برای متوقف کردن آنها در خیابان‌ها حاضر شدند. اما پس از این اتفاقات، و به‌رغم تیترهای بی‌پایان در مورد «بی‌رحمی» پاسخ امنیتی، ایرانی‌ها غالبا با دولت خود در خصوص نحوه رفتار با آشوبگران موافق بودند. ۶۳ درصد از افراد مورد نظرسنجی در سال ۲۰۱۸، گفته‌اند که پلیس از نیروی مناسبی استفاده کرده و ۱۱ درصد نیز گفتند که از نیروی بسیار کمی استفاده کرده است. در مجوع، ۸۵ درصد ایرانی‌ها موافق بودند که دولت باید در متوقف ساختن اغتشاش‌گرانی که از خشونت استفاده کرده و به دارایی‌ها آسیب می‌زنند قاطع‌تر عمل کند.

نویسنده تصریح می‌کند که این واکنش ایرانی را باید در چارچوب منطقه بسیار ناامنی که این کشور در آن واقع شده درک کرد، تروریسم منطقه‌ای که اغلب از سوی کشورهای دشمن حمایت شده و پس از رئیس‌جمهور شدن ترامپ در آمریکا بی‌وقفه تشدید شده است. کارزار فشار حداکثری ترامپ تنها مسائل را بدتر کرده و ایرانی‌ها خود را در شرایط جنگ با ایالات متحده می‌بینند و مستمرا در تقابل با تخریب، خرابکاری، جاسوسی، استراق سمع، پروپاگاندا، نفوذ از مرزها و ... قرار دارند.

نگارنده سپس به جنگ سایبری واشنگتن و تل‌آویو علیه ایران با ویروس استاکس‌نت اشاره کرده و نوشته است: ارتش آمریکا اتاق‌های جنگی با نیروهایی اختصاص یافته به دستکاری شبکه‌های اجتماعی و پیشبرد پروپاگاندا در راستای منافع ایالات متحده شکل داده است. ارتش بریتانیا، واحد جنگ شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کرده که تمرکز اولیه آن بر خاورمیانه است. اسرائیل همیشه در حال پروپاگاندای آنلاین بوده و سعودی‌ها اخیرا بر روی تاثیرگذاری بر گفتمان شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری سنگینی کرده‌اند.

نگارنده تاکید می‌کند که با اوصاف فوق، تعجبی ندارد که دولت ایران در جریان بحران اینترنت را قطع کند. انتظار آن را باید داشت که این امر در کشورهای مخالف آمریکا در هنگام آشوب و ظنین بودن به عملیات اطلاعاتی خارجی به مساله‌ای عادی تبدیل شود.

نروانی در بخش دیگری از این گزارش به آمارهایی دیگر از نظرسنجی مریلند و ایران‌پل نیز اشاره کرده که بیشتر پاسخی به ادعاهای رسانه‌ها و تحلیل‌گران غربی از سال ۲۰۰۹ به بعد است. بر اساس نتایج نظرسنجی، ۶۱ درصد ایرانی‌ها موافق حفظ نیروهای نظامی ایران در سوریه و مهار شبه‌نظامیان افراطی هستند که می‌توانند امنیت و منافع ایران را تهدید کنند.

همچنین ۸۶ درصد ایرانی‌ها علاقه‌ای به آمریکا ندارند و آنهایی که به شدت از آمریکا بدشان می‌آید از ۵۲ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۷۳ درصد رسیده‌اند. محبوب‌ترین چهره ملی نیز «سردار قاسم سلیمانی» است که ۸ نفر از هر ۱۰ ایرانی به او علاقه‌مند هستند. ۸۱ درصد ایرانی‌ها همچنین بر این باورند که فعالیت‌های سپاه پاسداران در خاورمیانه ایران را امن‌تر کرده است.

نگارنده همچنین به این اشاره کرده در خصوص نقش سپاه در اقتصاد داخلی ایران نیز ۶۳ درصد ایرانی‌ها بر این باورند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران باید در کنار ادامه نقش امنیتی، باید در پروژه‌های بازسازی و سایر موضوعات اقتصادی حضور داشته باشد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۱۶۹۶۸۲۲:۳۹:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۹
و این رو سیاهی شد دوباره برای کاربران اینترنتی که فکر می کنند اکثریت مردم را تشکیل میدهند البته آنهایی که دنبال مثبت و منفی بودن برای اینکه نظر خودشان را برای عموم جامعه تسری بدهند
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

  2. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

  3. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

  4. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

  5. نظریه‌ای که دیگر کسی از آن حرف نمی زند...

  6. محسن رضایی: ‌مشکلات اقتصادی ‌جز با نگاه انقلابی حل نمی‌شود

  7. نامه انتقادی رئیس بانک مرکزی به رئیس جمهور/ هشدار در خصوص ایجاد پرونده‌های کلان اقتصادی

  8. قیمت مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است/ برخورد با گرانفروشان مرغ

  9. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

  10. ساخت فیلمی موهن درباره سپاه قدس توسط یک ایرانی

  11. خدا حافظ حاج آقا !

  12. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

  13. جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی با حضور رهبر انقلاب

  14. طعنه روزنامه وطن امروز به دولت

  15. رهبر انقلاب: برای علاج تحریم ها دو مسیر داریم: رفع تحریم و غلبه بر تحریم

  16. مجموع مبتلایان کرونا به ۸۸۰ هزار نفر رسید/ ثبت ۴۸۳ فوتی جدید

  17. مینو محرز: عطاری‌ها باید جمع شوند/ با طب سنتی مشکلی نداریم

  18. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

  19. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

  پربحث‌های هفته

  1. این یک یادداشت سیاسی نیست...

  2. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

  3. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

  4. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

  5. ضعیف‌کشی !

  6. انتقاد تند نماینده بافق از رئیس مجلس

  7. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

  8. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

  9. پندارهای طبری!

  10. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

  11. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

  12. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

  13. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

  14. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

  15. چرا ماجرای «ترامپ» تازه شروع شده است؟

  16. ملک زاده استعفا کرد

  17. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

  18. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

  19. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

  20. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

  21. برندگان و بازندگان مناقشه اخیر قره‌باغ

  22. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

  23. ظریف: بایدن با سه فرمان اجرایی می‌تواند همه تحریم‌ها را لغو کند/ بیش از ۳۰ سال است که بایدن را می‌شناسم

  24. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

  25. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

   2. چرا ماجرای «ترامپ» تازه شروع شده است؟

   3. ظریف: اگر آمریکا دنبال بازگشت به برجام باشد آماده مذاکره بر سر شرایط آن هستیم

   4. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

   5. وزیرخارجه بحرین: بایدن پیش از توافق با ایران باید با ما رایزنی کند

   6. تروئیکای اروپا: علی‌رغم حسن نیت ما ایران مرتکب نقض جدی برجام شده است

   7. ۳ راهکار پیشنهادی کاترین اشتون به بایدن برای احیای برجام

   8. مجله آمریکایی: تهدید به بمباران تاسیسات ایران آخرین میخ بر تابوت سیاستِ فشار حداکثری

   9. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

   10. اتحادیه اروپا: رفع تحریم بخشی از تعهدات برجام است؛ به تعهداتمان پایبند بوده‌ایم

   11. بولتون: ترامپ دنبال توافق با ایران است؛ او شکست انتخاباتی را هرگز نمی‌پذیرد

   12. آمریکا وزیر اطلاعات و رئیس بنیاد مستضعفان را تحریم کرد

   13. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

   14. بحرین: بایدن درباره برجام باید با ما مشورت کند!

   15. وندی شرمن: برجام به مویی بند است

   16. پمپئو: تهدیدات ایران در منطقه ادامه دارد / فشارها را کاهش نمی‌دهیم

   17. الکاظمی: آیا سرمایه‌گذاری عربستان در عراق استعمار تلقی می‌شود؟

   آخرین عناوین