جزئیات دومین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده قتل میترا استاد/ ادامه دفاعیات نجفی/ حکم نهایی هفته آینده صادر می‌شود

گروه اجتماعی الف،   3980909028

دومین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده محمدعلی نجفی به اتهام قتل میترا استاد که با نقض حکم اولیه توسط دیوان عالی کشور، یک بار دیگر برای رسیدگی به شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران ارجاع شده است، امروز شنبه به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد.

جزئیات دومین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده قتل میترا استاد/ ادامه دفاعیات نجفی/ حکم نهایی هفته آینده صادر می‌شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دومین جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به پرونده محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران امروز به ریاست قاضی کشکولی برگزار شد.

جلسه گذشته که روز چهارشنبه (۶ آذرماه) برگزار شد، اختیاری نماینده دادستان کیفرخواست پرونده را قرائت کرد و بعد از آن نجفی شهردار اسبق تهران به دفاع از خود پرداخت.

در ادامه دادگاه قاضی از ۵ کارشناس پرونده خواست تا توضیحات خود را در مورد نحوه وقوع قتل بیان کنند.

در دادگاه امروز شهردار اسبق تهران چه گذشت؟

در ابتدای جلسه قاضی کشکولی با اعلام رسمیت جلسه دادگاه از محمدعلی نجفی درخواست کرد تا در جایگاه مخصوص بایستد.

سپس نجفی در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد: از شکیبایی شما به دلیل فرصتی که به من می دهید تا تمام مطالب را ذکر کنم و ابهامات و پیچیدگی‌های حادثه را بیان کنم تشکر می‌کنم؛ اینکه من و وکلای من برای روشن شدن تمام ابعاد اصرار می‌کنیم برای آن است که به مدلی برسیم تا بر اساس آن بتوانیم شواهد و قرائن را بیان کرده و پاسخگوی همه آن‌ها باشیم.

او افزود: به دلیل اهمیت موضوع و گزارشات غیر از بحث حقوقی باید بحث علمی و کارشناسی هم مطرح شود؛ ما درگیر یک بحث علمی هستیم و اصرار دارم که شواهد و دلایل من را مورد توجه خود قرار دهید.

نجفی با اشاره به پراکندگی محل اصابت گلوله‌ها اظهار کرد: با توجه به محل پراکندگی اصابت گلوله‌ها درگیری در حالت غیرعادی رخ داده که این موضوع را تمام کارشناسان تایید کردند، حتی یک نفر از آن‌ها گفت که گلوله‌ها قطعاً به دلیل کشمکش شلیک شده است.

او با اشاره به محل برخورد گلوله به دست مقتوله بیان کرد: یکی از کارشناسان گفت که گلوله از فاصله بسیار نزدیک و در حدود ۵ سانتی متری به مقتول برخورد کرده و سپس او عقب رفته و به داخل وان افتاده است که اگر به این صورت بود من هم باید همراه مقتول به داخل وان می‌افتادم در حالی که ما با یکدیگر فاصله داشته ایم اگر فاصله ما اینقدر نزدیک بود چرا به سینه او شلیک نکردم؟

متهم نجفی ادامه داد: اینکه او به داخل وان افتاده صحت ندارد، پس از شلیک مرحومه دست مرا رها کرد و به داخل وان افتاد.

او با اشاره به خون ریخته شده داخل وان گفت اگر به این صورت باشد که من به او در وان شلیک کرده باشم پس باید خون داخل وان ریخته شده باشد، اما چرا قطره خونی داخل وان نیست و البته کارشناسان گفتند به دلیل آن که گلوله از بدن مقتول خارج نشده به همین دلیل خونی در وان نریخته، اما چرا در کف حمام به اندازه دو کاشی خون ریخته شده است؟

نجفی با اشاره به تغییر شکل گلوله بیان کرد: کارشناسان اعلام کرده اند که تغییر شکل گلوله و افت سرعت آن سبب شده تا گلوله از بدن خارج نشود، اما اگر این موضوع صحت داشته باشد یعنی گلوله با یک جسم سخت برخورد کرده که از نظر ما این جسم سخت دیوار بوده، اما کارشناسان گفتند که به دلیل برخورد گلوله با استخوان دست و استخوان بالای سینه آن تغییر شکل داده است؛ در هیچکدام از گزارش‌های پزشکی قانونی آسیب به استخوان بالای سینه ذکر نشده است و تنها آسیب روی استخوان پهلو راست گفته شده که آن هم با سینه فاصله زیادی دارد.

در ادامه قاضی کشکولی خطاب به نجفی گفت: پزشک روانشناس و هیات سه نفره پزشکی قانونی سلامت روان شما را تایید کردند و گفتند که شما در زمان حادثه در سلامت عقل بودید، شما چگونه می‌گویید که در زمان وقوع قتل در حالت بی ارادگی قرار داشتید؟

نجفی پاسخ داد: من زمانی که نزد پزشک روانشناس رفتم سوال کردم که شما چگونه می‌توانید بعد از گذشته ۷۲ ساعت سلامت روان من را در زمان وقوع حادثه تایید کنید که آن‌ها گفتند ما به صورت قطعی نظری نمی‌دهیم بلکه می‌گوییم برایمان احراز نشد که فرد در حالت نامتعادل روانی قرار دارد و این مانند نظری است که شورای نگهبان در مورد لوایح می‌دهد.

متهم نجفی ادامه داد: زمانی که وارد حمام شدم به غیر از گلوله اول که مقتوله دستهایش را روی شانه من قرار داده و شلیک شد مابقی بدون اراده من شلیک شده اند و چند ثانیه بیشتر طول نکشید.

وی گفت: گلوله‌ها در حالتی شلیک شدند که دست مرحومه روی اسلحه بوده و من در بی ارادگی شلیک کردم و آن زمان نمی‌توانستم دستم را از روی ماشه بردارم به همین دلیل سر اسلحه را بالا گرفته بودم که گلوله‌ای به ایشان نخورد.

قاضی از نجفی پرسید: شما بعد از چند گلوله متوجه شدید که مقتوله فوت کرده است.

نجفی پاسخ داد: بعد از آخرین گلوله که تصور می‌کردم چهارمین گلوله است و بعد از آن اسلحه را روی روشویی قرار دادم و دستی روی پیشانی مرحومه کشیدم که علائم حیاتی نداشت و بعد نگاهم به قفسه سینه او افتاد و آنجا بود که متوجه شدم فوت کرده است و حیات ندارد.

نجفی افزود: چند بار به او گفتم که دستم را رها کند.

قاضی کشکولی گفت: با چه هدفی وارد حمام شدید؟

نجفی پاسخ داد: به دلیل عصبانت لحظه‌ای با اسلحه وارد حمام شدم. ما از قبل با هم مشکل داشتیم و چند بار گفته بودم که به صورت توافقی و با دریافت مهریه از هم جدا شویم که ایشان قبول نکرد.

وی گفت: روز حادثه ایشان گفتند که از خانه خارج و به جایی می‌روند که با این حرف عصبانیتم به اوج رسید. با بالش وارد حمام شدم، آن زمان نمی‌دانستم که بالش باعث کم شدن صدای اسلحه می‌شود بلکه بالش را برای این با خودم بردم که اسلحه را نبیند.

وی ادامه داد: تصور می‌کردم که ایشان باید زیر دوش حمام باشد که این طور نبود و زمانی که وارد حمام شدم با ایشان سینه به سینه شدم. او هول کرد و من را به عقب هول داد و گلوله اول شلیک شد. سعی داشتم سر اسلحه را بالا بگیرم که اگر گلوله‌ای شلیک شد به ایشان نخورد.

قاضی:شما خودتان از شلیک گلوله ترسیدید؟

نجفی گفت: بله ترسیدم و چند بار گفتم که دستم را ول کند. آن زمان فکر می‌کردم که ۴ گلوله شلیک شده که در اداره آگاهی گفتند ۵ گلوله شلیک شده است.

قاضی گفت: اسلحه در ابتدا چند گلوله داشت.

نجفی گفت:۱۳ گلوله داشت.

قاضی خطاب به نجفی گفت: صحبت‌های شما نظریه کارشناسی و حرف‌های گذشته خودتان تناقض دارد؛ با توجه به توضیحاتی که دادید گلوله ای وجود ندارد که به دست برخورد کرده باشد. چطور ممکن است گلوله به دست بخورد و کمانه کند، باید یا استخوان را متلاشی کند و یا در آن بماند.

نجفی پاسخ داد: ایشان بعد از اینکه دست من را رها کرد دیگر تیری شلیک نشد. بنده از این گفته خودم اطمینان دارم و این صحبت‌ها را نمی‌زنم که شما حرف من را بپذیرید بلکه به ان علم دارم، زیرا انجا حضور داشتم.

نجفی افزود: گلوله بعد از برخورد به دست به وان خورده است.

قاضی گفت: شما پشت به دیوار ایستاده بودید و مقتوله روبه روی شما ایستاده بود طبق گفته‌های شما اگر گلوله به دیوار برخورد و کمانه کرده باشد باید به شما برخورد می‌کرد نه به مقتوله. قد خانم شما ۱۵۵ سانتی متر بود و اگر تیر از دیوار کمانه کرده بود باید به گلوی او می‌خورد و از بدن خارج می‌شد.

قاضی خطاب به نجفی گفت: آخرین صحبت‌های خود را بگویید که نوشته شود.

نجفی گفت: من حدفاصل دیوار و مرحومه نبودم و دیوار سمت راست من و سمت چپ ایشان بود. زمانی که وارد حمام شدم ایشان روبه روی من ایستاده بود و گلوله‌ها زمانی شلیک شد که دست هر دوی ما روی اسلحه بود و در حال حرکت بودیم. گلوله به دیوار شرقی برخورد و کمانه کرده و به مقتوله خورده است و ممکن بود که به من برخورد کند، اما متاسفانه به ایشان برخورد کرد.

در ادامه جلسه دادگاه تیمسار کیان زاده کارشناس اسلحه اظهار کرد: بسیار متاثر هستند که چرا آقای نجفی با این همه علم و دانشی که دارند برایشان این اتفاق افتاده است.

او ادامه داد: نزدیک ۴۵ سال است که در این کار هستم و بیش از هزار جسد دیده ام، اما ممکن است سلاح‌ها آثار متفاوتی داشته باشند.

کیان زاده با اشاره به سوراخ‌های ایجاد شده زیر وان اظهار کرد: حداکثر سوراخی که زیر وان ایجاد شده ۹ میلی‌متر بوده، اما هیچ وقت گلوله‌ای که از دست خارج می‌شود نمی‌تواند چنین سوراخی با این قطعه ایجاد کند و اگر گلوله از دست خارج می‌شد و وارد وان می شد  قطر آن بزرگتر بود.

کارشناس اسلحه درباره سوختگی ایجاد شده روی بدن گفت: هنگامی که گلوله کمانه می کند به دلیل آنکه هنوز داغ است در محل ورودی سوختگی ایجاد می‌کند، اما درباره این جسد علی رغم آنچه ابتدا گفته شد می‌تواند سوختگی باشد طی جلسات پزشکی قانونی متوجه شدیم که اطراف گلوله به حالت چرمی شکل درآمده و به دلیل همان چرمی بودن ابتدا فکر کردند که سوختگی است.

او با اشاره به مسیر گلوله اظهار کرد: مسیر گلوله از راست به چپ است؛ ما می‌توانیم دست را در زوایای مختلفی بسنجیم گلوله شلیک شده، اما فاصله داشته و پس از خروج از دست به سینه رفته و در پهلوی چپ قرار گرفته و از آنجایی که پشت مقتول نزدیک به وان بوده و پس از شلیک او سقوط کرده و به داخل وان افتاده است

کارشناس اسلحه ادامه داد: احتمالاً دست مقتول روی وان قرار داشته و مقداری خون از آن خارج شده و به کف حمام ریخته و مابقی خون‌ها هم برای عملیات احیا ایجاد شده اند.

قاضی کشکولی اظهار کرد آیا گلوله می‌تواند به دست بخورد و کمانه کند؟

کارشناس اسلحه پاسخ داد: اصلاً فضایی برای این کار وجود ندارد گلوله‌ای که از دست خارج می شود وارد سینه می‌شود.

او با اشاره به پراکندگی اصابت گلوله‌ها گفت پراکندگی اصابت گلوله حاکی از شرایط غیر عادی بوده و اگر در حالت کاملاً مصمم و عادی گلوله شلیک می شد نجفی می‌توانست به راحتی یک شلیک کند، اما نوع شلیک گلوله‌ها نشان از دستپاچگی آقای نجفی دارد.

در ادامه گودرزی وکیل نجفی گفت: تصویری از صحنه وجود دارد که این تصویر حاکی از شرایط ایجاد شده خون روی زمین است.

کارشناس اسلحه اظهار کرد: همان‌طور که گفتم دست مقتول روی لبه وان قرار داشته و به همین دلیل خون ریخته شده البته این تصویر نمی‌تواند درست باشد، زیرا پس از قتل رفت و آمد به آنجا ایجاد شده است.

در ادامه قره داغی کارشناس پزشکی قانونی بیان کرد: اینکه آقای نجفی می‌گویند و حتماً سوختگی وجود داشته است قبل از معاینه جسد بوده، اما پس از معاینه متوجه شدیم که ساییدگی و حالت چرمی شکل روی بدن به وجود آمده است.

در ادامه گودرزی وکیل نجفی با اشاره به صحبت‌های نماینده دادستان اظهار کرد آقای نماینده دادستان گفته‌اند که موکل من نظم جامعه بین المللی را به هم ریخته است و گویی جنگ جهانی انجام داده، اما باید بگویم اینترنت سبب شده که اخبار در همه جا پیچید این نامهربانی با موکل من است.

وکیل نجفی اظهار کرد: برای کسی که چهل سال به این مملکت خدمت کرده و دانشگاه و مدرسه تاسیس کرده است، تقاضای اشد مجازات دارید؟

وی ادامه داد: مگر موکل من سابقه کیفری دارد؟ مگر سلاح خود را همان روز در کلانتری تسلیم نکرد؟ مگر موکل من با هزاران بدبختی از خانواده مقتول رضایت نگرفت؟ مگر موکل من با احترام حتی نیمه شب خود را تحویل نداد؟ موکل من هیچ مصاحبه‌ای نکرده است و حتی سرپرست دادسرای جنایی خود گفت نجفی مطالب شرافتمندانه گفته است پس این حجم جدل و عصبانیت برای چیست؟

گودرزی ادامه داد: آقای دادستان بند الف را که دیوان آن را امر مختومه خوانده است ایراد گرفته، ایشان به من گفتند که چرا واژه‌شناسی می‌کنید، اما کار من برای تفهیم مطالب بوده است.

وی ادامه داد: نماینده دادستان گفته موکل من اسلحه کشیده و با قصد وارد شده است، اما آنچه معتبر است اقرار نزد قاضی است.

وکیل نجفی با بیان اینکه هنوز در اظهار نظر کارشناسان ابهاماتی وجود دارد گفت بر اساس صحبت کارشناسان هیچ قصد و غرضی نبوده و تیر‌ها در حالت غیرعادی شلیک شده اند.

گودرزی درباره برگ معاینه جسد گفت: برگ معاینه جسد از نظر حقوقی سندی رسمی است و رئیس سالن تشریح گفته که روی قفسه سینه مقتول آثار سوختگی وجود دارد پس نمی‌توان این گزارش را تغییر داد.

قاضی کشکولی خطاب به گودرزی گفت: شما با توجه به ویژگی که دارید سوالات را تغییر می‌دهید.

قاضر کشکولی خطاب به گودرزی وکیل نجفی گفت: دکتر میرویسی پزشک سال تشریح بودند که به تقاضای شما نظریه تکمیلی ارائه کردند. ایشان گفته بودند که جای برخورد گلوله به سینه آثار سوختگی دارد که در نظریه تکمیلی اعلام کردند محل گلوله دچار سایدگی شده ناشی از خشک شدگی است.

کشکولی تاکید کرد: ما حواسمان به تمام صحبت‌ها است و همه ان‌ها را در ذهن و به صورت مکتوب ضبط می‌کنیم.

گودرزی وکیل مدافع نجفی پاسخ داد: بله ما به قدرت مدیریت شما شکی نداریم.

گودرزی گفت: انچه که در سالن تشریح توسط پزشکی قانونی مطرح می‌شود قابل تغییر نیست و این تغییر نظر کارشناس پزشکی قانونی مورد اعتراض ماست. یکی از کارشناسان پرونده در نظریه کارشناسی اعلام کرده است که گلوله بعد از برخورد به جناق سینه دفورمه شده است و برای آن نیز درخواست نبش قبر و عکس برداری داده بود.

وی افزود: طبق نظریه کارشناس گلوله بعد از برخورد با کف دست دفورمه شده است که باید بگویم استخوان‌های کف دست یک زن نازک است و قادر به دفورمه کردن گلوله نیست.

گودرزی گفت: بنده از حواشی عبور می‌کنم و وارد دفاع ماهوی می‌شوم.

وی ادامه داد:در دفاع ماهوی می‌گوییم که قتل به هر طریقی غیر عمد رخ داده و برای آن سه مطلب را تشریح می‌کنم. مطلب اول این است که آقای نجفی از روز اول حرف‌هایی زده که تا امروز یک کلمه آن تغییر نکرده است و صحبت‌های ایشان و گزارش کارشناسی نشان می‌دهد که قتل غیر عمد و در حالت نامتعادل و در کشمکش رخ داده است.

گودرزی افزود: مطلب دوم ادعای بنده است که گلوله به دیوار و بعد کمانه کرده و به مقتوله برخورد کرده است که برای اثبات آن تا کنون ۷ لایحه تقدیم دادگاه کرده ام.

وکیل نجفی ادامه داد: من در ابتدا تصور می‌کردم که با ۹ جای گلوله مواجه هستیم که الان می‌بینم ۱۰ جای گلوله در صحنه قتل وجود دارد.

قاضی خطاب به گودرزی وکیل نجفی گفت: با این روند ممکن است شما تا آخر دفاع به ۱۹ جای گلوله برسید.

گودرزی گفت: در محل قتل فقط ۲ گلوله پیدا شده و کارشناسان هرجا که کم می‌آورند می‌گویند گلوله تجزیه شده است در صورتی که تا انجا که من دیدم و برایم اثبات شده است فقط یک گلوله تجزیه شده به همین دلیل بنده نظریه کارشناسان را مردود می‌دانم.

گودرزی بیان کرد: فرض سوم این است که نظریه کارشناسان را درست بدانیم. نظریه کارشناسی می‌گوید که گلوله به دست خورده و دفورمه شده و بعد از طی طریق و انحراف مسیر از نزدیکی مچ دست خارج و به بدن برخورد کرده. از سرعت آن کم شده است.

گودرزی گفت: در اینجا باید ابتدا معنای کمانه کردن را تشریح کنیم. باید در دادگاه‌های ما مفاهیم جدید مطرح شود و وظیفه سنگین این دادگاه هم همین است.

قاضی کشکولی گفت: برای این کار باید به فرهنگستان لغات مراجعه کنیم.

گودرزی پاسخ داد: انجا فقط به تشریح معنی لغاتی مانند کش لقمه می‌پردازند که به کار ما نمی‌آید.

وی گفت: اگر نجفی به قصد قتل عمد وارد حمام شده بود همان اول یک تیر به سر شلیک و کار را تمام می‌کرد و این همه کش مکش و شلیک ۵ گلوله نیاز نبود.

در ادامه جلسه گودرزی وکیل نجفی اظهار کرد: خروج گلوله باید با قصد نیت و هدف بوده باشد.

او با اشاره به نگهداری سلاح غیرمجاز گفت: نجفی از سال ۶۰ اسلحه داشته است و به خاطر ترور‌هایی که سال ۶۰ انجام می‌شده به او اسلحه دادند، اما به طور مکرر تا سال ۹۶ و به مدت ۳۶ سال اسلحه را تمدید می‌کرد، اما از آنجایی که سال ۹۶ سالی چالش بر انگیز برای نجفی و خانواده او بود فراموش کرده و سپس پس از آگاهی خودش داوطلبانه اسلحه را تحویل داده است.

گودرزی تصریح کرد: ما تقاضای رأفت اسلامی داریم و تقاضای تخفیف مجازات از دادگاه را دارم.

قاضی کشکولی تصریح کرد: شما میکروفون مفت گیر آورده اید و همواره در حال صحبت هستید.

در ادامه جلسه لاله عقبایی اظهار کرد: موکل من همکاری موثر داشته و اگر محل حادثه همان زمان می‌شد و خون ریخته شده بر روی زمین به صورت کامل دیده می‌شد وضعیت بهتر بود.

او ادامه داد: نماینده دادستان تقاضای اشد مجازات داشته است و گفته موکل من نظم و امنیت بین المللی را به هم ریخته است، اما موکل من جوانی نبوده که با داد زدن در خیابان و هفت تیر کشیدن بخواهد جامعه را مختل کند.

عقبایی با بیان اینکه موکل من ۴۰ سال به مملکت خدمت کرده است، گفت: موکل من وزیر علوم کشور بوده است و هفته‌ای یک شب تا صبح در وزارتخانه می‌ماند.

وکیل نجفی گفت: موکل من برای ترساندن میترا استاد وارد حمام شده و قصد شلیک نداشته است، زیرا اگر قصد داشت با توجه به تبحری که داشته یک گلوله به سر مقتول شلیک می‌کرد.

در ادامه جلسه اختیاری نماینده دادستان با اشاره به صحبت‌های وکیل نجفی اظهار کرد: اقای گودرزی در صحبت‌هایشان گفتند که دادستانی با حب و بغض صحبت می‌کند، اما هیچگونه حب و بغضی وجود ندارد.

او تصریح کرد: بنده تمام مطالب را به صورت علمی و قانونی بیان می‌کنم و مانند آقای وکیل که می‌آیند اینجا از واژه شناسی و ادبیات صحبت می‌کنند حرف نمی‌زنم.

نماینده دادستان تصریح کرد: آقای نجفی گفته اند که بالش را برای پنهان کردن اسلحه به حمام برده اند، اما اگر قصد او پنهان کردن بود می‌توانست ان را زیر لباس خود پنهان کند و نیازی به بالش نداشت.

اختیاری درباره تغییر شکل گلوله بیان کرد: آقای وکیل می‌خواهد دلیل تغییر شکل گلوله را صرفا برخوردآن با دیوار بداند، اما کارشناس‌هایمان گفته‌اند که استخوان دسته جناغ بسیار قوی است و به همین دلیل گلوله دچار تغییر شکل شده است.

او ادامه داد: گودرزی و وکیل معزول قبلی با فضاسازی‌ها برای دادسرا قصد داشتند فضای عمومی جامعه را متشنج کنند.

اختیاری با اشاره به وضعیت نجفی اظهار کرد:همین صاحب منصب بودن نجفی مسئولت او را بیشتر کرده است و سبب مخدوش شدن چهره کشور شده است.

نماینده داستان درباره مجازات تکمیلی گفت: عمده بحث ما عدم نگهداری سلاح توسط نجفی است، اما ایا شما تضمین می‌دهید که اگر نجفی سلاح داشته باشد دیگر این کار را انجام ندهد.

او درباره بند الف ماده ۲۹۰ گفت: حتی اگر توسط دیوان عالی کشور این امر مختومه شده باشد، اما باید بگویم حسب استفساریه دیوان گفته که دادگاه می‌تواند درباره تمام عناوین اتهامی صحبت کند و تاکید داریم که قتل موضوع بند الف ماده ۲۹۰ است.

نماینده دادستان گفت: خانم وکیل خطابه احساسی را بیان کردند که، چون جنبه قانونی ندارد در باره آن صحبت نمی‌کنم.

او تصریح کرد: موکدا و قویا میگویم که مجموعه دادستانی تقاضای خود را در هر ۳ مورد اتهانی اعلام می‌کند و معتقد هستیم به دلیل‌ آثار مخرب اجتماعی امکان هیچ تخفیفی نیست.

در ادامه جلسه قاضی کشکولی خطاب به محمد علی نجفی و ضمن تفهیم اتهام به وی از او درخواست کرد تا برای بیان آخرین دفاعیات خود در جایگاه مخصوص حاضر شود.

نجفی گفت: شرمنده هستم که در امری دخیل بودم که منجر به هیجانات کاذب من شد و حتی به مسئولان زندان اوین هم گفته‌ام که از این که مزاحم آن‌ها شده ام عذر خواهی می‌کنم.

او با اشاره به صحبت‌های نماینده دادستان گفت: اگر من مسئول نبودم مانند هزاران قتل دیگر که روزانه به وقوع می‌پیوندد مشکلی پیش نمی‌آید.

نجفی ادامه داد: این موضوع تنها در کشور و چند رسانه فارسی زبان خبری که خارج از کشور بوده‌اند گفته شد، اما به دلیل خدمات من در ۴۰ سال اخیر رسانه‌ها وارد عمل شدند و امیدوارم دادگاه مبتنی بر شروع، انصاف و قوانین رای خود را صادر کنند.

قاضی کشکولی با اشاره به منتفی شدن قصاص اظهار کرد: عنوان اتهامی دیگری که به شما منصوب می‌شود اخلال در نظم عمومی و اخلال در نظم، صیانت و امنیت جامعه است.

نجفی با بیان اینکه من هیچ قصدی نداشته‌ام اظهار کرد: هدف من بر هم زدن نظم عمومی نبود و ان عنوان اتهامی را قبول ندارم، من طی ۴۰ سال گذشته همیشه به دنبال حفظ نظم و ارامش جامعه بوده‌ام.

او ادامه داد: من از سال ۶۰ تا ۶۴ وزیر فرهنگ و آموزش عالی بوده ام اساتید و دانشجویان بسیاری با بنده همکاری کرده‌اند و همچنین به مدت ۹ سال در منصب وزارت اموزش و پرورش قرار داشته ام و یک جامعه ۱ میلون نفر از معلمان و ۱۸ میلون نفریث از دانش آموزان با من ارتباط داشتند پس طبیعی است که تعداد زیادی از افراد پیگیر این موضوع باشند.

نجفی ادامه داد: طی سال‌های اخیر من ازجمله معدود افرادی بودم که منصب‌های مهم داشته‌ام لذا معروف بودن من نمی‌تواند مصداق اخلال در نظم عمومی باشد.

در ادامه جلسه گودرزی وکیل نجفی به عنوان آخرین دفاع از موکل خود با اشاره به موضوع اتهامی اخلال در نظم عمومی جامعه گفت: برای این عنوان اتهامی باید شخصیت متهم را مورد توجه قرار داد، حتی خود آقای شهریاری در کیفر خواست گفت که نجفی همواره لبخند به لب داشته و از مدیران با لیاقت جامعه بوده است.

او ادامه داد: اینکه در فضای مجازی مردم با یکدیگر درباره موضوع آقای نجفی صحبت کنند ارتباطی به موکل من ندارد.

گودرزی با اشاره به اسلحه نجفی گفت: حتی یک بار از سمت وزارت دفاع مسلسلی به نجفی داده شد که نجفی آن را به وزارتخانه‌ای دیگر تحویل داد اگر موکل من می‌خواست اسلحه بازی کند آن را دیگر پس نمی‌داد. نجفی هیچ اقدامی علیه امنیت جامعه انجام نداده است.

در ادامه قاضی کشکولی ختم رسیدگی به پرونده و دادرسی را اعلام کرد.

قاضی کشکولی در حاشیه جلسه این دادگاه نیز گفت: نبش قبر میترا استاد ضرورتی ندارد و حکم یک هفته دیگر صادر می‌شود.

وی افزود : در جلسه امروز که با همکاری اصحاب رسانه همراه بود، متهم پرونده و وکلای ایشان دفاعیات خود را انجام دادند و به استماع رسید.

قاضی کشکولی افزود: با توجه به تقاضای وکلا، پرونده به هیات کارشناسی ارسال و ۵ کارشناس نظریه تکمیلی خود را مطرح کردند.

وی گفت: دیوان عالی در مورد نوع قتل ایراداتی گرفته بود که تحقیقات تکمیلی انجام شد و امروز دادگاه به پایان رسید و ظرف یک هفته رای صادر خواهد شد.

وی افزود: ادله از سوی نماینده دادستانی، هیات قضایی و کارشناسان در محل جنایت و دفاعیات متهم و وکلایشان استماع شد و با بررسی زوایای قتل سعی می‌کنیم یک فرایند دادرسی عادلانه بر پایه موازین قانونی در مهلت مقرر داشته باشیم.

کشکولی در پاسخ به این سوال که آیا سابقه مسئولیت نجفی در صدور رای نهایی تاثیر دارد، گفت: همه در برابر قانون یکسان هستند، البته قانون گذار پیش بینی کرده و اگر فردی شرایطی داشته باشد با توجه به آن و با توجه به آثار اجتماعی فرد می‌تواند مانند سایر اقشار از شرایط تخفیف برخوردار شود، بنابراین دادگاه با درنظر گرفتن آثار اجتماعی جرم رای صادر خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمانه کردن گلوله در نوع قتل تاثیری داشته است و اینکه آیا پرونده دارای ابهاماتی است، بیان کرد: وکلا حقوق دفاعی دارند و مواردی به ذهن شان می‌رسد و اینکه پرونده ابهام دارد در حد ادعای وکلای نجفی است چرا که نظریات خوبی از تشریح جسد و ادله جرم وجود دارد بنابراین زوایا و کیفیت قتل برای قضات روشن است و بعد از بررسی دفاعیات طرفین و انجام مشاوره رای صادر می‌شود.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 3. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 4. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 8. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 11. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 12. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 13. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 14. متهم ۳ میلیاردی هنگام ورود به کشور دستگیر شد

 15. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 16. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 17. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

 18. دوربین مخفی از استخدام کادر درمان

 19. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 20. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 21. چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می‌شود؟

 22. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 23. هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

 24. نگرانی پمپئو از توافق میان ایران و چین

 25. گروه تروریستی تندر چگونه تشکیل شد و اعضای آن چه کسانی هستند؟ + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 11. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 12. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 13. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 25. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

  2. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

  3. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  4. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

  5. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

  6. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

  7. سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

  8. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

  9. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

  10. کاهش ۳۷۰۰۰۰ نفری موالید کشور طی ۵ سال! + جدول

  11. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

  12. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

  13. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

  14. مدافع استقلال به دلیل تخلف از کنکور دکتری محروم شد+عکس

  15. شهادت رئیس بیمارستان امام (ره) آمل بر اثر کرونا

  16. وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

  17. تست و درمان کرونا در بیمارستان های دولتی چند؟

  18. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

  19. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

  20. وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت که عزاداران امام حسین (ع) بیمار شوند

  21. دستورالعمل‌های برگزاری مراسم محرم از سوی ستاد مقابله با کرونا اعلام شد

  22. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

  23. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

  24. سخنگوی وزارت بهداشت: محرم امسال، نذر ماسک را در اولویت قرار دهید

  25. ماموریت رئیس مجلس به کمیسیون آموزش برای بررسی فوریت دار "کنکور"

  آخرین عناوین