سناریوی خدشه دار کردن روابط ایران و عراق

گروه جهان الف،   3980907090

بررسی حوادث شب گذشته در نجف اشرف و حمله به کنسولگری ایران در این شهر نشان از سناریوی ادامه دار برای خدشه دار کردن روابط دو کشور و تضعیف مرجعیت دینی دارد.

 

مهر: چهارشنبه شب بود که از تعرض اغتشاشگران به کنسولگری ایران در نجف اشرف و آتش زدن ساختمان کنسولگری خبر دادند. برخی رسانه‌های عربی از جمله رسانه‌های سعودی اعلام کردند که این افراد قصد ورود به کنسولگری ایران در شهر نجف اشرف را داشتند.

هم چنین منابع محلی اعلام کردند که افراد ناشناس با آمدن به شهر نجف اقدام به اغتشاش و آتش زدن و بستن راه ها کردند. ساعاتی بعد با اطفای حریق به وجود آمده در این منطقه، گزارش های رسانه ای از بازگشت تدریجی اوضاع به شکل طبیعی در نجف و استقرار شماری از نیروهای حشدشعبی به منظور حفاظت از بخش قدیمی شهر نجف و دفاتر مراجع تقلید خبر دادند. منابع محلی اعلام کردند که این اغتشاشگران از اهالی بومی نجف نبودند.

پلیس عراق نیز از زخمی شدن ۴۷ نفر از نیروهای امنیتی این کشور در جریان حمله آشوبگران به کنسولگری ایران در نجف خبر داد. نیروهای امنیتی زیادی از جمله نیروهای مبارزه با تروریسم برای تامین امنیت کنسولگری ایران در نجف اعزام شدند.

بعد از آن بود که لوی الیاسری، استاندار نجف اشرف نیز اعلام کرده است که همه ادارات دولتی این استان بجز مراکز امنیتی و درمانی فردا پنجشنبه تعطیل است. وی تاکید کرد که دولت محلی به خاموش کردن فتنه و عدم بکارگیری خشونت علیه تظاهرات کنندگان ادامه می دهد.

الیاسری ضمن تاکید بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات، گفت: به همه می گویم که ما به مسیر در هم کوبیدن فتنه و عدم بکارگیری خشونت ادامه خواهیم داد. نیروهای امنیتی به منظور حفظ امنیت و حفاظت از شما و برقراری امنیت در صحنه حضور دارند و خواهان ریخته شدن حتی یک قطره خون از عراقی ها چه از معترضان یا نیروهای امنیتی نیستند اما حفظ نظم وظیفه همگان است.

استاندار نجف در عین حال نسبت به اقدام برخی در بستن راه ها و آتش زدن برخی مراکز حساس در این استان ابراز تاسف کرد. لوی الیاسری خطاب به «فرصت طلب ها» و «فتنه گران» گفت: به فرصت طلبان و فتنه گران و کسانی که به دستیابی به مناصب و از جمله منصب استانداری طمع دارند می گویم که شما برای مردم نجف شناخته شده هستید پس سعی بر موج سواری روی اعتراضات نداشته باشید. شما همه چیز را از دست داده اید و برگه هایتان سوخته است. گذشته شما برای مردم نجف روشن است.

ساعتی بعد وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه ای حمله به کنسولگری ایران در شهر نجف را محکوم و هدف از آن را آسیب زدن به روابط تاریخی بین دو کشور عنوان کرد. این بیانیه هدف از حمله به کنسولگری ایران در نجف را لطمه به روابط تاریخی تهران-بغداد برشمرده و خواستار هوشیاری تظاهرات کنندگان عراقی در قبال سوء استفاده برخی از اعتراضات این کشور شد.

وزارت امور خارجه عراق همچنین افزود که این حمله دیدگاه رسمی دولت و ملت عراق در قبال ایران نیست و بغداد بر حفظ روابط راهبردی با تهران تاکید دارد.

بعد از آنکه حرف و حدیث ها در خصوص اقدام عناصر نفوذی برای حمله به دفاتر مراجع در نجف شدت گرفت مسئولان نیروهای حشد شعبی از آمادگی کامل خود برای دفاع از مرجعیت دینی این کشور خبر دادند. در همین راستا، ابومهدی المهندس، معاون رئیس هیات حشد شعبی عراق با بیان اینکه این نیروها تحت فرمان مرجعیت دینی هستند بر حمایت قاطع از آیت الله سیستانی تاکید کرد. وی تصریح کرد که تمامی نیروهای الحشد الشعبی تحت فرمان مرجعیت عالی هستند و دستی را که بخواهد نزدیک آیت الله سیستانی شود قطع خواهیم کرد.

در همین خصوص قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق تاکید کرد که هر کس فکر می کند می تواند به آیت الله العظمی سید علی سیستانی مرجعیت دینی در عراق لطمه بزند در توهم به سر می برد. فرزندان مرجعیت که بر بزرگترین قدرت تاریکی پیروز شدند در میدان حاضر هستند.

در همین حال، شبکه سومریه نیوز از عزیمت الخزعلی به نجف خبر داده و افزود که الخزعلی در شرایط کنونی تصمیم گرفته است محل اقامت خود را به نجف منتقل کند.

احمد الاسدی نماینده پارلمان عراق نیز در این خصوص تاکید کرد: ما آماده ایم تا از تمام مراجع دفاع کنیم. ما جان و بدن خود را فدای مرجعیت دینی می کنیم. برخی از نفوذی ها تلاش دارند تا از شرایط به وجود آمده سوء استفاده کنند. مرجعیت خط قرمز ما است و همه ما خود را فدای وطن و مرجعیت دینی می کنیم.

بررسی این تحولات نشان می دهد که عناصر نفوذی، به دنبال تخریب روابط میان عراق و ایران بوده و با موج سواری بر اعتراضات مردمی اخیر در این کشور تلاش می کنند از آب گل آلود اوضاع کنونی عراق سوء استفاده کنند. ماه گذشته نیز این عناصر برای به آتش کشیدن کنسولگری ایران در کربلای معلا تلاش کردند.

بر اساس آنچه که گفته شد، عناصری که اقدام به حمله به کنسولگری ایران در نجف اشرف کرده اند از ساکنان بومی این شهر نبوده و نقابداران آموزش دیده ای بودند که با برنامه ریزی قبلی و صد البته در سایه پوشش گسترده رسانه های وابسته به عربستان سعودی اقدام به این کار کردند.

در واقع این عناصر از ملتهب کردن اوضاع عراق و هدف قرار دادن منافع ایران به دنبال تحقق چند هدف هستند: اول آنکه روابط میان ایران و عراق را که باعث ناراحتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع عربی شده و بارها به صورت غیر مستقیم به این مسأله اشاره شده خدشه دار کنند.

دوم آنکه در شرایط ملتهب کنونی، نیروهای امنیتی عراق را در چند جبهه مشغول کرده تا با استفاده از فرصت به دست آمده به زعم خود مرجعیت دینی را در این کشور هدف قرار دهند چرا که مرجعیت دینی در عراق یکی از مهم ترین ارکان مبارزه با عناصر تروریست داعشی طی دوره گذشته بوده و تضعیف آن در راستای منافع عناصر نفوذی صورت می گیرد.

این در حالیست که نیروهای حشد شعبی همچون گذشته مانند سدی استوار در برابر این عناصر نفوذی برای حمایت از مرجعیت دینی به میدان آمده و نخواهند گذاشت عده ای معدود سناریوی از پیش طراحی شده خود را در عراق محقق کنند.

سوم آنکه اصلاحات صورت گرفته از سوی دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق برای بهبود اوضاع این کشور به حاشیه رانده شود.

بر کسی پوشیده نیست که مواضع اتخاذ شده از سوی دولت کنونی عراق و شخص عادل عبدالمهدی در قبال ایران به ویژه در پرونده تحریم های آمریکا، حمایت از حشد شعبی، محکوم کردن رژیم صهیونیستی در موضوعات مختلف، مخالفت با طرح آمریکایی معامله قرن و ... باعث شده تا آمریکایی ها به دنبال کنار گذاشتن این دولت و یا دست کم تضعیف آن از روش های مختلف از جمله ملتهب کردن اوضاع کشور باشند.

در هر صورت عناصر نفوذی در عراق باید بدانند که مرجعیت دینی در این کشور خط قرمز گروه های مختلف عراقی است و همه آنها برای حمایت از مراجع آماده هستند. مضاف بر اینکه با اقدامات عده ای معدود از عناصر معلوم الحال، روابط حسنه و تاریخی میان عراق و ایران خدشه دار نخواهد شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 2. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 3. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 4. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 5. جایزه ۳ میلیون دلاری برای سر ترامپ

 6. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 7. کدام آقازاده‌ها در زندان هستند؟ + تصاویر

 8. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 9. رئیسی: مردم از رشوه و روابط ناسالم اداری گله‌مند هستند/ نباید اقتصادمان را شرطی کنیم که دیگران تصمیم بگیرند

 10. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

 11. پایان خونین عشق پسر ۲۳ ساله به زن مطلقه

 12. یادداشت منتشر نشده از شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی

 13. سردار سلیمانی با بالگرد به کدام شهر تحت محاصره رفت و محاصره را شکست؟!

 14. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

 15. اعتراض مردم مسلح آمریکا به قانون کنترل اسلحه

 16. پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

 17. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 5. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 6. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 7. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 8. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 9. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 10. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 13. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 14. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 15. دیدار سردار حاجی زاده با خانواده شهیده فاطمه محمودی

 16. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 17. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 18. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 19. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 20. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 21. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 22. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 23. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 24. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 25. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 2. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 3. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 4. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 5. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

 6. پدربزرگ ترامپ چه کاره بوده است؟ / عکس

 7. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 8. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

 9. ویژگی‌های توافق مورد نظر ترامپ بجای برجام تشریح شد

 10. دفنس وان: ۱۱ آمریکایی در حمله ایران به عین الأسد ضربه مغزی شدند

 11. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 12. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 13. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 14. بازتاب جهانی سخنان رهبر انقلاب در نماز جمعه تهران

 15. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 16. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 17. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

 18. مکانیسم ماشه، تیر آخر به سوی برجام؟ 

 19. ادعای پمپئو: ترور سلیمانی قطعا قانونی بوده!

 20. جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

 21. پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

 22. پذیرش تلفات از نوع آمریکایی؛ واشنگتن اندک‌اندک تلفات عین‌الاسد را می‌پذیرد

آخرین عناوین