سناریوی خدشه دار کردن روابط ایران و عراق

گروه جهان الف،   3980907090

بررسی حوادث شب گذشته در نجف اشرف و حمله به کنسولگری ایران در این شهر نشان از سناریوی ادامه دار برای خدشه دار کردن روابط دو کشور و تضعیف مرجعیت دینی دارد.

 

مهر: چهارشنبه شب بود که از تعرض اغتشاشگران به کنسولگری ایران در نجف اشرف و آتش زدن ساختمان کنسولگری خبر دادند. برخی رسانه‌های عربی از جمله رسانه‌های سعودی اعلام کردند که این افراد قصد ورود به کنسولگری ایران در شهر نجف اشرف را داشتند.

هم چنین منابع محلی اعلام کردند که افراد ناشناس با آمدن به شهر نجف اقدام به اغتشاش و آتش زدن و بستن راه ها کردند. ساعاتی بعد با اطفای حریق به وجود آمده در این منطقه، گزارش های رسانه ای از بازگشت تدریجی اوضاع به شکل طبیعی در نجف و استقرار شماری از نیروهای حشدشعبی به منظور حفاظت از بخش قدیمی شهر نجف و دفاتر مراجع تقلید خبر دادند. منابع محلی اعلام کردند که این اغتشاشگران از اهالی بومی نجف نبودند.

پلیس عراق نیز از زخمی شدن ۴۷ نفر از نیروهای امنیتی این کشور در جریان حمله آشوبگران به کنسولگری ایران در نجف خبر داد. نیروهای امنیتی زیادی از جمله نیروهای مبارزه با تروریسم برای تامین امنیت کنسولگری ایران در نجف اعزام شدند.

بعد از آن بود که لوی الیاسری، استاندار نجف اشرف نیز اعلام کرده است که همه ادارات دولتی این استان بجز مراکز امنیتی و درمانی فردا پنجشنبه تعطیل است. وی تاکید کرد که دولت محلی به خاموش کردن فتنه و عدم بکارگیری خشونت علیه تظاهرات کنندگان ادامه می دهد.

الیاسری ضمن تاکید بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات، گفت: به همه می گویم که ما به مسیر در هم کوبیدن فتنه و عدم بکارگیری خشونت ادامه خواهیم داد. نیروهای امنیتی به منظور حفظ امنیت و حفاظت از شما و برقراری امنیت در صحنه حضور دارند و خواهان ریخته شدن حتی یک قطره خون از عراقی ها چه از معترضان یا نیروهای امنیتی نیستند اما حفظ نظم وظیفه همگان است.

استاندار نجف در عین حال نسبت به اقدام برخی در بستن راه ها و آتش زدن برخی مراکز حساس در این استان ابراز تاسف کرد. لوی الیاسری خطاب به «فرصت طلب ها» و «فتنه گران» گفت: به فرصت طلبان و فتنه گران و کسانی که به دستیابی به مناصب و از جمله منصب استانداری طمع دارند می گویم که شما برای مردم نجف شناخته شده هستید پس سعی بر موج سواری روی اعتراضات نداشته باشید. شما همه چیز را از دست داده اید و برگه هایتان سوخته است. گذشته شما برای مردم نجف روشن است.

ساعتی بعد وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه ای حمله به کنسولگری ایران در شهر نجف را محکوم و هدف از آن را آسیب زدن به روابط تاریخی بین دو کشور عنوان کرد. این بیانیه هدف از حمله به کنسولگری ایران در نجف را لطمه به روابط تاریخی تهران-بغداد برشمرده و خواستار هوشیاری تظاهرات کنندگان عراقی در قبال سوء استفاده برخی از اعتراضات این کشور شد.

وزارت امور خارجه عراق همچنین افزود که این حمله دیدگاه رسمی دولت و ملت عراق در قبال ایران نیست و بغداد بر حفظ روابط راهبردی با تهران تاکید دارد.

بعد از آنکه حرف و حدیث ها در خصوص اقدام عناصر نفوذی برای حمله به دفاتر مراجع در نجف شدت گرفت مسئولان نیروهای حشد شعبی از آمادگی کامل خود برای دفاع از مرجعیت دینی این کشور خبر دادند. در همین راستا، ابومهدی المهندس، معاون رئیس هیات حشد شعبی عراق با بیان اینکه این نیروها تحت فرمان مرجعیت دینی هستند بر حمایت قاطع از آیت الله سیستانی تاکید کرد. وی تصریح کرد که تمامی نیروهای الحشد الشعبی تحت فرمان مرجعیت عالی هستند و دستی را که بخواهد نزدیک آیت الله سیستانی شود قطع خواهیم کرد.

در همین خصوص قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق تاکید کرد که هر کس فکر می کند می تواند به آیت الله العظمی سید علی سیستانی مرجعیت دینی در عراق لطمه بزند در توهم به سر می برد. فرزندان مرجعیت که بر بزرگترین قدرت تاریکی پیروز شدند در میدان حاضر هستند.

در همین حال، شبکه سومریه نیوز از عزیمت الخزعلی به نجف خبر داده و افزود که الخزعلی در شرایط کنونی تصمیم گرفته است محل اقامت خود را به نجف منتقل کند.

احمد الاسدی نماینده پارلمان عراق نیز در این خصوص تاکید کرد: ما آماده ایم تا از تمام مراجع دفاع کنیم. ما جان و بدن خود را فدای مرجعیت دینی می کنیم. برخی از نفوذی ها تلاش دارند تا از شرایط به وجود آمده سوء استفاده کنند. مرجعیت خط قرمز ما است و همه ما خود را فدای وطن و مرجعیت دینی می کنیم.

بررسی این تحولات نشان می دهد که عناصر نفوذی، به دنبال تخریب روابط میان عراق و ایران بوده و با موج سواری بر اعتراضات مردمی اخیر در این کشور تلاش می کنند از آب گل آلود اوضاع کنونی عراق سوء استفاده کنند. ماه گذشته نیز این عناصر برای به آتش کشیدن کنسولگری ایران در کربلای معلا تلاش کردند.

بر اساس آنچه که گفته شد، عناصری که اقدام به حمله به کنسولگری ایران در نجف اشرف کرده اند از ساکنان بومی این شهر نبوده و نقابداران آموزش دیده ای بودند که با برنامه ریزی قبلی و صد البته در سایه پوشش گسترده رسانه های وابسته به عربستان سعودی اقدام به این کار کردند.

در واقع این عناصر از ملتهب کردن اوضاع عراق و هدف قرار دادن منافع ایران به دنبال تحقق چند هدف هستند: اول آنکه روابط میان ایران و عراق را که باعث ناراحتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع عربی شده و بارها به صورت غیر مستقیم به این مسأله اشاره شده خدشه دار کنند.

دوم آنکه در شرایط ملتهب کنونی، نیروهای امنیتی عراق را در چند جبهه مشغول کرده تا با استفاده از فرصت به دست آمده به زعم خود مرجعیت دینی را در این کشور هدف قرار دهند چرا که مرجعیت دینی در عراق یکی از مهم ترین ارکان مبارزه با عناصر تروریست داعشی طی دوره گذشته بوده و تضعیف آن در راستای منافع عناصر نفوذی صورت می گیرد.

این در حالیست که نیروهای حشد شعبی همچون گذشته مانند سدی استوار در برابر این عناصر نفوذی برای حمایت از مرجعیت دینی به میدان آمده و نخواهند گذاشت عده ای معدود سناریوی از پیش طراحی شده خود را در عراق محقق کنند.

سوم آنکه اصلاحات صورت گرفته از سوی دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق برای بهبود اوضاع این کشور به حاشیه رانده شود.

بر کسی پوشیده نیست که مواضع اتخاذ شده از سوی دولت کنونی عراق و شخص عادل عبدالمهدی در قبال ایران به ویژه در پرونده تحریم های آمریکا، حمایت از حشد شعبی، محکوم کردن رژیم صهیونیستی در موضوعات مختلف، مخالفت با طرح آمریکایی معامله قرن و ... باعث شده تا آمریکایی ها به دنبال کنار گذاشتن این دولت و یا دست کم تضعیف آن از روش های مختلف از جمله ملتهب کردن اوضاع کشور باشند.

در هر صورت عناصر نفوذی در عراق باید بدانند که مرجعیت دینی در این کشور خط قرمز گروه های مختلف عراقی است و همه آنها برای حمایت از مراجع آماده هستند. مضاف بر اینکه با اقدامات عده ای معدود از عناصر معلوم الحال، روابط حسنه و تاریخی میان عراق و ایران خدشه دار نخواهد شد.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

  2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

  5. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

  13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

  14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  15. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

  16. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  17. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

  18. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  19. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  20. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

  21. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

  22. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

  23. چرا مسکن ارزان نمی شود

  24. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

  25. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

   2. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

   3. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

   4. پومپئو: در ۳ سال گذشته ایران را از ثروتی ۷۰ میلیارد دلاری محروم کرده‌ایم / بسیار عالی خواهد بود اگر ایران به حق موجودیت دولت اسرائیل اذعان کند

   5. آمریکا: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال شد/ تحریم‌ها متعاقب فرایند مکانیسم ماشه بازگشته‌اند

   6. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

   7. آمریکا آب پاکی را روی دست امارات ریخت

   8. ترامپ نمی‌خواهد قطار سازش با اسراییل متوقف شود

   9. مشاور بایدن: اگر ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد ما هم به آن برمی‌گردیم

   10. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

   11. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

   12. ترامپ: انتخابات در نهایت به دیوان عالی کشیده خواهد شد

   13. همنوایی دوباره اروپا با آمریکا ضد تهران/ احضار سفیران ایران

   14. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

   15. آیا شمارش معکوس خروج نیروهای آمریکایی از عراق آغاز شده است؟

   16. ظریف؛ روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

   17. ادعاهای ضد ایرانی پادشاه سعودی در سازمان ملل

   آخرین عناوین