زلزله بر هژمونی غرب

حسن مرادخانی، گروه تعاملی الف،   3980902001 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
زلزله بر هژمونی غرب

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در 27 آگوست 2019 در بین سفرای این کشور در پاریس اشاره کرد: «ما شاهد پایان هژمونی غرب بر جهان هستیم. ما از قرن هجدهم به نظامی مبتنی بر هژمونی غربی عادت کرده ایم که رهبری آن نیز بر عهده فرانسه و جنبش روشنگری بود. در قرن نوزدهم، این رهبری به واسطه انقلاب صنعتی در اختیار بریتانیا قرار گرفت و در قرن بیستم هم به واسطه دو جنگ جهانی و استیلای اقتصادی ایالات متحده، رهبری به آمریکا رسید. اوضاع تغییر کرده است. غربی ها مرتکب اشتباهاتی شده اند. در جریان بحران ها، برخی تصمیمات غلط اتخاذ شده است. برخی از تصمیمات و اقدامات غلطی از سوی آمریکا اتخاذ شد که تبعاتی داشت و تصور می کردیم این تبعات غیرملموس خواهد بود، در حالی که باعث شد تا اوضاع شروع به تغییر کند. در نتیجه امروز واقعیات ژئوپلیتیکی تغییر کرده است و با ظهور قدرت های جدیدی روبرو هستیم که آن ها را دست کم گرفته بودیم.

در وهله اول چین. علاوه بر این، روسیه که در سال های اخیر راهبردهای موفق تری از ما داشته است. علاوه بر قدرت های اقتصادی، قدرت های سیاسی ای نیز ظهور کرده اند که خود را تمدن هایی می دانند که در حال تغییر نظم بین المللی هستند و بر اقتصاد جهانی نیز اثرگذارند. به چین، هند و روسیه بنگرید که انگیزه های سیاسی به مراتب قدرتمندتری از اروپایی ها دارند. آن ها با فلسفه، منطق و تصوراتی عمل می کنند که ما آن ها را از دست داده ایم و این مسئله، ما را نیز دستخوش تغییر و تحول می کند».

مکرون با اشاره به تغییرات عمده ای که در سطح جهانی در حال وقوع است و تمام سطوح اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، امنیتی و نظامی کشورها را تحت تأثیر قرار می دهد، فروپاشی هژمونی غرب را صراحتاً پذیرفته است. جامعه غرب در طول ده سال گذشته، زیر سایه نظام سرمایه داری به بحران معنای بسیار پیچیده ای دچار گشته که فلسفه های غربی نیز از درمان آن عاجز مانده اند. تعریف زندگی غربی، معنای خود را از دست داده است و مردمان کشورهای اروپایی به دنبال هویت های جدید می گردند. همچنین مفاهیم جدیدی از سوی برخی کشورها در نظام جدید بین الملل ایجاد شده است که ضربه مهلکی بر پیکره غرب بود؛ مفاهیمی چون مقاومت. بحث مقاومت در برابر هژمون غرب، اولین بار به معنای واقعی کلمه با انقلاب اسلامی ایران به دنیا عرضه شد و بعد از چهل سال از عمر این انقلاب و ایستادگی در برابر تمام فشارهای غربی، واژه مقاومت بازتعریف شد. این مقاومت در درون خود، خودباوری هایی را به تمام دنیا نشان داد که ماحصلش اعتراف مکرون رئیس جمهوری فرانسه به پایان هژمونی غرب می باشد.

در مجموع می توان فروپاشی هژمون غرب را با قدرت گیری اقتصادی چین و هند با اتکا به سبک شرقی خود و افزایش توان نظامی روسیه و آغاز ورود به حیات خلوت های آمریکا و غرب در نقاط مختلف دنیا و به ویژه دمیدن روح مقاومت و خودباروی به مردمان ملت های مختلف توسط جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر اصول توحیدی- اسلامی تعریف کرد. هژمون غرب با رخدادهای اخیری که در سطح شرق جریان داشته است به سمت فروپاشی نزدیک شده و در حال انتقال این هژمونی به شرق است. با انتقال این هژمونی به شرق، پارادایم های غربی جای خود را به پارادایم های شرقی خواهند داد که برای انسان بحران زده امروزی که به دنبال معنایی برای زندگی می گردد، نقش جمهوری اسلامی ایران در ارائه تصویری از انسان ناب براساس دین ناب می تواند تأمل برانگیز باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۹۶۶۳۲۰۷:۰۸:۰۰ ۱۳۹۸/۹/۲
خنده دار بود
ناشناس۱۱۹۶۶۴۳۰۷:۲۲:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۲
خوشم میاد از اعتماد به نفس کم نمیارید. اون بنده خدا اگه میخواست اسمی از ایران بیاره میاورد و نیازی به راهنمایی و تصحیح و تکمله نداشت.
ناشناس۱۱۹۶۶۸۲۰۷:۵۵:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۲
ما کجا هستیم و نقش ما چیست؟ آیا هویت متمایزی داریم؟ آیا فلسفه ما جوابگوی روابط ما با خودمان و دیگران است؟ آیا می‌توانیم به‌صورت ایجابی, نقش‌های فعالانه‌ای ایفا کنیم؟ یا فقط نقشی صلبی و منفعلانه داریم؟ آیا در عرصه فکری می‌توانیم کنش‌گری فعال در عرصه جهانی داشته باشیم؟ یا فقط در عرصه نظامی-امنیتی مانور می‌دهیم؟
ناشناس۱۱۹۶۶۹۹۰۸:۰۴:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲
اینترنت رو وصل کنید
ناشناس۱۱۹۶۷۶۰۰۸:۳۸:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۲
آیا واقعا این جمله اخر را مکرون گفته
ناشناس۱۱۹۶۷۸۱۰۸:۴۸:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲
فرار به جلو
محمد قاسمی۱۱۹۶۷۸۷۰۸:۵۲:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۲
سومین کشور ربا دهنده جهان کدوم منطق رو میخواد ارائه بده؟

پربحث‌های هفته

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 4. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 5. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 6. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 7. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 10. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 13. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 14. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 18. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 19. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 20. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 21. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 23. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 24. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 25. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

آخرین عناوین