حق اعتراض مدنی؛ چرا و چگونه؟/۲ جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

گروه سیاسی الف،   3980829108 ۵۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک جامعه‌شناس گفت: باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز برای مردم در نظر گرفته شود، اگر مسوولین بین مردم حضور پیدا کنند، قطعا صدای مطالبات مردم را خواهند شنید.

جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

به گزارش الف، بنابر اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز آغاز شد و همزمان دولت اعلام کرد برای جلوگیری از فشار اقتصادی به مردم، علاوه بر یارانه نقدی، مبلغ ۵۵ تا ۲۰۰ هزار تومان به خانواده های ۱ تا ۵ نفره پرداخت خواهد کرد. این تصمیم دولت موجب شد تا از روز جمعه تجمع‌های اعتراضی در برخی شهرهای ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین برگزار شود که این اعتراض ها از روز شنبه ۲۵ آبان نیز ادامه و موجب سوءاستفاده افراد اغتشاشگر و ضد انقلاب از اعتراضات مردمی شد.

گسترده شدن دامنه اعتراض ها و ابهام های موجود درباره نحوه استفاده از حق مدنی اعتراض و تجمعات اعتراضی نکته ای است که در چند روز گذشته مورد توجه تحلیلگران سیاسی قرار گرفته است. 

غلامرضا جمشیدی‌ها، یک جامعه شناس در این خصوص به الف گفت: یکی از ساده‌ترین روش‌ها این است که مردم مطالبات خود را از طریق نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی و همچنین در نمازهای جمعه شهر خود، پیگیری نمایند. البته این انتقاد هم وجود دارد که چرا همیشه مردم باید به سراغ مسوولین بروند، دولتمردان قبل از آنکه تصمیمی را اتخاذ کنند، کار میدانی انجام داده و به سراغ مردم رفته و از آنها نیز نظرخواهی کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه سبک زندگی مردم در دست خودشان نیست، اگر طبق اسلام با مردم رفتار می‌شد، ما در حال حاضر شاهد چنین اتفاقاتی در کشور نبودیم و مسوولین قطعا بهتر در مورد مسایل کشور تصمیم‌گیری می‌کردند.

جمشیدی‌ها در پاسخ به این پرسش که آیا ظرفیت‌های قانونی برای بیان اعتراضات مردمی کافی است یا خیر و اگر کافی نیست چگونه باید این ظرفیت‌ها را فراهم کرد؟ تاکید کرد: زمانیکه ظرفیت‌های قانونی وجود نداشته باشد، با مشکلات زیادی مواجه خواهیم بود. دولتمردان یا نمایندگان آنها می‌توانند به شهرها رفته و از نمایندگان و فرمانداران نیز در خصوص مشکلات مردم و چگونگی نحوه اعتراض آنها سوال کنند و حتی از خود مردم نیز در مورد مسایل و مشکلات پرس‌وجو کنند. البته سطح زندگی مردم به قدر کافی آشکار است و چیزی برای پنهان ماندن از چشم مسوولین وجود ندارد، دولت از وضع درآمد مردم خبر دارد و همه زندگی آنها زیر ذره‌بین است اما متاسفانه مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند. برخی از موضوعات احتیاج به تحقیق ندارد چراکه نشانه‌های آن کاملا مشخص است، به طور مثال مگر می‌شود که با حقوق یک میلیون و پانصد هزار تومان زندگی کرد؟!

این جامعه‌شناس تاکید کرد: برای رسمیت دادن به بیان اعتراضات مدنی و عمومی باید به قانون اساسی در این خصوص رجوع کرد، اما باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز برای مردم در نظر گرفته شود، البته همانطور که گفتیم اگر مسوولین بین مردم حضور پیدا کنند، قطعا صدای مطالبات مردم را خواهند شنید.

وی در عین حال یادآوری کرد: متاسفانه اغتشاشات رخ داده به بهانه اعتراضات به حق مردم نیز از قبل برنامه‌ریزی شده بود، به هر حال انقلاب اسلامی دشمنان همیشگی خود را دارد و نمی‌توانیم در یک دنیای خیالی زندگی کنیم، تا زمانی که بخواهیم مسلمان باشیم حتما کفار یا کشورهای غربی که ضد بشر و سلطه‌طلب هستند، به دنبال تنش و بحران در دنیا بوده و شعارهای حقوق‌بشری آنها نیز تنها مکتوب در کتاب‌ها است. کسی که اعتراض مسالمت‌آمیز دارد، هیچ‌گاه خانه شخص و یا بیمارستانی را که اصلا شاید ارتباطی با نظام هم نداشته باشد، آتش نمی‌زند لذا قطعا این کار توسط اغتشاش‌گران صورت گرفته است و باید حساب آنها را از مردم جدا کرد.

به گفته وی، احزاب، گروه‌ها و همچنین رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در کنترل و هدایت اعتراضات مردمی داشته باشند، از سوی دیگر، رسانه‌ها هم می‌توانند تحریک‌کننده و یا بازدارنده در اعتراضات باشند که نقش بسیار موثری  در جوامع دارند.

جمشیدی با بیان اینکه باید از کشورهایی که در این زمینه تجربه دارند، استفاده کرد، گفت:  در اروپا و آمریکا مکان‌هایی به اعتراضات اختصاص داده شده است، که ایران هم می‌تواند چنین مکان‌هایی را برای مردم فراهم کند، اما اصل این است که همه باید به اصول اولیه انقلاب اسلامی بر گردیم تا دچار چنین مشکلاتی نباشیم.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۹۲۸۱۷۰۰:۰۸:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱
وقتی پیشرفت و توسعه همه جانبه در کشور وجود داشته باشه هم مردم درست اعتراض می کنند و هم حکومت درست با اعتراض برخورد می کند.
ناشناس۱۱۹۳۷۲۵۱۰:۴۶:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱
هزار آفرین ! در یک جمله کل مطلب گفته شد
محسن۱۱۹۲۸۲۰۰۰:۱۱:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۱
پراید 54 میلیون!!!!!یعنی دولت زورش به خودروسازها نمی رسه.هر جوری دلشون میخواد با مردم رفتار می کنند.
ناشناس۱۱۹۲۸۲۲۰۰:۱۲:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۱
قدم گذاشتن سایت الف در مسیر منطقی بررسی معضلات رو تبریک میگم و امیدوارم از فشارها نترسید و به سرنوشت کشور بیشترین اهمیت رو بدید.
ناشناس۱۱۹۲۸۲۹۰۰:۱۶:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۱
این ره که میروید به ترکستان هست ! بدون شک به جنگ داخلی ختم میشه
ناشناس۱۱۹۳۶۹۲۱۰:۴۰:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱
منم میگم این نهایتش به درگیری داخلی ختم میشه باید از الان دوستان یه فکری بکنن شش ماه دیگه نمیشه جمع کرد وضعیت را ظرفیت جامعه تمام شده مردم همه عصبانی هستند
ناشناس۱۱۹۴۵۸۲۱۳:۵۷:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۱
این راهی که مردم می وند به ترکستان است تا حالا فکر کردی که تمام م‌شکلات و بدبختی ها به خاطر نحوه رای دادن مردمه که حالا طلبکارانه معترض شدند؟
یوسف اکبری۱۱۹۶۹۸۵۱۰:۰۵:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۲
مثلا مردم جچوری رای بدهند خوبه؟ نشسته یا ایستاده ؟ وقتی از بین 6نفر، منتخب 12نفر(شورای آقای جنتی ) می خواهی انتخاب کنی محصول انتخاب چی می تواند باشد؟ اون نفری هم که انتخاب می شه لااقل ادعا ی بی اختبیاری داره . از 290نماینده مجلس حداقل 180نفرشون درست انتخاب شده اند(فراکسیون ولایی)اونها چه گلی به سر ملت زدند طرح دو و سه فوریتی چی شد؟
ناشناس۱۱۹۷۳۳۹۱۱:۳۰:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۲
مثلا به رئیسی رای می دادن تحریم نمی شدیم!
ناشناس۱۱۹۲۸۳۵۰۰:۱۷:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۱
روحانی به جای حل مشکل تحریم ها بنزین رو گرون کرد
ناشناس۱۱۹۲۸۳۷۰۰:۱۸:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۱
اخلالگر اصلی خود دولت بود که در اینترنت وبنزین اخلال ایجاد کرد مردم حق اعتراض دارند و ادم عصبانی هم دیگه اعمالش دست خودش نیست بهتره واقعیت را دوستان قبول کنند ربط دادن اعتراضات به امریکا و...فقط وضعیت را بدتر میکنه و مساله را حل نمیکنه
عدالت۱۱۹۲۸۴۰۰۰:۱۹:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱
حالا گیریم محلی هم برای اعتراض در نظر گرفته شد، وقتی اعتراضات برای مسئولین ارزش ندارد چه فایده ؟؟؟؟ نمونه اش اعتراض مردم به خودروی داخلی و قیمت بالای آن که هیچ اتفاقی هم نیافتاد. با این چیزها مردم فریب نمی‌خورند.
ناشناس۱۱۹۲۹۰۶۰۰:۴۴:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱
مجلس کار کارشناسی کرده و برنامه هدفمندی را تصویب کرده و همان مجلس دوباره تاکید می کنم همان مجلس قانون افزایش 20 درصدی را گذاشته . دولت دو تقصیر دارد چرا چند سال انرا اجرا نمی کند و چرا به یکباره چند برابر اجرا می کند. کارشناس های دولت باید محاکمه شوند.
ناشناس۱۱۹۲۹۳۷۰۰:۵۹:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱
مطالبات رو یعنی نمیدونند!؟ چون کاری از دستشون بر نمیاد سعی در نادیده گرفتن میکنند. به اندازه توانت قلدر باش!
ناشناس۱۱۹۲۹۷۳۰۱:۲۴:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱
ما اگر بخواهیم مملکت ما یک کشور عادی بی حاشیه باشد باید چکار کنیم؟ کجا نظرمان را ارائه کنیم؟
ناشناس۱۱۹۲۹۷۷۰۱:۲۸:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱
بیشتر اعتراض ها در مناطق حاشیه و فقیر نشین بوده مشکلات اقتصادی مردم و تحریم ها حل نشه کشور به سمت جنگ داخلی میره
ناشناس۱۱۹۲۹۸۴۰۱:۳۳:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱
مشخص شد که تحریم کاغذ پاره و بی ارزش ! بنزین 3000 تومن
ناشناس۱۱۹۴۶۲۸۱۴:۰۹:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۱
تو هنوز درگیر اون جمله ای؟؟ این یکی که تحریم ها رو کاغذ سالم می دونست چه گلی به سرت زد؟
ناشناس۱۱۹۲۹۸۶۰۱:۳۳:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱
اینترنت رو قطع کردین و کسب و کارم دچار مشکل شد. چرا مردم آزاری میکنید؟ جواب خسارت منو کی میده؟
ناشناس۱۱۹۳۰۶۹۰۳:۱۰:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱
قطع اینترنت حق الناس است به هزاران کسب و کار میلیون ها تومان زیان وارد شده . کسی هم پاسخگو نیست مگه اینترنت بچه بازی هی قطع میکنید ؟؟؟
ناشناس۱۱۹۳۰۸۱۰۳:۱۹:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۱
قطع رزق و روزی مردم با قطع اینترنت همون نا امنیه. یه جا فروشگاه غارت میشه یه جا هم کسب و کار اینترنتی مردم نابود میشه
اسماعیل۱۱۹۵۶۴۶۲۰:۲۳:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۱
یکی ا زنمایندگان مجلس ححرف قشنگی تو سخنرانیشون گفتن...قطع اینترنت ..حکومت نظامی مدرن هستش
ناشناس۱۱۹۳۰۸۲۰۳:۲۰:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۱
ما الان به قطع اینترنت و از کار افتادن کسب و کارها در اینستاگرام و واتس اپ اعتراض داریم کجا شکایت کنیم ؟؟؟
ناشناس۱۱۹۳۰۸۹۰۳:۲۷:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۱
فعلا که با قطع اینترنت چند هزار نفر رو بیکار کردید .
ناشناس۱۱۹۳۱۴۱۰۶:۱۷:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱
جانا سخن از زبان ما میگویی
علی برکت الله۱۱۹۳۱۴۶۰۶:۲۵:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱
هر دفعه یک اعتراضی پیش میاد یاد مکانی برای آن می افتید .با خودتون میگید از این ستون به آن ستون فرجی است .فعلا که به خیر گذشت .
ناشناس۱۱۹۳۱۹۷۰۷:۲۲:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۱
مکان مشخص ایده خوبی نیست. این موضوع باعث میشه اعتراضات اصلاً دیده نشن. فلسفه‌ی اعتراضات یعنی دیده شدن توسط اکثریت.
ناشناس۱۱۹۳۷۱۱۱۰:۴۲:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱
مکان تظاهرات که در کشور مشخص هست وهمان مکان های راهپیمایی های 22 بهمن و..است نیاز به تعیین نیست مگه میشه دومکان در نظر گرفت؟
ناشناس۱۱۹۳۲۱۰۰۷:۳۴:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱
والا همه اومدن گفتن مردم معترض و اشرار از هم جدا هستن اما کسی نگفت مردم معترض چیکاربایس بکنه؟اصن مگه شما به جایگاهی قانونی به اعتراض مردم میدید؟تو دانشگاه تبریز همه درهاتون بستن و تو خود محوطه دانشگاه دانشجوها اعتراض کردن روز بعدش ۲۵ نفرو گرفتن بردن!!!!یعنی شماها دراین حدم تحمل ندارید
ناشناس۱۱۹۳۲۳۸۰۸:۰۴:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱
مکان برای اعتراض!!! این عبارت این روزها به میزان زیادی شنیده میشه. به نظرم این حرف اظهار نظری بدیهی ولی بی ثمر هست. اعتراض برای اعتراض اقدامی کاملا بیهوده هست به خصوص وقتی مبنای اعتراض کاملا روشن باشد. مهم نفس اعتراض نیست، مهم نتیجه بخش بودن و پاسخگویی در قبال اعتراض هست
ناشناس۱۱۹۳۲۶۵۰۸:۲۳:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۱
اعتراض مردم تنها به افزایش بنزین نیست. مردم به موارد زیادی اعتراض دارند.
ناشناس۱۱۹۳۲۷۸۰۸:۳۱:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۱
شما همینجا کامنت ملت رو چاپ کن نیازی نیست واسه اعتراضات پارکینگ تعیین کنید! ملت یک مشت بچه صغیر کودکستانی نیستند . دنیا هم فرق کرده. بیدار بشید
ناشناس۱۱۹۳۲۸۰۰۸:۳۳:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۱
بعد اعتراض چی؟ مکانهایی برای نگهداری آنها در نظر بگیرند؟ دو حالت وحود دارد یا مردم اعتراض ناحق دارند که باید ساکت شوند یا اعتراض مردم بحق است و مسولان توان اجرایش را ندارند در این حالت باید مسولان عوض شوند
ناشناس۱۱۹۳۲۹۵۰۸:۴۲:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱
مکان به خصوص یعنی چه ؟ مگر معترضان غیر مردمند که در پارک و ... اعتراض کنند ؟ اینجا هم میخواید فرمالیته و نمایشی عمل کنید ؟
جواد۱۱۹۳۳۸۷۰۹:۱۵:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱
مردم از نظر مسوولین ما کسانی هستند که به تمام اعمال ونظرات اونها تمکین کنند وفقط نظارگر باشند نه منتقد.....
محسن۱۱۹۳۴۵۴۰۹:۴۶:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۱
پس از مشکلاتی که در سال ۹۶ ایجاد شد ، همین سخنان گفته شد اینبار هم تعیین جایگاه جهت اعتراضات مسالمت آمیز به فراموشی سپرده میشود تا براحتی اعتراضات صنفی و دلنگرانی مردم به آشوب کشیده شود
ناشناس۱۱۹۳۴۶۷۰۹:۵۳:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۱
هرگز مجوز تجمع به مردم داده نخواهد شد. به همون دلیلی که تا حالا ندادن. حضور تمام مردم
ناشناس۱۱۹۳۵۵۸۱۰:۱۷:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۱
برای من واقعا عجیبه من فرد کارشناس اقتصادی و سیاسی نیستم فقط میدونم اتحادیه بردگان هیچ اختیاری از خودش ندارد در مورد ادامه برجام و اعتماد به اروپای حقیر ودر مورد بنزین نهایت بی درایتی و سبک سری و بی فکری دیده شد در قدیم رنگین پوستان یا افراد در جنگ برده می شدند پس از مدتی کشوری در گوشه ای کره زمین هم اکنون کل اتحادیه ذلیل حقیر اروپا
زهرا۱۱۹۳۷۲۹۱۰:۴۷:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۱
روحانی به منتقداش نگه بزدل ترسو بی شناسنامه لبوفروش راننده تاکسی(باعرض معذرت از این دوشاغل عزیز) بروید به جهنم .درنظرگرفتن مکان برای اعتراض پیشکش
ناشناس۱۱۹۳۷۷۹۱۰:۵۸:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱
خیلی با روس ها جیجی باجی نشید تاریخ ثابت کرده همیشه سر تقسیم غنایم که برسه روسها و چینی ها هم مانند امریکایی ها و انگلیس و فرانسه سر ایران معامله های آنچنانی میکنه
ایمان۱۱۹۳۹۵۶۱۱:۳۳:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۱
به قول اون پیرمرد کشاورز در دیدار با وزیر کشاورزی خودتون می‌دونید با مملکت‌تون دیگه امیدی به بهبود شرایط توی عمر ما نیست من که دیگه اینترنت نمی‌گیرم تا اینترنت مثلا ملی بشه جهانی
ناشناس۱۱۹۴۳۹۳۱۳:۱۴:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۱
در همه دنیا محل اعتراض در میدان مرکزی هر شهره یا جلوی پارلمان یا محل دولت یا وزارتخانه مرتبط. به پستو بردن محل اعتراضات یعنی دکور و فرمالیته!
ناشناس۱۱۹۴۶۰۱۱۴:۰۳:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱
آقازاده ها برن و اعتراض کنن! به جرأت میگم که تمام ملت ایران ناراحت هستند! اما کسی جرأت حضور در اعتراضات را نداره! و البته همه مردم با تجربیات قبلی میدونن که اگر اینها برن، یکی بدتر از اینها میخواد بیاد و حقشون را بخوره! پس چرا اعتراض کنن و جان خودشون را به خاطر یک تعداد آقازاده در آینده به خطر بندازن! من حاضرم بیشتر از این گرونیها را تحمل کنم ولی جان خودمو به خاطر منفعت یه مشت آقازاده در مقابل توپ و تانک و گلوله قرار ندم!
ناشناس۱۱۹۴۶۴۸۱۴:۱۳:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱
بعد اینهایی که اصطلاحا خودجوش تظاهرات می کنند چطوری جواز می گیرند چطوری هرجا دلشون می خواد میرن برای تظاهرات؟
ناشناس۱۱۹۵۳۰۲۱۸:۲۳:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱
من سوالي دارم، آيا كشوري به اين پهناوري، ٢ دريا در شمال و جنوب كشور، انواع آب و هوا، چرا كشور اينطوري اداره مي شود؟ و اينقدر مغز داريم كه مجاني اينها را مي دهيم به كشورهاي ديگر در صورتيكه اينها مي توانند به كشورمان خدمت كنند، در جنگ ٨ ساله تحميلي كشور اداره مي شد، همه چيز بين مردم درست توزيع مي شد، اما الان يك عده ميلياردر يك عده گرسنه و بي كار، اينگونه مي شود كه آمريكاي جهان خوار از وضع كشورمان خوشحال مي شود، و هر روز دشمنان ملت پروژه هاي جديد براي نابودي ايران اسلامي مي كشند. به مسولين محترم بگوييد، بيايند راهي براي اين مشكلات بيانديشند. مردم حتما با جان و دل بسيج مي شوند تا كشورشان را بسازند.
ناشناس۱۱۹۵۳۲۰۱۸:۳۱:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱
سوالي از گردانندگان سايت الف دارم شما كه دلسوز مردم هستيد، از آقاي فرشاد مومني كه در شبكه يك سيما حدود ٣ سال پيش اومد هم استفاده كنيد، ايشان براي حل مسايل راهكار دارند، لطفا با ايشان مصاحبه كنيد و نشر دهيد. با تشكر از سايت شما
ناشناس۱۱۹۵۳۷۳۱۸:۴۸:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۱
لطف كنيد، شما كه به بزرگان تاريخ و جامعه شناس و اقتصاد دان دسترسي داريد، ببينيد، كه كوبا زير تحريم طالمانه آمريكا چطوري دوام آورده؟ بعد ما هم مي توانيم از تجربيات آنها استفاده كنيم، و كشورمان را از فشار تحريم هاي ظالمانه در بياوريم. خواهش مي كنم شما از آگاهان كمك بگيريد. و انشاالله با تلاش شما و نشان دادن راهكار درست مشكلات كشورمان كمتر و كنتر شود. اجرتان با مولاي متقيان حضرت علي ع
ناشناس۱۱۹۵۴۸۰۱۹:۳۰:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱
چهل ساله به کارگران اجازه برگزاری یازده مارس را ندادن ، سندیکاها را هم برچیدن که کارگر تشکل نداشته باشد اعتراض صنفی کند بعد هم قراردادهای موقت و سفید و نابودی اتیه کارگران
ناشناس۱۱۹۶۵۵۱۰۳:۵۸:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۲
برنامه اصولگراها قطع کلی اینترنت و تبدیل ایران به کره شمالی دوم هست .
ناشناس۱۱۹۶۷۲۰۰۸:۲۱:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۲
الف عزيز يعني الان مسئولين نمي دونن كه مردم از وضعيت اقتصادي و بنزين ناراحتن؟ وقتي به شصت ميليون نفر قراره كمك معيشت داده بشه يعني حداقل ٦٠ ميليون نفر ناراضي هستند كدوم مكان قراره ٦٠ ميليون كه هيچ، ٦ ميليون نفر رو جا بده؟ بعدشم به فرض كه الان يه مكاني بود براي اعتراضات، مردم هم جمع شده بودن و اعتراض كرده بودن، چه تاثيري داشت؟ آيا مسئولين الان نمي دونن كه مردم ناراضي اند؟ تصور كنيد الان همه جمع شدن و مسالمت آميز اعتراض كردن، بعدش چي؟ هر وقت جواب اين جمله " بعدش چي ؟ " رو مسئولين تونستن بدن، اون وقت يه جايي براي اعتراضات مشخص مي كنند، وگرنه هيچ وقت جايي تعيين نخواهد شد.
ناشناس۱۱۹۶۷۹۶۰۸:۵۴:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۲
یاد سریال برره افتادم که به عنوان اعتراض، شیشه پنجره خانه های خودشان را می شکستند! چون راه دیگری به نظرشان نمیرسید. دولتمردان ما اعتراض را حق قانونی مردم میدانند، اما محل آنرا تعیین نمیکنند، چرا؟ چون با تعیین محل اعتراض، خدا میداندشاید با تجمع هر روز مردم مواجه می شوند و هر روز باید پاسخگوی مطالبات اقشار مختلف جامعه باشند.
ناشناس۱۱۹۶۹۵۷۰۹:۵۸:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۲
مسایل بدیهیی که در حتی کشوری مثل عراق حل شده است در کشور ما تبدیل به بحران می شود چرا ؟

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 3. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 4. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 5. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 6. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 7. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 8. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 9. وزیر ارتباطات در دوره دانشجویی/عکس

 10. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 11. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 12. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 13. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 14. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

 15. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 16. ولایت فقیه در عراق

 17. آخرین وضعیت مصوبه «تعیین محل تجمعات»

 18. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 19. نحوه افزایش حقوق بگیران مشخص شد

 20. استقبال لاریجانی از روحانی در یک روز بارانی

 21. پول کارگران در جیب ویلموتس/آقای وزیر زیر بار پرداخت نروید

 22. مدیرعامل مجتمع نیشکر هفت‌تپه: آماده جذب صدها جوان بیکار هستیم/ ماهانه ۱۸ میلیارد تومان حقوق می‌دهیم

 23. آخرین قیمت طلا، دلار و سکه + جدول

 24. قالیباف در مجلس به‌دنبال چیست؟

 25. زنگنه: امیدواریم بتوانیم به جوانان روحیه دهیم

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 4. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 5. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 6. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 7. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 8. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 16. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 19. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 20. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 21. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 22. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 23. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 24. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 25. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 5. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 6. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 7. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 8. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 9. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 10. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 11. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 12. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 13. آقای جهانگیری! تجربه دوران هاشمی را فراموش نکنید...

 14. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

 15. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 16. اعتراضات آبان ماه؛ ضرورت اطلاع‌رسانی سریع‌تر درباره جانباختگان

 17. مطهری: استیضاح روحانی به صلاح نیست/ شفافیت آرا فعلا مضر است/ بیانیه اخیر موسوی را نپسندیدم

 18. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

 19. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 20. بازداشت رئیس مستعفی هلال احمر تایید شد

 21. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

 22. طبیعی بودن افزایش قیمت‌ها به روایت وزیر کشور/ تکذیب سخنان علی مطهری توسط واعظی و ربیعی/توکلی: افزایش قیمت بنزین پس از چند بار تکذیب، فریب مردم بود

 23. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

 24. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

 25. پرویز امینی: چهل سال تجربه انتخابات داریم اما در برگزاری تجمعات اعتراضی بی تجربه‌ایم

آخرین عناوین