چوب «زم» و گربه دزده

گروه سیاسی الف،   3980730132

 دکتر حسین کچویان، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در روزنامه صبح نو نوشت:

دستگیری«زم»صرف‌نظراز پیچیدگی‌های کار اطلاعاتی و ظرافت‌های امنیتی آن، از حیث تبعات و آثار آن بر عرصه سیاسی داخل و خارج کشور و دستیابی به یک شبکه گسترده نفوذی‌ها و خائنان (و نه صرفا دستگیری یک پادوی رسانه‌ای)، به تور انداختن یک شاه‌ماهی طلایی به حساب می‌آید. آنچه ارزش این اقدام را صد چندان می‌کند، موقع‌شناسی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در تعیین زمان دستگیری وی است. برای درک اهمیت بی‌بدیل این ضربه کافی است فقط نقش و تاثیرات مخرب «آمد نیوز» در عرصه سیاسی کشور به‌ویژه افکار عمومی به‌طور کل، خاصه در زمان انتخابات از سال 92 تاکنون را در ذهن مرور کنیم. از دست رفتن مهار داخلی انتخابات کشور و افزایش تدریجی اثرگذاری خارجی بر آن از سال‌های مقارن دوم خرداد 76 دلایل متعدد و پیچیده‌ای دارد اما بی‌تردید با توجه به اثر «آمد نیوز» در این زمینه از سال‌های 92 به بعد، قطعا دستگیری«زم»و به‌دست‌گرفتن و مهار پایگاه مخرب و فاسد «آمد نیوز»، خاصه با توجه به تبعات آن بر نیروهای تغذیه‌کننده داخلی آن، انتخاباتی سالم‌تر و مردمی‌تر را نوید می‌دهد.

به همین دلیل دستگیری«زم»حقیقتا ضربه و تکانه‌ای گیج‌کننده و آشفته‌ساز در داخل به‌وجود آورده که موج آن بیشتر از آنکه آشکارا به چشم آید، پنهانی در حال حرکت و برهم زدن تعادل روانی طرف‌های مرتبط با وی و نیروهای ذی‌نفع از او و پایگاه اینترنتی وی است. از این‌رو با لحاظ لرزه‌ها و آشفتگی‌ها، بعضی از موضع‌گیری‌ها نسبت به دستگیری«زم»بسیار جالب توجه و قابل تامل است؛ از جمله اینها مواضع برخی دولتی‌هاست غير از موضع بعضی چون وزارت امور خارجه که در موضعی سرراست و بی‌ابهام بر ماهیت ضد‌ملی«زم»تاکید داشته و از پیوند وی با گروه‌های ضدملی به‌عنوان دلایل بازداشت وی سخن گفته است)، مواضع اصلی دولت که خصوصا توسط سخنگوی دولت و وزیر کشور بیان شده، محل تامل است.

حساسیت دولتی‌ها آنچنان‌که در موضع‌گیری‌های آن‌ها منعکس شده است، عمدتا نگرانی نسبت به این است که این دستگیری موجب «تشدید اختلافات داخلی» شده یا اینکه زمینه «اتهام‌زنی جدیدی را فراهم کند. ظاهرا آن‌گونه که در موضع وزیر محترم کشور منعکس شده است، از نظر آن‌ها برخورد غیر«مستند و دقیق» در بررسی‌های قضایی دقیقا می‌تواند چنان پیامدهای سوئی داشته باشد.

با این‌حال، هر کسی که در حد یک روزنامه‌خوان ساده از ماهیت کار«زم»و «آمد نیوز» اطلاع داشته باشد و در همین حد و از طریق خواندن روزنامه‌ها نسبت به پیامدهای دستگیری وی مطلع شده باشد، به‌شدت از واکنش دولتی‌ها جا خورده و حیرت‌زده خواهد شد؛ اگر به اعتبار طبع شوخ و اهل طنز خود از خنده پس نیفتد.

آنچه مواضع دولتی‌ها را سوال‌برانگیز و شبهه‌ناک می‌کند، قطعاً قدرت پیشگویی آن‌ها نیست چون به‌واسطه دسترسی اطلاعاتی از داخل کار، نیازی به پیشگویی ندارند، برعکس مشکل در درخواست‌های محالی است که این اظهارات یا پیشگویی از آن خبر می‌دهد! لازم نیست دولتی باشید یا اطلاعاتی از جریان کار«زم»از داخل شبکه وی در دست شما باشد تا بدانید اساسا پرونده«زم»ماهیتا متضمن و حاوی چه اطلاعات و اسراری است.
همه می‌دانند که دستگیری«زم»فی‌نفسه، همان‌طورکه اطلاعیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر آن تاکید داشت، اگر نگوییم هیچ ‌ارزشی، قطعا ارزش آن تکانه‌ها و لرزش‌ها و آن امواج سهمگین و طوفانی خبری حاصله را به هیچ‌رو ندارد. اگر این اقدام ارزشی دارد، که بسیار هم دارد، به اعتبار این است که به کشف یک شبکه نفوذی و خائن داخلی کمک می‌کند که در عرصه‌های زیادی ریشه دوانده و منشأ مفاسد و تخریب‌های زیادی شده است. معنای این سخن نیز بدیهی‌تر از آن است که تناقض یا تضاد نهی دولت از اتهام‌زنی جدید با دستگیری و محاکمه«زم»موجب ابهام طنزآمیز اخیر نباشد!

اگر بنا بر این است که از طریق بررسی قضایی و محاکمه«زم»شبکه معاند و نفوذی لانه‌کرده در داخل کشف، شناسایی و دستگیر شوند، آیا معنایی جز این دارد که اتهاماتی متوجه افراد درگیر در این شبکه شود؟ اینجاست که موضع سخنگوی دولت موجب تحیر می‌شود وقتی می‌گوید این دستگیری«زم»«نباید زمینه‌ساز اتهام‌زنی جدید شود.»

در واقع سخن ایشان موجب تحیری به همراه خنده ناشی از مواجهه با یک پارادوکس می‌شود چون معنای صریح سخن وی این است که اساسا«زم»را آزاد کنیم و بی‌جهت خود را با بررسی قضایی و محاکمه وی زحمت ندهیم چون لاجرم و از باب ضرورت ناشی از دستگیری یک مجرم و آگاهی از شبکه مرتبطان با وی، دادستان مجبور می‌شود اتهاماتی را متوجه این مرتبطان کرده و با این کار با تحقق پیشگویی‌های سخنگوی دولت، موجبات ناراحتی وی و قاعدتا همه دولتی‌ها از رییس‌جمهوری به بعد را فراهم کند. البته موضع سخنگوی دولت شامل مجرمان و متهمان قدیمی نیز می‌شود چون می‌گوید نباید زمینه اتهام‌زنی جدید فراهم شود که با شمول بر قدیمی‌ها به تناقض‌نمایی کاملا مساله‌ساز منجر خواهد شد.

به نظر می‌رسد دلیل تحیر روشن باشد چون هیچ‌ پرونده تازه‌ای نمی‌تواند از اتهامات جدید خالی باشد، حتی وقتی که متوجه مجرمان قدیمی است؛ اما احتمالا برای اینکه مضحکه این موضع‌گیری کاهش یابد، می‌توانیم بگوییم که منظور سخنگو چنان‌که وزیر محترم کشور گفته است اتهام‌زدن بدون بررسی «مستند و دقیق» است. بی‌شک این می‌تواند مفری از آن ابهام طنزآلود باشد اما خود موجب سوالات ابهام‌آور تازه‌ای می‌شود. درحالی‌که‌ هنوز چند روزی از دستگیری«زم»نگذشته است و هیچ ‌اطلاعی نیز از ترتیبات قضایی یا قاضی پرونده وجود ندارد، این اظهار نظر خود یک اتهام‌زنی بی‌مبنا آن هم از سوی یک مقام دولتی نسبت به یک قوه مستقل است که هنوز درگیر پرونده نیز نشده است.

اما حقیقت آن است که اتهام بررسی غیرمستند و غیردقیق یک پیشگویی است. با این حال وقتی با چنین تعجیل و سرعتی بی‌آنکه وجه یا مبنایی برای آن باشد، متوجه یک قوه مستقل می‌شود، می‌تواند چندان بی‌وجه نیز نباشد. اگر پرسیده شود که برای رفع این اتهام پیش از موقع، حتی پس از بررسی و محاکمه چه راه و طریقی وجود دارد؟ وجه و مبنای آن کاملا مشخص خواهد شد. وقتی قبل از هر اقدامی یک قوه مستقل در معرض اتهام قرار گرفته و کار آن پیشاپیش از این طریق زیر سوال رفته و مورد تردید و شبهه واقع می‌‌شود، می‌تواند عنوان نوعی مقدمه‌چینی برای بی‌اعتبار‌سازی اطلاعاتی باشد که«زم»در زمان بررسی قضایی و محاکمه خواهد گفت.

در یک نظام سیاسی مشروع، اقدامات نهادهای مختلف در چهارچوب قوانین موجود مرجعیت و اعتبار دارد و فقط از سوی کسانی‌که در تقابل با نظام قرار دارند، موضوع تردید و شک واقع می‌شود؛ بنابراین این‌گونه مواضع از سوی مسوولان دولتی نسبت به یک قوه دیگر اگر سهوی و ناشی از خطا نباشد، می‌تواند موضوع سوءظن است. تردیدافکنی در فرایند بررسی و محاکمه‌ای که هنوز آغاز نشده، به معنای تلاش برای بی‌اعتبار‌سازی اطلاعاتی است که«زم»در جریان بررسی‌های قضایی و محاکمه خود می‌دهد و منطقا تلاش برای بی‌اعتبارسازی اطلاعات وی نیز نمی‌تواند معنایی غیر از کوشش و زمینه‌سازی برای رد و نفی نتایج و احکام صادره علیه او و یارانش در شبکه نفوذ از هم‌اکنون داشته باشد.

اینچنین مواجهه پیش از موعدی فقط از کسانی انتظار می‌رود و قابل فهم است که از ماهیت خود و نقش‌شان در پرونده«زم»و شبکه مرتبط با وی آگاه هستند. طبیعی و منطقی است که اینان چنین عمل کنند و با برنامه‌ریزی و مقدمه‌چینی از هم‌اکنون برای بی‌اعتبارسازی بررسی‌های اطلاعاتی و قضایی اقدام کنند تا در زمان افشای نام و نقش‌شان تمامی اعترافات و اطلاعات حاصله از بررسی‌ها را مخدوش و بی‌ارزش جلوه دهند؛ اما روشن است که چنین مواضعی تا چه پایه از موضع درست مسوولان و دست‌اندرکاران قوا و نهادهای یک نظام قانونی و مشروع به دور و مشکوک است، آن هم در بدو امر و پیش از آنکه هرگونه اقدام قضایی آغاز شود! در غیر این صورت این‌گونه اظهارات و موضع‌گیری‌ها می‌تواند نظیر رفتار آن دسته از افرادی باشد که از نقش و جرم خود آگاهی کامل داشته و دستگیری«زم»برای آنان مصداق ضرب‌المثل برداشتن چوب و گربه دزده باشد که این‌بار چوب آن، دستگیری«زم»و دستیابی به مهار «آمد نیوز» است! و طبعا باید به‌گونه‌ای رفتار کنند که چنین استنباطی ایجاد نشود.

پربحث‌های دیروز

 1. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 2. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 3. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 4. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

 5. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

 6. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 7. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 8. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 9. ناگفته‌های حمید داودآبادی؛ پیکر حاج احمد متوسلیان در تهران است؟!

 10. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

 11. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 12. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. پایان داستان غم انگیز زم

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 14.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 15. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 19. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 25. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. به چه قیمت؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 6. پایان داستان غم انگیز زم

 7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 8. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 9. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 10. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 13. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

 14. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 15. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 16. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 17. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 18. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 19. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

 20. احتیاط کنید !

 21. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 22. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

 23. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 24. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 25. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

آخرین عناوین