نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

گروه ترجمه الف،   3980725151 ۴۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

نتایج نظرسنجی موسسات غربی  نشان میدهد اکثر ایرانی ها دیگر از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ حمایت نکرده، خواستار خروج تهران از این توافق هستند. 

نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

به گزارش الف به نقل از  گزارش المانیتور، یافته های نظرسنجی مرکز مطالعات بین المللی و امنیتی در مریلند آمریکا، و همچنین موسسه IranPoll مستقر در تورنتوی کانادا از ایرانیان همچنین حاکی است ایرانی ها  معتقدند آمریکا حداکثر خسارات ممکن را بر اقتصاد ایران وارد کرده است. 

این نظرسنجی به صورت تلفنی و با مشارکت حدود هزار نفردر آوریل، می، اواخر آگوست و اوایل اکتبر صورت گرفت و درصد خطای آن 3.1 + یا 3.1 -  درصد برای هر نفر بوده است. 

بنا براین  گزارشات، بررسی های به عمل آمده از منظر گرایش عمومی که در این نظرسنجی انعکاس یافته، جالب است. جالب ترین نکته این است که حمایت از برجام بسیار کاهش یافته است. 

نظرسنجی این مرکز نشان می دهد در اگوست 2015  حدود 85 درصد از ایرانی ها از برجام حمایت می کردند، و این رقم بیشترین میزان حمایت از توافق هسته ای بود. در حال حاضر تنها 42 درصد از ایرانی ها از برجام حمایت می کنند و در این میان فقط 12 درصد می گویند قویا حامی آن هستند. تقریبا 59 درصد می گویند حال که آمریکا از برجام خارج شده و اروپا هم ظاهرا توانایی مقابله با تحریم های ثانویه آمریکا را نداشته و نمی تواند منافع وعده داده شده در برجام را عاید ایران کند، تهران باید از برجام خارج شود. 

در عین حال سه چهارم افراد نظرسنجی شده می گویند اگر واشنگتن به تعهدات خود براساس برجام بازگردد، از مذاکرات جدید با آمریکا در چارچوبی چندجانبه حمایت می کنند. 51 درصد هم حامی مذاکرات دوجانبه مستقیم با آمریکا هستند. به نظر می رسد این مساله  انعکاس موضع رئیس جمهور روحانی است که می گوید تا زمانی که آمریکا تحریم های جدیدش را لغو نکند، از مذاکره با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خودداری خواهد کرد. 

سه چهارم ایرانی ها خواستار ادامه پایبندی کشورشان به توافق منع تولید و تکثیر تسلیحات اتمی (ان پی تی) هستند، که به ایران اجازه می دهد فعالیت های صلح آمیز هسته ای داشته باشد. ایران مساله خروج از ان پی تی را بهار گذشته  مطرح  اما تصریح کرد مخالف تسلیحات اتمی است. 

اصرار ایرانی ها بر حق این کشور در استفاده از انرژی هسته ای، آشکار است. تقریبا سه چهارم افرادی که در اکتبر 2019 از آنها نظرسنجی شد، گفتند ایران باید هرگونه توافقی را که مستلزم کنار گذاشتن غنی سازی اورانیوم در خاک ایران باشد، رد کند. 

ایرانی ها ظاهرا با توافقی جدید که محدودیت های ایران را بر برنامه های هسته ای اش افزایش دهد، مخالفند. این محدودیت ها قرار است در سال 2024 پایان یابد. 58 درصد گفتند ایران نباید به ازای کاهش تحریم ها، به چنین توافقی تن دهد. 

ایرانی ها نسبت به اوضاع اقتصاد خود بدبین هستند، اما این دیدگاه منفی که در نظرسنجی آوریل سال گذشته 72 درصد بود، به زیر 68 درصد در اکتبر رسید. 53.6 درصد معتقدند شرایط اقتصادی در حال بدتر شدن است، در حالی که در آوریل 2018،  64 درصد این گونه فکر می کردند.  53.6 درصد معتقدند اوضاع اقتصادی در حال بدتر شدن است، در حالی که 64 درصد در آوریل 2018 چنین نظری داشتند، یعنی زمانی که قصد آمریکا برای خروج از برجام اعلام شد.  

شاید به دلیل کاهش ارزش ریال، اکنون بیشتر ایرانی ها بزرگ ترین مشکل کشور را تورم، و نه بیکاری، می دانند، مساله ای که بسیاری از ایرانی ها در گذشته آن را بزرگ ترین مشکل کشور قلمداد می کردند. روحانی در دور اول ریاست جمهوری خود میزان تورم را تک نرخی کرد اما تورم به بالای 40 درصد بازگشته است و بسیاری از ایرانی ها به ویژه از طبقه متوسط شاهدند که استانداردهای زندگی شان به شدت کاهش یافته است. 

69 درصد، می گویند ایران باید تلاش کند تا به خودکفایی اقتصادی برسد، این رقم پنج سال پیش 53 درصد بود. این امر انعکاسی از تاکید دولت بر اقتصاد مقاومتی است. بیش از 63 درصد معتقدند آمریکا بیشترین خسارت ممکن را از تحریم ها به ایران وارد کرده است. 

افزایش محبوبیت رئیسی و کاهش محبوبیت روحانی و ظریف/ سلیمانی همچنان محبوب

در این نظرسنجی همچنین رویکرد ایرانی ها در قبال کشورهای خارجی و همچنین شخصیت های سیاسی خودشان بررسی شده است. جای تعجب ندارد که دولت آمریکا در قعر این جدول قرار دارد: تنها 13 درصد آن را تایید می کنند، رقمی که در آگوست 2015 مدت کوتاهی پس از نهایی شدن برجام،  بیش از 31 درصد بود. ژاپن محبوب ترین کشور خارجی با بیش از 70 درصد است، پس از آن چین (58 درصد)، روسیه (57 درصد) و آلمان (54 درصد) در رتبه های بعد قرار دارند. 

در میان مقامات سیاسی، هم روحانی و هم محمد جواد ظریف وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد برجام، محبوبیتشان کاهش یافته است. حدود 42 درصد عملکرد رئیس جمهور را تایید کرده اند، اما تنها 11 درصد با آن بسیار موافقند، این رقم در آگوست 2015،  61 درصد بود. 

ظریف با 56 درصد، محبوب ترین شخصیت ایرانی ها در 2015  بود اما هم اکنون این رقم به 26.6 درصد رسیده است. اما در مجموع میزان تایید عملکرد ظریف 67 درصد است. 

قاسم سلیمانی فرمانده لشکر قدس سپاه پاسدان، 81 درصد محبوبیت دارد (تقریبا 59 درصد  از پاسخ دهندگان به شدت از او حمایت می کنند) 

نظرسنجی های جدید نشان می دهد ابراهیم رئیسی که در انتخابات 2017 از روحانی شکست خورد و هم اکنون رئیس قوه قضاییه است، از روحانی در محبوبیت پیشی گرفته است: 64 درصد وی را تایید و 28 درصد او را قویا تایید می کنند. 
                                                                                                  

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۵۲۵۹۲۰:۳۲:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۵
ممکن است که برجام دست آوردهای اقتصادی با خود برای ما به همراه نیاورد، اما سندی شد برای آبروریزی و بی اعتباری و دولتهای آمریکا و اروپا.
ناشناس۱۱۳۵۳۵۲۲۲:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۲۵
هدف اصلی برجام لغو تحریم های ظالمانه و گشایش در اقتصاد کشور و معیشت مردم بود که محقق نشد باقیش دیگه حرف است.
ناشناس۱۱۳۵۳۹۰۲۳:۰۴:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۲۵
برجام افتخار دیپلماسی کشور است.
ناشناس۱۱۳۵۴۱۸۲۳:۳۷:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۲۵
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست تحریم هم هست یعنی خسارت محض است.
ناشناس۱۱۳۵۴۲۲۲۳:۴۱:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۲۵
فشار حداکثری دشمن و تشدید تحریم ها نتیجه برجام است به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود.
ناشناس۱۱۳۵۴۲۴۲۳:۴۲:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۲۵
بتن ریختن قلب راکتور اراک و تبدیل سایت فردو از مرکز غنی سازی به آزمایشگاه نهایت تحقیر یک ملت بود.
ناشناس۱۱۳۵۷۶۲۱۲:۲۳:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۶
روحانی ابتدا چک برگشتی برجام رو نقد کند بعدا"دم از مذاکره مجدد بزند !
ناشناس۱۱۳۵۷۶۶۱۲:۲۹:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۶
بله تحریم ظریف و سوخت ندادن به هواپیمای ایشان افتخار برجام و دیپلماسی لبخند است !
کیان۱۱۳۵۵۹۵۰۹:۱۹:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۶
کدوم لغو تحریم؟کدوم گشایش اقتصادی؟شما دلواپسان که اجازه ندادید حتی یه شرکت خارجی بیاد سرمایه گذاری کنه!!یادتون نیست سر اومدن توتال چه قشقرقی بربا کردید؟؟مگه گشایش اقتصادی بدون سرمایه گذاری شرکتها هم امکان بذیره؟؟
ناشناس۱۱۳۵۴۷۴۰۱:۲۱:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۲۶
سندی دال بر سیاست ندانی مدعیان سیاست سندی که ندانستن مدعیان بلد بودن زبان دنیا را نشان داد آنکس که نداند و نداند که نداند و نخواهد بداند که نداند ابد الدهر در .. مرکب بماند
محمد قاسمی۱۱۳۵۵۹۶۰۹:۲۰:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۲۶
با این سند آبرو ریزی میشه یه صدهزار بشکه نفت فروخت؟ با اینکه قبل از برجام یک میلیون و صد میفروختیم
ناشناس۱۱۳۵۲۶۰۲۰:۳۲:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۲۵
آیا شما به نتیجه نظر سنجی یک موسسه آمریکایی و کانادایی که دشمنان ما هستند، اعتماد و باور دارید؟ اگر ندارید، چرا آن را عنوان می کنید. اگر دارید، چرا آمارهای دیگرشان در مورد مسایل دیگر را منتشر نمی کنید؟؟؟!!!
ناشناس۱۱۳۵۶۲۴۰۹:۵۹:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۲۶
احسنت
ناشناس۱۱۳۵۶۵۶۱۰:۳۰:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۲۶
مطمئن باش 96 درصد مردم موافق کنار گذاشتن برجام هستند. و فقط روحانی و ظریف و امثال اینها هنوز موافقند..
ناشناس۱۱۳۵۲۶۷۲۰:۳۵:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۲۵
خیلی جالب است که به آمار یک موسسه وابسته به کشوری که نیروهای نظامیش در اطراف کشور ما حضور دارند و ما را تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی قرار داده و معلوم نیست که این آمارگیری را چطور انجام داده، استناد می کنید.
ناشناس۱۱۳۵۲۷۳۲۰:۴۲:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۲۵
ممکن است که برجام دست آوردهای اقتصادی با خود برای ما به همراه نیاورد، اما سندی شد برای آبروریزی و بی اعتباری و دولتهای آمریکا و اروپا.
ناشناس۱۱۳۵۳۵۳۲۲:۳۳:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۲۵
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست تحریم هم هست یعنی خسارت محض.
ناشناس۱۱۳۵۷۶۵۱۲:۲۷:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۲۶
امریکا و اروپا بدلیل حمایت از رژیم کودک کش صهیونیستی و حمایت از بن سلمان قاتل مردم یمن و فروش سلاح به آل سعود در دنیا بی آبرو و بی حیثیت هستن دیگه نیاز به بی آبرویی بیشترشون نبود !
ناشناس۱۱۳۵۲۷۷۲۰:۴۴:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۲۵
ما خواهان خروج از برجام و استعفای دولت و محاکمه کلیه اعضای دولت هستیم وزرای سابق و فعلی این دولت
ناشناس۱۱۳۵۳۶۸۲۲:۴۸:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۲۵
تو چند نفری؟
ناشناس۱۱۳۵۴۲۰۲۳:۳۹:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۲۵
اکثریت مردم خواهان خروج از خسارت محض برجام و محاکمه تیم مذاکره کننده هستن.
ناشناس۱۱۳۵۲۹۳۲۱:۰۰:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۵
این آمار مخدوشه چون آمارگیرش معلوم الحاله
ناشناس۱۱۳۵۳۲۸۲۲:۰۱:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲۵
دانشگاه مریلند معلوم الحاله؟!
ناشناس۱۱۳۵۴۶۶۰۱:۰۱:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۲۶
.. برو ببین!
ناشناس۱۱۳۵۹۳۳۱۶:۴۸:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۶
دانشگاه مریلند نیست
ناشناس۱۱۳۵۲۹۷۲۱:۰۳:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۵
تعهد در برابر تعهد.
ناشناس۱۱۳۵۳۳۵۲۲:۱۲:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۲۵
آقای دولت دیگر لطف کنید از این ببعد از برجام و برجام های دیگر صحبت نکنید
ناشناس۱۱۳۵۳۵۵۲۲:۳۴:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۲۵
اکثریت مردم خواهان خروج از برجام و دفن جنازه .. برجام هستن.
ناشناس۱۱۳۵۳۸۴۲۲:۵۹:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۲۵
من یک نظریه ای خواندم که میگفت زمانی تحریم ها بر ایران گذاشته شد که اعتراضات دیماه 96 انجام شد و زمانی تحریم ها برداشته خواهد شد که مردم ایران همگی خواهان خروج از برجام شوند..
ناشناس۱۱۳۵۴۳۰۲۳:۴۹:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۲۵
این نظر سنجی درست است. برجام ادامه سیاست رفتار کژدار و مریض بود.ملت از این سیاست خسته اند. یا صلح کنید یا تا آخر مقاومت کنید . همه هم با هم متحمل سختی ها شوید.
میثم۱۱۳۵۶۲۲۰۹:۵۸:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۲۶
مریز درست است!
ناشناس۱۱۳۵۶۸۱۱۰:۵۳:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۲۶
غنی سازی اورانیوم ارزش این همه هزینه را نداشته و ندارد.
ناشناس۱۱۳۵۷۲۵۱۱:۴۶:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۶
کژدار و مریض! این عبارت مال کدوم فرهنگ لغته؟!!
ناشناس۱۱۳۵۷۹۷۱۲:۵۵:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۶
کارشناسان مستقل با کارشناسان دو طرف مناظره بدن تا ابعاد ماندن و خارج شدن برای مردم و حتی وجود انرژی هسته ای بحث بشه و در آخر از مردم نظر سنجی بشه نتیجه هر چی بود به آن عمل بشه عااالی خواهد بود
نیما۱۱۳۵۸۵۶۱۴:۱۱:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۶
مجید دلبندم ، اون کژدمه ! این کج دار و مریزه !
ناشناس۱۱۳۵۴۶۹۰۱:۰۶:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۶
ندیدیم که اکثریت مردم حامی برجام بودند حالا که اکثریت مخالفند منتشر فرمودین؟ زنده باد ظریف قهرمان
هم وطن۱۱۳۵۴۸۸۰۱:۴۸:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲۶
برجام ثابت کرد هیچ وقت نباید به غربیها اعتماد کرد و ثابت شد ایران بهترین دیپلماسی را دارد
ناشناس۱۱۳۵۵۰۲۰۲:۵۶:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۲۶
فرجام، نافرجام ،ماندن در آن با توجه به خیانت شیطان بزرگ و بی لیاقتی کشورهای اروپایی که مانند .. دست اموز امریکا هستند چه فایده ای دارد به ملت ایران تکیه کنید تا سرفراز شوید شورای امنیت هم بی کفایت وبی لیاقت است تا حالا غیر از زورگویی از آنها چه دیدیم هر بلایی گه خواستند سر ما اوردن تکنولوژی نظامی را توسعه دهید تا به زور حقمان را از این نامردها بگیریم به امید آن روز زنده باد ایران.
ناشناس۱۱۳۵۵۰۵۰۳:۵۵:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۲۶
حالا همین کسی که این نظر سنجی رو گذاشته آمار بیکاری و تورم و میداد میگفتین داره سیاه نمایی میکنه روحانی و ظریف زحمت شو کشیدن یه عده نگزاشتن ..
میر۱۱۳۵۵۱۲۰۵:۲۱:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۲۶
دکترینی که اینجا تز میدن هزینه زندگی مردم رو ببینن بعد دست به قلم‌..
ناشناس۱۱۳۵۵۳۱۰۷:۵۷:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۶
این نظر سنجی مخدوش است چون نظر سنجی از افرادی به عمل آمده است که معمولا طرفدار غرب هستند نه عامه مردم ايران وگرنه از نظر عامه مردم سردار سلیمانی صد در صد محبوب است و ظریف شاید بیست
ناشناس۱۱۳۵۵۶۲۰۸:۴۷:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۲۶
برجام شیر بی یال و اشکم است تحریم ها هستند برجام هم هست قبل از برجام تحریم بودیم بدون تعهد هسته ای بعد از برجام باز تحریم هستیم با تعهد تاریخ چنین معامله یکطرفه ای بیاد ندارد
ناشناس۱۱۳۵۶۵۵۱۰:۲۹:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۲۶
از همون اول وارد مذاکره شدن با آمریکا غلط بود. راهکار ایران از همون اول باید خروج از شوک و مذاکره با همه جز آمریکا می بود.
ناشناس۱۱۳۵۶۶۸۱۰:۴۲:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۶
این نظرسنجی نشون میده مردم ایران طرفدار مبارزه بافساد داخلی و دوری ازافراطی گری هستند

پربحث‌های دیروز

 1. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 2. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 3. فاصله ما و رهبری در این روزها

 4. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 5. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 6. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 7. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 8. حکم کشته شدن آشوبگران از نگاه اروپا چیست؟

 9. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 10. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 11. سخنگوی دولت:‌ رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد

 12. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 13. تیراندازی اغتشاشگران مسلح در اندیمشک به سوی مردم

 14. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 15. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 16. فیلمی از خسارت زدن آشوبگران به اموال عمومی

 17. تخریب و خسارت‌های اشرار

 18. ادامه واکنش‌ها به طرح افزایش قیمت بنزین: چگونه اعتراضات آرام، خشونت‌آمیز می‌شود؟/ مطهری: مجلس دهم درباره مشکل بنزین تعلل کرد/ روایت زاکانی از دلایل حمایت رهبری از طرح سران قوا

 19. وقتی آشوبگران به کتاب هم رحم نمی‌کنند + عکس

 20. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 21. سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر: با ادامه هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد خواهیم کرد

 22. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 23. گریه‌های دردناک مردی که جهیزیه دخترش در آتش سوخت

 24. تاملاتی درباره اعتراضات اخیر/ وقتی رئیس جمهور با مردم حرف نمی‌زند

 25. ربیعی: یارانه حمایتی جدید در دولت‌های بعد هم پرداخت خواهد شد

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 4. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 5. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 6. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 7. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 8. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 9. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 10. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 11. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 12. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 15. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 16. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 17. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 18. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 19. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 22. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

 2. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

 3. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 4. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

 5. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 6. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

 7. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

 8. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 9. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

 10. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 11. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

 12. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

 13. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

 14. یک میلیون نفر در مریخ چه می‌خورند؟

 15. یک سال فلج سیاسی در رژیم صهیونیستی

 16. دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی «مکانیسم ماشه» علیه ایران تصمیم نگرفته‌ایم

 17. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

 18. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

آخرین عناوین