روایت روزنامه سعودی از پرونده قتل خاشقچی

گروه جهان الف،   3980711141

روزنامه عکاظ چاپ ریاض برای نخستین بار گزارشی درباره روند بررسی به پرونده قتل «جمال خاشقچی» منتشر کرده و در آن تلاش کرده تا مقام‌های ارشد سعودی را از نقش‌آفرینی در این قتل مبرا کند.

به گزارش فارس، روزنامه سعودی «عکاظ» نزدیک به هیأت حاکمه و یکی از مهم‌ترین نشریه‌های عربستان برای نخستین بار از زمان قتل فجیع جمال خاشقچی روزنامه نگار معارض عربستانی در کنسولگری کشورش در استانبول ترکیه که افکار عمومی دنیا را تکان داد، گزارشی را در خصوص این ماجرا منتشر کرد.

در این گزارش که با عنوان «عکاظ قضیه خاشقچی را از جنایت تا دادگاه رصد می‌کند» ارگان حکومتی عربستان تحت فشار رسانه‌های دنیا، تلاش کرده روایتی از روند دادرسی در پرونده قتل خاشقچی را منتشر کند.

عکاظ در این گزارش، مقتول را فقط یک شهروند سعودی و نه نویسنده و روزنامه‌نگار معرفی می‌کند در حالی که او سال‌ها به عنوان روزنامه نگار ارشد در مطبوعات داخلی عربستان فعالیت کرده بود و در سال ۲۰۱۷ به دلیل انتقادهای شدید از ولی‌عهد و پادشاه فعلی عربستان، به تبعید خودخواسته رفت.

روزنامه سعودی عکاظ نوشت: «دیروز چهارشنبه نخستین سالگرد قتل جمال خاشقچی شهروند سعودی در کنسولگری کشورش در استانبول بود، آن هم طی عملیاتی خودسرانه که توسط کارمندانی از دولت در خارج از چارچوب صلاحیت‌هایشان صورت گرفت. کسانی که آشکارا قوانین، رسوم و سنت‌های عربستان را زیر پا گذاشتند.»

در این گزارش با ادعای اینکه کلیه مراحل قانونی از دستگیری و بازجویی متهمان و سپس تحویل متهمان به دستگاه قضایی و محاکمه آنها از همان ابتدا پیگیری شده است، افزود به محض روشن شدن حقیقت این جنایت، دادستانی کل در عربستان ۱۸ نفر را تحت بازجویی قرار داد و این تحقیقات عربستان را بر آن داشت تا ۱۱ متهم را به دادگاه برای محاکمه تحویل بدهد. علاوه بر اینکه دادستانی کل خواهان اعدام آمران و عوامل مستقیم این جنایت است که مجموعا پنج نفر می‌شوند.

این در حالی است که تقاضا برای اعدام پنج متهم ردیف اول این پرونده از همان قریب به یک سال پیش توسط دادستانی کل عربستان مطرح شده و بر خلاف روند سریع محاکمه و اجرای حکم شهروندان معارض در عربستان از صدور احکام نهایی و اجرای آن علیه متهمان پرونده قتل خاشقچی خبری نیست.

عکاظ به نقل از آنچه منابع موثق خود نامید آورده است: «دادگستری سعودی تاکنون هشت جلسه رسیدگی به پرونده را با حضور نماینده خانواده خاشقچی، نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت، نماینده ترکیه، کمیسیون حقوق بشر سعودی و انجمن ملی حقوق بشر برگزاری کرده است.

در این گزارش ادعا شده که عربستان سعودی در مورد مسئله‌ای که سعودی‌ها از راس هرم (قدرت) آن را محکوم کرده اند، چیزی برای پنهان کردن ندارد. در حالی که حتی نامزد جمال خاشقچی دو روز پیش در مصاحبه خود تأکید کرد که در جریان هیچ چیزی از روند رسیدگی به پرونده قتل خاشقچی قرار ندارد.

این منابع در ادامه ادعاهای خود گفتند: «دادستانی که با صدور بیانیه‌ها و اعلام آخرین تحولات پرونده خاشقچی در برخورد با این پرونده بسیار شفاف بوده است، همچنان به بازجویی از متهمان و ضبط تمام اظهارات آنها ادامه می‌دهد و جستجوی هرگونه شواهد و ادله را هم ادامه خواهد داد و تحولات جدیدی را در اختیار دادگاه قرار می‌دهد.»

در این گزارش ادعا شده است که عربستان سعودی مسیری مهم و استاندارد برای نشان دادن حقیقت و مجازات عوامل آن از طریق تحقیقات شفاف و بازسازی جامع عملکرد سرویس‌های اطلاعاتی خود داشته است که تأیید می‌کند عربستان در تلاش برای اصلاح سیستم دولتی خود به منظور دستیابی به عدالت پیش می‌رود، اگرچه در موضوع پرونده خاشقچی به دلیل دخالت طرف‌های متعدد در آن زمان بیشتری تا صدور احکام نهایی طول می‌کشد.

محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی هم روز چهارشنبه در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا (پی‌بی‌اس) برای نخستین بار با قبول کردن مسئولیت قتل خاشقجی گفت که این قتل در دوره زمامداری وی انجام گرفته و تمامی مسئولیت این کار را می‌پذیرد.

جمال خاشقچی خبرنگار منتقد عربستان سعودی و ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، دهم مهر ماه ۱۳۹۷ بعد از ورود به کنسولگری ریاض در استانبول ناپدید شد و بعد از گذشت چندین روز اثبات شد که او توسط تیم اعزامی از عربستان سعودی به ترکیه کشته و جسدش شده است.

این در حالی است که مقامات عربستان سعودی از زمان قتل جمال خاشقچی به طور کلی منکر این شدند که یک ترور اتفاق افتاده است. آنها حتی در روزهای نخستی که از قتل خاشقچی گذشته بود مدعی بودند که او به سلامت از ساختمان کنسولگری خارج شده است اما بعدا مجبور شدند زیر فشارهای بین المللی اعلام کنند که این قتل به دست افراد خودسر صورت گرفته است.

کارشناسان معتقدند عربستان که در سایه زمامداری ملک سلمان و پسرش با بحران‌های متعدد داخلی و خارجی روبروست تلاش دارد با پذیرش غیرمستقیم مسئولیت جنایت قتل خاشقچی یکی از پرونده‌های جنجالی علیه خود را ببندد.

پیش از این «اگنس کالامارد»  نویسنده گزارش سازمال ملل هم در مورد قتل خاشقچی گفته بود که در گزارش ۱۰۱ صفحه‌ای که او به سازمان ملل تحویل داده، شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد محمد بن‌سلمان و چند مقام بلند پایه سعودی، شخصاً مسوول قتل خاشقچی بودند.

روزنامه «نیویورک‌تایمز» هم امروز در یادداشت سردبیری خود به مناسبت سالگرد قتل جمال خاشقچی نوشت این جنایت وحشیانه، چهره واقعی رژیم سعودی را نشان داد که آن دشمنی با رسانه‌های آزاد است.

در ابتدای این یادداشت ضمن اشاره به اینکه خاشقچی اگر نه با دستور، بلکه حداقل با اطلاع «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی به قتل رسید، آمده است:‌ «اما باز هم این شاهزاده سعودی تحت‌الحمایه رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ قرار دارد».

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  2. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  3. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  4. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  8. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  9. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

  12. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  13. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

  14. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

  15. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

  16. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

  پربحث‌های هفته

  1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

  5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

  6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  7. به چه قیمت؟

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  11.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  12. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  18. سیروس گرجستانی درگذشت

  19. پایان داستان غم انگیز زم

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

  23. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

  25. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین