غرق در جذابیت‌های هوشمند گوشی‌تان نشوید

گروه فناوری الف،   3980711067

همه خانم‌ها از آن وقت و بی‌وقت استفاده می‌کنند. وقتی صفحه خاموش است مثل یک آیینه عمل می‌کند. برای مادر‌هایی که می‌خواهند صبح زود بیدار شوند و برای همسر و فرزندشان صبحانه آماده کنند یا دانشجو‌هایی که به بیدار شدن منظم عادت ندارند، یک ساعت رومیزی تمام‌عیار است.

می‌خواهم یک وسیله جادویی حضورتان معرفی کنم. یک تکنولوژی تمام‌عیار که خیلی از مشکلات و دغدغه‌هایتان را حل می‌کند و کارایی‌های زیادی دارد که به اجمال به آن‌ها می‌پردازم.

همه خانم‌ها از آن وقت و بی‌وقت استفاده می‌کنند. وقتی صفحه خاموش است مثل یک آیینه عمل می‌کند. برای مادر‌هایی که می‌خواهند صبح زود بیدار شوند و برای همسر و فرزندشان صبحانه آماده کنند یا دانشجو‌هایی که به بیدار شدن منظم عادت ندارند، یک ساعت رومیزی تمام‌عیار است. حتی صدایش مثل نوای زنگ‌های شماته‌دار قدیمی مثل مته مختان را سوراخ نمی‌کند. هر وقت در هر نقطه که باشید می‌توانید با ماشین حساب به امور مالی خود رسیدگی کنید. حتی توی فروشگاه می‌توانید لیست قیمت‌ها را چک کنید که مجبور نباشید پول اضافه بدهید.

هر جا توی تاریکی گیر کردید به دادتان می‌رسد. قدیمی‌ها که مجبور بودند همه جا با خودشان فانوس ببرند قدر این آپشن را می‌دانند. زمانی اگر توی یک خانه برق می‌رفت باید شمع روشن می‌کردیم، اما حالا چراغ قوه‌های سیار همیشه دنبالمان است و تاریک‌ترین مکان‌ها هم برایمان روشن و قابل رؤیت می‌شود.

از دیگر مزایای این وسیله شعبه اداره پست در آن است. یعنی هر روز مجبور نیستی برای نامه و درخواست و... به اداره پست بروی. کافی است از پشت میز کارت نامه‌ها و هر آنچه را که اراده کنی برای دیگران بفرستی. می‌توانی همان جا توی رختخوابت به تاج تخت لم بدهی و توی بازار خرید و فروش کنی و سود زیادی به دست بیاوری. به همین راحتی!‌

می‌توانی در هر لحظه و هر جا که دلت خواست از هر آنچه دیدی عکس بگیری. دیگر لازم نیست هر جا می‌روی یک دوربین روی شانه‌ات بیاویزی. هر وقت دلت خواست می‌توانی از اتفاقات و مناظر دلخواهت فیلم بگیری و بعداً از دیدنش لذت ببری. می‌توانی بدون اینکه از خانه بیرون بروی یا زحمت کنار زدن پرده اتاقت را به خود بدهی بدانی هوا آفتابی است یا بارانی. اینجا یک اداره هواشناسی تمام‌عیار است. همه چیز در خدمت توست برای یک زندگی جذاب. می‌توانی سفرت را با آب و هوا تنظیم کنی. حتی می‌توانی بدون تجربه افتادن در ترافیک سنگین، از وضعیت جاده‌ها مطلع شوی و اگر لازم بود سفرت را به تعویق بیندازی.

توی خوفناک‌ترین جای جهان هم که گم بشوی می‌توانی خودت را با یک مسیریاب یا همان جی‌پی‌اس نجات بدهی و راه را پیدا کنی. حتی ساده‌تر از آن می‌توانی توی ماشینت بنشینی و بدون اینکه از کسی آدرس بپرسی با یک مسیریاب برسی سر قرارت. می‌توانی هر جا حوصله‌ات سر رفت خودت را سرگرم مطالعه کنی. کافی است چند تا اپلیکیشن کتابخانه‌ای نصب کرده باشی. حتی می‌توانی بخوابی و در حالی که چشم‌هایت بسته است داستان مورد علاقه‌ات را بشنوی. غیر از تمام این‌ها یک پیغام‌گیر عالی است. هر روز می‌توانی هزاران پیام را از افراد خودی و ناشناس دریافت کنی و هر کدام را که دلت خواست پاسخ بدهی.

می‌توانی یک جا باشی، اما از اخبار کل جهان مطلع شوی. می‌توانی یک جا باشی، اما آنلاین توی کلاس‌های آموزشی و هنری شرکت کنی. می‌توانی توی کلاس درس باشی، اما به جای تند تند نوشتن عرایض استاد، آن‌ها را ضبط کنی. می‌توانی بدون قدم گذاشتن به خیابان‌های شلوغ کالای مورد نظرت را با دقت انتخاب کنی، سفارش دهی و در منزل یا محل کار تحویل بگیری.

اگر دانشجو هستی لازم نیست به کافی‌شاپ یا میدان‌های شهر بروی تا فوتبال و برنامه مورد علاقه‌ات را تماشا کنی. داشتن یک برنامه تلویزیون کافی است تا همه شبکه‌ها را در انحصار داشته باشی. هرچند صفحه‌اش مثل تلویزیون‌های خانگی بزرگ نیست، اما در حد ضرورت کارت راه می‌افتد.

اگر عادت به مطالعه روزنامه داری، اما روزنامه مورد علاقه‌ات را پیدا نمی‌کنی یا حتی دلت نمی‌خواهد بابت کاغذ‌هایی که به زودی باطله می‌شوند پول بدهی، کافی است برنامه پیشخوان را نصب کنی. آن وقت مطبوعات ایران تمام قد زیر پای توست.

این وسیله حتی به اعتقادات افراد احترام گذاشته و برای آن‌هایی که نماز اول وقتشان ترک نمی‌شود برنامه جذاب اذان‌گو دارد. کافی است برنامه‌اش را نصب کنید تا در هر شهر یا استانی که هستید اذان را به افق شرعی همان جا بشنوید و فریضه نماز را به جا بیاورید. حتی برای یافتن قبله لازم نیست از بومی‌های آنجا سؤال بپرسید. کافی است در برنامه‌هایتان یک قبله‌نما داشته باشید.

می‌توانید تمام خدمات بانکی‌تان را در کمترین زمان انجام دهید. می‌توانید بدون ترس از دزدیده شدن پول‌هایتان آن‌ها را در خانه انتقال بدهید. می‌توانید جریمه‌های رانندگی پرخطرتان را بدون رفتن به ادارات پلیس پرداخت کنید. حتی می‌توانید بدون اینکه نامی از شما فاش شود اعمال نیکوکارانه و بشردوستانه خود را ادامه دهید. با این وسیله دیگر نیازی به مراجعه فیزیکی به خیلی از مکان‌های پرتردد و شلوغ ندارید. می‌توانید در هر لحظه درباره هر چیز که دلتان خواست توی موتور‌های جست‌وجو تحقیق کنید و اطلاعات مفید زیادی به دست بیاورید. بهترین مقاله و سخنرانی‌ها را از لابه‌لای جست‌وجو‌ها بیابید و آن را برای برنامه خودتان استفاده کنید. تمام این امکانات که فقط در یک گوشی هوشمند جا می‌شود و ما هر روز دنبال خودمان می‌بریم جذاب است و هر روز با سرعت بیشتری بر طرفداران این گوشی‌ها افزوده می‌شود.

اما یادتان باشد در چاه معایب گوشی نیفتید. حواستان باشد جست‌وجو‌های مداوم توی گوگل شما را تنبل نکند. گاهی برای به دست آوردن اطلاعات تلاش کنید و به خاطر دانسته‌هایتان به زحمت بیفتید. مراقب باشید دچار انحراف ذهنی ناشی از اخبار‌ها و ماجرا‌های دروغ نشوید. اینترنت این روز‌ها پر است از اطلاعات ریز و درشت در تمام حوزه‌ها که به خوبی می‌تواند از راه دور کنترل اندیشه و اعتقادات شما را در دست بگیرد. پس مراقب این دشمن چموش باشید. مراقب تجویز‌های خودسرانه دارو‌ها و تشخیص بیماری‌های اینترنتی باشید. درمان‌های سرخود می‌تواند سلامت روح و روانتان را به مخاطره بیندازد. پس از این وسیله هوشمند برای مشاوره درمانی و تجویز دارو استفاده نکنید.

مراقب آلبوم‌های خانوادگی در صفحات مجازی یا حتی گالری گوشی‌تان باشید. اگر دست نااهل بیفتد همان خاطرات خانوادگی می‌شود بلای جانتان. پس لطفاً حس خانواده‌دوستی خود را کنترل کرده و عکس‌های خصوصی را در حافظه گوشی نگهداری نکنید. دیگران علاقه‌ای به مرور زندگی شخصی شما ندارند پس لطفاً در مکان‌های عمومی وارد گالری گوشی یا صفحات شخصی نشوید و دیگران را در دغدغه‌های خودتان شریک نکنید.

لطفاً در مکان‌های عمومی با صدای بلند با موبایل صحبت نکنید و اگر برایتان مقدور است در راستای حفظ شعور اجتماعی، صدای زنگ گوشی را آهسته یا بی‌صدا کنید. مراقب باشید استفاده طولانی از هندزفری در مکان‌های عمومی حتی خانه شما را از ارتباط‌های اجتماعی دور نکند و در چاه عزلت و تنهایی غرق نشوید.

مراقب باشید جذابیت‌های گوشی را چاشنی مهمانی‌هایتان نکنید و بیش از آنکه فکر عکس‌های سلفی و دنبال ساختن خاطره‌ها باشید، توی زمان حال بمانید و از لحظه با هم بودن لذت ببرید. مراقب باشید سرگرم شدن در فضای مجازی شما را از بچه‌های خردسالتان غافل نکند. این وسیله هوشمند جذاب با تمام کارایی‌هایی که دارد هنوز نمی‌تواند وظایف مادری و همسری شما را ایفا کند.
 منبع: روزنامه جوان

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 2. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 3. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 4. سهم نهادهای زیرنظر رهبری از اقتصاد کشور/ نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 5. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 6. کدام آقازاده‌ها در زندان هستند؟ + تصاویر

 7. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 8. رئیسی: مردم از رشوه و روابط ناسالم اداری گله‌مند هستند/ نباید اقتصادمان را شرطی کنیم که دیگران تصمیم بگیرند

 9. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

 10. پایان خونین عشق پسر ۲۳ ساله به زن مطلقه

 11. جایزه ۳ میلیون دلاری برای سر ترامپ

 12. سردار سلیمانی با بالگرد به کدام شهر تحت محاصره رفت و محاصره را شکست؟!

 13. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

 14. اعتراض مردم مسلح آمریکا به قانون کنترل اسلحه

 15. پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

 16. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 5. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 6. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 7. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 8. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 9. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 10. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 11. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 12. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 13. دیدار سردار حاجی زاده با خانواده شهیده فاطمه محمودی

 14. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 15. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 16. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 17. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 18. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 19. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 20. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 21. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 22. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 23. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 24. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 25. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

آخرین عناوین