غرق در جذابیت‌های هوشمند گوشی‌تان نشوید

گروه فناوری الف،   3980711067

همه خانم‌ها از آن وقت و بی‌وقت استفاده می‌کنند. وقتی صفحه خاموش است مثل یک آیینه عمل می‌کند. برای مادر‌هایی که می‌خواهند صبح زود بیدار شوند و برای همسر و فرزندشان صبحانه آماده کنند یا دانشجو‌هایی که به بیدار شدن منظم عادت ندارند، یک ساعت رومیزی تمام‌عیار است.

می‌خواهم یک وسیله جادویی حضورتان معرفی کنم. یک تکنولوژی تمام‌عیار که خیلی از مشکلات و دغدغه‌هایتان را حل می‌کند و کارایی‌های زیادی دارد که به اجمال به آن‌ها می‌پردازم.

همه خانم‌ها از آن وقت و بی‌وقت استفاده می‌کنند. وقتی صفحه خاموش است مثل یک آیینه عمل می‌کند. برای مادر‌هایی که می‌خواهند صبح زود بیدار شوند و برای همسر و فرزندشان صبحانه آماده کنند یا دانشجو‌هایی که به بیدار شدن منظم عادت ندارند، یک ساعت رومیزی تمام‌عیار است. حتی صدایش مثل نوای زنگ‌های شماته‌دار قدیمی مثل مته مختان را سوراخ نمی‌کند. هر وقت در هر نقطه که باشید می‌توانید با ماشین حساب به امور مالی خود رسیدگی کنید. حتی توی فروشگاه می‌توانید لیست قیمت‌ها را چک کنید که مجبور نباشید پول اضافه بدهید.

هر جا توی تاریکی گیر کردید به دادتان می‌رسد. قدیمی‌ها که مجبور بودند همه جا با خودشان فانوس ببرند قدر این آپشن را می‌دانند. زمانی اگر توی یک خانه برق می‌رفت باید شمع روشن می‌کردیم، اما حالا چراغ قوه‌های سیار همیشه دنبالمان است و تاریک‌ترین مکان‌ها هم برایمان روشن و قابل رؤیت می‌شود.

از دیگر مزایای این وسیله شعبه اداره پست در آن است. یعنی هر روز مجبور نیستی برای نامه و درخواست و... به اداره پست بروی. کافی است از پشت میز کارت نامه‌ها و هر آنچه را که اراده کنی برای دیگران بفرستی. می‌توانی همان جا توی رختخوابت به تاج تخت لم بدهی و توی بازار خرید و فروش کنی و سود زیادی به دست بیاوری. به همین راحتی!‌

می‌توانی در هر لحظه و هر جا که دلت خواست از هر آنچه دیدی عکس بگیری. دیگر لازم نیست هر جا می‌روی یک دوربین روی شانه‌ات بیاویزی. هر وقت دلت خواست می‌توانی از اتفاقات و مناظر دلخواهت فیلم بگیری و بعداً از دیدنش لذت ببری. می‌توانی بدون اینکه از خانه بیرون بروی یا زحمت کنار زدن پرده اتاقت را به خود بدهی بدانی هوا آفتابی است یا بارانی. اینجا یک اداره هواشناسی تمام‌عیار است. همه چیز در خدمت توست برای یک زندگی جذاب. می‌توانی سفرت را با آب و هوا تنظیم کنی. حتی می‌توانی بدون تجربه افتادن در ترافیک سنگین، از وضعیت جاده‌ها مطلع شوی و اگر لازم بود سفرت را به تعویق بیندازی.

توی خوفناک‌ترین جای جهان هم که گم بشوی می‌توانی خودت را با یک مسیریاب یا همان جی‌پی‌اس نجات بدهی و راه را پیدا کنی. حتی ساده‌تر از آن می‌توانی توی ماشینت بنشینی و بدون اینکه از کسی آدرس بپرسی با یک مسیریاب برسی سر قرارت. می‌توانی هر جا حوصله‌ات سر رفت خودت را سرگرم مطالعه کنی. کافی است چند تا اپلیکیشن کتابخانه‌ای نصب کرده باشی. حتی می‌توانی بخوابی و در حالی که چشم‌هایت بسته است داستان مورد علاقه‌ات را بشنوی. غیر از تمام این‌ها یک پیغام‌گیر عالی است. هر روز می‌توانی هزاران پیام را از افراد خودی و ناشناس دریافت کنی و هر کدام را که دلت خواست پاسخ بدهی.

می‌توانی یک جا باشی، اما از اخبار کل جهان مطلع شوی. می‌توانی یک جا باشی، اما آنلاین توی کلاس‌های آموزشی و هنری شرکت کنی. می‌توانی توی کلاس درس باشی، اما به جای تند تند نوشتن عرایض استاد، آن‌ها را ضبط کنی. می‌توانی بدون قدم گذاشتن به خیابان‌های شلوغ کالای مورد نظرت را با دقت انتخاب کنی، سفارش دهی و در منزل یا محل کار تحویل بگیری.

اگر دانشجو هستی لازم نیست به کافی‌شاپ یا میدان‌های شهر بروی تا فوتبال و برنامه مورد علاقه‌ات را تماشا کنی. داشتن یک برنامه تلویزیون کافی است تا همه شبکه‌ها را در انحصار داشته باشی. هرچند صفحه‌اش مثل تلویزیون‌های خانگی بزرگ نیست، اما در حد ضرورت کارت راه می‌افتد.

اگر عادت به مطالعه روزنامه داری، اما روزنامه مورد علاقه‌ات را پیدا نمی‌کنی یا حتی دلت نمی‌خواهد بابت کاغذ‌هایی که به زودی باطله می‌شوند پول بدهی، کافی است برنامه پیشخوان را نصب کنی. آن وقت مطبوعات ایران تمام قد زیر پای توست.

این وسیله حتی به اعتقادات افراد احترام گذاشته و برای آن‌هایی که نماز اول وقتشان ترک نمی‌شود برنامه جذاب اذان‌گو دارد. کافی است برنامه‌اش را نصب کنید تا در هر شهر یا استانی که هستید اذان را به افق شرعی همان جا بشنوید و فریضه نماز را به جا بیاورید. حتی برای یافتن قبله لازم نیست از بومی‌های آنجا سؤال بپرسید. کافی است در برنامه‌هایتان یک قبله‌نما داشته باشید.

می‌توانید تمام خدمات بانکی‌تان را در کمترین زمان انجام دهید. می‌توانید بدون ترس از دزدیده شدن پول‌هایتان آن‌ها را در خانه انتقال بدهید. می‌توانید جریمه‌های رانندگی پرخطرتان را بدون رفتن به ادارات پلیس پرداخت کنید. حتی می‌توانید بدون اینکه نامی از شما فاش شود اعمال نیکوکارانه و بشردوستانه خود را ادامه دهید. با این وسیله دیگر نیازی به مراجعه فیزیکی به خیلی از مکان‌های پرتردد و شلوغ ندارید. می‌توانید در هر لحظه درباره هر چیز که دلتان خواست توی موتور‌های جست‌وجو تحقیق کنید و اطلاعات مفید زیادی به دست بیاورید. بهترین مقاله و سخنرانی‌ها را از لابه‌لای جست‌وجو‌ها بیابید و آن را برای برنامه خودتان استفاده کنید. تمام این امکانات که فقط در یک گوشی هوشمند جا می‌شود و ما هر روز دنبال خودمان می‌بریم جذاب است و هر روز با سرعت بیشتری بر طرفداران این گوشی‌ها افزوده می‌شود.

اما یادتان باشد در چاه معایب گوشی نیفتید. حواستان باشد جست‌وجو‌های مداوم توی گوگل شما را تنبل نکند. گاهی برای به دست آوردن اطلاعات تلاش کنید و به خاطر دانسته‌هایتان به زحمت بیفتید. مراقب باشید دچار انحراف ذهنی ناشی از اخبار‌ها و ماجرا‌های دروغ نشوید. اینترنت این روز‌ها پر است از اطلاعات ریز و درشت در تمام حوزه‌ها که به خوبی می‌تواند از راه دور کنترل اندیشه و اعتقادات شما را در دست بگیرد. پس مراقب این دشمن چموش باشید. مراقب تجویز‌های خودسرانه دارو‌ها و تشخیص بیماری‌های اینترنتی باشید. درمان‌های سرخود می‌تواند سلامت روح و روانتان را به مخاطره بیندازد. پس از این وسیله هوشمند برای مشاوره درمانی و تجویز دارو استفاده نکنید.

مراقب آلبوم‌های خانوادگی در صفحات مجازی یا حتی گالری گوشی‌تان باشید. اگر دست نااهل بیفتد همان خاطرات خانوادگی می‌شود بلای جانتان. پس لطفاً حس خانواده‌دوستی خود را کنترل کرده و عکس‌های خصوصی را در حافظه گوشی نگهداری نکنید. دیگران علاقه‌ای به مرور زندگی شخصی شما ندارند پس لطفاً در مکان‌های عمومی وارد گالری گوشی یا صفحات شخصی نشوید و دیگران را در دغدغه‌های خودتان شریک نکنید.

لطفاً در مکان‌های عمومی با صدای بلند با موبایل صحبت نکنید و اگر برایتان مقدور است در راستای حفظ شعور اجتماعی، صدای زنگ گوشی را آهسته یا بی‌صدا کنید. مراقب باشید استفاده طولانی از هندزفری در مکان‌های عمومی حتی خانه شما را از ارتباط‌های اجتماعی دور نکند و در چاه عزلت و تنهایی غرق نشوید.

مراقب باشید جذابیت‌های گوشی را چاشنی مهمانی‌هایتان نکنید و بیش از آنکه فکر عکس‌های سلفی و دنبال ساختن خاطره‌ها باشید، توی زمان حال بمانید و از لحظه با هم بودن لذت ببرید. مراقب باشید سرگرم شدن در فضای مجازی شما را از بچه‌های خردسالتان غافل نکند. این وسیله هوشمند جذاب با تمام کارایی‌هایی که دارد هنوز نمی‌تواند وظایف مادری و همسری شما را ایفا کند.
 منبع: روزنامه جوان

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 2. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 3. هدیه پوتین به پادشاه سعودی

 4. کدام دولت رکورددار رکود مسکن است؟

 5. وزیر صمت: واردات خودرو آزاد نمی‌شود/ در مورد وزارت بازرگانی تابع قانون هستیم

 6. کاش از اهل رسانه مشورت می گرفتید

 7. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

 8. انتقاد علی مطهری از دادگاه ویژه روحانیت/ جزئیات دستگیری روح‌الله زم/ نقدی به اظهارات تبلیغاتی دیروز رئیس جمهور

 9. توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

 10. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 11. ایرانی‌ها چقدر ملک در ترکیه می‌خرند؟

 12. امیرآبادی فراهانی: محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان مصوبه مجمع تشخیص است

 13. ظریف: هرگز نگفتم امضای کری سند است/ طرف دعوای من داخلی‌ها نیستند

 14. تأثیر ژن خوب استادزاده‌ها در نتایج کنکورشان

 15. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 16. کنسرت‌های خالی خوانندگان ایرانی در خارج از کشور

 17. جزئیاتی از زیردریایی فاتح؛ غول ۵۰۰ تُنی ایران + عکس

 18. واکنش یک بازیگر به شوخی مجری تلویزیون با علی دایی

 19. بازتاب دستگیری روح‌الله زم در رسانه‌های خارجی + تصاویر

 20. دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

 21. تماس وزیر ارتباطات با بیرانوند پس از توهین بحرینی‌ها به سرود ملی ایران

 22. تجمع خانواده شهدای پلاسکو در مقابل شهرداری

 23. نامه فیلترینگ «گوگل‌پلی» صحت دارد

 24. واکنش نوبخت به اعتراض مردم درباره حذف یارانه: بی‌خبر هستم

 25. یارانه ۲۴ میلیون ایرانی قطع می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 5. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 6. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 8. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 11. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 12. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 13. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 18. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 19. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 20. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 21. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 22. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 23. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 24. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 25. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

آخرین عناوین