داستان غم انگیز شفافیت؛ از آرای نمایندگان تا حقوق مدیران/ طلسم شکسته شد، توپ «شفافیت» این بار در زمین مجلس

گروه سیاسی الف،   3980707190 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

بالاخره طلسم شکسته شد و یک فوریت طرح جدیدی در زمینه شفافیت به نام «شفافیت آرای نظام تقنینی» در مجلس تصویب شد. طرحی که با برخی تغییرات و گسترده تر کردن شمول آن نسبت به طرح قبلی ـ که فقط آرای نمایندگان مجلس را دربر می‌گرفت و واکنش‌های عمدتا سیاسی نمایندگان را نیز برانگیخته بود ـ بالاخره نظر موافق مجلسی‌ها را جلب کرد.

داستان غم انگیز شفافیت؛ از آرای نمایندگان تا حقوق مدیران/ طلسم شکسته شد، توپ «شفافیت» این بار در زمین مجلس

به گزارش الف، مجلس شورای اسلامی دیروز به یک فوریت طرح «شفافیت آرای نظام تقنینی» رای مثبت داد. این طرح دوفوریتی که با امضای 180 نماینده مجلس تقدیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بود در واکنش به طرحی بود که سال گذشته ارائه شد و هدفش فقط شفافیت آرای نمایندگان مجلس بود اما فوریت آن رای نیاورد. 14 شهریور 1397 یک فوریت طرح الحاق دو تبصره به ماده 119 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس ( که به شفافیت آرای نمایندگان اختصاص داشت) رای نیاورد. عدم رای به یک فوریت یعنی عملاً با رای نمایندگان از دستور کار خارج شده است. چرا که در انبوه طرح ها غیرممکن است در سال آخر مجلس نوبت به چنین طرح هایی برسد. نگاهی به آرا واقعاً جای تامل دارد. از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه  به یک فوریت آن صرفا 59 رای موافق داده شد، 108 نماینده با آن مخالفت کردند و پنج رای به آن رای ممتنع داده بودند.

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سوم شهریور ماه 1398 دوباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را در دستور کار قرار داند که به دو فوریت آن 103 رای مخالف ، 69 رای موافق، 8 رای ممتنع  از 212 نماینده مخالفت شد. نکته جالب اینجاست که 32 نماینده هم رای نداده بودند.

در واقع نمایندگان مجلس در حالی که بیش از 190 نفر آنها طرح شفافیت آرا را امضا کرده بودند در سه نوبت با بررسی سریع آن مخالفت کردند و عملاً چون روال بررسی طرح های عادی بسیار زمان بر است همان طور که گفته شد آن را از دستور کار خارج کردند.

اما دیروز بالاخره یک فوریت طرح جدیدی به نام «شفافیت آرای نظام تقنینی» تصویب شد. طرحی که با برخی تغییرات و گسترده تر کردن شمول آن نسبت به طرح قبلی که فقط آرای نمایندگان مجلس را دربرمی‌گرفت بالاخره نظر موافق نمایندگان را جلب کرد و جایگزین آن شد.

این که همه نهادها (به غیر از محدودی از نهادهای خاص مانند نظامی و امنیتی) باید به سمت شفافیت و پاسخگویی بروند هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد و طرح فعلی نیز علیرغم اینکه با برخی تفسیرهای سیاسی جایگزین طرح قبلی شده است باز هم مغتنم است اما انتظار از نمایندگان ملت این بود این راه را به سرعت طی کنند تا خود پیشقدم و پیشگام شفافیت باشند.

بر اساس ماده واحده طرح شفافیت آرای نظام تقنینی « تمامی شوراها، مجامع و نهادهای مؤثر در فرآیند قانونگذاری و همچنین نهادهای تصمیم‌گیرنده‌ای که دارای صلاحیت سیاست‌گذاری یا وضع قانون و مقررات هستند، از جمله مجلس شورای اسلامی، هیئت وزراء، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شوراهای‌عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی، شوراهای اسلامی شهر و روستا و خبرگان رهبری و شورای نگهبان موظف به علنی‌سازی رأی اعضاء و انتشار آن و مذاکرات در درگاه اینترنتی خود می‌باشند».

بیشتر بخوانید:

متن کامل طرح "شفافیت تقنینی" + اسامی امضاکنندگان

مشاجره در مجلس بر سر طرح شفافیت/ پزشکیان: حرف اضافه نزنید!

 یک فوریت طرح «شفافیت تقنینی» با 168 رای موافق، 4 رای ممتنع و 33 رای مخالف از مجموع 224 نماینده حاضر رای آورد. حالا باید طرح شفافیت آرای نظام تقنینی به کمیسیون های اصلی و فرعی ارجاع شود تا خارج از نوبت مورد بررسی قرار گیرد و بلافاصله در دستور کار مجلس قرار  گیرد.

در حال حاضر این که طرح یاد شده چه سرانجامی در مجلس شورای اسلامی دوره دهم خواهد داشت و آیا به تائید شورای نگهبان می رسد یا خیر نمی توان پاسخ قاطعی داد. حتی برخی از نمایندگان دیروز پیش بینی کرده بودند احتمالاً به دلیل زمان بر بودن فرایند تصویب نهایی و تائید این طرح، مجلس دهم موفق به اقدام خاصی در این باره نشود. نکته ای که با نگاهی بدبینانه می توان آن را ترفندی برای عمل نکردن به شفافیت در این دوره تفسیر کرد! 

برخی نمایندگان مخالف با طرح شفافیت نمایندگان نیز روز گذشته حین تصویب طرح جدید آن را پاسخی به «یاوه گویان» {بخوانید نمایندگان منتقد و ارایه دهنده طرح قبلی} دانسته بودند که پرسیده بودند چرا در مجلس شورای اسلامی طرح شفافیت آرای نمایندگان « ۱۵۰ امضا می شود ولی ۵۰ رای داده می شود».

 اگر چه از هر طرح و لایحه ای که به شفافیت نهادها کمک می کند باید حمایت شود اما اگر تجربه های قبلی در زمینه شفافیت را ملاک بگیریم باید گفت حتی تصویب طرح جدید شفافیت نظام تقنینی هم چندان معلوم نیست که تا چه اندازه در نهادهای مختلف ساری و جاری شود. به عبارتی دیگر گویی باید منتظر باشیم داستان شفافیت آرای نمایندگان هم به سرنوشت ماده 29 برنامه ششم دچار شود!

در حالی که ماده 29 برنامه ششم توسعه بر ایجاد سامانه شفافیت حقوق مدیران تاکید دارد اما بعد از هیجده ماه از پایان مهلت لازم برای اجرای شدن آن هنوز عملیاتی نشده است. در طول این مدت نیز انواع و اقسام توجیهات ذکر شده و هیچ کدام از نهادهای دولتی، صدا و سیما و قوه قضائیه حاضر نشده اند اطلاعات لازم را در این سامانه بارگذاری کنند.  

این انتظار از نمایندگان مردم وجود دارد که در چند ماه باقیمانده ترتیبی اتخاذ کنند تا مجلس شورای اسلامی در همین دوره پیشقدم در امر شفافیت شود و حداقل آرای صحن و کمیسیون آنها علنی منتشر شود. اگر این اتفاق رخ دهد نکته مثبتی در کارنامه مجلس دهم ثبت خواهد شد و پاسخی خواهد بود به تفسیرهای بدبینانه ای که طر جدید مجلس را هملا محملی برای به اجرا درنیاوردن شفافیت در مچلس می دانند!.

بیشتر بخوانید:

سامانه حقوق و مزایای مدیران معطل بهانه‌های واهی/ چرا حقوق مدیران شفاف نمی‌شود؟

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

بهنام۱۱۱۳۷۹۵۰۹:۴۴:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۸
بی شک شفافیت اجرایی نمیشه و به خاطره ها پیوسته خواهد شد.
ناشناس۱۱۱۳۹۴۰۱۱:۲۴:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۸
اگر شفافیت مجلس رای نیاورد دیگه از ایران برید
هوشیار۱۱۱۴۰۴۸۱۲:۴۳:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۸
دیر یا زود اجرایی میشه .این خط شکسته
ناشناس۱۱۱۳۸۰۱۰۹:۴۷:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۸
شفافیت باید در همه امور باشد. نباید تنها به رای نماینده محدود شود. باید از سیر تا پیاز برای مردم معلوم و آشکار باشد.
ناشناس۱۱۱۴۰۱۳۱۲:۲۲:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۸
شما مثل اینکه نمی دانید در کجا زندگی می کنید اینجا ایران است شفافیت معنی ندارد فقط بازی است
ناشناس۱۱۱۳۸۰۴۰۹:۴۸:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۸
آیا در صدا و سیما هم شفاف سازی صورت می گیرد؟ در خیلی از جاهای دیگر چطور؟
ناشناس۱۱۱۳۸۰۶۰۹:۴۹:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۸
باید خیلی خودی ها هم شفاف شوند!!!
ناشناس۱۱۱۳۸۳۳۱۰:۱۴:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۸
در صورت تصویب این طرح برخی از نمایندگان به دلیل ترس از گروههای فشار نخواهند توانست تصمیم درست بگیرند
سعید۱۱۱۴۱۰۰۱۳:۰۶:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۸
اگر ترسو هست پس نباید نماینده شود نماینده باید به چیزی که عقیده داردکه به صلاح کشور است رای دهد و از هیچ چیزی نترسد الا خدا در ضمن هر چیزی مزیت ها و اشکالاتی دارد مزایای شفافیت بیشتر از اشکالات آن است
ناشناس۱۱۱۴۳۱۳۱۴:۵۷:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۸
تو عراق و افغانستان و اتحادیه اروپا و آمریکا اجرا شده و مشکلی پیش نیومده قانون باید به نفع مردم باشه نه مسولین
ناشناس۱۱۱۳۸۷۷۱۰:۴۲:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۸
تا زمانی که مشکلات ساختاری داخل کشور حل نشود، و اصلاحات ساختاری در اقتصاد،نظام پولی و بانکی کشور صورت نگیرد، دست آقایون و آقازاده های دزد و رانتخوارشان از اقتصاد کشور کوتاه نشود، و تمامی مسئولین فاسدی که در طول این ۴۰ سال در هر رده ای که از موقعیتشان سواستفاده کرده و فساد نموده اند و به قول معروف جیب انقلاب ، نظام و شهدای مردم مظلوم رو زده و حالا کلاس سکولار و لیبرال شدنشان را به رخ مردم می کشند و بخاطر منافعشان و پاسپورت خارجی و اقامت خارج از کشور خود و فرزندانشان دم از اعتدال گرایی و اصلاح طلبی می زنن و به افراد فرودست برچسب تندروی و افراط گرایی,پوپولیستی زده و بقول معروف اصولگرای اعتدالگرا یا اصولگرای اصلاح طلب شده اند!!!.فرزندانشان رو به خارج از کشور فرستاده و برای خودشان در خارج خانه و کار و کاسبی راه انداخته اند محاکمه نشوند،مذاکره با ترامپ یا غیر ترامپ برای این مردم مظلوم و شهیدپرور بی فایده که هیچ ،پر ضرر هم هست.
sherafat_a@yahoo.com۱۱۱۳۹۷۸۱۱:۴۹:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۸
گاهی شفافیت پوششی است برای پنهان کردن آنچه میخواهند و پررنگ کردن آنچه مهم نیست ولی به نفع خودشان است و به ضرر دیگری. بازی دادن مردم با شعارهای جذاب اما... باشد اندر پرده بازیهای پنهان
ناشناس۱۱۱۴۰۴۱۱۲:۳۸:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۸
شفاف سازی خوبه. اما نه برای ما. بلکه برای اونا. اونا باید شفاف تر باشند.

پربحث‌های دیروز

 1. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 3. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 4. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 5. راهپیمایی مردم زنجان علیه اغتشاشگران

 6. راهپیمایی مردم تبریز علیه اغتشاشگران

 7. کارشناس بی‌‌بی‌‌سی: اعتراضات، سازمان‌دهی شده و فرمانده میدانی دارد

 8. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 9. بازرسی رهبر کره شمالی از کشورش

 10. روایتی از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش و ترافیک بسازیم

 11. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

 12. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

 13. نقوی‌حسینی: ما مردم را رها کرده‌ایم/ لاریجانی: نظارت بر قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

 14. «سام» و «جی پلاس» جایگزین سامسونگ و ال‌جی می‌شوند

 15. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

 16. آرامش پس از ۳ روز شرارت/ تحرکات نافرجام در چهار استان

 17. لیلاز: دولت ۲ سال برای بنزین مشغول رایزنی بود/ نباید تصور کنیم که این دعواها صرفا بر سر بنزین است

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 4. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 5. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 6. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 7. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 8. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 9. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 10. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 11. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 12. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 13. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 14. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 15. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 18. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 19. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 22. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 23. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 24. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 25. فاصله ما و رهبری در این روزها

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 3. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 4. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 5. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 6. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 7. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 8. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 9. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 10. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 11. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 12. فاصله ما و رهبری در این روزها

 13. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 14. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 15. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 16. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 17. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 18. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 19. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 20. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 21. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 22. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 23. محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

 24. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 25. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

آخرین عناوین