سامانه حقوق و مزایای مدیران معطل بهانه‌های واهی/ چرا حقوق مدیران شفاف نمی‌شود؟

محمدعلی حبیبی،   3980702045 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

هجده ماه از پایان مهلت دولت برای اجرای ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه در زمینه شفافیت حقوق مدیران می‌گذرد اما این قانون همچنان در پیچ و خم توجیهات و توضیحات مختلف معطل مانده است.

سامانه حقوق و مزایای مدیران معطل بهانه‌های واهی/ چرا حقوق مدیران شفاف نمی‌شود؟

به گزارش الف پس از جنجال انتشار فیش حقوقی برخی از مدیران، در سال‌های گذشته ، مجلس ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه را برای شفافیت حقوق مدیران تصویب کرد. بنا بر این قانون، دولت موظف بود تا پایان سال ۹۶ که سال نخست اجرای برنامه است سامانه حقوق و مزایای مدیران را با امکان دسترسی برای عموم مردم و نهادهای نظارتی راه‌اندازی کند.

اکنون ۱۸ ماه از پایان مهلت دولت گذشته است. در این ۱۸ ماه انواع و اقسام توجیهات از سوی دولتی‌ها برای عدم راه‌اندازی این سامانه بیان شده است. دولت در ابتدا دسترسی عموم مردم به سامانه را منکر شد. در ادامه مدعی شد نهادهای حاکمیتی، اطلاعات حقوق و مزایا را در سامانه وارد نکرده‌اند.

متاسفانه در این موضوع، صدا و سیما، قوه قضائیه و بقیه نهادهای زیرنظر رهبری نیز بهانه خوبی فراهم کرده‌اند تا این قانون  اجرا نشود.

بیشتر بخوانید:

چرا نهادهای زیرنظر رهبری، دستور رهبری را اجرا نمی‌کنند؟

در آخرین اظهارنظر رسمی در این مورد، جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی در ۲۸ مردادماه گفت:

«ما در اسفند سال ۹۶ طراحي سامانه مذكور را انجام داديم و در شش‌ماهه اول سال ۹۷ اطلاعات بسياري از دستگاه‌ها در سامانه وارد شد؛ گزارش لازم را در مهرماه به دولت ارائه كرديم و همان موقع هم اعلام كرديم كه بسياري از دستگاه‌ها، به‌جز دستگاه‌هايي كه به دلايل امنيتي از قانون معاف بودند، همكاري لازم را با ما در ورود اطلاعاتشان نداشتند و تا امروز هم مقاومت كرده‌اند؛ اين‌ها همان دستگاه‌هايي هستند كه نوعاً نظام پرداخت متفاوت نسبت به اكثريت دستگاه‌هاي اجرايي دارند.

ما در مردادماه گزارشي از وضعيت سامانه به هيئت محترم وزيران ارائه و اعلام كرديم كه اطلاعات حقوق و مزاياي بيش از ۱,۵ ميليون نفر از كاركنان دولت در سامانه ثبت شده است. بعضي از دستگاه‌ها هم كه به لحاظ سخت‌افزارهايي كه بايد با سامانه ارتباط پيدا كنند كمبود داشتند، اعلام كرده‌اند مي‌توانند تا پايان شهريور اطلاعات پرداختي‌شان را در سامانه وارد و بارگذاري كنند. ما از دولت درخواست كرده‌ايم به شرط اين‌كه تمامي دستگاه‌ها اطلاعات خود را بارگذاري كنند، دسترسي مراجعي كه قانون‌گذار مشخص كرده است، فراهم شود. دولت نيز به ما تكليف كرد نسبت به پيگيري ورود اطلاعات دستگاه‌هايي كه همكاري نكرده‌اند، اقدام كنيم.

مشاهده پرداختي مديران منوط به تصميم دولت است و از روزي كه دولت اجازه دهد، گزينه مشاهده پرداختي‌هاي مديران در پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني هر دستگاه فعال مي‌شود.»

متاسفانه قانون‌گریزی دولت در همین اظهارات مشخص است. تکلیف قانونی دولت راه‌اندازی سامانه با امکان دسترسی به عموم مردم است اما انصاری در کمال تعجب دسترسی عموم مردم را منوط به تصمیم دولت می‌داند. آیا دولت حق دارد درباره انجام دادن یا انجام ندادن وظیفه قانونی‌اش تصمیم‌گیری کند؟ دولت حق ندارد انجام وظیفه قانونی خود را موکول به شرط و شروط کند. دولت، حتی اگر بقیه نهادها همکاری نکرده‌اند باید این سامانه را راه‌اندازی کند و در آن سامانه نام دستگاه‌هایی را که حقوق مدیرانشان را شفاف نکرده‌اند در سامانه مشخص کند و از همه مهم‌تر دسترسی عموم مردم به این سامانه را فراهم کند.

این نوع برخورد به شک و شبهه های زیادی در نیت دولتی دامن می زند. نکته مهم تر این است که دستگاه‌های نظارتی از قبیل سازمان بازرسی و دیوان محاسبات هم متاسفانه حساسیت کافی درباره عدم اجرای قانون ندارند و بی‌تفاوت از کنار ماجرا می‌گذرند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

دیده بان بی دوربین و توپچی۱۱۱۰۵۸۲۰۰:۱۴:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۶
در سر عقل می باید بی کلاهی عار نیست چاره کار این است که بر اساس اصول و قواعد تعریف شده در آیین نامه استخدامی حقوق و مزایای هر فرد بجای پرداخت از دستگاه مربوطه از حساب خزانه پرداخت شود و تمام درامد های ان سازمان هم به حساب خزانه واریز شود نه اینکه هر دستگاهی بسته به میل مدیرانش و درامدش بتواند هزینه کند
ملت۱۱۱۰۶۱۳۰۲:۱۳:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۶
معلومه پول های بدون حساب وکتابی که دریافت میکنن اجازه شفاف سازی رو نمیده
پیر پالان دوز لاکچری برای مدیراندحیف نون۱۱۱۰۶۴۲۰۶:۳۵:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۶
تمامی درامدهای کشور باید به حساب متمرکزی واریز شود و تمامی هزینه های کشور که قسمتی از ان هم حقوق و مزایا است باید بر اساس قوانین اداری به افراد تعلق بگیرد نه الان که هر سازمانی بر اساس درامد و میل خود هر طوری که بتواند پرداختی دارد نتیجه اینکه میزان حقوق و پرداخت حقوق نباید در دست خود سازمانی باشد که مدیران در ان کار میکنند به قول حشمت فردوس سریال ستایش افتاد
ناشناس۱۱۱۰۶۸۶۰۷:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۶
حتی در کاریکاتور هم واقعیت را درست نشان نمیدهید. مدیر دولتی با کارمند سروکار دارد نه گارگر. حقوق و مزایای کارمند و مدیر دولتی هم توسط قانون تعیین شده است. اگر اشکال دارد قانون باید درست شود. این شرکتها هستند که حقوق کارگر را حداقل قانون کار تنظیم میکنند و حقوق خودشان را هر طور دوست داشته باشند.
ناشناس۱۱۱۰۶۹۹۰۷:۴۸:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۶
هر کجا شفافیت نباشد خبرهایی هست!!!!!!
ناشناس۱۱۱۰۷۲۴۰۸:۱۴:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۶
از قوه قضائیه صدا و سیما بنیاد جانبازان و مستضعفان و ... انتظار بیشتری می رفت
فرناز۱۱۱۰۷۳۱۰۸:۲۰:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۶
خب چرا شما از نهادهای زیر نظر رهبری(مثل صداوسیما، بنیاد مستضعفان و ...) نمی خواهید که با اجرایی کردن این قانون بهانه از دست دولتمردان گرفته شود؟!
ناشناس۱۱۱۰۷۹۹۰۸:۵۶:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۶
چه‌فرقی‌میکند‌به‌مامیگویند‌دربرابردشمن‌مقاومت‌کنید‌خودشان‌هم‌دربرابردشمن‌که‌همان‌قانون‌مصوب مجلس‌است‌مقاومت‌میکنند‌پس‌همه‌مامقاومت‌میکنیم‌‌خداقوت
ناشناس۱۱۱۰۸۴۲۰۹:۱۴:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۶
مدیران وابسته تحمیلی و بی کفایت کشور را ظغارت کردند
کارمند وزارت کار۱۱۱۰۸۶۱۰۹:۲۳:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۶
این نشون میده دریافتی(نه حکم) مدیران عجیب و غریبه!!!
ناشناس۱۱۱۰۸۹۲۰۹:۳۵:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۶
چون مخارج مدیران سنگین است و با این حقوقها که مردم عادی فقط با اون زنده می مونن توان زندگی ندارند
ناشناس۱۱۱۰۹۱۲۰۹:۴۹:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۶
وقتي خودشان به قانون اهميتي نميدهند چطور انتظار دارند مردم قانون را رعايت كنند؟
محمود۱۱۱۰۹۲۳۰۹:۵۷:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۶
یه سامانه هم بزارید حقوق های اساتید دانشگاه آزاد اسلامی) در آن مشخص بشه تا همگی از شرمندگی روسیاه باشید.!حقوق استاد دانشگاه آزاد از رفتگر هم کمتر است!
ناشناس۱۱۱۰۹۶۲۱۰:۳۲:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۶
نهادهای نظارت مثل دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کشور چرا این روند عدم اجرای قانون را پیگیری نمی کنند؟ جواب: چون خودشون نجومی بگیر هستند.
ناشناس۱۱۱۱۳۲۶۱۴:۱۲:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۶
رییس دیوان محاسبات معتقد است 97درصد مدیران پاک دستتتننند

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

  4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

  6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

  9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

  10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

  14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

  16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

  20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

  21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

  22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  24. تركيه چه مي‌كند؟

  25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  آخرین عناوین