نیویورکر: «محور مقاومت» موازنه قوا در منطقه را متحول کرده است

گروه جهان الف،   3980631161

نشریه «نیویورکر» در گزارشی درباره معادلات جاری در غرب آسیا، نوشت، محور متشکل از گروه‌های همسو با ایران، معادلات منطقه را دستخوش تحول کرده است و به ایجاد بازدارندگی برای تهران منجر شده است.

به گزارش فارس، «رابین رایت» خبرنگار نشریه «نیویورکر» که به صورت تخصصی مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا را دنبال می‌کند، این هفته در گزارشی به بررسی وضعیت موازنه قدرت در منطقه و نقش گروه‌های همسو با ایران پرداخته و نوشته است که ایران توانسته با ایجاد شبکه‌ای از نیروهای همفکر، موازنه قدرت در منطقه را متحول کرده و در برابر دشمنان خود بازدارندگی ایجاد کند.

این گزارش هرچند دیدگاهی نسبتا ضدایرانی دارد و ادعاهایی علیه ایران مطرح می‌کند، اما در مجموع ایران را قدرتی منطقه‌ای به تصویر می‌کشد که در چارچوب یک راهبرد بلندمدت و همزمان تغییرات تاکتیکی مداوم، در تلاش برای حفظ منافع خود در مقابل نیروهای متخاصم است.

تغییر بازی

رایت در ابتدای این گزارش با بیان این ادعا که ایران به جای انتقال موشک به لبنان، کیت‌های الکترونیکی مخصوصی را در اختیار حزب‌الله قرار داده تا راکت‌های کوتاه‌برد را به موشک‌های دوربردتر دقیق تبدیل می‌کند، نوشته است که این موشک‌ها حالا به حزب‌الله این امکان را داده تا اهداف راهبردی اسرائیل را هدف قرار دهد.

«یوزی رابین» رئیس اسبق سازمان موشکی رژیم صهیونیستی در این رابطه به نیویورکر گفته است: «به این می‌گویند چیزی که بازی را به کلی تغییر می‌دهد. آن‌ها یک سلاح ترور را به سلاحی برای جنگ تبدیل کرده‌اند. آن‌ها برای آنکه توانایی اسرائیل برای راه انداختن جنگ را از کار بیاندازند، فقط به ۲۰۰ تا [از این موشک‌ها] نیاز دارند.»

نویسنده نیویورکر با بیان این ادعا که ایران در حال استقرار در نزدیکی جولان است، نوشته است: «تهران و اورشلیم (قدس) شاید هزار مایل با هم فاصله داشته باشند، اما محور موسوم به مقاومت ایران، که بر اساس برخی ارزیابی‌ها شامل بیش از یکصد گروه شیعه با نیروی انسانی و تجهیزات متنوعی است، در سرتاسر خاورمیانه درست تا مرزهای اسرائیل با سوریه و لبنان گسترش یافته است.»

محوری که موازنه راهبردی منطقه را متحول کرد

این گزارش می‌افزاید: «شبکه ایران نیم دوجین کشور را شامل می‌شود و موازنه راهبردی منطقه را آنچنان دستخوش تحول کرده که امروز هر کشوری بخواهد با ایران یا نایبانش مبارزه کند، خود را در معرض خطر چالش‌های نظامی متعدد، دادن تلفات گسترده، خسارت سنگین به زیرساخت‌هایش یا شکل‌گیری بی‌ثباتی در دیگر کشورها قرار می‌دهد. این موضوع حتی برای ایالات متحده، اسرائیل مجهز به تسلیحات اتمی یا عربستان سعودی که در سال ۲۰۱۷ پنجاه و پنج میلیارد دلار یا به عبارتی حدودا پنج برابر بودجه دفاعی ایران، هزینه نظامی داشته است هم صدق می‌کند.»

رایت این ادعا را مطرح کرده که «بعید است ایران در یک درگیری نظامی پیروز شود»، اما بلافاصله نوشته است: «اما در عین حال می‌تواند اطمینان داشته باشد که دیگران هم پیروز نمی‌شوند، دستکم بر اساس تعریف کلاسیک یک پیروزی قاطع.»

«اران اتزیون» رئیس سابق بخش سیاستگذاری وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در این مورد می‌گوید: «ما می‌توانیم بیروت را تخریب کنیم، اما آن‌ها هم قادر خواهند بود تا بخش‌هایی از تل‌آویو را نابود کنند.»

این گزارش با اشاره به حملات به دو مرکز نفتی عربستان سعودی، نوشته است که اصل فوق شامل حال کشورهایی هم می‌شود که بعد از این حملات به فکر اقدام نظامی علیه ایران باشند. 

خبرنگار نیویورکر در ادامه نوشته است که در صورت وقوع تجاوزی به خاک ایران، تهران می‌تواند از متحدان خود در سرتاسر منطقه کمک بگیرد. وی با تکرار ادعاهایی که در سند «راهبرد دفاع ملی ایالات متحده» درباره حمایت ایران از گروه‌هایی در لبنان، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان و فلسطین مطرح شده، نوشته است: «بر اساس یک گزارش مرکز مطالعات راهبردی و بین‌الملل (CSIS)، اثرگذاری کارزار "فشار حداکثری" دولت [دونالد] ترامپ برای اعمال فشار اقتصادی به ایران و حملات هوایی اسرائیل به اهداف ایرانی در سوریه، لبنان و عراق محدود بوده است.»

نقاط متصل به هم در منطقه

به نوشته «ست جونز» کارشناس مرکز مطالعات راهبردی و بین‌الملل، با وجود تحریم‌های آمریکا، میزان نفوذ منطقه‌ای ایران بیش از پیش افزایش یافته است. نیویورکر همچنین نوشته است که در سال‌های گذشته ایران به توانایی ایجاد هماهنگی میان شبکه متحدان خود دست یابد و در منطقه به نحوی مؤثر از این شبکه بهره گیرد.

یک مقام ارشد نظامی رژیم صهیونیستی در این مورد به نیویورکر گفته است: «آنچه مهم است، این است که ایران اکنون می‌تواند نقاط را به هم متصل کند. از لبنان تا سوریه تا عراق.»

رایت در ادامه نوشته است که متحدان ایران به مرور در کشورهای مختلف وارد عرصه سیاسی شده‌اند و همین موضوع توانایی و اثرگذاری آن‌ها را بیش از پیش افزایش داده است. وی می‌افزاید: «با وجود محدودیت‌های نظامی، مشکلات اقتصادی و چالش‌های دیپلماتیک پیش روی تهران، ایران حتی در بازی در مقابل اسرائیل برتر بوده است.»

راهبرد بلندمدت ایران

اتزیون در این مورد می‌گوید: «اسرائیل تاکتیکی است، ایران راهبردی است. اسرائیل کوتاه‌مدت است، ایران بلندمدت. ایران استاد جنگ نیابتی غیرمستقیم است، اما اسرائیل اینطور نیست.»

در ادامه این گزارش آمده است: «از دیدگاه ایران، این یک راهبرد بقاست. یک راهبرد تدافعی، نه تهاجمی... به نوشته جونز، ایران اکنون احتمالا می‌تواند روی بیش از یکصد و هشتاد هزار نیروی مسلح نیابتی در ۶ کشور (لبنان، سوریه، عراق، یمن، افغانستان و پاکستان) حساب کند. این رقم در قیاس با سال ۲۰۱۱، یعنی افزایشی حدود ۵۰ هزار نفر.»

از هفته گذشته پس از آنکه نیروهای ارتش و انصارالله یمنی در یک حمله پهپادی تأسیسات نفتی عربستان سعودی در دو منطقه «بقیق» و «خریص» را هدف قرار دادند، واشنگتن و ریاض تهران را به دست داشتن در این حملات متهم کرده‌اند. واشنگتن روز جمعه علاوه بر اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران، اعلام کرد حضور نظامی خود را با هدف دفاع از عربستان سعودی و «افزایش بازدارندگی» در برابر ایران، افزایش می‌دهد.

جمهوری اسلامی هشدار داده است که هرگونه تلاش برای اقدام نظامی علیه ایران با واکنش قاطع نیروهای نظامی همراه می‌شود. همزمان جنبش حزب‌الله لبنان نیز هشدار داده است که اقدام نظامی علیه ایران، به ایران محدود نخواهد ماند و کل منطقه را درگیر خواهد کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 2. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 3. روایت احمد توکلی از ۵۳ میلیارد دلاری که بر باد رفت/ عراقچی یک زیر دست بود و سیف باید محاکمه شود/ اسلام اصرار دارد که همه مردم را چشم حکومت کند

 4. انتشار نخستین تصویر از رسول دانیال زاده پس از بازداشت

 5. روحانی: انتخابات سرنوشت مردم است؛ اگر مشکلی حس کنم، خواهم گفت/ برجام افتخار ما است

 6. همه فقط شلوغ می‌کنند حتی سازندگان مستند ایکس ‌سونامی !

 7. سهامداران تاکسی اینترنتی معروف چه کسانی هستند؟

 8. دانیال زاده دستگیر و به کشور بازگردانده شد

 9. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

 10. هشدار مجدد همتی به سرمایه گذاری در بازار ارز/ خریدار نداریم؛ عامل گرانی یکباره دلار چیست؟

 11. سرنوشت متفاوت ۲ متجاوز به دختر نوجوان

 12. سازمان سینمایی: «خانه پدری» با دستور رئیسی رفع توقیف شد

 13. درختی که در هند شفا می‌دهد !

 14. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

 15. دلیل ورشکستی ۸۰ درصد از شهرداری‌های کشور

 16. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

 17. فرار خبرنگار اسرائیلی هنگام شنیدن آژیر خطر

 18. همتی: بانک‌ها نباید برای رمز دوم از مردم هزینه‌ای بگیرند

 19. رفع توقیف «خانه پدری» با دستور رئیسی؟/ توضیحات عجیب واعظی درباره سخنان روحانی/ انتقاد عباس عبدی از انتشار گزینشی نظرسنجی‌ها/ پاسخ وزیر کشور به آیت‌الله جنتی

 20. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

 21. جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام / ۲۲ آبان ۹۸

 22. سازمان مالیاتی: وکلا دو ماه دیگر برای نصب کارتخوان فرصت دارند

 23. سیدورف شیفته چه چیزی در تهران شد؟

 24. رویارویی بازیکنان تیم ملی با بازیکنان عراق/ برخورد گرم سردار با بازیکن عراق+تصاویر

 25. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

پربحث‌های هفته

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 3. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 4. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 5. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 6. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 7. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 8. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 9. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 10. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 11. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 12. جرم حداد عادل چیست؟

 13. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 14. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 15. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 16. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 17. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 18. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

 19. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 20. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 21. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 22. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 23. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

 24. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

 25. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین