گاردین: آخرین ستیز ایران و عربستان، شکست سیاست ترامپ را آشکار می کند

گروه جهان الف،   3980629143

به گزارش الف، گاردین در تحلیلی پیرامون تنش های اخیر بوجود آمده در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان نوشت:

1- آخرین دور از تنش های ایران و ایالات متحده و حمله به تاسیسات نفتی عربستان، نشان دهنده ی شکست بسیاری از روش هایی است که ایالات متحده در منطقه به کار گرفته و روشن می سازد که ترامپ سیاست ایالات متحده را نه بر مبنای منافع آمریکا بلکه بر اساس منافع دیگر کشورها قرار داده است.

2- سالها کشمکش بین ایران و عربستان بر سر افزایش نفوذ منطقه ای و جنگ های نیابتی این دو کشور، گسست در منطقه را رقم زده است. ایالات متحده نیز همواره طرف عربستان را گرفته که طرف خوبی نیست.

3- برای چندین سال ایالات متحده، عربستان و حمایتش از ایدئولوژی افراطی، سیاست های بی ثبات کننده، و سرکوب های داخلی را تحمل می کرد. ترامپ این حمایت را به حد اعلا رساند. ترامپ حتی بعد از مرگ خاشچقی در یک جمله خلاصه کرد که چرا همیشه طرف عربستان را می گیرد: عربستان سعودی پول می دهد.

4- درست است که اسرائیل یک متحد نزدیک و مهم است، اما ترامپ و نتانیاهو روابط آمریکا و اسرائیل را شخصی سازی، سیاسی و افراطی کرده اند. هر دو از یکدیگر تاثیر می پذیرند و از برنامه های دیگری پشتیبانی می کنند که هم برای این رابطه و هم برای منطقه بد است.

5- پس از پایان جنگ سرد، سیاست آمریکا در منطقه بر محوریت مقابله با ایران، مبارزه با تروریسم، حمایت از ثبات، حمایت از بازارهای نفتی و دفاع از اسرائیل قرار گرفته است. به رغم اینکه از مدت ها قبل ناکارآمدی این سیاست ها روشن شده، اما امروز اوضاع تغییر کرده است. سوخت های فسیلی به زندگی بسیاری صدمه می زند، اقدامات صورت گرفته به نام مقابله با ایران به بی ثباتی منطقه دامن می زند. ترامپ رابطه آمریکا با اسرائیل را به یک حمایت کورکورانه از دولت خود تخریب گر اسرائیل گره زده است.

6- بن سلمان دستوراتش را از طریق واتس آپ برای کوشنر می فرستد. حالا روابط بین مقامات عربستانی و تجار و خانواده ی ترامپ سوالاتی جدی پیرامون این مسئله بر می انگیزد که آیا سیاست های خاورمیانه ای ترامپ در راستای پر کردن جیب های دو طرف نیست؟

7- ایالات متحده باید حمایت از جنگ یمن را پایان دهد. رابطه اش با عربستان سعودی را از اساس دگرش دهد. در مورد طیف گسترده ای از نگرانی ها با ایران گفتگو کند. طرفین کشمکش های خاورمیانه را دور میز گفتگو جمع کند. از دادن چک های خالی به نتانیاهو اجتناب کند، حمایت از اسرائیل را به حمایت از دموکراسی و راه حل دو کشور تغییر دهد. از حمایت خودکامه ها دست بردارد و حمایت از مردم را شروع کند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  2. قانون، قاتل رومینا!؟

  3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  4. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  8. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  10. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  11. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  12. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  13. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  14. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  15. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  17. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  18. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  19. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  20. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  21. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  22. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  23. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  24. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  25. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

  آخرین عناوین