عوامل موثر بر کارایی بهتر لیزرهای زیبایی

گروه سلامت الف،   3980629114

موهای ناخواسته مهم تلقی می‌شوند چرا که در بعضی افراد ممکن است موجب بروز مشکلات روانی و اجتماعی شوند. روش‌های متداول از بین بردن مو نظیر تراشیدن و اپیلاسیون موقتی است و الکترولیز نیز اگرچه دائمی به نظر می‌رسد؛ اما دشوار، وقت‌گیر و دردناک است.

به گزارش ایسنا، استفاده از لیزر در رفع موهای زائد بر پایه قوانین ترمولیز انتخابی قرار دارد که شامل انتخاب صحیح طول موج، پهنای زمان پالس و چگالی انرژی است. در دسته درمان‌های تخریبی، لیزر موهای زائد به صورت گسترده و فراگیر به عنوان روشی ساده، کم‌عارضه و موثر به تدریج جایگزین روش‌های سنتی شده است؛ بنابراین هدف مطالعه حاضر ارزیابی فاکتورهای موثر بر نتیجه در درمان موهای زائد با لیزر است.

به منظور بررسی عوامل موثر بر نتیجه درمان با لیزر جهت رفع موهای زائد، تیم پژوهشگران متشکل از دکتر رزیتا داودی، دکتر رفعت گرایلی، الناز سلطانی، نجمه مهاجری، دکتر زهراخانی، ناهید جلالیان الهی در مراکز تحقیقات ایمنی بیمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تحقیقات پزشکی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همچنین کلینیک تخصصی پوست و موی شاپرک مشهد، تحقیقی را به شرح زیر انجام دادند.

مطالعه حاضر مطالعه‌ای گذشته‌نگر بر روی پرونده ۱۲۲ فرد مراجعه کننده به کلینیک تخصصی پوست و مو برای رفع موهای زائد است و افراد مبتلا به هیرسوتیسم و سایر بیماری‌ها در این مطالعه وارد نشدند.

به منظور پیش‌بینی متغیرها و فاکتورهای موثر در درمان موی زائد با استفاده از لیزر بر اساس نمونه مورد بررسی، از آنالیز رگرسیون لجستیک چندوجهی استفاده شد. در آنالیز رگرسیون چندسطحی چندگانه در مدل اول که با وارد کردن متغیرهای نوع مو، تعداد جلسات لیزردرمانی و رنگ پوست انجام شد، با در نظرگرفتن آزمون برازش مدل، تعداد جلسات لیزردرمانی بیشتر یا مساوی پنج جلسه نسبت به تعداد جلسات کمتر از پنج جلسه شانس بیشتری (۵/۱۵ برابری) برای رفع موهای زائد در فرآیند لیزردرمانی نشان می‌دهد.

در این پژوهش ارتباط بین متغیرهای مختلف نظیر پوست، چگالی انرژی، طول موج و میزان کارایی درمانی در مطالعات مختلفی بررسی شده است و از این میان تنها افزایش تعداد جلسات درمانی با نتایج بالینی بهتر همراه بوده است که این اثر ممکن است در نتیجه تخریب تعداد بیشتری از فولیکول مو طی جلسات متعدد باشد.

بر اساس نتایج، دستگاه لیزر با فرستادن یک دسته اشعه نور از طریق پوست به پیاز مو عمل می‌کند. این اشعه نورانی بوسیله مو جذب می‌شود و پس از تبدیل به حرارت باعث نابودی فولیکول‌های مو می‌شود و میزان تأثیر لیزر بستگی به عواملی مثل نوع لیزر و ویژگی‌های فیزیولوژیکی پوست بیماران دارد.

طبق مطالعات انجام شده اثرات لیزر بر روی موهای زائد، کاهش تعداد موها، کاهش سرعت رشد، نازک شدن موها و کمرنگ‌تر شدن موهاست که همه این‌ها منجر به طبیعی‌تر شدن منظره محل درمان می‌شود. همچنین به منظور بررسی وضعیت رفع موهای زائد با لیزر و عوامل موثر جهت موفقیت درمان موهای زائد در مطالعه حاضر رنگ مو، تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)، ضخامت مو، تعداد جلسات درمان، سن، فواصل مراجعه به صورت مرتب یا غیر مرتب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بر همین اساس، اخیراً لیزرهای گوناگونی که برپایه مکانیسم فوتوحرارتی سبب آسیب انتخابی به مو می‌شوند، معرفی شده‌اند. مکانیسمی که بوسیله آن، این سیستم‌ها سبب آسیب انتخابی به فولیکول‌ها می‌شوند، برپایه قوانین فوتوترمولیز انتخابی قرار دارد و طبق نتایج بررسی شده، موزدایی بوسیله لیزر، موثرترین روش با تأثیر طولانی مدت است.

در انتها باید اشاره کرد: این پژوهش بیانگر آن است که ضخامت مو، رنگ مو و تعداد جلسات درمان عوامل موثر در از بین بردن موهای ناخواسته با لیزر است که برای کارآیی بهتر لیزر نیز تعداد جلسات بیشتر با زمان پیگیری طولانی‌تر و منظم‌تر توصیه می‌شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 2. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 3. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 4. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 5. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 6. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 7. آخرین خبر از حضور قالیباف در انتخابات مجلس/ عارف در سودای ریاست‌جمهوری/ حسین فریدون در زندان است

 8. تصویری از فرزند سیدحسن نصرالله در موکب اربعین

 9. علیفر دوباره جنجالی شد/سوتی‌های مکرر آقای گزارشگر!

 10. سازمان زندان ها: "فریدون" در زندان است

 11. پخش سرود ایران در سایت فدراسیون فوتبال بحرین

 12. چگونه ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

 13. ذوالنور: ظریف را تحریم کردند زیرا دیگر برایشان فایده‌ای نداشت/ ماجرای چندین جلسه گفتگو با مهدی کروبی

 14. دلایل ۸۰درصد معترضان قطع یارانه قانع کننده نبود/ آمادگی برای حذف میلیونی یارانه بگیران غیرنیازمند

 15. آيا اربعين تقاضاي عمومي براي تحقق عدالت است؟

 16. حضور قالیباف در راهپیمایی اربعین

 17. درآمد میلیاردی کردهای عراق از کجاست؟

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 3. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 4. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 5. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 6. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 7. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 8. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 9. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 10. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 11. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 14. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 15. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 16. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 19. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 20. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 21. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 22. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

 23. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 24. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 25. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

    آخرین عناوین