عوامل موثر بر کارایی بهتر لیزرهای زیبایی

گروه سلامت الف،   3980629114

موهای ناخواسته مهم تلقی می‌شوند چرا که در بعضی افراد ممکن است موجب بروز مشکلات روانی و اجتماعی شوند. روش‌های متداول از بین بردن مو نظیر تراشیدن و اپیلاسیون موقتی است و الکترولیز نیز اگرچه دائمی به نظر می‌رسد؛ اما دشوار، وقت‌گیر و دردناک است.

به گزارش ایسنا، استفاده از لیزر در رفع موهای زائد بر پایه قوانین ترمولیز انتخابی قرار دارد که شامل انتخاب صحیح طول موج، پهنای زمان پالس و چگالی انرژی است. در دسته درمان‌های تخریبی، لیزر موهای زائد به صورت گسترده و فراگیر به عنوان روشی ساده، کم‌عارضه و موثر به تدریج جایگزین روش‌های سنتی شده است؛ بنابراین هدف مطالعه حاضر ارزیابی فاکتورهای موثر بر نتیجه در درمان موهای زائد با لیزر است.

به منظور بررسی عوامل موثر بر نتیجه درمان با لیزر جهت رفع موهای زائد، تیم پژوهشگران متشکل از دکتر رزیتا داودی، دکتر رفعت گرایلی، الناز سلطانی، نجمه مهاجری، دکتر زهراخانی، ناهید جلالیان الهی در مراکز تحقیقات ایمنی بیمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تحقیقات پزشکی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همچنین کلینیک تخصصی پوست و موی شاپرک مشهد، تحقیقی را به شرح زیر انجام دادند.

مطالعه حاضر مطالعه‌ای گذشته‌نگر بر روی پرونده ۱۲۲ فرد مراجعه کننده به کلینیک تخصصی پوست و مو برای رفع موهای زائد است و افراد مبتلا به هیرسوتیسم و سایر بیماری‌ها در این مطالعه وارد نشدند.

به منظور پیش‌بینی متغیرها و فاکتورهای موثر در درمان موی زائد با استفاده از لیزر بر اساس نمونه مورد بررسی، از آنالیز رگرسیون لجستیک چندوجهی استفاده شد. در آنالیز رگرسیون چندسطحی چندگانه در مدل اول که با وارد کردن متغیرهای نوع مو، تعداد جلسات لیزردرمانی و رنگ پوست انجام شد، با در نظرگرفتن آزمون برازش مدل، تعداد جلسات لیزردرمانی بیشتر یا مساوی پنج جلسه نسبت به تعداد جلسات کمتر از پنج جلسه شانس بیشتری (۵/۱۵ برابری) برای رفع موهای زائد در فرآیند لیزردرمانی نشان می‌دهد.

در این پژوهش ارتباط بین متغیرهای مختلف نظیر پوست، چگالی انرژی، طول موج و میزان کارایی درمانی در مطالعات مختلفی بررسی شده است و از این میان تنها افزایش تعداد جلسات درمانی با نتایج بالینی بهتر همراه بوده است که این اثر ممکن است در نتیجه تخریب تعداد بیشتری از فولیکول مو طی جلسات متعدد باشد.

بر اساس نتایج، دستگاه لیزر با فرستادن یک دسته اشعه نور از طریق پوست به پیاز مو عمل می‌کند. این اشعه نورانی بوسیله مو جذب می‌شود و پس از تبدیل به حرارت باعث نابودی فولیکول‌های مو می‌شود و میزان تأثیر لیزر بستگی به عواملی مثل نوع لیزر و ویژگی‌های فیزیولوژیکی پوست بیماران دارد.

طبق مطالعات انجام شده اثرات لیزر بر روی موهای زائد، کاهش تعداد موها، کاهش سرعت رشد، نازک شدن موها و کمرنگ‌تر شدن موهاست که همه این‌ها منجر به طبیعی‌تر شدن منظره محل درمان می‌شود. همچنین به منظور بررسی وضعیت رفع موهای زائد با لیزر و عوامل موثر جهت موفقیت درمان موهای زائد در مطالعه حاضر رنگ مو، تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)، ضخامت مو، تعداد جلسات درمان، سن، فواصل مراجعه به صورت مرتب یا غیر مرتب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بر همین اساس، اخیراً لیزرهای گوناگونی که برپایه مکانیسم فوتوحرارتی سبب آسیب انتخابی به مو می‌شوند، معرفی شده‌اند. مکانیسمی که بوسیله آن، این سیستم‌ها سبب آسیب انتخابی به فولیکول‌ها می‌شوند، برپایه قوانین فوتوترمولیز انتخابی قرار دارد و طبق نتایج بررسی شده، موزدایی بوسیله لیزر، موثرترین روش با تأثیر طولانی مدت است.

در انتها باید اشاره کرد: این پژوهش بیانگر آن است که ضخامت مو، رنگ مو و تعداد جلسات درمان عوامل موثر در از بین بردن موهای ناخواسته با لیزر است که برای کارآیی بهتر لیزر نیز تعداد جلسات بیشتر با زمان پیگیری طولانی‌تر و منظم‌تر توصیه می‌شود.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 8. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 9. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 10. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 11. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 12. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 22. غیزانیه از نمای نزدیک

 23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

آخرین عناوین