با انواع مقاطع آهن بیشتر آشنا شوید

گزارش بازرگانی،   3980624108

فولادهای ساختمانی معمولی یا فولادهای ساخت و ساز غیر آلیاژی (Structural steels) در گروه فولادهای نرم (mild steel) با کربن کمتر از %0.25 (کم کربن) قرار می گیرند و دارای خواص شکل پذیری سرد، جوشکاری و برشکاری عالی هستند. این فولادها در شکل های مختلف از جمله ورق، میلگرد، تیرآهن، نبشی ، ناودانی و انواع لوله تولید می شوند و در حالت نرماله شده یا بدون عملیات حرارتی تحویل شده و به مصرف می رسند.
کاربرد اصلی آن ها ساخت اسکلت و سازه های فلزی، انواع قطعات و ماشین آلات، اجزای ماشین، کشتی سازی و … می باشد. به طور معمول، این فولادها به صورت محصول نهایی و تحت فرایندهای شکل دهی، برش و جوشکاری استفاده می شوند.
این روزها که نوسانات قیمت اهن توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است ، ماهم تصمیم گرفتیم کمی در مورد پر فروش ترین و پر مصرف ترین محصولات فولادی یعنی نبشی ، ناودانی ، میلگرد و تیرآهن صحبت کنیم تا در هنگام خرید محصولات فولادی اطلاعات جامع تری داشته باشید.

 

نبشی
نبشی یکی از قطعات پرمصرف و پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است و در جنس و شکل های مختلفی تولید و عرضه می شود از جمله : نبشی استیل ، نبشی آلومینیوم و غیره که قیمت نبشی باتوجه به جنس و نوع آن متغیر است. به طور مثال نبشی استیل 304 برای پروژه های ساخت و سازی که نیازمند قدرت بیشتر و مقاومت به خوردگی بالایی هستند، گزینه فوق العاده ای است. این در حالی است که وقتی درپروژه ای وزن سبک و مقاومت به خوردگی مطرح باشد ، نبشی آلومینیوم اولین گزینه ای است که انتخاب می شود.

کاربرد نبشی
• تقویت سازه فلزی
• تکیه گاه بودن قلاب برای شیب بندی
• قاب بندی پرو›ه های ساخت و سازی
• اجزای دکوراتیو به عنوان قاب در لبه مبلمان ها و در داخل ساختمان ها

 

ناودانی
ناودانی پروفیلی است با مقطع فولادی که ازنورد بیلت هایی از جنس فولاد کربنی ساخته شده و شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و و دو بال عمودی به شکل حرف U انگلیسی تشکیل شده که در زوایه های داخلی مقطع انحنای گردی دارد. در واقع ناودانی ها شبیه استاندارد تیرآهن های I شکل هستند با این تفاوت که در ناودانی لبه ها تنها به یک سمت خم می شوند.

 

انواع ناودانی
این مقاطع فولادی عمودتا به روش ساده و مشبک تولید می شوند که هرکدام کاربرد منحصر به فرد خود را دارند :


 • ناودانی ساده : ناودانی صنعتی و ساختمانی است که از ورق گرم ساخته می شود و ممکن است براساس نیاز به صورت گرم یا سرد گالوانیزه گردد. ارتفاع ناودانی از۳۰ میلی متر شروع می شود و تا۴۰۰ میلی متر نیز متغییر است . ناودانی ساده بیشتربرای ساخت پل های باربر و موارد دیگر بکار برده می شود.
  ناودانی مشبک: این ناودانی از ورق گرم گالوانیزه شده به صورت سرد یا گرم ساخته می شود ودر مصارف متفاوتی کاربرد دارند. از ناودانی مشبک در مصارفی همچون تولید قفسه های فولادی مستحکم ، ساختمان های سبک فولادی ، نصب سنگ بصورت خشک و… استفاده می شود . قیمت ناودانی مشبک بیشتر از ناودانی ساده است. 

 

میلگرد
میلگرد یکی از آشنا ترین نامی است که در بین محصولات فولادی به گوش می خورد و شاید بدلیل کاربرد بسیار آن در صنعت ساخت و ساز و دیگر صنایع باشد. اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی داشته باشیم ، باید بگویم میلگردها به دو گروه میلگرد ساده (A1) و میلگرد آجدار (A2 – A3 ) دسته بندی می شوند.


میلگردهای ساده A1 صاف و بدون عاج می باشد. در واقع میلگرد ساده آرماتور فولادی است که برای جبران مقاومت کششی بتن ، در قسمت پایین آن قرار میگیرد و به اصطلاح بتن را مسلح کند. زیرا بتن در فشار عملکرد بسیار خوبی دارد اما در کشش بسیار ضعیف است و به همین دلیل برای مسلح کردن آن از میلگرد استفاده می کنند.
این میلگرد با تنش تسلیم بالای 240 مگاپاسکال ، استحکام کششی 360 مگاپاسکال و تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۲۵ درصد به عنوان میلگرد نرم شناخته شده است و برای آهنگری و تغییر شکل مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مطلوب است.


کاربرد میلگرد ساده
میلگرد ساده A1 بیشتر مصرف صنعتی دارد و از آن در ساخت پیچ و مهره و میخ و همچنین ساخت برخی اتصالات استفاده می شود. همچنین میلگردهای ساده سایز پایین در ساخت مفتول نیز کاربرد دارند. میلگرد ساده به دو صورت شاخه و کلاف موجود است.

 

میلگرد آجدار
آج عبارت است از برجستگی هايی كه به صورت طولی (موازی محور ميلگرد) و يا عرضی (به هر صورتی غير از طولی) روی سطح ميلگرد هنگام نورد ايجاد می شود.
میلگرد آجدار انواع مختلفی دارد و به سه دسته میلگرد آجدار جناغی ، میلگرد آجدار مارپیچ و میلگرد آجدار مرکب تقسیم می شوند که در ادامه به صورت مختصر به آنها می پردازیم:


میلگرد آج دار مارپیچ A2
تنش تسلیم این میلگرد 340-350 مگاپاسکال و استحکام کششی آن 500 مگاپاسکال است. میلگرد آج دار مارپیچ A2 از مقاومت در برابر سایش متوسطی برخوردار است. این میلگرد برای عملیات ساختمانی و خصوصاً خاموت زنی مناسب بوده و توصیه می شود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود. میلگردهای آج 340 و آج 350 در استاندارد ملی ایران، میلگرد A2 را پوشش می دهند.

میلگرد آج دار جناقی A3
میلگردهای آج 400 و آج 420 در استاندارد ملی ایران، میلگرد A3 را پوشش می دهند. میزان تنش تسلیم آن ۴۰۰۰ و مقاومت کششی آن ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است و ضریب ازدیاد طول آن کمتر از 14 درصد می باشد. بزرگترین نقطه ضعف این میلگرد مناسب نبودن آن برای جوشکاری است ، اما همچنان پر مصرف ترین میلگرد برای کارهای ساختمانی محسوب می شود. از دیگر مشخصات میلگرد آج دار جناقی A3 می توان به ثبات استحکام عالی آن در عملیات حرارتی و همچنین مقاومت عالی در برابر خوردگی و سایش اشاره کرد.

میلگرد آج دار مرکب

این میلگردها اخیراً در سازه ها کاربرد زیادی داشته و استفاده از میلگرد آجدار مرکب موجب کاهش 1 تا 2 کیلوگرم وزن میلگرد در هر متر مربع و در مجموع سبک سازی وزن سازه می شود. قیمت و خرید میلگرد آجدار مرکب نسبت به نوع های A2 و A3 بیشتر می باشد. میلگردهای آج 500 و آج 520 در استاندارد ملی ایران ، میلگرد آجدار مرکب را پوشش می دهند.

 

تیرآهن
تیرآهن ها جزء اصلی صنعت ساختمان سازی و کارهای عمرانی هستند و هم به عنوان عناصر باربر و هم غیر باربر کاربرد دارند. این مقاطع فولادی در اشکال و سایزهای مختلفی موجود هستند و با استانداردهای مختلفی هم شناخته می شوند. تیرآهن ها در انواع جنس های استیل و آلومینیوم در دسترس اند. قیمت تیرآهن تابع عوامل مختلفی است از جمله جنس ، ابعاد ، ضخامت و وزن و از همه مهم تر نوع تیرآهن .


هر تیرآهن ازسه بخش تشکیل شده است. دو بال موازی که دو انتهای تیرآهن را تشکیل می دهد. یک تکه آهنی ضخیم، بین این دوبال که به صورت عمودی قرار دارد و به آن جان تیرآهن میگویند. در واقع نیروهای وارده بر ساختمان که به تیرآهن منتقل می شود ، توسط این دو عضو (بال و جان) متحمل می شود. تفاوت در اندازه و مقطع بال و جان تیرآهن باعث ایجاد استانداردهای مختلفی شده است.

تیرآهن ها را می توان به چند طریق دسته بندی کرد. از لحاظ ظاهری تیرآهن ها به دو دسته تیرآهن I شکل و H شکل تقسیم می شوند. تیرآهن های I شکل و H شکل بسته به بال و عرض و استانداردهای اروپا در دسته های مختلفی قرار میگیرند. از مهم ترین و معروف ترین استانداردهای تیرآهن می توان به تیرآهن‌های IPE ،INP وIPB اشاره کرد. تیرآهن IPE وINP جزء دسته تیرآهن های I شکل قرار میگیرند و تیرآهن IPB جزء گروه تیرآهن های H است که به آن تیرآهن هاش نیز گفته می شود .

 

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات شما را در خصوص برخی مقاطع فولادی افزایش داده باشیم تابتوانیدخرید محصولات فولادی خود را با چشم بازتری انجام دهید . برای کسب اطلاعات بیشترو در صورت وجود هر گونه سوالی در خصوص فولاد و آهن می توانید به وب سایت فولاد مارکت مراجعه کنید.

منبع : ویرلن

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 2. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 3. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 4. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 5. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 6. زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

 7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 8. اعتراض دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی

 9. روحانی: چرا برای فارغ‌التحصیلان شغل نیست؟

 10. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 11. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 12. المیادین مدعی شد: زم در اربیل بازداشت شده است

 13. واکنش عطاءالله مهاجرانی به دستگیری روح الله زم

 14. روحانی: تنها راه آینده و سرنوشت کشور انتخابات است/ دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

 15. بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟

 16. نامه صالحی امیری به FIFA درباره بی‌احترامی به سرود و پرچم ایران

 17. حقایقی جالب درباره وجود موجودات فضایی در فضا

 18. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 19. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 20. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 21. حضور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

 22. بازرسی هیئت امنای دانشگاه آزاد، سه ماه پیش خواستار ابطال مصوبه تبعیض‌آمیز شده بود + سند

 23. انتقاد روزنامه جوان از مجری صداوسیما

 24. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

 25. متین ستوده به دادسرای ارشاد تهران احضار شد

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 5. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 7. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 8. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 11. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 12. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 13. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 14. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 15. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 19. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 20. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 23. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 24. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 25. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

پربحث‌های هفته

 1. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 2. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 3. آیا انتخاب سن ملاک بهتری برای پرداخت یارانه نقدی نیست؟

 4. وزیر راه: قیمت مسکن کاهش خواهد یافت/ افزایش قیمت‌ها در دو سال اخیر غیر واقعی بود

 5. ثروتمندان ۱۷ برابر افراد فقیر «یارانه پنهان» دریافت می‌کنند/ کسی حاضر نیست هزینه هدفمندی یارانه‌ها را بپردازد

 6. کدام دولت رکورددار رکود مسکن است؟

 7. وزیر صمت: واردات خودرو آزاد نمی‌شود/ در مورد وزارت بازرگانی تابع قانون هستیم

 8. زعفرانیه‌نشینان هم به قطع یارانه اعتراض دارند!

 9. همتی: بانک مرکزی بدون از دست دادن ذخایر به کنترل نرخ ارز و ثبات بازار ارز دست یافته است

 10. افزایش قیمت خودرو راهی برای دستیابی مجدد به سود/ آخرین وضعیت بازار

 11. نخستین تصاویر از نفتکش سانحه‌دیده ایران

 12. هزینه خانواده ۴ نفره در تهران چقدر است؟

 13. رئیس بانک مرکزی: ذخایر ارزی در یک سال گذشته افزایش یافته است

 14. سرمایه گذاری ۳۴۰میلیاردیِ خودروسازان در کارخانه قند!

 15. تورم سالهای اخیر چه تفاوتی با گذشته دارد؟

 16. طرح فروش اقساطی ۳ محصول سایپا + جدول

 17. بودجه حقوق کارمندان دولت در سال آینده چقدر افزایش می‌یابد؟

 18. همتی: عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضا پیشی گرفته است

 19. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 20. ۷ میلیون آمریکایی نمی‌توانند اقساط خودروشان را پرداخت کنند

 21. واکنش نوبخت به اعتراض مردم درباره حذف یارانه: بی‌خبر هستم

 22. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

 23. یارانه ۲۴ میلیون ایرانی قطع می‌شود

 24. رئیس‌کل بانک مرکزی‌: نرخ ارز کنترل شد‌/ شاهد ثبات در بازار هستیم

 25. شگرد خودروسازان برای مقابله با ارزانی خودرو

آخرین عناوین