کاسبی یک‌ونیم میلیاردی متکدیان پشت چراغ قرمز

گروه اجتماعی الف،   3980618102 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

«ماجرای اسکناس‏‌های شمرده‌نشده هر متکدی و درآمد ماهانه‏ هر کدامشان، از بهزیستی و اعلام محمدرحیم فاضلی‏‌نژاد، سرپرست امور مجلس سازمان بهزیستی بر درآمد روزانه یک‌ونیم میلیاردی متکدیان استان تهران شروع شد و ... »

به گزارش ایسنا، روزنامه سازندگی درباره رونق کسب‏‌وکار متکدیان در تهران نوشت: «گرمای آفتابِ عصر نیمه شهریور خیلی زبانه نمی‏‌کشد و هوا رو به خنکیِ غروب می‏‌رود. کسی کاری به کار پسر جوان افغانی ندار. انگار که هیچ راننده پشت چراغ قرمز چهارراه اشراقِ تهرانپارس این موجود بی‏‌آزار را نمی‏‌بیند. به هر ماشینی که می‏‌رسد دو بار از آن شیشه‌پاک‌کُنش می‏‌زند روی شیشه جلویی ماشین و با دستمالی در دست دیگرش غبار شیشه را می‏‌شوید و بعد به طرف شیشه سمت راننده می‏‌رود تا پول غبارروبی‏‌اش را بگیرد. بعضی‏ از راننده‏‌ها شیشه را تا نیمه پایین کشیده و اسکناسی را از شیشه بیرون ‏می‏‌دهند. هزار تومانی، ۲ هزار تومانی یا ۵ هزار تومانی و بعضی‏‌ها هم برایشان مهم نیست؛ چراغ که سبز می‏‌شود دنده را یک می‏‌کنند و با سرعت تمام از چهارراه عبور می‏‌کنند. پسرجوان ‏می‏‌ماند و ۹۰ ثانیه چراغ قرمز بعدی و تمام اسکناس‏‌هایی شمرده‌نشده‏‌ای که از جیبش بیرون زده‏‌اند.

ماجرای اسکناس‏‌های شمرده‌نشده هر متکدی و درآمد ماهانه‏ هر کدامشان، از بهزیستی و اعلام محمدرحیم فاضلی‏‌نژاد، سرپرست امور مجلس سازمان بهزیستی بر درآمد روزانه یک‌ونیم میلیاردی متکدیان استان تهران شروع شد و بعدش هم واکنش استاندار تهران، انوشیروان محسنی بندپی که گفته بود: «دولت‏ و نهادهای حمایتی و حتی کمیته امداد حاضر هستند برای آن‏هایی که تمکن مالی ندارند، مقرری تعیین کنند اما رقم‏‌هایی که از تکدی‏‌گری عایدشان می‏‌شود، به مراتب بیشتر است و این افراد حتی پس از جمع‏‌آوری باز هم راه تکدی پیش می‏‌گیرند، بعد هم توپ را به زمین بهزیستی انداخت و گفت که چون بهزیستی با متکدیان در ارتباط است، قطعا اطلاعاتش به واقعیت و حقیقت نزدیک‏‌تر است.» اطلاعاتی که گمان می‏‌رود هر سازمانی که متولی‏ طبقه‏‌بندی آن است، باید مثل سرنوشت این متکدیان ساماندهی شود.

امید، پسر جوان افغانی است. از سن و سالش می‏‌گوید. فکر می‏‌کند کمتر از ۱۹ سال سن دارد و سر چهارراه اشراق که همان فلکه دوم تهرانپارس است، پشت چراغ قرمز شیشه ماشین‏‌ها را پاک می‏‌کند. ۴ سال و نیم است که با برادر کوچکش برای تامین خرج خانواده قاچاقی وارد ایران شده‌اند. از درآمدش راضی نیست: «هر روز میام اینجا اما برام نمی‏‌صرفه، روزی ۵۰-۴۰ هزار تومن بیشتر کار نمی‏‌کنم. ماهی یک میلیون و ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برام می‏‌مونه اما خرج زیاد دارم و برای خونوادم پول می‏‌فرستم. پدرم پیرمرده و نمی‏‌تونه کار کنه وگرنه دوست دارم برگردم افغانستان. الان ۶ ماهه که دوباره اومدم تهران. ۶ ماه پیش که رفتم دو ماه موندم و برگشتم چون پول ندارم.»

پایین‏‌تر، چهارراه تیرانداز، بین فلکه اول و دوم تهرانپارس است. زنی با قامتی کوتاه، سبزه‏‌رو و لاغراندام پشت چراغ قرمز اسپند دود می‏‌کند. جااسپندی‏‌اش را بین شمشادها قایم می‏‌کند. جلوتر می‏‌آید و داخل ماشین می‏‌نشیند و شروع می‏‌کند: «۴۵ سالمه. درد کمر دارم پول دکتر ندارم. از پیروزی میام اینجا اسپند دود می‏‌کنم. اشاره می‏‌کند به چند نفری که پایین چهارراه روی چمن‏‌ها نشسته‏‌اند و می‏‌گوید: «اون پایین چهارراهی‏‌ها رو می‏‌بینی؟ الان اگه نرم میان جااسپندی من رو برمی‏دارن.» مدام از آینه بین شمشادها را نگاه می‏‌کند و نگران است. از درآمدش می‏‌گوید: «روزی ۱۰۰-۵۰ هزار تومان کاسبی می‏‌کنم.» این را که می‏‌گوید سریع در ماشین را بازمی‏‌کند و به سمت شمشادهای بین خیابان می‏‌دود.

اسمش؟ رئیس چهارراه!

پایین چهارراهی‏‌ها روی چمن‏‌ها نشسته‏‌اند. ناهارشان تازه تمام شده و استراحت می‏‌کنند. دو زن و دو دختر، دو مادر و دو دختر. یکی از زن‏‌ها که سیگار می‏‌کشد و وقتی اسمش را می‏‌پرسم، دختر کوچک دیگر می‏‌خندد و خطابش می‏‌کند: «رئیس چهارراه!» می‏‌گوید: «فاطمه‏‌ام و از شوش میام. روزی ۴۰-۳۰ هزار تومن بیشتر کار نمی‏‌کنم. من دستمال فروشم. دستمال می‏‌خریدم ۷۰۰ تومن اما الان شده ۲۵۰۰ تومن. کسی نمی‏خره.»

چرا با این وضع جایش را عوض نمی‏‌کند و به مناطق بالاشهر تهران برود؟ می‏‌گوید: «الان هشت-نه ساله اینجام. عادت کردم.» دخترش را نشان می‏‌دهد که با یک جااسپندی در دستش از آن سمت خیابان می‏‌دود؛ دختری که انگار سال‌هاست که موهای ژولیده‏اش رنگ شانه به خود ندیده؛ «این مهسا دخترمه. امسال میره کلاس چهارم مدرسه شوش امیرکبیر. خیلی باهوشه اما هنوز براش لباس مدرسه نخریدم.» مهسا دلش نمی‏‌خواهد خانه بماند. زخم سوختگی پایش را نشان می‏دهد و می‏‌گوید پارسال لباس‌های مدرسه‏‌اش را روی بخاری انداخته و بعد خانه آتش گرفته و مهسا سوخته.

زن دیگر آرام‏‌تر است. اسمش کبری، خانه‏‌اش حوالی رسالت و از شوهرش طلاق گرفته است. دخترش باران ۱۲ ساله و مرتب‏‌تر است. باران هم کار می‏‌کند، اسپند دود می‏‌کند جلوی ماشین‏‌ها و روزی ۴۰ هزار تومانی کاسب است! کبری خرج خودش و ۳ فرزندش را تامین می‏‌کند. در جواب درآمدش به فاطمه، رئیس چهارراه نگاه می‏‌کند و با اضطراب می‏گوید: «همین قدر دیگه! ۴۰-۳۰ هزار تومان» از ظهر ساعت ۲ کارشان را در چهارراه آغاز می‏‌کنند تا ۱۰ شب. فاطمه دیگر اجازه صحبت نمی‏‌دهد.

دست در جیبشان کنند،۱۵۰ هزار تومان هم می‏‌گیرم!

چهارراه پارک‌وی، پشت چراغ قرمزی که از خیابان ولیعصر (عج) به سمت بالاست، محمد، داداخان و سعید، سه پسر افغانستانی، شیشه پاک می‏‌کنند. محمد از همه بزرگ‌تر است. ۱۹ سالش است و می‏‌گوید: «به ما نفری ۵۰ هزار تومان بدهی، تا صبح برایت حرف می‏‌زنم. از اول تختی تا شمیرانات. من همه جا کار کردم.» دستش را به زانوهایش نزدیک می‏‌کند و می‏‌گوید: «از وقتی انقدری بودم.» به بهانه دادن پول همگی‏‌شان راه می‏‌افتند. محمد می‏‌گوید: «روزی ۵۰ هزار تومان کاسبی می‏‌کنم. در ماهش میشه یک و خورده‏‌ای. از ۱۲ ظهر تا شب ساعت ۱۲ کار می‏‌کنم. خرج خانه می‏دم. پدرم از خانه رفته و خرج مادر و خواهر برادرام رو من می‌دم. از هر ۱۰۰ تا شیش‌ه‏ای که پاک می‏‌کنم، یک ماشین به من پول میده.»

محمد نه درس خوانده و نه شناسنامه و نه حتی کارت سبز اقامتی که می‏‌گوید جدیدا به همه اتباع می‏‌دهند، دارد. از درآمدی که ماهانه نصیب‌شان می‏‌شود، می‏‌گوید: «هر روز اینجوری نیست که انقدر گیرمون بیاد، پنج‏شنبه جمعه‏‌ها اینجوریه.»

داداخان ۱۳ ساله می‏‌گوید: «صبح به صبح از ورامین میام اینجا. دو خواهر و دو برادر کوچک دارم و خرجی خانه را من می‏دم. روزی ۳۵ هزار تومان می‏‌گیرم اما فقط تا وقتی مدرسه‏‌ها تعطیله میام و بعدش میرم مدرسه. تا وقتی مدرسه نمیرم تا ۱۱ اینجا کار می‏کنم و وقتی مدرسه برم تا ۱ شب.»

سعید پسر دیگر ۱۲ ساله است و دو خواهر دارد. پدرش ۵ سالی محکوم به زندان و حالا فقط یک سال از آن ۵ سال تمام شده است. نگاه‏‌هایش به اسکناس‏‌های سبز ۱۰ هزار تومانی التماس می‏‌کند و می‏‌گوید روزی فقط ۴ تا از اینها می‏‌گیرد که ۳ تایش را مادرش برمی‏‌دارد و بقیه‏‌اش هم خرج بیسکوئیت و کرایه تاکسی رفت و برگشتش می‏‌شود. ماشین شهرداری را از پایین می‏‌بینند که نزدیک می‏‌شود. سه‌تایی نگاه‌شان می‏‌رود سمت ماشین شهرداری و دلهره وجودشان را می‏‌گیرد که مبادا شهرداری‏ وسایلشان را بگیرد و مجبور شوند همه وسایل را دوباره از نو بخرند.

فرمانیه، ۲ میلیون و ۱۰۰هزار تومن!

امیرحسین ۱۴ ساله سر چهارراه فرمانیه رز سفید و قرمز می‏‌فروشد. ۲۰ شاخه، ۶۰ هزار تومان. از کیانشهر با پدرش صبح به صبح می‏‌آید. می‏‌گوید: «روزی تقریبا ۷۰ هزار تومان گیرم میاد. از ساعت ۱۲ میام اینجا تا ساعت ۷-۶ عصر اما فقط تابستون‏ا میام و وقتی مدرسه شروع بشه، میرم مدرسه.»

علی ۲۳ ساله و دیپلمه هم مثل امیرحسین رز می‏‌فروشد. نزدیک ۱۸-۱۷ شاخه با قیمت ۴۵ هزار تومان. علی هر روز صبح ۹ می‏‌آید تا ساعت ۹ شب. می‏‌گوید: «هر چقدر بیشتر تلاش کنم، بیشتر گل می‏‌فروشم. متوسط ۸۰ هزار تومان کاسبی می‏‌کنم اما اگر اوضاع خوب باشد و این پولدارها دست توی جیبشان کنند، ۱۵۰-۱۰۰ هزار تومان هم گیرم می‏‌آید.» آن طرف چهارراه فرمانیه به سمت خیابان اندرزگو، شاهین و چندتای دیگر هم رز می‏‌فروشند. شاهین ۱۹ ساله است. از دولت آباد ساعت ۱۰ صبح می‏‌آید تا ۷ و ۸ شب و می‏‌گوید چون مشتری‏‌های خودش را دارد، روزی ۱۵۰ هزار تومان کاسب می‏‌شود.

پیرمردی کیسه‏‌ای پر از دستمال کاغذی را به دست گرفته و پشت چراغ‏‌های قرمز از این سمت چهارراه به آن سمت چهارراه تقاطع خیابان بهشتی و خالداسلامبولی می‏‌رود. ۶۰ سالش است و موهایش همه سفید شده‏‌اند. می‏‌گوید: «از افسریه میام اینجا. همیشه میام. از صبح ساعت ۱۱-۱۰ میام تا وقتی که دستمال‏‌هام فروش بره. روزی ۴۰ هزار تومان درمی‏‌آورم.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۶۲۰۰۱۹:۵۷:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۱۸
مالیات بگیرید

پربحث‌های امروز

 1. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 2. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 3. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 4. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 5. خانم مهناز افشار؛ از کسی طلبکار نباش

 6. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 7. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 8. حدادعادل: ممکن است شفافیت‌آرا باعث معذوریت نماینده شود/ در مصلحت بودن مطلع شدن مردم از رای تردید دارم

 9. اعلام تعداد بانوانی که می‌توانند به ورزشگاه آزادی بروند

 10. عکس یادگاری قالیباف با نوه کلاس اولی‌اش  

 11. مقامات ایرانی در سازمان ملل ؛ از تصویر ماندگار شهید رجایی و سخنرانی رهبری تا حضور جنجالی احمدی نژاد

 12. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 13. تقدیر از برگزاری آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه با معیار حد نصاب علمی

 14. واکنش سردار نقدی به ادعای بهزاد نبوی

 15. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول داشته و روحانی هم او را همراهی کرد

 16. روحانی: حقوق معلمان چهار برابر افزایش یافته است

 17. اتهام نخست‌وزیر انگلیس به ایران درباره حملات آرامکو

 18. افزایش ۱۵ درصدی قیمت خانه در اروپا طی ۲۰ سال

 19. کشف یکی از بزرگترین پرونده‌های زمین‌خواری در کشور

 20. صدور عجیب‌ترین حکم فوتبالی؛ حساب‌های فدارسیون فوتبال و سازمان لیگ مسدود شد!

 21. شلیک‌های پلیس برای متوقف کردن سارقان مزدا ۳۲۳   

 22. خانه تا ۳۰ درصد ارزان می‌شود

 23. برگشت حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به بیت المال  

 24. شهرداری تهران برای ترافیک مهرماه چه تمهیداتی دارد؟

 25. رئیس پلیس پایتخت: نقشه معاندان برای شهرآورد ۹۰ نقش برآب شد

پربحث‌های دیروز

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 3. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 4. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 5. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 6. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 7. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 8. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 9. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 10. دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟  

 11. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 12. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 13. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 14. حمله دوباره "اینستاگرام" به میثم مطیعی

 15. روایت لیلاز از دزدی و فساد تاریخی در اقتصاد ایران/ توضیح درباره پرونده نجفی/ چرا هپکو با دستور روحانی نجات پیدا نمی‌کند؟

 16. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 17. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 18. روحانی: وزارت آموزش و پرورش مهم‌ترین دستگاه کشور است

 19. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 20. اینفوگرافی/ میزان خسارت ایران در جنگ تحمیلی  

 21. اشک‌ها و شادی‌های کلاس اولی‌ها  

 22. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 23. بیانیه فیفا: به زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها داده شود

 24. رییس فیفا: ایران برای حضور زنان در ورزشگاه ها اطمینان داده است

 25. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 3. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 4. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 8. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 9. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 10. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 11. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 12. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 13. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 14. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 15. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 16. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 17. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 18. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 19. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 20. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 21. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 22. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 23. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 24. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 25. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

پربحث‌های امروز

 1. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 2. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 3. تقدیر از برگزاری آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه با معیار حد نصاب علمی

 4. روحانی: حقوق معلمان چهار برابر افزایش یافته است

 5. کشف یکی از بزرگترین پرونده‌های زمین‌خواری در کشور

 6. شهرداری تهران برای ترافیک مهرماه چه تمهیداتی دارد؟

 7. ساخت 2 هزار مدرسه در مناطق محروم کشور

 8. فهرست مواد غذایی ممنوعه بوفه مدارس  

 9. دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا به اختلال بینایی دچار شد

 10. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 11. مسئولان چگونه می‌توانند دارایی‌ خود را ثبت کنند؟

 12. قیمت غذای دانشجویی افزایش یافت

 13. برنامه‌ریزی دولت برای سه میلیون زائر اربعین

 14. رئیس قوه قضائیه: مشکلات مشابه هپکو، در سراسر کشور وجود دارد/ نحوه واگذاری غصه‌هایی درست کرده است

 15. اعلام ختم رسیدگی به پرونده موسسه مالی حافظ و شرکت خوشه طلایی

 16. دوره و کارگاه‌ های آموزشی فین تک برگزار خواهد شد

 17. آیا امکان افزایش یا کاهش مدت زمان "خدمت سربازی" وجود دارد؟

 18. شهردار تهران: اقتدار و شرافت امروز را مدیون شهدا هستیم

 19. جهانگیری: راه اقتدار، از مدرسه و دانشگاه می‌گذرد  

 20. «راه ابریشم» متعلق به جهان نیازمند اندیشه است

 21. سخنگوی قوه قضائیه خطاب به دانش‌آموزان: عدالت یادتان نرود

 22. هوای تهران در اولین روز مهر آلوده شد

 23. بارش پراکنده باران در شمال کشور

 24. آمارهایی از دانش‌آموزان و مدارس در ایران  

 25. کاهش ترافیک صبح اول مهر ماه

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 5. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 6. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 7. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 8. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 9. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 10. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 11. حکم اعدام محمدعلی نجفی باطل شد

 12. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 13. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 14. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 15. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 16. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 17. نوآوری‌های دستورالعمل رئیسی/ آیا جمعیت زندانیان کاهش می‌یابد؟

 18. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 19. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 20. اعمال سهمیه‌های کنکور ارشد98 با دستور مجلس/ بازنگری در سهمیه‌ها منوط به نظر مجلس است

 21. روحانی: وزارت آموزش و پرورش مهم‌ترین دستگاه کشور است

 22. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 23. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 24. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 25. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

آخرین عناوین