نگاه دولت به برجام راهبردی نیست/ تعهدات اروپایی‌ها نسیه است

گروه سیاسی الف،   3980615035

کارشناس مسائل سیاسی می گوید: تعهدات مفصلی وجود دارد، اما آنچه بر روی میز ما قرار دارد هیچ شباهتی با آن تعهدات ندارد لذا آنها می‌خواهند ما را عادت دهند تا ایران نسبت به برجام پایبندی کامل داشته باشد و در مقابل اروپایی‌ها تعهدشان به صورت نسیه باشد، آن‌ها می‌خواهند ما راضی به آنچه طرف غربی می‌خواهد انجام دهند باشیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی گام سوم کاهش تعهدات هسته ای ایران پرداختند.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه رئیس جمهور شب گذشته بخشی از گام سوم را به طور کلی بیان کردند گفت: ایران در مقابل بدعهدی آمریکا و اروپا راهبرد کاهش تعهدات را در پیش گرفته است، تاکنون دو گام عملیاتی از سوی ایران برداشته شده است و وارد گام سوم شده ایم به‌طوری که در دو گام اول اروپایی‌ها تلاش کردند تا ایران را مجدداً به یک گفتگوی منتهی به توافق جدید نزدیک کند.

او ادامه داد: وقتی آمریکا برخلاف همه موازین بین المللی از برجام خارج شد اروپا مدعی بود که به تعهدات خود عمل می کند به طوری که یازده تعهد جدید را اعلام کردند اما متاسفانه تا به امروز هیچ اقدام عملی از سوی اروپا شاهد نبودیم.

نقوی حسینی با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی۷،۸ ماه وقت دیپلمات‌های کشور را گرفتند و گفتند که کانال مالی را ایجاد می کنند اما نهایتاً دستاوردی نداشتند گفت : پس از آن اینستکس را مطرح کردند باز هم وقت ما را گرفتند و گستره عملیات آن ها منتهی به غذا و دارو شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه انتظار می رفت تا گام سوم خیلی محکم تر برداشته شود افزود: آمر یکایی تصور می کنند که مسیری را که برای تحت فشار قرار دادن ایران در پیش گرفته اند درست است به طوری که آنها تصور می‌کنند ایران را از این طریق می‌توانند به توافق جدید برسانند، ترامپ ۶ قول را به مردم کشورش داده ، که یکی از آنها توافق جدید با ایران است، آمریکایی‌ها بر روند خودشان اصرار دارند و تن به پیشنهادات اروپایی ها نمی دهند البته اروپا در پشت پرده با آمریکا هماهنگ است.

او با اشاره به این که راهبرد آمریکایی ها غلط است و تا زمانی که به این راهبرد شان ادامه می دهند مشکل حل نخواهد شد عنوان کرد: آمریکا باید راهبردهای غلط خود را اصلاح کند لذا تا زمانی که راهبرد آنها فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران است هیچ مذاکره‌ای به نفع ملت ایران کشور و منافع ملی نخواهد بود.

نقوی حسینی با اشاره به اینکه هیچ گفتگو ،ملاقات و مذاکره ای به نفع منافع کشور نیست ادامه داد: گفت و گو و مذاکره خسارت‌های بزرگی در پی دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه امیدواریم نگاه دولت به برجام نگاهی راهبردی باشند گفت: دولت راهبردی به موضوع نگاه نمی کند و نگاه مقطعی به برجام دارد از دولت انتظار داریم عمیقتر و مناسب با عزت و عظمت جمهوری اسلامی ایران با موضوع برخورد کند.

او با اشاره به اینکه ما مواضع اروپایی ها را به صورت دقیق کنترل و بررسی کرده‌ایم افزود: اروپایی‌هامبنای بحث آمریکا را پذیرفتند که به برجام توافق قابل ادامه دادن نیست ،آنها می‌خواهند با پیشنهادات شان ما را از برجام به بیرون برای مذاکره بکشانند لذا اروپایی‌ها مبنای مباحث ترامپ را پذیرفته‌اند و بنا ندارند برجام را به این شکل ادامه دهند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه پیشنهادات اروپا برجامی نیست و روندی را آن‌ها طی می‌کنند که ما را به بیرون از برجام بکشانند گفت: ما یک بار با پنج به علاوه یک مذاکره کردیم، یک توافق کردیم و هیچ مذاکره‌ای در مورد موضوعات دیگر وجود ندارد، هیچ نوع مذاکره جدیدی نیست و هیچ نوع موضوع جدیدی نیست، برداشت اروپایی‌ها بر این است که جمهوری اسلامی ایران در تنگنا و فشار قرار دارد که شاید وارد مذاکره شود متاسفانه سیگنال‌هایی از داخل وجود دارد وقتی رئیس جمهور و وزیر امور خارجه در بیاناتشان می‌گویند ما برای منافع ملی کشور هر نوع مذاکره‌ای ممکن است انجام دهیم سبب بروز سیگنال‌هایی می‌شود اگرچه بعدا گفته‌های شان اصلاح و تصحیح شد.

مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه ضمیمه دو برجام تعهدات اروپا را ذکر کرده است گفت: تعهدات مفصلی وجود دارد، اما آنچه بر روی میز ما قرار دارد هیچ شباهتی با آن تعهدات ندارد لذا آنها می‌خواهند ما را عادت دهند تا ایران نسبت به برجام پایبندی کامل داشته باشد و در مقابل اروپایی‌ها تعهدشان به صورت نسیه باشد، آن‌ها می‌خواهند ما راضی به آنچه طرف غربی می‌خواهد انجام دهند باشیم.

او با اشاره به اینکه آن‌ها می‌خواهند ما را عادت بدهند که انجام کار‌های مان وظیفه است گفت: آنها می‌خواهند ما به هر آنچه که آنها می‌دهند راضی باشیم و یا اقدام به نقد نکنیم لذا راضی به آنچه که طرف غربی صلاح می‌داند باشیم و این جز مبانی برجام است.

محمدی با اشاره به اینکه آن‌ها می‌خواهند بگویند که چه چیزی به صلاح مان است و چه چیزی به صلاح ما نیست افزود: آنها می‌خواهند در خصوص روابط بانکی، فروش نفت و سایر موارد القائاتی به ما داشته باشند برخی به ما می‌گویند که از نظر شما چه پیشنهادی خوب است چه چیزی بر روی میز ما بگذارند راضی می‌شویم، پیشنهاد مطلوب برای ما باید چند ویژگی داشته باشد؛ ویژگی اول این باشد که به طور پیشینی همه تحریم‌ها لغو شود نه اینکه بگویند مذاکره کنیم و در انتهای مذاکرات تحریم‌ها را لغو می‌کنیم، قبل از اینکه وارد مذاکره بشویم باید بخش مهم لغو تحریم صورت گرفته باشد که اصل آن فروش نفت و عملیات بانکی است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه دومین ویژگی پیشنهاد مطلوب این است که موضوع را در حوزه هسته‌ای محدود نگه داریم گفت: هیچ کس در ایران اجازه ندارد راجع به مسائل فراهسته ای، موضوعات دفاعی و منطقه‌ای مذاکره کند خبر‌های منتشر شده است که دولت این پیشنهاد را پذیرفته و حالا منتظر هستیم که ببینیم آمریکا به فرانسوی‌ها این اجازه را می‌دهند یا خیر.

محمدی با اشاره به اینکه سومین ویژگی پیشنهاد باید این باشد که خسارت ما را جبران کنند افزود: در مدت بیش از یک سال که آمریکا از برجام خارج شده، سختگیرانه‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده است لذا خسارتی را که ما دیده‌ایم کجا نوشته می‌شود و چه کسی می‌خواهد آن را برایمان جبران کند، هر توافقی با اروپا در رابطه با برجام نباید مانع پاسخ مستقل ایران در مقابل اقدامات خصمانه آمریکا باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح‌کرد: اروپا نمی‌تواند به ما بگوید که من با شما توافق می‌کنم و شما کاری به کار آمریکا نداشته باشید، آمریکا راهبرد فشار حداکثری علیه ایران دارد و ایران باید کمپین پاسخ حداکثری علیه آمریکا داشته باشد این کمپین باید ادامه پیدا کند.

او با اشاره به اینکه اگر محکم باشیم شرایط به سرعت تغییر می‌کند گفت: تفاهم راهبردی بین اروپا و آمریکا وجود دارد، ما در یک سال گذشته هر چه به دوستانمان اصرار می‌کردیم که آن‌ها نهایتاً با همدیگر می‌خواهند یک کاری را انجام دهند نمی‌پذیرفتند و می‌گفتند که اختلاف عمیقی بین اروپا و آمریکا وجود دارد و به تعبیر آقای ظریف می‌گفتند که شما زیر کولر خوابیده اید و حواستان به این مسائل نیست، آنچه امروز روشن شده این است که تصویری از توافقات پشت پرده اروپا و آمریکا وجود دارد، آن‌ها توافق دارند تا تعهدات برجامی ایران باید ابدی شود و سقف‌های زمانی تعهدات در برجام باید برداشته شود و این توافق اروپا و آمریکا است، آن‌ها می‌خواهنددر رابطه با این مسائل مذاکره کنند که چگونه تعهدات ایران را ابدی کنند.

محمدی درباره ایفای نقش اروپا پس از برداشتن گام سوم از سوی ایران گفت: اروپایی‌ها توان عمل کردن به تعهدات برجامی خود را ندارند و بیشتر پایبند به توافق شان با امریکا هستند تا ایران را پای میز مذاکرات جدید بنشانند.

کارشناس مسائل سیاسی درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران گفت: آنچه مطرح شده کلیات است و باید پس از اجرایی شدن این گام، از جزئیات آن مطلع شد، اگر نگاه تاریخی به موضوع داشته باشیم این گام، بسیار مهم خواهد بود و اثرات بلند و راهبردی خواهد گذاشت، ما از آینده و طول عمر برجام خبر نداریم، اما بر فرض اینکه برجام بلند مدت می‌بود، در بحث تحقیق و توسعه یا همان R&D پس از هشت و نیم سال با یک برنامه هسته‌ای اوراق روبرو بودیم که شروع کردن آن اساسا بی ارزش بود.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: این در حالیست که به ما اجازه شروع تحقیق و توسعه داده می‌شد، غربی‌ها با علم به این موضوع، تحقیقات و تمرکز فوق العاده‌ای انجام دادند تا تحقیق و توسعه ایران به جایی نرسد و رشد نکند به این خاطر در حال حاضر ما با تحقیق و توسعه (R&D) صفر مواجه هستیم، براساس صحبت‌های رئیس جمهور، اگر ماشین‌های نسل جدید برای سانتریفیوژ نصب شود و اقدام ایران شروع شود، ما در آستانه جهشی فوق العاده قرار خواهیم گرفت پس برداشتن گام سوم از این رو اهمیت بالایی خواهد داشت.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 3. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 4. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 5. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 6. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 7. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 8. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 9. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 10. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 11. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 12. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 13. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 14. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 15. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 16. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 17. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 18. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 19. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 20. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 21. تردید دولت در سفر به نیویورک

 22. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 23. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 24. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

 25. پامپئو در جده: در تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 10. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 11. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 12. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 13. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 14. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 15. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 16. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 17. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 18. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 19. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 20. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 21. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 22. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 23. تردید دولت در سفر به نیویورک

 24. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 25. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 10. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 11. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 12. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 13. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 14. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 25. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

پربحث‌های اخیر

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 3. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 4. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 5. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 6. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 7. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 8. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 9. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 10. تردید دولت در سفر به نیویورک

 11. چرا نمایندگان به طرح دوفوریتی شفافیت آرای نمایندگان مجلس رای ندادند  

 12. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 13. زخم کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 14. رئیس سازمان بسیج: افزایش گردان سایبری سبب رسیدن صدای انقلاب به دنیا می شود

 15. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 16. قاضی‌زاده: اعتراض علی مطهری برای حضور در تلویزیون منتفی است

 17. سفیر جدید سوئد در تهران رونوشت استوار نامه خود را تقدیم ظریف کرد

 18. توضیحاتی در خصوص آزادی سعید مرتضوی

 19. صفار هرندی: اصلاح‌طلبان از رای‌آوردن لیست‌شان در تهران پشیمانند

 20. امیرعبداللهیان: عربستان پاسخ کوبنده‌ای دریافت کرد

 21. اختصاص تسهیلات برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان

 22. دو اشتباه بزرگ آقای ناطق نوری در انتخابات سال 1376/برخی کارها نیاز به دستور صریح رهبری ندارد

 23. آیت‌الله نوری همدانی: نباید تحریم‌ها را بهانه‌ای برای برخی مشکلات کشور بدانیم

 24. ظریف: ترامپ حتی برای امضایش هم ارزشی قائل نیست

 25. ماجرای وثیقه ۲۰ میلیاردی یک دهه هفتادی برای شبنم نعمت‌زاده

پربحث‌های دیروز

 1. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 2. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 3. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 4. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 5. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 6. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 7. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 8. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 9. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 10. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 11. تردید دولت در سفر به نیویورک

 12. چرا نمایندگان به طرح دوفوریتی شفافیت آرای نمایندگان مجلس رای ندادند  

 13. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 14. رئیس سازمان بسیج: افزایش گردان سایبری سبب رسیدن صدای انقلاب به دنیا می شود

 15. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 16. قاضی‌زاده: اعتراض علی مطهری برای حضور در تلویزیون منتفی است

 17. سفیر جدید سوئد در تهران رونوشت استوار نامه خود را تقدیم ظریف کرد

 18. توضیحاتی در خصوص آزادی سعید مرتضوی

 19. صفار هرندی: اصلاح‌طلبان از رای‌آوردن لیست‌شان در تهران پشیمانند

 20. امیرعبداللهیان: عربستان پاسخ کوبنده‌ای دریافت کرد

 21. اختصاص تسهیلات برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان

 22. دو اشتباه بزرگ آقای ناطق نوری در انتخابات سال 1376/برخی کارها نیاز به دستور صریح رهبری ندارد

 23. آیت‌الله نوری همدانی: نباید تحریم‌ها را بهانه‌ای برای برخی مشکلات کشور بدانیم

 24. ظریف: ترامپ حتی برای امضایش هم ارزشی قائل نیست

 25. ماجرای وثیقه ۲۰ میلیاردی یک دهه هفتادی برای شبنم نعمت‌زاده

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 6. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 7. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 8. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 9. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 10. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 11. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 12. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 13. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 14. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 15. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 16. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 17. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 18. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 19. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 20. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

 21. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ایران، بهشت پزشکان است/ با اجبار قانونی نمی‌توان کودک‌همسری را از بین برد/ چرا اصلاح‌طلبان مجلس مطالبه شفافیت ندارند؟

 22. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 23. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 24. اتمام حجت رئیسی درباره برخورد با مفاسد اقتصادی در حضور سران قوا

 25. ایزدی: آمریکا به دنبال تضعیف ابزارهای قدرت ایران است/ خبر موافقت ترامپ با پیشنهاد خط اعتباری مکرون درست نیست

آخرین عناوین