سو استفاده از محاکم مبارزه با فساد اقتصادی محکوم است

گزارش بازرگانی،   3980613122

رسانه ها شایعه‌پردازی‌ ها را در قالب اخبار متقن و قطعی منتشر نکنند چراکه به اشتباه‌ انداختن افکار جو سنگینی در جامعه ایجاد می‌کند که به مایوس‌ شدن فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشور می‎انجامد.

سو استفاده از محاکم مبارزه با فساد اقتصادی محکوم است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بازگشت تحریم های آمریکا و فشار اقتصادی ناشی از آن در بیش از یک سال گذشته، موجبات نوسانات شدید در بازار ارز و دیگر بازارهای متأثر از آن را فراهم آورد و نابه‌ سامانی ‎هایی را در بخش تولید و تجارت و در مجموع فضای کسب‌وکار رقم زد که تأثیر منفی خود را بر جو روانی جامعه نیز برجای گذاشت. این وضعیت اما مناسب تاخت‌ و تاز جناح‎ های سیاسی برای خبر سازی و شایعه‌ پراکنی در رسانه‌ ها و فضای مجازی به قصد تبرئه خود از هرگونه قصور و ضعف عملکردی و متهم‌کردن و مقصر دانستن یکدیگر یا عوامل برون‌ جناحی در شکل‌ گیری و تشدید شرایط سختی است که بر مردم گذاشت. برای برخی گروه‌های سیاسی تفاوتی نمی‌ کند که این هجمه‌ های رسانه‌ای تا چه اندازه برای اعتماد مردم و امنیت ملی مخرب است.

بر این اساس، نمایندگان کمیسیون امنیت ملی مجلس با اعلام هشدار درباره پیامدهای منفی این‎ گونه خبرسازی‌ ها و تأکید بر جلوگیری از عدم تکرار این اتفاقات در صحنه سیاسی و اقتصادی کشور، خواستار پرهیز از رویکردهای جزمی و قضاوت‌های عجولانه درخصوص ادعاهای اثبات‌ نشده و موضوعات در حال بررسی در پرونده‌ های اقتصادی همچون پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی شدند. به عقیده این نمایندگان، امنیت سرمایه‌ گذاری در کشور و اقتصاد ملی در شرایط فعلی بیش از همیشه آسیب‌پذیر است و نباید با دامن‌زدن به فضای پلیسی و امنیتی موجبات نگرانی و دلسردی فعالان اقتصادی کشور به‌ویژه کارآفرینان بخش خصوصی را به‌وجود آورد.

* دلسوزان این مرز و بوم بدون اطلاع قطعی به کسی اتهام نمی‌ زنند
شهروز برزگر، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درخصوص پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی که طی ماه‌های گذشته با جنجال عظیم رسانه‎ای همراه بود، گفت: «این موضوع پیش از بررسی نهادهای مرتبط و ذی‌صلاح در رسانه‌ها مطرح شد و از این رو بررسی کارشناسی آن تحت‌الشعاع هجمه‌های رسانه‎ای قرار گرفت.»

وی افزود: «قبل از این‎که بحث پتروشیمی‌ ها مطرح شود، گروهی این پرونده را شناسایی و برای کشف ابعاد مختلف آن اقدام کرده بودند.»

برزگر ادامه داد: «چرا در شرایطی که فقدان شفافیت اقتصادی، زمینه‌ ساز بسیاری از اتفاقات منفی در کشور قلمداد می‌ شود، ناگهان اخباری غیرشفاف و پُرابهام همراه با اعداد و ارقامی عجیب و غیرمنطقی که صحت و سقم آن مشخص نیست، رسانه‌ها را درمی‌نوردد؟»

وی با تاکید بر این‌ که کشور باید با تمام قوا مقابل فساد ایستادگی کند، بیان کرد: «مردم می‌توانند با شناسایی زمینه‌های فساد، مسئولان را آگاه کنند، اما بنا بر قوانین حقوقی داخلی و بین‌المللی اعلام عدد و رقم و شناسایی متهمان برعهده مردم نیست. بنابراین اگر کسی دلسوز این مرز و بوم و نظام اسلامی باشد، بدون اطلاع قطعی موضوعی را عنوان نمی‌کند. اما متاسفانه این اصل در زمینه این موضوع رعایت نشده است.»

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس رشد بخش خصوصی را کاهنده میزان اختلاس و فساد مالی در کشور دانست و گفت: «با این حال در سال‎های گذشته بخش خصوصی به دلیل عدم شفافیت دولت‌ها در نحوه تأمین منافع مشترک خود با این بخش، نتوانست زمینه رشد و توسعه اقتصادی را ایجاد کند و از آغاز شکل‌گیری در ایران با مشکلاتی روبه‌رو بود که باعث ایجاد خصولتی‌ها شد.»

به گفته وی، در شرایطی که اخبار غیررسمی تاثیرقابل توجهی بر افکار عمومی می گذارد، نباید بر موضوعاتی که ابهام آمیز هستند، تاکید کرد و درباره آن ها نظر قطعی داد.

* با این وضعیت بخش خصوصی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نمی‌ شود
محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو هیات‌رییسه کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص اثرات شایعه‌ سازی‌ها در رابطه با این دادگاه گفت: «متأسفانه فکر می‌کنم دست‌هایی در کار است تا به اعتماد عمومی جامعه آسیب وارد کند.»

وی افزود: «همه ما می‌دانیم در زمان تحریم‌ ها، ناگزیر مشکلاتی ایجاد می‌شود، اما وقتی دروغ بزرگی را در جامعه مطرح می‎کنند و چو می‌اندازند که 6.6 میلیارد یورو اختلاس شده است، می‌ توان مطمئن بود که عده‌ای می‌خواهند افکار عمومی جامعه را پریشان کرده و اعتماد عمومی را خدشه‌دار کنند تا منافع حزبی و جناحی‌شان تأمین شود.»

جمالی ادامه داد: «پس از آن‌که به دروغ عبارت بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ، سرتیتر برخی رسانه‌ها شد، دادستان این شایعه را تکذیب کرد. اما خبرسازی‌ها و شایعه‌پردازی‌ها اثر خود را در جامعه گذاشته و ذهن مردم را درگیر کرده بود و متأسفانه همچنان نیز گروهی جریان‌ساز، با تکرار ادعاها و شایعات غلط خود همچنان با هدف تأمین منافع خود اصرار به جوسازی رسانه‌ای دارند.»

وی با بیان این‎که اساسا اختلاس 6.6 میلیارد یورویی از دیدگاه کارشناسان اقتصادی با عقل و منطق سازگاری ندارد، گفت: «مگر چقدر محصولات پتروشیمی طی دو سال فروخته شده است که تنها یک شرکت 6/6 میلیارد یورو که بیش از دوبرابر بودجه نظامی کشور است، از این فروش اختلاس کرده باشد؟»

جمالی با اشاره به اثرات شایعه‌ سازی‌ها در جامعه به‌ویژه در دورانی که مردم با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبه‌رو هستند، گفت: «متاسفانه شرایط جامعه به‌نحوی است که هرچقدر هم دادستان تلاش کند تا شایعات را خنثی و ذهن مردم را آگاه سازد، دیگر تأثیر چندانی در جامعه و ذهن مردم ندارد. سوال این‌جاست که اساساً چرا اتفاقی افتاد تا عده‌ای به خود اجازه دهند چنین دروغ بزرگی را در جامعه مطرح کرده و مردم را نگران کنند، تا جایی که به‌رغم تکذیب مکرر این ادعاهای دروغین، جو رسانه‌ای جریان‌های خاص همچنان اجازه شفاف‌سازی در جامعه را نمی‌دهد.»

عضو هیأت‌رییسه کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید می‌کند: «در این پرونده هیچ پولی از فروش محصولات پتروشیمی از کشور و یا حساب‌های رسمی و دولتی خارج نشده و اصل کلیه پول به حساب‌های مشخص مربوطه واریز شده است. بر این اساس، تعجب می‌کنم که چگونه این دروغ و شایعه بزرگ را عده‌ای در جامعه مطرح کردند و هدف آن‎ها جز چه منافع سیاسی چه بوده است؟»

وی در ادامه تصریح کرد: «انتظار داریم رسانه‌ها در راستای رسالت حرفه‌ای خود، شنیده‌ها را با دقت بیشتری بررسی و راستی‌آزمایی کرده و شایعه‌پردازی‌ها و شائبه‌افکنی‎ها را در قالب اخبار متقن و قطعی منتشر نکنند. چراکه به اشتباه‌انداختن افکار و سوءبرداشت‌ها جو سنگینی در جامعه ایجاد می‌کند که به مأیوس‌شدن فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشور می‎انجامد و دشواری کار بخش خصوصی در مقابله با تحریم‌ها را دوچندان می‌کند.»

وی در عین حال گفت: «البته تأکید ما بر شفافیت همکاری‌ها در جهت مقابله با تحریم‌ها و حضور مؤثر سیستم‌های نظارتی در راستای کشف تخلفات و برخورد با آن‌ها است، اما این‌که ناگهان بگوییم 6.6میلیارد یورو اختلاس شده و این دروغ بزرگ را بدون اثبات و اعلام محکومیت افراد به آن‎ها نسبت دهیم، پذیرفتنی نیست.»

* گام‌های اشتباه رسانه‌ ملی در اطلاع‌رسانی صحیح
در همین زمینه، جواد کریمی‌قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با تأکید بر این‌که عده‎ای به دنبال سوءاستفاده از محاکم مبارزه با فساد اقتصادی هستند، می‌گوید: «انتظار این است که این‌گونه پرونده‌ها پس از اتمام سیر تحقیق و رسیدگی تمام و ارسال از دادسرا به دادگاه، برابر نظر مقام معظم رهبری در محاکم علنی برگزار شود و اطلاعات صحیح پرونده از سوی سخنگوی قوه قضاییه و یا نماینده دادستان در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. اما متاسفانه آن‌چه که در صداوسیما به عنوان خبر دادگاه در روزهای نخست منتشر شد، تنها بخشی از کیفرخواستی که تنها قرائتش چند روز طول می کشد و ممکن است بسیاری از اتهامات آن اصلا ثابت نشود. بنابراین این‌که رسانه‌ها ازجمله صداوسیما بخشی از کیفرخواست را به‌صورت گزینشی و هدفمند منتشر کردند و در فیلم و تصاویر خود از دادگاه میز قاضی را بیش از 50 پرونده نمایش دادند، نه‌تنها کمکی به آگاهی مردم از اصل ماجرا نکرد، بلکه تنها به جو روانی جامعه و فضای کسب‌وکار کشور آسیب زد.»

وی می‌افزاید: «انتظار داریم دستگاه قضایی هنرمندانه عمل کرده و اجازه ندهد که عده‌ای سودجو با سوءاستفاده از ابزار رسانه و اعمال قدرت و انتشار شایعات و اخبار ضدونقیض اصل مبارزه با فساد را زیر سوال ببرند. چراکه اخبار و اطلاعات باید به‌صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد.»

کریمی‌قدوسی هشدار داد: «باید توجه داشته باشیم که یکی از تلاش‌های دشمنان مملکت این است که بخش خصوصی را از اقتصاد دور کنند. زیرا به‌طور قطع دور زدن تحریم‌ها بدون کمک بخش خصوصی بسیار سخت خواهد بود و این نحوه برخورد با بخش خصوصی، مانع کمک این گروه به کشور در زمان‌های بحرانی خواهد بود. از سوی دیگر، عده‌ای نمی‌خواهند بخش خصوصی واقعی وارد میدان شود و در پی آن هستند که تسلط خود را بر منابع کشور ادامه دهند تا همچنان بتوانند مقاصد سیاسی و اقتصادی خود را دنبال کنند.»

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 3. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 7. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 8. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 9. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 10. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 11. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 12. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 13. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 14. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 15. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 16. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 17. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 18. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 19. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 20. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 21. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 22. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 15. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 16. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 17. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 25. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 3. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 4. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 5. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 6. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 7. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 8. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 9. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 10. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 11. ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می‌کشد؟/ علت افزایش قیمت‌ها چیست؟

 12. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 13. دارایی مالکان سهام عدالت آب رفت

 14. آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

 15. مدرس خیابانی: دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست/ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

 16. ارزان‌ترین خودروی حال حاضر جهان کجا تولید می‌شود؟

 17. تلاش بانک مرکزی برای کنترل تورم/ تأمین کسری بودجه با فروش سهام و اوراق دولتی

 18. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 19. پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

 20. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 21. دلار در سرازیری

 22. رانا بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار؟

 23. قیمت پراید از ۹۰ میلیون تومان گذشت!

 24. آغاز مرحله دوم طرح فروش فوق العاده ایران خودرو از امروز

 25. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

آخرین عناوین