شاخص‌ها درباره تهران چه می‌گویند؟ لاکچری یا محروم؟

گروه اجتماعی الف،   3980610129

نگاهی دقیق به وضعیت استان تهران در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و آموزشی نشان می‌دهد این استان جزء استان‌های محروم کشور و نیازمند نگاه توسعه‌ای واقع‌بینانه است.

شاخص‌ها درباره تهران چه می‌گویند؟ لاکچری یا محروم؟

فارس نوشت: قرار گرفتن واژه «محرومیت» در کنار استان تهران خیلی عجیب به نظر میرسد! و با پیش‌فرض های ذهنی عموم مردم هم‌خوانی ندارد، اکثر مردم و حتی مسوولین این استان را پیشرفته‌ترین و برخوردارترین استان کشور می‌دانند، اما برخلاف ذهنیت حاکم درباره این موضوع باید گفت بسیاری از این باورها اشتباه است! آنچه واقعیت دارد این است که استان تهران با داشتن 16 شهرستان از جمله محروم‌ترین استان‌های کشور است.

بررسی شاخص‌های توسعه‌ استان تهران در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حوزه زیرساخت‌های آموزشی بهداشتی می‌تواند ابعاد مختلف این مسئله را روشن‌تر کند.

کمبود‌های جدی در حوزه فرهنگی و آموزشی

در حوزه آموزش و پرورش به عنوان یکی از مهمترین حوزه‌ها، شرایط استان تهران بسیار نامناسب است. تیرماه امسال بود که سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش، استان تهران را بعد از سیستان و بلوچستان دومین استان محروم از لحاظ آموزشی معرفی کرد.

سرپرست وزارت آموزش وپرورش گفت: در استان تهران بیش از ۲ میلیون دانش آموز در ۸ هزار مدرسه با ۷۴ هزار کلاس مشغول تحصیل هستند. سرانه دانش‌آموزان در کلاس درس به طور میانگین کشوری ۲۴ نفر است اما در استان تهران این عدد به ۳۴ نفر رسیده است.

همچنین سرانه برخورداری از فضاهای آموزشی برای هر دانش آموز در کشور ۵.۲ متر است اما در استان تهران این میزان ۴.۵ متر مربع است.

مدارس غیر استاندار استان تهران بیش از سیستان است

محسنی بندپی استاندار تهران نیز در این باره گفت: در استان تهران ۸۵۰۰ کلاس درس تخریبی، ۱۷ هزار کلاس کمبود و ۱۱۰۰ کلاس از وسایل استاندارد گرمایشی و سرمایشی برخوردار نیستند این در حالی است که هر سال ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود و هم زمان یک میلیون نفر از اتباع نیز در استان تهران حضور دارند که ۱۱۰ هزار نفر از آنها دانش آموز هستند و به جمعیت دانش آموزی استان تهران اضافه می‌شود.

این درحالی است که تعداد مدارس غیر استاندارد و کپری سیستان و بلوچستان حدود 900 مدرسه است. 

حوزه فرهنگی استان تهران هم نیازمند توجه جدی است، اهمیت وضعیت فرهنگی استان تهران بسیار زیاد است زیرا وضعیت فرهنگی کل کشور همواره تابعی از وضعیت استان تهران بوده است.کمبود فرهنگسراها و کمبود سرانه فرهنگی استان تهران از جمله این مشکلات است با توجه به جمعیت استان تهران زیرساخت‌های حمل و نقلی انرژی و آب به صورت متوازن پیشرفت نکرده‌اند و این در دراز مدت می‌تواند مشکل ایجاد کند.

زیرساخت فرهنگی تهران جواب‌گوی سرریز جمعیت استان نیست

حجت الاسلام سید محسن محمودی رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران در خصوص مسئله حاشیه نشینی و چالش‌های فرهنگی این موضوع در استان تهران در گفت‌و‌گو با فارس گفت: سرریز جمعیت به شهرستان‌های استان تهران بسیار زیاد است، مشکل اینجاست که موازی افزایش جمعیت در این مناطق از ایجاد زیرساخت فرهنگی غفلت شده است به نحوی که برخی از مجتمع‌های چند هزار نفری و شهرک‌ها مسجد، کتابخانه، پارک و سایر امکانات فرهنگی را ندارد و این باعث به وجود آمدن مشکلات فرهنگی شده است.

هرنفر 47 تومان؛ سرانه فرهنگی هر نفر در استان تهران!

احدجاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز سرانه بودجه فرهنگی این استان را به ازای هرشخص 47تومان اعلام کرد و خصوص شرایط فرهنگی این استان گفت: مسئولان استانی و کشوری باید نسبت به کمبود زیرساخت‌های فرهنگی شهرستان‌های استان تهران حساسیت بیشتری داشته باشند تا از وضعیت ناخوشایندی که با آن مواجه هستیم، خارج شویم.

وکیلی: سازمان برنامه تعادل منطقه‌ای را در هزینه بودجه رعایت کند 

محمد علی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی حجم ترافیک جمعیتی و موضوع حاشیه نشینی استان تهران را بیشتر از سایر استان‌ها اعلام کرد و گفت: تهران به رغم اینکه 51درصد درآمد مالیاتی کشور را تامین می‌کند سهم‌اش در بخش هزینه ها بسیار پایین است و این ناعادلانه است، عدالت اقتضا میکند درآمدی که از جیب تهرانی‌ها می‌رود صرف بهبود زندگی در تهران شود. 

در حوزه‌های عمرانی در حاشیه تهران و در شهرستان‌ها به خصوص بیمارستان‌ها و فضای سبز و ورزشی تهران در ردیف محرومترین استان‌ها است، آمار بزه‌ها در حاشیه تهران بسیار بالا است اگر به وضعیت حاشیه تهران نپردازیم جبران ناپذیر است.

سازمان برنامه باید این تعادل منطقه‌ای را در بودجه رعایت کند حتما درآمد مالیاتی از لحاظ شرعی در همان بخش هزینه شود مردم تهران به دلیل پایتخت نشینی هزینه‌های زیادی متحمل می‌شوند امروزه این موضوع در شاخص‌های سازمان برنامه رعایت نمی‌شود بلکه درآمد اختصاصی تهران نیز در استان هزینه نمی‌شود و صرف استانهای دیگر می‌شود.

کمبود تخت بیمارستانی در استان تهران/ 1000 تخت بیمارستانی برای 7.5 میلیون نفر!

در حوزه بهداشت و درمان نیز استان تهران حال و روز خوبی ندارد شهرستان‌های استان تهران نیاز مبرمی به افزایش امکانات درمانی دارند تا از سفر به تهران برای درمان بی نیاز شوند. این کمبود باعث به سختی افتادن مردم این شهرستان‌ها درهنگام نیاز به خدمات درمانی می‌شود به طوری که چاره‌ای جز سفر به تهران ندارند.

محسنی بندپی استاندار تهران با اشاره به نیاز مبرم 6 شهرستان استان تهران به بیمارستان گفت: در 3 شهرستان ملارد، قدس، و بهارستان تخت بیمارستانی نداریم و در  شهرستان 400 هزار نفری قرچک 64 تخت بیمارستانی، شهریار700 هزار نفری 200 تخت و در سایر شهرستان‌های استان نیز تعدادتخت‌ها بسیار پایین است و تا رسیدن به استاندارد سرانه بهداشتی فاصله داریم.

آلودگی هوا و نبود زیرساخت‌های مناسب حمل ونقل

وضعیت زیست محیطی و حمل ونقل استان تهران از معدود حوزه‌هایی است که محرومیت‌اش به چشم می‌آید.

محسنی بندپی استاندار تهران درخصوص فرسودگی ناوگان حمل و نقل شهری استان تهران می‌گوید: در مسائل زیست محیطی، تهران یکی از آلوده‌ترین استان‌های کشور است. در حمل‌ونقل درون شهری، استان تهران یکی از فرسوده‌ترین ناوگان را در اختیار دارد که این امر نیز به میزان آلودی هوا می‌افزاید. کسانی که در جنوب و جنوب غرب و شرق تهران زندگی می‌کنند همواره با پساب تصفیه نشده و فاضلابی که از جمعیت شمال به این سمت هدایت می‌شود روبرو هستند و تولید 8 تا 9 هزار تن پسماند در شبانه روز و دفع بهداشتی آن به معضلی جدی تبدیل شده است.

وی با اشاره به بروز پدیده بوی نامطبوع در اطراف فرودگاه امام گفت: از فرودگاه امام تا مرقد مطهر امام راحل، 28 نقطه شناسایی شده که از اواخر بهار و طول تابستان، با بوی نامطبوعی که به مشام می رسد، مشکلی که در هنگام ورود مسافران به تهران، نگاه نامناسبی را از این استان تداعی می‌کند.

51 درصد مالیات از جیب تهرانی‌ها؛ 3 درصد مالیات برای تهرانی‌ها!

استان تهران بالاترین سهم تولید درآمدهای استانی را دارد اما کمترین بهره را از این درآمدها دارد نعمت‌الله ترکی رییس سازمان برنامه‌ریزی استانداری تهران درباره سهم استان تهران از درآمدهای مالیاتی و انتقاد از استان‌های نفت‌خیز کشور تأمین می‌شود و می‌توان علاوه بر اعتباراتی که سالانه برای استان‌ها مصوب می‌شود از محل درآمدهای مالیاتی 3 درصد برای استان تهران و مناطق محروم کشور در نظر گرفت که به این توسعه متوازن می‌گویند.

ترکی ادامه داد: متأسفانه موضوعات در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی در استان تهران طبق برنامه پیش نرفته و به خوبی رسیدگی نشده است و اگر وضع به همین منوال پیش رود در آینده نه چندان دور شهرستان‌های پیرامون تهران جزو محروم‌ترین شهرهای کشور خواهند شد.

محرومیتی که باید دید و باور کرد

اینها گوشه‌ای از وضعیت استان تهران در برخی حوزه ها بود، اما وضعیت محرومیت در این استان به خصوص در شهرستان‌های استان بسیار بیشتر از انچه گفته شد است. برخی البته در بیان محرومیت، شهر تهران را از سایر مناطق استان جدا می‌کنند به این معنی که شهر تهران محروم نیست درحالی که محرومیت شهر تهران کمتر از محرومیت سایر شهرستان‌های استان نیست.

این محرومیت ها اگر دیده نشود و مهم‌تر این‌که اگر باور نشود می‌تواند باعث به وجود آمدن بحران شود. به عنوان مثال اگر درحوزه زیرساخت‌های انرژی و آب وفاضلاب تهران به محرومیت موجود توجه نشود در آینده ای نه چندان دور شاهد بحران‌های متعددی در این حوزه خواهیم بود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 2. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 3. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 4. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 5. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 6. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 7. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 8. ابتلای ۹۵ نفر به بیماری کرونا در کشور / فوتی‌ها ۱۵ نفر شدند

 9. کدام کشورها اجازه پرواز به هواپیما‌های ایرانی را نمی‌دهند؟

 10. واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به اظهارات امیرآبادی فراهانی

 11. محققان چینی واکسن خوراکی برای کرونا ساختند

 12. حریرچی: من هم کرونایی شدم/ کرونا را شکست می‌دهیم

 13. جدول/ سکه ارزان شد

 14. روحانی: حرکت به سمت کنترل ویروس کرونا است

 15. توزیع‌ ماسک در داروخانه های قم

 16. روحانی: ایران به دشمن التماس نخواهد کرد/ همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک آزادراه تهران-شمال، صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد/ ما نسبت به زندگی سالم و شادی مردم متعهدیم

 17. نتیجه تست کرونای آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام شد

 18. تست کرونا «محمود صادقی» مثبت اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 9. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 10. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 16. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 17. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 18. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 19. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 20. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 21. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 22. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 23. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 24. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 25. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

پربحث‌های هفته

 1. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 2. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 3. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 4. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 5. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 6. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

 7. وزیر بهداشت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است

 8. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

 9. پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

 10. ابتلای ۲۸ نفر به کرونا در کشور/ ۵ نفر جان باختند

 11. ابتلای ۹۵ نفر به بیماری کرونا در کشور / فوتی‌ها ۱۵ نفر شدند

 12. ربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شود

 13. واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به اظهارات امیرآبادی فراهانی

 14. مداح معروف به دلیل ابتلا به کرونا در دوبی بستری شد

 15. ماسک سیاست بر چهره رفتارهای زشت اجتماعی

 16. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 17. روح‌الله زم: اعلام زمان و مکان عملیات‌های سوریه به ویژه تردد‌های حاج قاسم جزء ماموریتم بود/ افسر سرویس جاسوسی گفت از جایگاه آمدنیوز لذت می‌برم

 18. افزایش شمار مبتلایان ایرانی ویروس کرونا به ۴۳ نفر / ۸ نفر جان باختند

 19. محسن هاشمی خود را قرنطینه کرد

 20. زاکانی: گمانه‌زنی‌های کرونایی در کشور آسیب‌زاست/ فقط ۹ مورد فوتی‌های قم کرونا مثبت بوده‌اند

 21. وزیر بهداشت: هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم

 22. نتیجه تست کرونای آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام شد

 23. توضیح وزارت بهداشت درباره انتقال ۵ بیمار مشکوک به کرونا از قم به تهران

آخرین عناوین