هشدار سازمان عفو بین الملل نسبت به وضع وخیم صدها هزار مسلمان روهینگیایی/ مقامات میانماری هنوز به دست عدالت سپرده نشده‌اند

گروه ترجمه الف،   3980605043 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

سازمان عفو بین الملل در گزارشی تاکید کرد مقامات میانماری که علیه مسلمانان روهینگیا مرتکب "جنایات علیه بشریت" شده اند، همچنان به دست عدالت سپرده نشده اند.

هشدار سازمان عفو بین الملل نسبت به وضع وخیم صدها هزار مسلمان روهینگیایی/ مقامات میانماری هنوز به دست عدالت سپرده نشده‌اند

به گزارش الف عفو بین الملل همچنین با اشاره به آوارگی صدها هزار مسلمان روهینگیا هشدار داد ایالت راخین میانمار همچنان برای ساکنان آواره آن ناامن است.

بخش هایی از گزارش عفو بین الملل را در این باره بخوانید:

« یکشنبه گذشته دومین سالگرد عملیات ارتش میانمار علیه ساکنان استان راخین بود که بیش از 740 هزار مرد، زن و کودک را مجبور کرد از خانه ها و روستاهای خود فرار کنند. این عملیات وحشیانه با خشونت های گسترده همراه بود، به گونه ای که گزارش سازمان ملل آن را با جنایت علیه بشریت و احتمالا نسل کشی، برابر دانسته است.

با وجود خشم جهانی و همچنین قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل که خواستار مسئولیت پذیری عوامل این عملیات بوده است، ژنرال هایی که شاهد این حملات علیه روهینگیاها بودند، همچنان در مسئولیت های خود حضور دارند.

نیکولاس بکوئلین، مدیر منطقه ای عفو بین الملل در شرق و جنوب شرقی آسیا می گوید:" پیشنهاد اخیر بنگلادش برای بازگرداندن هزاران نفر از مردم روهینگیا باعث وحشت گسترده در اردوگاه های آوارگان شده است. خاطراتی از قتل، تجاوز و همچپنین شکنجه همچنان در اذهان آوارگان روهینگیا زنده است. در شرایطی که ارتش میانمار همچنان قدرت داشته و از عملکرد خود مانند همیشه اظهار پیشمانی نمی کند، بازگشت هر کس به راخین ناامن است."

وی می افزاید:" سالگرد این کشتار یادآوری تاریک از ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل برای حمایت از بازماندگان این عملیات و همچنین محاکمه عوامل خشونت های گسترده است. شورای امنیت باید سریعا پرونده میانمار را به دادگاه بین المللی جنایی منتقل و علیه مینامار تحریم های جامع تسلیحاتی اعمال کند."

کابوس در دو سوی مرزها

آوارگان روهینگیا همچنان در دو سوی مرز میانمار-بنگلادش از حقوق خود محروم هستند. در میانمار صدها هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در نظام آپارتاید زندگی می کنند، و در ارودگاه ها و همچنین روستاهای "زندان مانند" خود محبوسند، به گونه ای که از حق آزادی تردد محرومند و همچنین دسترسی آنها به مدارس و خدمات بهداشتی بسیار محدود است.

ارتش دسترسی به ایالت راخین را به شدت کنترل می کند، به عبارت دیگر نظارت بین المللی بر هر کسی که به این ایالت بازمی گردد بسیار دشوار است. در دو ما گذشته، مقامات خطوط مخابراتی را در شمال و مرکز راخین قطع و ساکنان آن مناطق را بیش از پیش منزوی کرده اند.

به گزارش یک گروه حقیقت یاب سازمان ملل، در اواخر سال 2017 در عملیات پاکسازی ارتش میانمار در صدها روستا در ایالت راخین دستکم 10 هزار زن، مرد و کودک روهینگیا کشته و بیش از 740 هزار نفر مجبور شدند به محل اقامت کنونی شان در بنگلادش بگریزند. عفو بین الملل هم در ژوئن 2018 نام 13 مقام ارشد – شامل حلقه ای از فرماندهان و همچنین ژنرال ارشد "مین آنگ هلیانگ" را - اعلام کرد و خواستار آن شد این افراد به خاطر ارتکاب جنایت علیه بشریت، در دادگاه محاکمه شوند. اتحادیه اروپا متعقابا 11 نفرذ از این افراد را تحریم کرد.

عفو بین الملل در می 2019 در گزارشی مستند اعلام کرد که ارتش میانمار چگونه عملیات جدیدی در ایالت راخین آغاز کرده است. این عملیات به دنبال حملات هماهنگ "ارتش آراکان (AA) – یک گروه مسلح قومی در راخین- به پلیس آغاز شد. پاسخ ارتش شامل حملات غیرقانونی است که در آن غیرنظامیان  کشته و یا زخمی شدند. این عملیات همچنین با اعدام های فراقانونی، دستگیری خودسرانه، شکنجه و سایر رفتارهای خشونت بار همراه بوده است که به ناپدید شدن بسیاری از مردم روهینگیا انجامید. بسیاری از این خشونت ها جنایات جنگی محسوب می شوند.

در بنگلادش هم بیش از 910 هزار روهینگیا ساکن ارودگاه هایی هستند که اغلب از حقوق اولیه خود محرومند. دولت بنگلادش علیه آنها محدودیت های شدید اعمال میکند، مثلا به راحتی نمی توانند کار و یا در مناطق اطراف تردد کنند، و کودکان هم نمی توانند به مدرسه بروند.

از زمان امضای توافق نامه بازگشت آوارگان در نوامبر 2017، دولت های بنگلادش و میانمار در موارد فراوان طرح های خود را برای بازگرداندن آوارگان روهینگیا به میانمار، اعلام کرده اند. در نوامبر 2018، در بحبوحه خشم جهانی، این طرح های بازگشت به تاخیر افتاد. نارضایتی های گسترده از آنجا ناشی شد که با آوارگان روهینگیا برای بازگشت به راخین مشورت نشده بود و همچنین میانمار از تضمین بازگشت امن آنها خودداری می کرد.

بکوئلین می گوید:" ایالت راخین برای بازماندگان روهینگیا چیزی نیست جر یک زندان روباز. مقامات میانمار برای بهبود اوضاع عملا هیچ کاری نکرده اند و در حقیقیت همچنان به ارتکاب جنایت علیه بشریت ادامه می دهند. اهدا کنندگان بین المللی از جمله دولت های محلی باید تضمین کنند که نقشی در تسهیل ارتکاب این جنایات نخواهند داشت، و میانمار را تحت فشار قرار دهند تا حقوق روهینگیاها را از جمله حقوق شهروندی آنها، اعاده کند." 

" جامعه جهانی هم باید با بنگلادش همکاری کند تا به آوارگان کمک کند با حفظ شئونات، حیات خود را بازسازی کنند. بدون مشورت با روهینگیاها، هیچ تصمیمی نباید درباره آینده آنها گرفته شود."

در 27 سپتامبر 2018، شورای حقوق بشر سازمان ملل قطعنامه ای تصویب کرد که براساس آن مکانیسمی برای مسئولیت پذیری عوامل جنایات، ایجاد شده و شواهد جنایات براساس قوانین بین الملل، جمع آوری و حفظ شود. تحریم های هدفمند علیه مقامات نظامی از جانب بسیاری از کشورها و اتحادیه اروپا، درخواست از دادستان دادگاه بین الملل جنایی برای تحقیق درباره جنایات مرتکب شده علیه مردم روهینگیا از اکتبر 2016  تاکنون، از دیگر بندهای این قطعنامه است.

عفو بین الملل با استقبال از این گام ها، خواستار آن است که پرونده میانمار به دادگاه بین المللی جنایی واگذار شود، این امر شامل تمام موارد جنایت علیه روهینگیاها و همچنین جنایات کنونی علیه اقلیت ها در ایالت های "کاچین"، "راخین" و "شان" است.

به گفته بکوئین، تا زمانی که ارتش میانمار به خاطر جنایات دهشتناکش به دست عدالت سپرده نشود، اوضاع روهینگیاها و همچنین سایر اقلیت های قومی میانمار بهبود نخواهد یافت.

"کمک به روهینگیاها برای بازسازی زندگی شان باید با عزم جدی و با هدف  مسئولیت پذیری همراه باشد. جامعه جهانی در گذشته روهینگیاها را ناامید کرده است- اما نباید باردیگر این مساله را تکرار کند."

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

راه۱۰۶۷۶۸۸۱۱:۵۵:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۵
تنها کسی که میتواند ملت‌های مظلوم و محروم را نجات دهد مهدی‌موعودعلیه‌السلام است ___________ جهان در انتظار منجی است اَلّلهُمَّ‌عَجِّل‌لِوَلیِّکَ‌الفَرَج
ناشناس۱۰۶۷۸۵۷۱۲:۵۳:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۵
خدا لعنت کنه چین را

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 2. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 3. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 4. «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

 5. واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه

 6. انتقاد حیدر العبادی از ایران در گفت‌وگو با العربیه!

 7. نگاهی به نظرات کاربران پس از قطعی اینترنت

 8. برپایی ‌راهپیمایی محکومیت اغتشاشات روز دوشنبه در تهران

 9. حقوق معلمان در کدام کشورها بالاتر است؟

 10. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

 11. قائم‌مقام وزیر صنعت: مزایای حاصل از افزایش قیمت بنزین را به‌زودی می‌بینید

 12. رژیم صهیونیستی ۲ فروند "اف ۳۵" دیگر از آمریکا تحویل گرفت

 13. تحلیل معاون اسبق ارزی بانک مرکزی از قیمت آتی ارز

 14. خسارت ۲۰۰ میلیارد تومانی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای

پربحث‌های دیروز

 1. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 2. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 3. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 4. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 5. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 6. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 7. سه مسئول دولتی گفتند بنزین سهمیه بندی نمی‌شود، ولی شد!

 8. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 9. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 10. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 11. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 12. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 13. «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

 14. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 15. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

 16. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 17. آخرین وضعیت اعتراض‌ها به تغییر قیمت بنزین/ شهرها آرام شدند

 18. آتش زدن شاخ گاو در جشنواره‌ای در اسپانیا

 19. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 20. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 21. واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه

 22. وام ۵ میلیارد دلاری روسیه به ایران

 23. انتقاد حیدر العبادی از ایران در گفت‌وگو با العربیه!

 24. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 25. پاریس باز هم نگران اغتشاش‌گران شد!

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 13. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 14. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 15. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 16. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 17. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

 2. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 3. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 4. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 5. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

 6. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 7. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 8. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

 9. انتقاد حیدر العبادی از ایران در گفت‌وگو با العربیه!

 10. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

 11. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 12. پاریس باز هم نگران اغتشاش‌گران شد!

 13. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

 14. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

 15. رژیم صهیونیستی ۲ فروند "اف ۳۵" دیگر از آمریکا تحویل گرفت

 16. مسکو: حمله اسرائیل به سوریه غیرقانونی است

 17. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

 18. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

آخرین عناوین