واکنش خانواده دختر جوانی که بعد از عمل بینی جان باخت

گروه حوادث الف،   3980604187 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

خانواده «ثریا شهبازی» دختر 27 ساله‌ای که بعد از انجام عمل بینی در بیمارستان بعثت جان باخت، به اظهارات مدیر این بیمارستان واکنش نشان دادند.

به گزارش فارس، چند روز پیش دختر 27 ساله‌ای به نام «ثریا شهبازی» در بیمارستان بعثت عمل جراحی بینی انجام داد اما یک روز بعد از ترخیص فوت کرد، این خبر در رسانه‌های مختلف منعکس شد و چند نفر هم در این رابطه اظهار نظر کردند، مدیر بیمارستان بعثت گفت «بیمار پس از جراحی با حال عمومی خوب از بیمارستان خارج شده» و مدیرکل پزشکی قانونی هم «آمبولی ریه» را علت مرگ اعلام کرد.

درج این اظهارات باعث شد خانواده این دختر جوان نسبت به این قضیه واکنش نشان دهد، بنابراین طی تماس با خبرگزاری فارس خواستار انعکاس مطالب آنها از این تریبون شدند.

عمو و پدر مرحومه شهبازی در دفتر خبرگزاری فارس حضور یافتند که عموی مرحومه ماجرا را این طور بیان کرد: ثریا 27 سال داشت و هیچ گونه سابقه بیماری، مشکل قلبی، تفسی و ریوی نداشت، آزمایش‌های قبل از عمل هم گویای این ادعاست، داستان جراحی بینی او مربوط به ماه‌‌ها قبل بود و قرار بود زودتر از این‌ها انجام شود پزشک معالج او بارها عمل را به تعویق انداخت که نتیجه‌اش هم شد مرگ عزیزمان.

برادزاده‌ام 29 مردادماه برای عمل جراحی بستری شد اما نمی‌دانم چه اصراری بود ساعت سه نصف شب عمل جراحی بینی او انجام شود؟ اروژانسی‌تر از این عمل وجود نداشت که بخواهند به خاطر ضیق وقت شبانه عمل جراحی را انجام دهند.

ثریا 29 مرداد بستری شد، سه بامداد 30 مرداد عمل کرد و ساعت 13 روز 31 مرداد هم مرخص شد، او در شرایطی که اصلاً حال عمومی خوبی نداشت مرخص شد به طور که مدام فشارش در نوسان بود؛ کادر بیمارستان به او گفته بودند این شرایط عادی است و مشکلش حاد نیست، این درحالی است که به محض ترخیص جلوی بیمارستان دچار تنگی نفس شده بود و هنگام ورود به منزل هم افت فشار شدید داشت تا آن جا که از درد، فریاد می‌کشید، با مشاهده این وضعیت با آمبولانس تماس گرفتیم، امدادگران گفتند «فشارش روی سه است و ما آنطور که باید دستگاه‌ احیا نداریم؛ تماس بگیرید آمبولانس خصوصی بیاید، از آن جا که منزل برادرم با بیمارستان بعثت یک خیابان بیشتر فاصله ندارد برادرزاده‌ام را به آن جا منتقل کردیم، ثریا سرگیجه و تنگی نفس شدید داشت اما متاسفانه کارمندان اورژانس بیمارستان حاضر نشدند او را بستری کنند و گفتند باید پزشکی که عمل کرده بیاید و دستور دهد تا او را بستری کنیم!

از لحظه مرخصی و برگشت او به بیمارستان 25 دقیقه تا نیم ساعت بیشتر طول نکشید؛ در گزارش خلاصه پرونده فوت او در بیمارستان ساعت را چهار بعد از ظهر عنوان کرده‌اند و ساعتی که از بیمارستان بعد از عمل ترخیص شده را هم یک بعد از ظهر. طبق این گفته‌ها از زمان مرخصی تا فوت ثریا سه ساعت طول می‌کشد، چطور می‌شود مدیر بیمارستان بعثت مدعی است بیمار با حال عمومی خوب مرخص شده است؟ حال عمومی مساعد با نوسان وضعیت همخوانی ندارد.

متاسفانه نزدیک یک ساعت و نیم بیمار ما جلوی اورژانس بیمارستان روی برانکارد منتظر بوده تا او را پذیرش کنند، وقتی همسر برادرم عصبانی می‌شود و درخواست کمک می‌کند او را از اورژانس بیرون می‌اندازند و دعوا می‌کنند که «خانم سرو صدا نکن و دخترت تمارض می‌کند»، وقتی مادر ثریا به اورژانس برمی‌گردد فریاد می‌زند دخترم نبض ندارد و فوت کرده است، بعد از این حرف یک پرستار می‌گوید «بیا برویم ببینم چه می‌گویی؟» که می‌بینند حال بیمار مساعد نیست و دیگر پرسنل را صدا می‌زند.

سوال من این است که برادرزاده‌ام چرا باید آمبولی ریه کند و خون به بدن برگردد در صورتی که افرادی که عمل بینی انجام می‌دهند روی بینی آنها فیلترهایی هست که از برگشت خون به داخل بدن جلوگیری می‌کند اما برای ثریا از آن استفاده نشده بود؛ از روزی که او از اتاق عمل بیرون آمد فیلتری استفاده نشد، وقتی مادرش پرسیده بود چرا از فیلتر استفاده نکرده‌ای گفته بودند «روش جدیدی از عمل است که احتیاج به فیلتر ندارد»! 

ناراحتی ما بیشتر از این است که بیمارستان از همان روز می‌توانست اقدامات پزشکی قانونی را انجام دهد نه اینکه کاری کند تا خانواده از شکایت منصرف شود، سوپروایزر بخش به خانواده‌ برادرم گفته بود «شما داغدارید؛ بروید، ما خودمان جنازه را به پزشک قانونی می‌فرستیم و کارهایش را هم خودم انجام می‌دهم؛ خیالتان راحت باشد!»  برادرم همان روز به کلانتری می‌رود و می‌گویند اگر می‌خواهی جنازه را تحویل بگیری باید به دادگاه بروی؛ آنجا هم می‌رود و می‌گویند باید از بیمارستان برای پزشک قانونی به خاطر ترخیص نامه بیاوری اما متاسفانه سوپروایزر بیمارستان اجازه نمی‌دهد و می‌گوید «ما تمام این کارها را انجام می‌دهیم و شما بروید و به مهمان‌هایتان برسید و فردا جنازه را تحویل بگیرید»

روز یکم شهریور وقتی به بیمارستان رفتیم تا جنازه را تحویل بگیریم گفتند «چه کسی این حرف را زده است و باید جنازه را به پزشک قانونی تحویل بدهید» ما دو روز بعد تازه جنازه را به پزشکی قانونی تحویل دادیم، متاسفانه پرونده بیمار ما در بایگانی نبود و مجبور شدم با مسوول بایگانی تمام بیمارستان را بگردم و پرونده را پیدا کنم؛ پنج شنبه شب پزشکان آمدند و پرونده را گرفتند و بردند تا بررسی کنند.

حسین شهبازی؛ پدر ثریا نیز با ابراز تأسف از این وضعیت گفت: نام دو پزشک را برای عمل دخترم شنیدیم؛ نمی‌دانیم کدام اتاق عمل بوده و کدام پذیرش کرده است؟

چندین خبرگزاری خبری را منتشر کرده‌اند که هیچ شکایتی نشده است درحالی که ما همان روز شکایت کردیم؛ وقتی قاضی گفت از فردی شکایت دارید گفتیم خیر از فرد خاصی نیست از کل مجموعه اورژانس، بیمارستان، مسوولان اورژانس بیمارستان و پزشکان شکایت داریم.

 من هم آزاده هستم و هم جانباز؛ اگر دنبال شکایتم برای احقاق حق است و هیچ چشم داشتی به پول ندارم، هنوز علت فوت مشخص نیست و از پزشک قانونی می‌خواهیم همه مراحل را بررسی کند نه فقط عمل جراحی و نه قسمتی که در اورژانس رسیدگی صورت نگرفته است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۶۵۹۵۲۰:۵۵:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۴
عجب اوضاع درهم و برهمی،

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 13. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 14. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 15. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 18. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 19. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 20. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 21. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 22. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 23. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 24. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

 25. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

آخرین عناوین