واشنگتن و ناکامی نقشه شرقی برای تهران

گروه جهان الف،   3980531026 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
واشنگتن و ناکامی نقشه شرقی برای تهران

مقامات کاخ سفید مکررا از تشدید سیاست فشارحداکثری بر تهران جهت تامین امنیت منطقه و مقابله با بی ثباتی سخن می گویند اما در عمل سودای دیگری در سر می‌پرورانند.

به گزارش ایرنا، واپسین روزهای مردادماه مقامات کاخ سفید باز هم کوشیدند تا در موضع گیری‌های ضدایرانی خود موجی تازه را به راه اندازند و فشارهای سیاسی و تبلیغاتی خود علیه تهران را یک گام دیگر جلو ببرند.

همزمان با چانه زنی های واشنگتن با برخی کشورهای همسو نظیر استرالیا و نیز گروهی از دولت های عربی نظیر بحرین برای جلب همکاری عملی در پروژه ضدایرانی ایجاد ائتلاف دریایی و نیز اعمال فشار جهت توقیف دوباره نفتکش حامل نفت ایران یعنی «آدریان دریا»ی کنونی و «گریس یک» سابق، «دونالد ترامپ» بار دیگر مدعی شد که تهران زیر فشار تحریم های اقتصادی، مجدانه به دنبال مذاکره با واشنگتن است اما راه آن را نمی داند.   

رئیس جمهوری آمریکا افزود که فشارهای اقتصادی به ویژه تحریم های نفتی حتی بیش از حد انتظار کاخ سفید کارایی داشته و اقتصاد ایران را به سوی فروپاشی سوق می دهد.

پس از ترامپ، نوبت به «برایان هوک» مسوول امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا رسید تا باز هم روی داعیه نقش تهران در بی ثباتی منطقه انگشت بگذارد و در جمع خبرنگاران، تلاش مجامع بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل جهت ایجاد اطمینان از تحریم های تسلیحاتی و ممنوعیت سفر مسولان نظامی از جمله فرمانده سپاه قدس را خواستار شود.

موضع گیری ها و مطالبات هوک، در کوتاه ترین زمان ممکن از سوی «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا تکرار شد؛ جایی که پمپئو از شورای امنیت خواست تا نقشی مهم را برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران که بر اساس قطعنامه 2231 این شورا منقضی خواهد شد، برعهده گیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» همچنین گفت که کشورش موفق شده جلوی صادرات 2.7 میلیون بشکه ای ایران را گرفته و شریان درآمدی ایران را مسدود سازد.

فصل مشترک اظهارات این سه تن طی روزهای اخیر، تکرار این مکرر بود که جمهوری اسلامی ایران طی سال های گذشته به خصوص پس از توافق هسته ای بخش مهمی از درآمدهای نفتی خود را صرف ایجاد بی نظمی در خاورمیانه و حمایت از گروه هایی کرده که از دید واشنگتن تروریستی محسوب می شوند.

از این منظر، قطع این درآمدها به منزله کاهش توان تهران در ایجاد پشتوانه مالی ایجاد بی نظمی و ناامنی در خاورمیانه است. با این حال، مقامات دولت ترامپ همچنان بدون پرده پوشی هدف اصلی خود از فشارهای اقتصادی بر جمهوری اسلامی ایران یعنی حضور پای میز مذاکره را علنا و مکررا بر زبان می آورند.

پیش از این یعنی چند روز بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام، مایک پمپئو شروط دوازده گانه ای را برای آغاز مذاکره با ایران اعلام کرد که بخش اصلی این شروط به خودداری تهران از ادامه برنامه های مشروع دفاعی و موشکی و توقف سیاست های منطقه ای اختصاص داشت. البته آمریکایی ها بارها در تناقض گویی هایی آشکار اعلام کردند از گفت وگوی بدون پیش شرط استقبال می کنند.

همین امر باعث شد تا برخی از تحلیلگران تعیین شروط دوازده گانه را پیامی خطاب به کشورهای عربی و به اصطلاح تابلویی برای نمایش سیاست خاورمیانه واشنگتن قلمداد کنند و نه پیش شرط های واقعی برای شروع گفت وگو با تهران.

نکته بسیار مهمی که در این میان توجه اغلب ناظران و تحلیلگران را برانگیخته، ناهمسازی یا به عبارت بهتر نامشخص بودن اولویت سیاست های آمریکا در قبال ایران است. آنچه مشخص است ترامپ در حوزه سیاست خارجی به شدت برای نشستن پای میز مذاکره با ایران بی تابی می کند اما در عمل اولویت خود را حتی برای متحدان غربی و عربی خود نمایان نمی سازد که فرجام سیاست «فشار حداکثری» کسب یک توافق بدیل برجام است یا تغییر اساسی سیاست های تهران در خاورمیانه.

هر چند ممکن است برخی بیان دارند که این دو هدف در یک راستا قرار می گیرند اما این پرسش مهم بی پاسخ می ماند که کسب یک توافق تازه و بدیل برجام به سود کمپین انتخاباتی ترامپ و به قیمت تداوم نفوذ منطقه ای ایران ارجحیت دارد یا ادامه فشارهای خردکننده اقتصادی که عملا سودی برای کاخ سفید ندارد و بیشتر نظر و منافع رقبای خاورمیانه ای جمهوری اسلامی ایران را تامین می کند.

نگاهی به کش و قوس های مناسبات و مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ طی نزدیک به دو سال اخیر تا حدی ترجیحات کاخ سفید در خاورمیانه را هم آشکار می سازد.

مواضع و سیاست های دولت ترامپ در شبه جزیره کره به گونه ای بوده که هم رهبر پیونگ یانگ را متعهد به حضور پای میز مذاکره نگاه دارد و هم با برجسته ساختن تهدید نظامی کره شمالی برای ژاپن و کره جنوبی پشتوانه باجگیری امنیتی رئیس جمهوری آمریکا باشد.

ترامپ با تعیین خط قرمزی برای امنیت آمریکا موفق شده تاکنون «کیم جونگ اون» را از انجام آزمایش هسته ای و موشک های بالستیک دوربرد که قادر به تهدید قلمرو ایالات متحده است، بازدارد. اما عملا و تعمدا در برابر انجام آزمایشات موشکی تهدیدکننده امنیت متحدانش در شرق آسیا سکوت کرده است.

از سوی دیگر کره شمالی با درک این خط قرمز، هم مانع از تشدید تحریم های آمریکا شده و هم عناصر تهدیدزا و نگران کننده برای کره جنوبی و ژاپن را در دست خود نگاه داشته و بارها پس از گفت وگوهای مستقیم کیم و ترامپ دست به آزمایش موشکی زده است.

در این شرایط، ترامپ خرسند از رفع تهدیدات کره شمالی و نگاه داشتن کیم پای میز مذاکره بارها در گفت وگو با رسانه ها و در توییت های خود مدعی شده، از طریق دگرگونی در سیاست های ناکام دولت دموکرات «باراک اوباما» در قبال پیونگ یانگ، کشورش را از یک جنگ اتمی نجات داده است.

سویه دیگر بازی ترامپ در شرق آسیا، مطالبه هزینه های امنیت سازی در این منطقه و به عبارت دیگر اخاذی از سئول و توکیو است که خود را ایمن از موشک های پیونگ یانگ نمی بینند.

به همین ترتیب به نظر می رسد رئیس جمهوری آمریکا ایجاد چنین مدلی را در خاورمیانه نیز دنبال می کند. بی تردید مطلوب ترین رخداد برای ترامپ آمدن ایران پای میز مذاکره است؛ مذاکره ای که همچون مدل کره شمالی قرار نیست به اعطای امتیازی چون لغو تحریم ها بیانجامد اما به معنای پایان نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی ایران نیز نخواهد بود زیرا جلب نظر و حمایت لابی های صهیونیستی و نیز تداوم خریدهای چندصدمیلیارد دلاری دولت های عربی در شرایط پذیرش شروط دوازده گانه پمپئو از سوی ایران میسر نخواهد بود.

مقامات دولت ترامپ بارها اعلام کرده اند که می خواهند ایران را به یک بازیگر متجانس در خاورمیانه و در سطح بین المللی مبدل سازند. این در حالی است که این هدف اعلانی عملا همه معادلات و معاملات تسلیحاتی، موقعیت متحدان افراطی ترامپ در اراضی اشغالی و برخی رهبران کشورهای عربی را به هم خواهد زد.

البته سوی دیگر ماجرا هم این است که برخلاف تصور ترامپ، جمهوری اسلامی ایران راه مقاومت و رویگردانی از مصالحه با دولت پیمان شکن کاخ سفید را در پیش گرفته و این وضعیت کارنامه سیاست خارجی رئیس جمهوری آمریکا را شدیدا به خطر انداخته است تا جایی که می تواند به عنوان مولفه ای مهم در انتخابات سال آینده این کشور نقش آفرینی کند.

با توجه به موقعیت پیش آمده، ادعای دولت آمریکا مبنی بر تشدید سیاست فشار حداکثری برای ایجاد امنیت در منطقه بیش از هر زمانی دیگری با تناقضات و تردیدهای اساسی روبرو است؛ وضعیتی که متحدان ترامپ را هم تا حدی در پیروی از سیاست های او مردد ساخته و نشانگانی از تغییر را در رویکردهای ضدایرانی برخی از کشورهای منطقه به وجود آورده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 2. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 3. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 4. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 5. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 6. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 7. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 8. حمله به استبداد با پرتقال  

 9. کمیته انضباطی حریف استقلال را نقره داغ کرد

 10. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 11. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 12. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 13. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 14. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 15. راز جوان‌تر شدن ستایش در فصل سوم چیست؟

 16. فغانی: ایران تیم بداخلاق جام جهانی ۲۰۱۸ بود

 17. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 18. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 19. روحانی: جامعه بین‌المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

 20. سازمان ملل: عامل حمله به تأسیسات نفتی سعودی هنوز مشخص نیست

 21. هواداران بدون بلیت پشت درهای آزادی ماندند

 22. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 23. ثبت نام ‌طرح‌ بیمه سلامت اتباع خارجی

 24. ائتلاف سعودی: حمله به آرامکو از خاک یمن صورت نگرفته است

 25. اردوغان و پوتین دیدار کردند

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 5. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 6. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 7. حضور شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 8. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 9. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 10. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 11. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 12. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 13. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 14. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 15. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 16. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 17. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 18. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 19. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 20. روایت یک خیانت/ خاک و شن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

 21. چم سبز (چال کندی)، بهشت ایران  

 22. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 23. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 24. حمله به استبداد با پرتقال  

 25. طلاب جهادی محرم  

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 21. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 22. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 23. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 24. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 25. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 2. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 5. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 6. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 7. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 8. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 9. روحانی: جامعه بین‌المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

 10. سازمان ملل: عامل حمله به تأسیسات نفتی سعودی هنوز مشخص نیست

 11. ائتلاف سعودی: حمله به آرامکو از خاک یمن صورت نگرفته است

 12. اردوغان و پوتین دیدار کردند

 13. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 14. پشت پرده سناریو سازی علیه ایران درباره آرامکو

 15. آمریکا این واقعیت را بپذیرد که در جنگ افغانستان شکست خورده است

 16. انگلیس: با شرکای بین المللی به حادثه عربستان پاسخ می‌دهیم

 17. سناتور آمریکایی: عربستان هم پیمان ما نیست

 18. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 19. ولیعهد بحرین: قرارداد خرید اولین سامانه موشکی پاتریوت با آمریکا امضا شد

 20. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم

 21. دروغ ترامپ رو شد؛۷ التماس ترامپ برای دیدار «بدون‌ پیش‌شرط» با ایران

 22. کمالوندی با رییس شرکت ملی اتمی چین دیدار کرد

 23. رویترز: دولت آمریکا کمک‌های اطلاعاتی به ریاض را افزایش می‌دهد

 24. پوتین: برجام هنوز زنده است و جایگزین ندارد

 25. مقام سابق پنتاگون: شواهدی درباره حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی‌ها وجود ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 2. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 3. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 4. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 5. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 6. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 7. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 8. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 9. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 10. روحانی: جامعه بین‌المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

 11. سازمان ملل: عامل حمله به تأسیسات نفتی سعودی هنوز مشخص نیست

 12. ائتلاف سعودی: حمله به آرامکو از خاک یمن صورت نگرفته است

 13. اردوغان و پوتین دیدار کردند

 14. دروغ ترامپ رو شد؛۷ التماس ترامپ برای دیدار «بدون‌ پیش‌شرط» با ایران

 15. کمالوندی با رییس شرکت ملی اتمی چین دیدار کرد

 16. رویترز: دولت آمریکا کمک‌های اطلاعاتی به ریاض را افزایش می‌دهد

 17. پوتین: برجام هنوز زنده است و جایگزین ندارد

 18. مقام سابق پنتاگون: شواهدی درباره حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی‌ها وجود ندارد

 19. گاردین: ترامپ بی‌ثبات و خطرناک است و روز به روز بدتر می‌شود

 20. رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می‌کند

 21. کره‌شمالی: احتمالاً تا چند هفته آینده مذاکره با آمریکا آغاز می‌شود

 22. نگرانی ایران از برنامه مخفی هسته‌ای عربستان

 23. پاسخ قاطع نماینده ایران در وین به ادعاهای بی اساس وزیر انرژی آمریکا در کنفرانس عمومی آژانس

 24. نشست سه جانبه ترکیه/ پوتین: با تلاش‌های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است

 25. عربستان صادرات نفت به بحرین را متوقف کرد

پربحث‌های هفته

 1. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 2. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 3. ترامپ جان بولتون را اخراج کرد

 4. پوتین: روسیه به همکاری امنیتی با اسراییل اهمیت می‌دهد

 5. روایت «سی ان ان» از اخراج بولتون: ترامپ، بولتون را بیخود آورد، بیخود هم اخراج کرد/ او ابتدا عمل می‌کند بعد فکر می‌کند!

 6. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 7. ترامپ: مشکلی با دیدار با روحانی ندارم

 8. نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ از میزان آرای نامزد‌های دموکرات در برابر ترامپ/ ترامپ شرایط خوبی ندارد

 9. ترامپ دلایل اخراج بولتون را شرح داد

 10. نامه کوتاه خشم‌آلود استعفای بولتون به ترامپ  

 11. ظریف خطاب به ترامپ: شعار نتانیاهو جنگیدن تا آخرین سرباز آمریکایی است

 12. آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

 13. بعیدی نژاد: نفت خود را به شرکت خصوصی فروخته‌ایم/ یادداشت سفارت نقض نشده است

 14. فقیرترین ایالت‌های آمریکا کدامند؟

 15. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 16. بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد

 17. لطیفه‌‌‌ ترامپ درباره بولتون به روایت پایگاه خبری اینترسپت/ بولتون نهایت تلاش خود را کرد آمریکا را به جنگ بکشاند

 18. وزیر انرژی سعودی توقف پنجاه درصدی تولید نفت را تایید کرد

 19. آمریکا: فشار حداکثری علیه ایران ادامه می‌یابد

 20. ناگفته‌هایی از زندگی آیت‌الله العظمی سیستانی

 21. واکنش ترامپ به استیضاح احتمالی‌اش در کنگره آمریکا

 22. تحلیل روزنامه لبنانی از حضور مقتدی صدر در حسینیه امام خمینی(ره)

 23. میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

 24. ترامپ: مقامات ایران خواستار دیدار هستند

 25. تحلیلی بر حضور مقتدی صدر در بیت رهبر معظم انقلاب

آخرین عناوین