اما و اگرهای مخالفت 80 هزار دانشجو با افزایش ظرفیت‌ رشته‌های پزشکی

گروه اجتماعی الف،   3980521076 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

موضوع افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی طی روزهای گذشته درحالی به یکی از مباحث داغ جامعه پزشکی تبدیل شده است که دانشجویان علوم پزشکی با راه‌اندازی کمپینی، مخالفت خود را در فضای مجازی با این موضوع اعلام کرده‌اند.

به گزارش فارس، موضوع افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی چند وقتی است در بین دانشجویان و جامعه پزشکی جنجال زیادی به پا کرده است؛ ماجرا از آنجا آغاز شد که تعدادی از خبرگزاری‌ها آمار و ارقامی در خصوص کمبود پزشکی در کشور منتشر کردند که همین موضوع منجر به برگزاری چندین برنامه در قالب گفت‌وگو و مناظره در صدا و سیما شد.

عده‌ای از کارشناسان معتقدند کشور با کمبود تعداد پزشک مواجه نیست و در شرایط کنونی و بدون توجه به زیرساخت‌های موجود، اقدام به افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی منجر به ارایه خدمات آموزشی بی‌کیفیت خواهد شد اما از سوی دیگر عده‌ای دیگر معتقدند کمبود پزشک در کشور به معضلی جدی تبدیل شده است و مخالفان افزایش ظرفیت‌های رشته‌‌های پزشکی به دنبال انحصارطلبی هستند.

*فعالیت ۱۳۹ هزار پزشک عمومی و متخصص 

بر اساس آمار سازمان نظام پزشکی در حال حاضر حدود ۱۳۹ هزار پزشک اعم از پزشک عمومی و متخصص در جامعه داریم که این عدد شاخص ۱.۷۴ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر را نشان می‌دهد و در مقایسه با بسیاری از کشورها و با توجه به سرانه و وضعیت اقتصادی کشور، شاخص مناسبی است.

به گفته محمدرضا ظفرقندی رئیس این سازمان، ما نمی‌توانیم سرانه پزشکی‌مان را با کشورهایی که سرانه‌شان چند برابر ماست، مقایسه کنیم. به عنوان مثال شاخص تعداد پزشک به ازای هر ۱۰۰۰ در پاکستان ۰.۸، عربستان ۱.۴، در امارات ۱.۷، در کانادا ۱.۹، در سنگاپور ۱.۵، در چین ۱.۴ و در ترکیه ۱.۹ است. بنابراین آمار و ارقام شاخص پزشکی ما قابل قبول است، اما توزیع‌مان مناسب نیست.

*متوسط رشد ۱۱۷ درصدی تعداد دانشجویان پزشکی

وی با اشاره به تعداد دانشجویان پزشکی از سال ۸۸ تا ۹۷، گفت: در سال ۱۳۸۸، ۲۲ هزار و ۳۸۱ نفر بوده است، اما در سال ۱۳۹۷، به ۴۸ هزار و ۵۹۶ دانشجوی پزشکی فقط در بخش دولتی رسیده است. یعنی یک رشد ۱۱۷ درصدی را تجربه کردیم. به عنوان مثال در حوزه دندانپزشکی در سال ۸۸ حدود ۵هزار و ۷۶۸ نفر دانشجو داشتیم که در سال ۹۷ به ۱۲ هزار و ۷۰۴ نفر رسیده و ۱۲۰ درصد رشد داشته است.

ظفرقندی ادامه داد: در رشته مامایی در سال ۸۸، ۳۹۵۰ نفر دانشجو داشتیم که در سال ۹۷ تعداد آنها فقط در بخش دولتی به ۴۵۰۱ نفر رسیده است که رشد ۱۵ درصدی داشته است. در حال حاضر، مجموع دانشجویان پزشکی در حال تحصیل در کشور ۵۵ هزار نفر است و تعداد دانشجویان در حال تحصیل دندان‌پزشکی ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر، داروسازی ۱۱ هزار نفر، پرستاری ۵۰ هزار نفر و مامایی ۹ هزار نفر است. بنابراین رشد در ابعاد مختلف اتفاق افتاده است. حال رشد باید با زیرساخت‌ها و کیفیت متناسب باشد.

*مبنای طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس چیست؟

در طرحی که نمایندگان مجلس آن را امضا کرده‌اند، آمده است: «طبق گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی سرانه پزشک در ایران به ۱.۶ پزشک به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت برآورد شده است، این در حالی است که این شاخص در کشور قطر ۷.۸ و در کشور یونان ۶.۲ و در کشور یمن ۵ و در کشورهای پیشرو در حوزه سلامت مابین ۳ تا ۵ پزشک و این شاخص در بسیاری از کشورهای دنیا عموما بیش از ۲ است.

بدون کمترین تردید ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و رشته های علوم پزشکی مهمترین عامل در تعیین نرخ سرانه پزشک در دراز مدت است و مقایسه ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و علوم پزشکی در ایران با اکثر کشورهای دنیا حاکی از پایین بودن ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی است.

مضافا اینکه با توجه به افزایش جمعیت کشور به بیش از ۲ برابر و به تبع آن افزایش تعداد داوطلبان کنکور سراسری در گروه تجربی (افزایش تعداد داوطلبان از ۲۴۸ هزار و ۴۱ داوطلب در سال ۱۳۶۵ به ۵۷۰ هزار و ۱۰۳ نفر داوطلب در سال ۱۳۹۷) و به ویژه افزایش نیاز مردم به خدمات فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی به ویژه در شهرهای مناطق محروم و روستاهای کشور، متاسفانه کاهش شانس قبولی مثلا در رشته پزشکی از ۳ درصد در سال ۱۳۳۶۷ به ۰.۶۸ درصد در سال ۱۳۸۲ تنزل داشته است.

این در حالی است که تعداد دانشگاه های علوم پزشکی در ۴۰ سال گذشته به ۱۰ برابر افزایش یافته است ولی پذیرش دانشجو با این نسبت همخوانی ندارد».

*حمایت بسیج دانشجویی ۱۳ دانشگاه علوم پزشکی از افزایش ظرفیت پزشکی

آماده‌سازی طرح دو فوریتی توسط تعدادی از نمایندگان مجلس طی روزهای اخیر با واکنش جریانات دانشجویی مختلف همراه بوده است. به طوری که طی روزهای گذشته بسیج دانشجویی 13 دانشگاه علوم پزشکی کشور در بیانیه‌ای اعلام کردند که موافق افزایش ظرفیت‌های پزشکی هستند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «نه تنها با کمبود شدید پزشک متخصص مواجه هستیم بلکه کمبود پزشک عمومی نیز داریم و بیکاری پزشکان عمومی یک دروغ بزرگ است و مردم مناطق محروم و شهرستان‌های دورافتاده به شدت نیازمند خدمات پزشکی هستند. هم‌چنین این جماعت سعی می‌کنند مسأله‌ اصلی را نه کمبود پزشک بلکه بحث توزیع نامتناسب پزشک در کشور عنوان کنند در حالی که خود این موضوع معلول کمبود پزشک است و دست سیاستگذار در توزیع پزشک را بسته است و اظهارات وزیر سابق بهداشت نیز موید این مسأله است».

در بخش دیگری از این بیانیه تأکید شده است: «گفته می‌شود زیرساخت‌های آموزشی اقتضای پذیرش بیش از ظرفیت موجود را ندارد که این موضوع نیز کاملا برخلاف واقع و با انگیزه‌های صنفی و برای توجیه حفظ انحصار پزشکان موجود است. مقایسه سرانه استاد در ایران نسبت به کشور های دیگر نشان می دهد نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشورهای دنیا از ۱به ۱۰ تا ۱ به ۱۸ متغیر است اما در ایران این نسبت ۱ به ۸ است که نشان می‌دهد علی رغم انحصار شدید در جذب هیات علمی بالینی پزشکی و دندانپزشکی، همچنان ظرفیت اساتید موجود بیش از دانشجویان فعلی است».

*انحصار در جامعه پزشکی وجود ندارد

برای بررسی وضعیت کمبود پزشک در کشور با تعدادی از کارشناسان به گفت‌وگو نشستیم؛ محمد جهانگیری معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی معتقد است تصمیمات ناگهانی باعث ضربه به آموزش پزشکی خواهد شد.

به گفته جهانگیری، برنامه توسعه آموزش عالی کشور متولی دارد و بدون برنامه‌ریزی مناسب نمی‌توان به سراغ افزایش ظرفیت‌های پزشکی رفت. باید سوال کرد که آیا تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی متناسب با رشد دانشجویان هست؟

به اعتقاد وی موضوع افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی باید به وسیله وزارت بهداشت بررسی شود به دلیل اینکه سند تفصیلی آمایش سرزمینی آموزش عالی سلامت وجود دارد و این وزارتخانه باید بر اساس آن راهبردها را بررسی کند. 

به گفته معاون نظارت و برنامه ریزی نظام پزشکی، باید زیرساخت‌های لازم برای فارغ‌التحصیلان فراهم شود، در حال حاضر در اکثر شهرها متخصص وجود دارد که این موضوع نشان دهنده افزایش ظرفیت طی سال‌های اخیر است. برخی در مناظره‌ها اعلام می‌کنند در جامعه پزشکی انحصار وجود دارد، اما واقعیت این است که دسترسی مردم به پزشک در کشور ما آزاد است و هر فردی می‌تواند پزشک خود را انتخاب کند.

*لزوم افزایش ظرفیت‌های پزشکی

اما از سوی دیگر جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش مجلس معتقد است، وزارت بهداشت عملکرد خوبی در زمینه تعداد و توزیع مناسب پزشک در کشور نداشته و در زمینه سرانه پزشک، وزارت بهداشت به وظایف قانونی خود عمل نکرده است؛ کمبود پزشک در شهرستان‌های مختلف، صف‌های طولانی مطب‌ها نشان دهنده عملکرد ضعیف وزارت بهداشت است.

به گفته وی، علاوه بر مشکلات ناشی از کمبود پزشک، متأسفانه مشاهده می‌شود که برخی پزشکان شاغل در بخش دولتی برخلاف قانون هم‌زمان در بخش خصوصی نیز فعالیت می‌کنند. علت بی‌توجهی به این موضوع، تعارض منافع رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی است که برخی از آنها نیز در بخش خصوصی فعالیت دارند و نمی‌توانند جلودار سایر پزشکان شوند.

کوچکی‌نژاد معتقد است دولت باید به این موضوع ورود پیدا کند و  تعیین ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی در اختیار یک سازمان نباشد؛ در این زمینه سازمان سنجش و وزارت علوم می‌تواند اقدامات مناسبی داشته باشند. در این صورت دیگر پزشکان نمی‌توانند مانع از افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی شوند.

*افزایش فرصت ورود به رشته‌های پزشکی برای افراد غیرسهمیه‌ای

معصومه آقاپور علیشاهی نماینده مجلس نیز در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: معتقدم با افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی، برنامه‌ریزی برای افزایش امکانات دانشگاه‌ها صورت خواهد گرفت. از سوی دیگر رقابت و جذابیت این رشته‌ها باید حالت معمولی به خود گیرد و از انحصار خارج شود، در مواقعی محدودیت‌ها باعث ایجاد رقابت ناسالم خواهد شد که با برداشته شدن محدودیت‌ها قاعدتا در درخواست‌های صورت گرفته اولویت با افراد برتر خواهد بود.

به گفته این نماینده مجلس، با افزایش ظرفیت، دانشگاه ملزم به افزایش امکانات خواهد بود، امیدواریم با طرح دوفوریتی افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی افزایش یابد که در این صورت فرصت ورود به رشته‌های پزشکی برای افراد غیر سهمیه‌ای بیشتر خواهد بود.

آقاپورعلیشاهی افزود: با گذشت چند سال عطش هجوم به رشته‌های پزشکی فروکش خواهد کرد و افراد با توجه به توانایی و استعداد به رشته مورد نظر ورود پیدا خواهند کرد.

*جنبش توییتری 80هزار نفری

اظهارنظرهای مختلف درباره افزایش ظرفیت دانشجویان علوم پزشکی باعث ایجاد موج اعتراضات دانشجویان علوم پزشکی در توییتر شد؛ توییت‌های که نشان از اعتراض دانشجویان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور به طرح دو فوریتی نمایندگان مجلس داشت.

در این جنبش، دانشجویان توییت‌های خود را با هشتگ #افزایش_ظرفیت_تهدید_سلامت و #سیمای_ضد_سلامت منتشر کردند که این هشتگ‌ها در کمتر از 24 ساعت ، بیش از 80هزار بار در توییتر منتشر شده‌اند.

برخی از این دانشجویان معتقدند مشکل کشور کمبود پزشک نیست بلکه توزیع نامناسب پزشک منجر به ایجاد مشکلات شده است همچنین برخی دیگر معتقدند برخی جریانات خاص برای تامین منافع خود اصرار بر تصویب این طرح دارند.

 هرچند به گفته حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت بسیاری از نمایندگان ارائه دهنده طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی امضاهای خود را پس گرفته‌اند، اما باید دید نتیجه نهایی این طرح پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی چه خواهد بود.

گفتنی است؛ مخاطبان خبرگزاری فارس، طی روزهای گذشته با ثبت سوژه ای با عنوان «افزایش ظرفیت رشته های علوم پزشکی تهدیدی جدی برای سلامت جامعه» خواستار پیگیری موضوع شده بودند که خبرگزاری فارس در مصاحبه و گزارش‌هایی به بررسی این موضوع پرداخته است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی اکبر۱۰۴۶۷۰۷۲۳:۱۲:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
آقا جان هرچقدر میخواین دانشجو بگیرید ولی کجا آموزش بدیم. پزشکی که مثل یک درس تمام تئوری نیست که صندلی های کلاس رو بیشتر کنیم. ما همین الان هم سر راند که با اساتید میریم صدای استادا رو نمیشنویم اینقدر تو بخش ها شلوغیم که اصلا نمیفهمیم درس چیه. شما بیمارستان بسازید دانشجو بگیرید کی مشکل داره. بعد همینا فردا میشند دکتر بی سواد باز میگید چرا بعضی دکترا اینطوریند خوب خودمون خواستیم و باید عواقب تصمیمات احساسی خودمون را بکشیم
حامد۱۰۴۶۷۱۲۲۳:۲۷:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
دانشجویان پزشکی به فکر منافع خود هستند و اگر دست آنها باشد می گویند پذیرش دانشجوی پزشکی به کل متوقف شود. در هیچ کشوری تعداد پزشک به تعداد مردم عادی این قدر پایین نیست. مافیای پزشکی دنبال این است که دست در بازار زیاد نشود. عده ای با رفتن به بهترین کلاس های کنکور پزشکی قبول می شود، عده ای هم با خرج کردن پول از اوکراین وو مدرک پزشکی می گیرند و می آیند در ایران پول پارو می کنند اما بسیاری از تیزهوش ترین و درسخوان ترین دانش آموزان حتی نمی توانند دندان پزشکی هم قبول شوند که در جهان یکی از ساده ترین رشته هاست. حتی پرستاری هم قبول نمی شوند!
ناشناس۱۰۴۶۷۱۷۲۳:۳۳:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
خیلی ها مهاجرت کردن به اعتراض ها گوش نکنید
ناشناس۱۰۴۶۷۱۸۲۳:۳۴:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۲۱
اینها هم دنبال انحصار هستن
بابک۱۰۴۶۷۲۲۲۳:۳۹:۳۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
60 درصد از این 80هزار نفر دانشجوی پزشکی خودشان بدون صلاحیت درسی (سهمیه) رفتن دانشگاهای علوم پزشکی. حالا هشتک ((افزایش_ظرفیت_تهدید_سلامت)) میزنند. دنیای خنده داری داریم!
ناشناس۱۰۴۶۷۲۶۲۳:۴۳:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
دانشجویان عزیز پزشکی! نگران کم شدن درآمدتان در آینده نباشید! اگر شما کارتون رو بلد باشید درآمد خوب هم خواهید داشت، افراد نالایق خودبخود از گردونه بازار حذف خواهند شد! اینکه بخواهید با انحصار درآمدتون رو بالا نگه دارید دور از انصاف و جوانمردی هست
ناشناس۱۰۴۶۷۶۱۰۰:۲۴:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۲۲
اونها کارای نیستند.
ناشناس۱۰۴۶۹۲۰۰۷:۲۹:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۲
فساد در کشور چنان ریشه دوانده که در همه چیز مافیا داریم از جمله در جذب دانشجوی پزشکی!!
علیرضا۱۰۴۶۹۳۴۰۷:۴۳:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
در اکثر شهرستانها کمبود پزشک و آنهم متخصص وجود دارد و فکر کنم این افرادی که همچین توييتی را راه انداختن به فکر جیب خود هستند و نه سلامت مردم. در همه شغلها رقابت از نظر کیفیت کاری وجود داره که با ازدیاد نیرو در آن شغل بوجود می آید رشته های پزشکی هم باید همین طوری شود.
ناشناس۱۰۴۶۹۵۰۰۷:۵۱:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
این موضوع را در نظر داشته باشید اغلب این پزشکان متخصص نیمی از سال مقیم کانادا، استرالیا سوءد و سوئیس و بلژیک ووو هستند
ناشناس۱۰۴۶۹۷۷۰۸:۰۹:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
هر چه تعداد پزشکان بیشتر باشد شاخص های سلامت نیز بهتر می شود الان برای یک تعداد پزشکان باید از یک ماه قبل وقت بگیری تازه تو روز نوبت یه سه چهار ساعت معطل بمونی بعدش هم سه تا مریض با هم در عرض دو سه دقیقه ویزیت بشن تازه پوز هم ندارن باید بری پول نقد بیاری
واقعا چرا؟؟؟؟۱۰۴۶۹۸۳۰۸:۱۱:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
چرا یک پزشک فوق تحخصص هر 3 دقیقه یک ویزیت سرسری و بدون معاینات لازم بالینی انجام بدهد و 52 هزار تومان پول ناقابل یک روز کامل و پر از زحمت 8 ساعته یک کارگر زحمتکش را دریافت نماید و نتیجه لازم را هم نگیرد. واقعا چرا؟؟؟؟
ناشناس۱۰۴۶۹۸۷۰۸:۱۳:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۲۲
باید به روزی برسیم که اتلاف وقت بیماران و همراه بیماران در مطب ها و بیمارستانها به حداقل برسد. چرا باید برای یک ویزیت متخصص بعضا چند ماه انتظار بکشیم؟؟
ناشناس۱۰۴۷۰۳۲۰۸:۳۶:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
در ایران مافیای پزشکی و خودرو و..‌.هیچ کس حریفش نیست.چون اینها تمام تصمیم گیران را براحتی شریک میکنند.
ناشناس۱۰۴۷۰۵۱۰۸:۴۵:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۲۲
باعث تاسف است چرا رشته های مهندسی که نشان از آبادی و توسعه همه جانبه کشور است در کما به سر می برد
عجایب شهر۱۰۴۷۲۶۲۱۰:۳۷:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۲۲
دانشجویان مخالفند چون به ضررشونه ولی به نفع جامعه است. اما آفرین به بسیج دانشجویی و دانشجویان موافق دیگر که نفع جامعه را به نفع خودشون ترجیح دادند.

پربحث‌های اخیر

 1. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 2. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 3. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 4. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 5. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 6. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 7. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 8. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 9. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 10. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 11. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 12. افزایش قیمت پراید در بازار

 13. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 14. این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است + عکس

 15. آیت‌الله جنتی: اگر افزایش قیمت بنزین فشار جدیدی وارد کند، صحیح نیست/ حساب معترضان از اشرار جداست

 16. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

پربحث‌های دیروز

 1. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 3. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 4. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 5. راهپیمایی مردم زنجان علیه اغتشاشگران

 6. راهپیمایی مردم تبریز علیه اغتشاشگران

 7. کارشناس بی‌‌بی‌‌سی: اعتراضات، سازمان‌دهی شده و فرمانده میدانی دارد

 8. توکلی: راه اعتراض مسالمت‌آمیز را باز کنید/ اگر مقدمات موردنظر رئیسی درباره طرح بنزین اجرا می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم/ افروغ: اتفاقات دولت هاشمی در حال تکرار است

 9. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 10. بازرسی رهبر کره شمالی از کشورش

 11. روایتی از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش و ترافیک بسازیم

 12. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

 13. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

 14. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 15. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

 16. نقوی‌حسینی: ما مردم را رها کرده‌ایم/ لاریجانی: نظارت بر قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

 17. «سام» و «جی پلاس» جایگزین سامسونگ و ال‌جی می‌شوند

 18. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

 19. نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد

 20. آرامش پس از ۳ روز شرارت/ تحرکات نافرجام در چهار استان

 21. لیلاز: دولت ۲ سال برای بنزین مشغول رایزنی بود/ نباید تصور کنیم که این دعواها صرفا بر سر بنزین است

 22. فرض کنید رهبری نیامده بود!

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 9. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 10. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 11. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 12. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 13. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 14. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 15. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 16. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 17. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 18. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 19. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 20. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 21. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 22. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

  2. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

  3. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

  4. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

  5. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

  6. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

  7. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

  8. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

  9. سرنخ جدید از ترافیک ناگهانی تهران

  10. گزارش غلط دانش آموز به والدین کار دست معلم داد

  11. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

  12. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

  13. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

  14. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

  15. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

  16. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

  17. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

  18. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

  19. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

  20. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

  21. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

  22. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

  23. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

  24. ابطحی: نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری، دفاع عملی از حقوق زنان بود

  25. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

  آخرین عناوین