اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

عباس قائمی*،   3980520041 ۱۰۷ نظر، ۳۴ در صف انتشار و ۴۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد تا ما زودتر متوجه اشتباهمان در ديپلماسي شويم. سال‌هاي سال است كه زمان، انرژي و نيروي انساني خود را صرف هدفي كرده‌ايم كه دستاورد آن براي ملت ايران «تقريباً هيچ» بوده است. اين سال‌ها نه محدود به اين دولت و دولت قبل، بلكه بسيار فراتر از آن است. تلاش براي صحبت با دنيا به زبان دنيا، و رعايت قواعد ديپلماسيِ رسمي نتيجه‌اش شد برجامي كه اجل، مهلت چيدن سيب و گلابي‌هايش را نداد. اما به يكباره هفته گذشته امريكايي‌ها در اقدامي بسيار عجيب و خارج از عرف بين‌الملل، وزير امور خارجه كشورمان را در ليست تحريمي خود قرار دادند. دليلي كه امريكايي‌ها براي اين كار خود آورده بودند ساده بود: «ظريف افكار عمومي امريكايي‌ها را مسموم مي‌كند.»
كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد تا زودتر متوجه مي‌شديم به‎‌جاي سر و كله زدن با سياستمداران، پشت درب‌هاي بسته و امضاي توافق‌نامه و سند همكاري و برجام و غيره و ذالك، محكم‌ترين و نافذ‌ترين سلاح ما «منطق ما» و هدف اصلي، مهم و آسيب پذيرش «افكار عمومي» دنياست. اكنون تازه متوجه شده‌ايم كه ساليان سال است راه را گم كرده‌ايم و بايد بسيار زودتر از اين، انرژي خود را صرف ديپلماسي عمومي و ديپلماسي رسانه‌اي مي‌كرديم، نه ديپلماسي رسمی.
امروزه اساساً سياست، آنچنان با ارتباطات و به طور خاص با رسانه‌ها گره خورده است كه اعمال سياست و پيشبرد اهداف سياسي را نمي‌توان بدون استفاده از ابزار رسانه، و تاثير روي افكار عمومي حتي تصور كرد.
مقوله قدرت، امري ذهني است و ساختارهاي ذهني و فرهنگي است كه به آن معنا مي‌بخشد. آنچه توانايي اعمال تغيير يا استحكام در اين ساختار ذهني را بيش از تمام وسايل ديگر دارد، رسانه‌ها هستند.
حوزه مطالعاتي ارتباطات سياسي، حوزه ايست كه محدود به تكنيك‌هاي استفاده از رسانه‌ها براي رأي آوري در انتخابات نیست، بلكه در تمام طول سال چه براي اجراي سياست‌هاي داخلي و چه تأمين منافع كشور در ميان ديگر ملت‌ها به كار مي‌آيد اما متأسفانه این حوزه بسیار مهم در دانشگاه‌ها مغفول مانده است.
وقتي ظريف در مقام پاسخ‌گو در مقابل خبرنگاران زبده‌اي از رسانه‌هايي نظير ان بي سي و پي بي اس مي نشيند، وقتي سوال خبرنگار را مي‌شنوي احساس مي‌كني كه تمام شد! مُچ ظريف را گرفت و ضربه‌فني‌اش كرد. پاسخ‌هاي بسيار كوتاه و در عين حال بسيار محكم ظريف كه معمولاً با يك لبخند تمام مي‌شود اما هر بيننده‌اي را به شوك يا تحسين وا مي‌دارد و آنچه براي جمهوري اسلامي باقي مي‌ماند، حداقل منطق قدرتمند ايران براي دفاع از منافع خود در منطقه است. استفاده به‌جا از ساخت‌هاي زباني و گفتمانی (نظير تروريسم اقتصادي به جاي جنگ اقتصادي) در کنار چاشني شوخي‌هايش اين مصاحبه‌ها را بيش از پيش براي مردم امريكا ديدني كرده است.
اين كه امريكا، منادي آزادي بيان و آزادي رسانه‌ها، انگِ بستنِ دهان ظريف را به جان مي‌خرد و اِبايي از اعلام دليل خود براي اين كار ندارد، نشان‌دهنده اين است كه اين مصاحبه‌ها چنان به هدف زده است كه دشمن از شدت ناراحتی و عصبانیت دست به هركاري براي قطع آن مي‌زند و اين يعني نقطه اصليِ هدف براي فشار روي دشمن همين نقطه است و بايد همين مسير را ادامه داد.
جالب اينجاست كه اوايل انقلاب، ارتباط ما با گروه‌هاي مردمي انقلابي در سراسر جهان بسيار وثيق‌تر از اكنون بود و اين مسير، مسيري نيست كه ما در آن بي‌تجربه باشيم.
ارتباط با انقلابي‌هاي ايرلند شمالي، امريكاي جنوبي، و حتي افريقا، پيش از اين بسيار بيشتر در دستور كار سياستمداران و سياستگذاران بوده است اما اكنون به آن بي‌توجهي مي‌شود.
خلاصه كلام اينكه شايد تحريم ظريف، ضربه‌اي به بدنه ديپلماسي كشورمان وارد كرده باشد اما آن ضربه ارزش آن را داشت كه بدنه ديپلماسي كشور اين درس را فراگيرد كه همراهي با افكارعمومي دنيا و مخاطب قرار دادن مردم دنيا از طريق ديپلماسي رسانه‌اي و ديپلماسي عمومي است كه مي‌تواند در پيشبرد اهداف انقلاب در سراسر جهان اثرگذار باشد، نه صرفا هم قدم شدن با كري و هم صحبت شدن با موگريني و امثالهم.


*  پژوهشگر هسته افکار عمومی مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

حمید۱۰۴۵۷۹۹۰۹:۴۲:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
کاملا نویسنده اشتباه می کند در بلند مدت ما راهی جز دیپلماسی مذاکره و تعامل با دنیا نداریم هیچ کشوری در دنیا دوست واقعی یا دشمن واقعی نیست منافع مشترک کشورهاست که موجب ارتباط ها می شود
ناشناس۱۰۴۶۱۹۷۱۴:۵۱:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۲۱
با دنیا؟
ناشناس۱۰۴۶۴۳۲۱۷:۵۷:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
تحریم ظریف باعث اعتبار بیشتر او در داخل کشور شد.
ناشناس۱۰۴۶۴۳۵۱۷:۵۸:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
عقده آمریکایی ها از ظریف قابل فهم است.
ناشناس۱۰۴۶۲۴۴۱۵:۲۳:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
قیمت مرغ به بالاترین قیمت سال جاری رسید نوش جون طرفداران برجام و روحانی و ظریف وقتی بدبختی و فلاکت اقتصادی تون رو میبینم لذت میبرم
ناشناس۱۰۴۶۴۲۷۱۷:۵۱:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۲۱
قیمت مرغ چه ربطی به روحانی دارد . اتفاقا" این دلواپسان هستند که باعث بالا رفتن قیمتها شدند
اوکسی توسین !۱۰۴۶۲۶۵۱۵:۳۶:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۲۱
دختران نینجا رو بفرستین عربستان . دیپلماسیشون جواب میده !
ناشناس۱۰۴۵۸۰۲۰۹:۴۶:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
این کاری که شما میگید خوبه ولی زمانی جواب میده که بلندگوهای شما قوی تر و بیشتر از دشمنتون باشه ولی بهرحال از وضعیت قبلی بهتره عالم دیپلماسی ملغمه ای از فریب و تهدید و دروغه و بسیاری اش قابل گفتن نیست
ناشناس۱۰۴۵۸۰۷۰۹:۵۴:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
لابد بعدش سعید عباسی رو میفرستادیدمذاکره !!!به همراه طرح راهبردیش .
ناشناس۱۰۴۶۳۳۶۱۶:۲۸:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
یه مو ی گندیده اش می ارزه به غربگراهای وطن فروش
ایران۱۰۴۶۴۰۹۱۷:۳۶:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۱
دیپلمات فقط جلیلی.با مدرک الهایات
ناشناس۱۰۴۵۸۱۱۱۰:۰۱:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
هر چند انتظار ندارم که دیدگاه بنده منتشر شود کما اینکه در گذشته هم هیچ کدام از دیدگاههای بنده در مورد سایر مطالب منتشر نشد ولی حداقل فایده این است که شخص سانسور کننده دیدگاه بنده رو خواهد خواند. ایراد مهم وارد بر تحلیل نویسنده محترم در مطلب فوق این است که اگر برجامی در کار نبود اتفاقاً دپیلماسی عمومی که مد نظر ایشان است این طور اثر گذار نبود. ایران با امضای برجام به دنیا نشان داد که نه تنها کشوری صلح طلب است بلکه حاضر است برای منافع خود مبارزه کند. خروج غیر قانونی امریکا از برجام اولاً باعث شد که دیگر پروژه ایران هراسی امریکا موضوعیت نداشته باشد و جامعه جهانی امریکا را به عنوان یک دولت ناقض عهد بشناسد ثانیاً؛ این فرصت را برای دپیلماسی عمومی ایران فراهم نمود تا به جامعه جهانی اعلام کند که ما پای میز مذاکره بودیم و کسی که میز مذاکره را ترک کرد امریکا بود نه ایران. برخلاف اعتقاد نویسنده مذکور بنده باور دارم که اتفاقاً اثر گذاری دپیلماسی عمومی در حال حاضر محصول برجام است زیرا در دور قبلی تحریمها که اجماع جهانی علیه ایران شکل گرفته بود استفاده از دپیماسی عمومی آن طور که نویسنده ادعا نموده است اثر بخش نبود.
ناشناس۱۰۴۶۲۸۳۱۵:۴۵:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۲۱
واقعن دیدگاههای شما سانسور میشده ؟ یه لحظه فکر کردم سخنگوی وزارت امور خارجه داره بیانیه میخونه.
مصطفی۱۰۴۶۳۱۹۱۶:۰۹:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
سلام عالی بود.گفتگو با مردم دنیا ثمره تلاشهای اقای ظریف بود پیش نیاز ارتباط قوی رابطه بین دولتهاست،قطع رابطه از ترس تاثیر بر ملتهاست نه دولتها
ناشناس۱۰۴۶۳۳۲۱۶:۲۴:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۲۱
البته جنابعالی و دولتمردان فعلی ما یک اشتباه کوچک دارید و آن اینکه فکر میکنید افکار عمومی دنیا هم مثل شما فکر میکنند که آمریکا میز مذاکره را ترک کرده. باید توجه داشته باشید که افکار عمومی دنیا را بلندگوهای بسیار قدرتمند تبلیغاتی که عمدتا تحت هدایت و سلطه صهیونیزم و امریکاییها هستند میسازند و مطمئن باشید آنها نمیگذارند دنیا مانند شما فکر کند.
ناشناس۱۰۴۵۸۱۳۱۰:۰۲:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
کنار گود نشستن و رفتار وزیر امور خارجه را تجزیه تحلیل کردن و راهکار دو آتشه دادن کاریست بسیار ساده . ولی برای کوبیدن ظریف و دیپلماسی کشور ،این آقا همه را ، با چاشنی چند تعریف سطحی از ظریف در هم میکوبد تا بتواند در به هم ریختگی کلمات و جملات و تناقض های خود مفری باز کند کاش برای یکبار هم که شده این آقایان را در پستهای اینچنینی میگذاشتند تا معلوم شود یک من ماست چقدر کره میدهد.
پورامینی۱۰۴۵۸۱۹۱۰:۰۹:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
ونیز همه جانبه گرایی برای مهار تروریسم وجنگ اقتصادی وتهدیدات خارجی درصحنه دیبلماسی بین المللی نقش اثر گذاری دارد
مصطفی۱۰۴۵۸۲۰۱۰:۱۱:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۲۱
بزرگترین دستاورد برجام این بود که اگر خودمان آستین همت را بالا نزنیم و کار واقعی(نه سوداگری و رانت خواری با تولیدات کشورهای دیگه) نکنیم هیچ کشوری به فریاد مون نمیرسه و اوضاع اقتصادی کشور روز بروز از اینی هم که هست بدتر میشه.
ناشناس۱۰۴۵۸۴۰۱۰:۳۷:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
همه در این کشور پژوهشگر و کارشناس هستند!!!!!
ناشناس۱۰۴۵۸۴۱۱۰:۳۷:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
آقای ظریف در مصاحبه و گفتگوها قوی عمل میکنه اما در موضوعات سیاسی مثل برجام عملکردش جای پرسش زیادی داره. واقعا برجام به نفع ایران بود؟ نمیشد عملکرد بهتری داشت؟ من که برام سئواله
ناشناس۱۰۴۶۱۶۱۱۴:۲۱:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
این نشان میدهد منافق است چون گفته با عملکرد متفاوت است و این از افراد منافق بر میآید.
ناشناس۱۰۴۶۵۹۹۲۱:۰۱:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
اگر اسنادی دال بر منافق بودن و جاسوسی ظریف دارید منتشر کنید تا همه بخوانند.پس چرا رهبر ایشان را فردی صالح و کاردان دانسته و چندین بار از او تشکر کرده.
ناشناس۱۰۴۵۸۴۲۱۰:۳۷:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
درود بر ظریف و روحانی
ناشناس۱۰۴۶۲۲۲۱۵:۱۲:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
گرونی و بدبختی حقتونه
ناشناس۱۰۴۶۵۱۵۱۹:۱۲:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۲۱
با سلام یعنی شما فکر می کنید گرونی فقط برای این دولته
ناشناس۱۰۴۵۸۴۶۱۰:۴۰:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۲۱
برجام افتخار دستگاه دیپلماسی کشور است.
ناشناس۱۰۴۵۸۴۸۱۰:۴۱:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۲۱
عده ای فقط به فکر درگیری و جنگ هستند. تنها تعامل با دنیا چاره کار است.
ناشناس۱۰۴۶۲۲۴۱۵:۱۲:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
تعاملتون هم دیدیم همه چیز شده چهار برابر
ناشناس۱۰۴۶۲۷۴۱۵:۴۰:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
تعامل و مذاکره خوبه ؛ ولی چه کسی مذاکره کنه ؛ (تیم آقای روحانی و ظریف نشان دادن حداقل ۲ بار در مذاکرات شکست خوردند ) ؛ اگه قراره مذاکره ایی صورت بگیره بهتره از منابع انسانی قویتری برای کشور عزیزمان ایران استفاده بشه
ناشناس۱۰۴۵۸۵۱۱۰:۴۳:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
با سلام مطلب بسیار جالب وحائظ اهمیت بود بنده ناخدا هستم ودائم در رفت وآمد به کشورهای حاشیه خلیج فارس هستم که با خیلی از توریستهایی که از کشورهای اروپایی ویا کشورهای آسیایی می آیند گفتگو میکنم واقعا از نزدیک میبینم که چطور این رسانه ها افکار عمومی مردم را مسموم کردن وقتی بعد از چند دقیقه صحبت کردن به من میگن که برداشت ما از کشور ایران یک کشور تروریستی است تعجب میکنم اینکه اینهمه فرهنگ ما تاریخ ما که سابفه چند هزار ساله ناآشنا مانده تلاش رسانه های ما را میخواد
ناشناس۱۰۴۵۸۵۴۱۰:۴۶:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
حالا بعضی ها در داخل گاندو سازی بر علیه دکتر ظریف محبوب ملت و کشور می نمایند
ناشناس۱۰۴۶۱۶۷۱۴:۲۴:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
این پیامها از آلبانی ارسال میشود که ظریف را دوست دارند
ناشناس۱۰۴۶۶۶۴۲۲:۲۲:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
آره پسرم از آلبانی دارم پیام میزارم
ناشناس۱۰۴۵۸۵۵۱۰:۴۷:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
اگر فهمیده باشن. یک اشتباه بزرگ، کنار گذاشتن بحث هولوکاست بود که میتونست فشار به اونها و امتیازی برای ما بود. متاسفانه روند مذاکرات بشدت غیر حرفه ای و غلط بود.
ناشناس۱۰۴۵۸۵۷۱۰:۴۸:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
نويسنده اين مطلب ظاهرا تجاهل العارف كرده كه اگر امروز ظريف پاسخش به منطق استوار هست و ميتونه افكار عمومي دنيا رو تحت تاثير قرار بده بر مبناي همون برجام و اثبات حسن نيت ايران و بدعهدي غرب هست . و الا اگر نبود اين اتفاقات كه تو دوران جناب قصه گو كه كل دنيا وقعي به منطق مذاكراتيش نميدادن. ٦ سال مذاكره رفت كرد و هربار تحريم روي تحريم و افكار عمومي كل دنيا عليه ايران. اگر اون زمان كاري به كار تيم مذاكرات نداشتن دليلش اين بود كه حرفشون از نظر دنيا پشتوانه اي نداشت و تاثيري نداشت. افكار عمومي كل دنيا عليه ايران بود و ايران زير قطعنامه هاي متعدد سازمان ملل. اگر امروز منطق ما برنده و برنده ( برش دهنده ) هست به خاطر اين هست افكار عمومي دنيا پذيرفته كه ايران به عهدش استوار بود و گام عملي برداشت ولي غرب بدعهدي كرد و همين باعث ميشه كه حرف تاثيرگزار بشه
ناشناس۱۰۴۵۸۵۸۱۰:۵۰:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۲۱
ایشان بخاطر ناراحتی شخصی و زندگی شخصی خود و فرزندانش درحال موضوع گیری جدید می‌باشد.
ناشناس۱۰۴۵۸۶۲۱۰:۵۵:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۲۱
اما اینو بدونید همین ظریف چند سال هست که جونتون رو خریده و اگر نبود تلاشهای دیپلماسی و حرفهای قشنگ برای جامعه بین الملی و سرگرم کردن سایر کشورها بنام مذاکرات قطعا باید پنج شش سال قبل زمانی که اوبامای زیرک تمام عزمش جزم براندازی و تحریم بود به هدفش رسیده بود و الان هممون از گشنگی و تحریم چند میلیون درصدی مرده بودیم پس بهتره ممنون همین ظریف باشید
مصطفی۱۰۴۵۸۶۵۱۱:۰۱:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۲۱
آقای جلیلی هم این دیپلماسی عمومی را انجام می‌داد که همهٔ دولت‌ها علیه ما شده بودند یا همیشه همه چیز تقصیر ظریف است؟
نایب۱۰۴۵۸۷۳۱۱:۱۲:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
این چه مقالیه؟!!...یعنی اصلا براتون مهم نیست مردم دنیا در مورد کشورمان چه فکرمیکنند؟!...من خودم دوست دارم یک یوتیوب اکانت بسازم از کشورم و ایران شدیداً حمایت کنم همگام با ظریف شاید نصف عمرم رو هم وقف چنین چیزی کنم...پس با این استدلال بچه گانه و غلط باید پرس تی‌وی و العالم و هیسپان رو هم تعطیل کنیم؟!...بله به خود اتکا داشته باشیم اما برای رونق تولید نیازمند صادرات هستیم و برای صادرات هم نیازمند تاثیر گذاری بر افکار عمومی جهانی هستیم...یا علی.
ناشناس۱۰۴۵۸۷۴۱۱:۱۴:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۲۱
این گوش کردن دنیا به حرف ظریف به این خاطر است که دیپلماسی روشنگرانه هسته ای ظریف تبلیغات دشمن را رسوا کرده است وگرنه قبل از ظریف ما یک کشور با بمب هسته ای و منفور همه دنیا بودیم و حرفمان برای هیچکس شنیدنی نبود.
ناشناس۱۰۴۵۸۷۸۱۱:۱۷:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۲۱
اخه این چه استدلالی...چرا نمیگن اگه برجام به ضرر ما بود چرا امریکا زد زیرش ..چرا نمیگن اگه دیپلماسی ما مشکل داشت چرا ریس دیپلماسی تحریم شد
ناشناس۱۰۴۶۱۹۰۱۴:۴۴:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۲۱
چون ایران تعهداتش نقدن انجام داده و طرف مقابل هیچ کدوم انجام نداده
ناشناس۱۰۴۵۸۸۰۱۱:۱۷:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۲۱
ظریف اگر زودتر تحریم میشد الان یه شغل پیدا کرده بود و مشغول به کار بود
ناشناس۱۰۴۵۸۸۱۱۱:۱۷:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۲۱
با سیاستهای امثال شما سالهاست که داریم به فنا میریم.شما کشور را به انزوا کشاندین ومردم ایران را به روزی انداختین که برای امرار معاش باید برن عراق کارگری....
ناشناس۱۰۴۶۳۵۰۱۶:۴۵:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
روحانی ارزش پول پایین آورد و ملت میرن عراق کار میکنند قبلا که افغانی ها ایران میومدن برای کار
یک ایرانی فهیم۱۰۴۵۸۸۸۱۱:۲۱:۴۲ ۱۳۹۸/۵/۲۱
اگر ظریف زودتر تحریم شده بود تا الان در هزاران لیتر سوخت هواپیما صرفه جویی شده بود و در پی آن گازهای گلخانه ای کمتری متصاعد شده و سوراخ لایه اوزون کوچکتر و به تبع آن خدمت بزرگی به حفظ محیط زیست شده بود . ولی حیف که ....
ناشناس۱۰۴۵۹۱۱۱۱:۳۱:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
حیف باشه که زودتر این اتفاق نیفتاد ولی بالاخره ماهی رو هر وقت از آب بگیری زنده است . افسوس گذشته دیگه بدرد نمیخوره . موگرینی یه ایتالیا‌ییه و هفت خط مخصوصا موقعی که میبینه اکثر نماینده های مجلس برای یک سلفی گرفتن باهاش اینجوری سرو دست میشکنند خب معلومه چطوری فکر میکپه .
ناشناس۱۰۴۵۹۲۰۱۱:۴۲:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
وبسيار اي كاش هاي ديگر
ناشناس۱۰۴۵۹۲۱۱۱:۴۳:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۲۱
ديپلماسي عمومي و ديپلماسي رسانه‌اي و ديپلماسي رسمی. هر سه مهم هستند و باید دست اهلش باشد.
مهدی۱۰۴۵۹۳۱۱۱:۵۰:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۲۱
واقعا که بی انصافی
ناشناس۱۰۴۵۹۵۰۱۱:۵۶:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
شما نمیخواد به ظریف درس بدی که با کی حرف بزنه و با کی راه بره.
ناشناس۱۰۴۵۹۵۶۱۲:۰۰:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۲۱
از طرز فکر نویسنده مقاله واقعا متاسفم. باعث تعجب است ایشان اصلا از در دنیا کنونی زندگی می کند یا تصور کرده عصر تیر کمان میرزاست.
ناشناس۱۰۴۵۹۶۵۱۲:۰۴:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۲۱
آقایان رفتند امضا دادند که حادثه منا مقصرش ایرانیها بودند این هست عزت دیپلماسی خون 400 ایرانی پایمال شد
میثم۱۰۴۶۱۷۶۱۴:۲۹:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۲۱
سیاست‌های مربوط به حج هیچ ارتباطی به دولت ندارد.
ناشناس۱۰۴۶۵۳۴۱۹:۴۱:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
درست مثل برجام و قیمت مرغ و کمبود پوشک
ناشناس۱۰۴۶۳۹۱۱۷:۲۴:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
آقا اگر این حرف درست باشه، فاجعه است. چرا ما باید مسئولیت فاجعه ای که در کشور دیگری اتفاق افتاده و چند هزار نفر کشته شده اند رو بپذیریم؟؟؟ مگه کشورهای دیگه که زائر میفرستند مکه زیر بار پذیرش چنین مسئولیتی رفته اند؟؟؟ اگر هم این شخصی که در شبکه افق این موضوع را مطرح کرده است دروغ گفته، مثال بارز تشویش اذهان عمومی است.
ناشناس۱۰۴۵۹۷۰۱۲:۰۶:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
برجام این امکان را به ما داد تا کمی فرصت بخریم و خود را بازیابی کنیم اگر نه که در عصر محمود له شده بودیم.
زمانیان۱۰۴۶۰۰۶۱۲:۳۴:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
شما دلواپس که از صبح تا شام غم امت می خوری چه راهکاری داری بجز غرغر کردن
کاربر۱۰۴۶۰۱۳۱۲:۴۰:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
از قضا برجام مهمترین اتفاق در دیپلماسی عمومی (علاوه بر رسمی) ما در این سالها به حساب میاد و به تنهایی بخش بزرگی از نگاه های منفی به ایران رو تعدیل کرد.
ناشناس۱۰۴۶۰۲۵۱۲:۴۹:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۲۱
خوب بود
ناشناس۱۰۴۶۰۴۹۱۳:۰۳:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
اولین ضربه به دیپلماسی عمومی و رسانه ای را در دهه شصت با تسخیر سفارت آمریکا و گروگانگیری زدیم.
پرتو۱۰۴۶۴۸۴۱۸:۴۰:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
دقیقا.
ناشناس۱۰۴۷۴۹۶۱۲:۳۵:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
البته با تسخیر و تخریب سفارت انگلیس و آتش زدن کنسولگری عربستان ثابت کردیم که حاضر نیستیم از این روش دست برداریم
ناشناس۱۰۴۶۰۵۳۱۳:۰۶:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
بی خیال بابا. اگه تحریم خوب بود ، خداوند بعد سه سال که پیامبر و اصحابش در شعب ابی طالب در محاصره و تحریم بودند را با مامورکردن موریانه نجات نمی داد. لطفا دست از یکددگی بردارید./
ناشناس۱۰۴۶۰۸۳۱۳:۲۴:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۲۱
چ 4 سال پیش تحریم میشد چ 2 سال دیگه ؛ در 2 حالت ، ظریف = - 0 -
ناشناس۱۰۴۶۳۹۲۱۷:۲۴:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
ظریف باید محاکمه بشه.
روح الله زالی۱۰۴۶۰۹۰۱۳:۲۸:۱۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
بهتر بود منصف بودیم و می گفتیم ظریف این دو کار رو همزمان با هم انجام داد و موفق هم بود اگر فقط به یک مقوله بپردازیم قطعا اشتباه است
امیر۱۰۴۶۱۰۸۱۳:۴۰:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
یاحق تا دیروز اصرار داشتید که امریکا همه دنیا نیست، ولی امروز برای اثبات منطق خودتون، امریکا را همه دنیا و تصمیمات دولت ترامپ را تصمیمات جامعه بین الملل می خوانید.
مهندس جنت شهری۱۰۴۶۱۲۴۱۳:۵۳:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
اگر ظریف زودتر تحریم میشد چگونه پی ام دی و قطعنامه های سازمان ملل که مساوی ایتلاف بین المللی علیه ایران بود چگون شرشان از سر ما برداشته میشد..چگونه پولهای بلوکه شده ایران ازاد میشد تا هزینه جنگ سوریه شود...چگونه ائتلافهای نامیمونی که برای حمله به ایران طرح ریزی شده بود از هم میپاشید تا اکنون دست امریکا از انها خالی باشد...چگونه مردم میتوانستند حداقل چند سال نفسی از نظر اقتصادی چاق کنند...واقعا نمیفهمید یا نمیخواهید بفهمید ...
ناشناس۱۰۴۶۱۷۷۱۴:۳۱:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
ظاهرا تو نمیفهمی
ناشناس۱۰۴۶۲۱۸۱۵:۰۸:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۲۱
گزینه 2
ناشناس۱۰۴۶۱۳۵۱۴:۰۴:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۲۱
دوست عزیز تحلیلگر، علت اینکه آقای ظریف به چنان سطحی از مقبولیت و تاثیر گذاری رسیده بخش مهم اش به موفقیت او در به سرانجام رساندن مذاکرات برجام بود. البته در همان مذاکرات هم همین منطق قوی نظام که از زبان گویا و رسای ظریف به طرف های مقابل تحمیل می شد ار مهمترین عوامل موفقیت در مذاکرات بود. پس باید درست تحلیل کرد که: 1- مذاکرات موفق برجام (علیرغم بدعهدی بعدی امریکا و اذنابش) تصویر ایران را در افکار عمومی و رسانه های جهان اصلاح کرد و منطق قوی اش را شناساند و ایران را از فشارهای سیستماتیک ناشی از قطعنامه های نابحق سازمان ملل خارج کرد. 2- در ادامه و در زمان بدعهدی امریکا همان تصویر مثبت مجال و امکان ایجاد اتحاد جهانی بر علیه ایران را از امریکا گرفت و امریکا در این مرحله تنها و منزوی ماند. 3- سوم اینکه، آقای ظریف با قابلیتهای بالای خود سرمایه ای برای کشورمان است و افراد کوته بین و تندرو باید دست از تخریب او بردارند. تحریم ظریف بیش از پیش هم راستایی تندروهای داخلی و دشمنان خارجی را آشکار کرد.
ناشناس۱۰۴۶۴۱۳۱۷:۳۹:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
حاجی حالت خوبه؟ موفقیت ظریف در برجام؟؟؟؟ یا توی ایران ن زندگی ط نمیکنی یا از فک و فامیل های ظریفی
یک تولید کننده .۱۰۴۶۱۷۵۱۴:۲۹:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
چقدر شما پژوووووووهشکر باهوش هستید . که از خیلی قبل به همرا اقای جلیلی می دونستید و اقای ظریف با 20 سال سابقه دیپلماسی نمی دونست . احسنت . چه خوب شد حالا اقای ظریف فهمید .
علی جان۱۰۴۶۲۲۳۱۵:۱۲:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
بعد شما آیا خبر از فقر و بدبختی و بیکاری مردم احتمالا خبر دادی
ناشناس۱۰۴۶۲۴۳۱۵:۲۳:۲۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
همان برجام و ملاقات با جان کری ، بلیط مصاحبه ظریف با رسانه های امریکایی است ، چرا دیپلمات های قبلی ما از چنین امکانی برخوردار نبودند ؟ چون علاوه بر عدم توانایی دیپلماتیک ، طرف ایرانی اعتبار لازم برای چنین مصاحبه هایی را نداشت ، این اعتبار از تایید برجام توسط قدرتهای جهانی ناشی شد وگرنه تا قبل از ان یک اجماع جهانی علیه ایران وجود داشت ، برجام میوه سیاسی خود را به طور کامل داد ، اما مشکل اینجاست که کلید اقتصاد جهانی دست امریکاست
ناشناس۱۰۴۶۲۵۹۱۵:۳۳:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۲۱
کلاً تحریم برای برخی بی اثر است فقط ما هستیم که هر ما یکبار هم گوشت نمی خوریم و در اجاره خانه هم مانده ایم
ناشناس۱۰۴۶۳۰۶۱۶:۰۱:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
به نویسنده مقاله توصیه می کنم یکبار دیگه مطلب خودشون رو بخونند ببیند چقدر این مطالب با واقعیتهای ایران و جهان مطابق است.؟ حتما در مقالات دیگر دقت می کنند.
dayani۱۰۴۶۳۰۹۱۶:۰۳:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
استفاده نادرست از برجام کار را به اینجا کشانده است
شکاری۱۰۴۶۳۲۴۱۶:۱۶:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
چریک های چروک مستقر در آلبانی هم خواهان تحریم ظریف بودند و اکنون حتی خواهان حذف ایشان از شبکه های اجتماعی شده اند.
ناشناس۱۰۴۶۳۳۵۱۶:۲۸:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
یک چکش همه مشکلات را میخ میبیند شما اصولگراها چکش هستید
امیدتاجیک۱۰۴۶۳۴۰۱۶:۳۳:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
شما مگه کی هستید؟ تعدادشما چقدره؟ دلیل نمیشه چون شما پشتگرمی مالی و قدرت دارید پس حرف شما هم درسته؟شما فقط میتونید از طرف همفکرای خودتون حرف بزنید لطفا ازطرف خودتون صحبت کنید
ابو۱۰۴۶۳۴۳۱۶:۳۶:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
اشتباه نكنيد اعتبار او با گاندو به نزديك صفر رسيده بود مجبور شدند با طرح تحريمش وجه او را باز سازي كنند كه ظاهرا" موفق هم شدند .
مجتبی۱۰۴۶۳۴۴۱۶:۳۸:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
با این روش دیپلماسی حقانیت ایران به دنیای زور و تزویر ثابت شد
ناشناس۱۰۴۶۳۵۵۱۶:۴۹:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
البته منم فکر میکنم دیدگاهم منتشر نشه ، به نظر من دنیا فقط زور میفهمه کاش میتونستیم به انگلیس امریکا اسرائیل فرانسه آلمان پرتقال ایتالیا سویس سوئد ژاپن کره جنوبی استرالیا عربستان لعنتی عمان کویت قطر پاکستان هند قزاقستان قرقیزستان حتی افغانستان امارات برزیل و گابن ونزوئلا و جزایر زیبای هاوایی رو موشک بزنیم ... خلاص !!!؟؟؟ موافقید بچه ها ؟؟؟ اصلا نمیدونم خدا چرا ما رو تو این کره خاکی آفرید که هیچکس زبان مارو نمیفهمه ... البته شاید ظریف اونطور که باید ظریف تودل برو حرف نمیزنه ؟ ای ظریف تو بس زیانی مر مرا ...مولانا
ناشناس۱۰۴۶۴۸۹۱۸:۴۴:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۲۱
یعنی همه این کشورها رابطه خوبی با هم دارن . هنوز هفته قبل بود که ژاپنیها کره ایهارو تحریم کردن .کره جنوبی منظورمه. یا جنگ تجاریامریکا وچین. یا اختلافات اسکاتلندیها وانگلیس.
ناشناس۱۰۴۶۸۵۱۰۲:۳۴:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۲۲
کاملا موافق نظر شما هستم
ناشناس۱۰۴۶۳۷۵۱۷:۰۷:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۱
آقای ظریف بیاد پاسخ بده آیا صحبت‌های آقای رکن‌ابادی درسته که میگه ایران مسیولیت فاجعه منا را پذیرفته؟؟؟ اگر این حرف درست باشه فاجعه است.
ناشناس۱۰۴۷۴۹۸۱۲:۳۵:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۲۲
به ظریف ربطی نداره آقای قاضی عسگر پاسخ دادند.
ناشناس۱۰۴۶۳۸۶۱۷:۲۰:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۲۱
حالا به فرض شما ظریف دو سال وقت را هدر داد تو 38 سال دیگرش چه گلی به سر دیپلماسی زدید
ناشناس۱۰۴۶۶۴۶۲۲:۰۰:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
خیلی جمله سنگینی بود. درود بر شما کم گوی و گزینه گوی چون در
غفاری۱۰۴۶۴۰۵۱۷:۳۳:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
بعدازتمام شدن این دولت وروی کارآمدن اصول گراها معلوم میشه .مثل برجام نباید روتحریم ظریف هم حساب بازکرد.
ناشناس۱۰۴۶۴۵۴۱۸:۱۸:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
احمدی‌نژاد سوال خبرنگرن را با سوال جواب میداد!!! و آقای ظریف دوست داره صداش را بالا ببره و حمله کند بدون استثنا شما مصاحبه‌های ایشان را مرور کنید.
هادی۱۰۴۶۴۵۷۱۸:۲۰:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
بالاخره ظریف بنده خدا زحمتش را کشید و برجام را درست کرد اگر او نبود کی میتونست این برجام را درست کند گرچه کاملا به نفع دشمن بود و غیر از بدبختی نفعی برای ما نداشت.
ناشناس۱۰۴۶۴۶۴۱۸:۲۳:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
ايشان بايد پاسخگوي خسارات وارده به كشور و ملت باشند..
ناشناس۱۰۴۶۴۸۵۱۸:۴۰:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۲۱
ایراد نویسنده اونجاست که دولت ها رو از ملت ها جدا می دونه، نخیر عزیز من دولت ها برآمده از ملت ها هستن و تأثيرگذار بر افکار عمومی خودشون، اینها رو نمیشه از هم جدا کرد، پذیرش یکی به معنای نفی دیگری نيست!
ناشناس۱۰۴۶۶۲۴۲۱:۲۳:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۲۱
کاش ظریف زودتر وزیرخارجه میشد. کاش هرچه رشته بود را دوستان بدتر از دشمن داخلی پنبه نمی کردند.کاش با جهان خارج عاقلانه رفتار میکردیم.کاش...
ناشناس۱۰۴۶۶۳۷۲۱:۴۱:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۱
حال که از بند هفت شورای امنیت خارج شدیم کرکری میخوانید
زهرا۱۰۴۶۷۷۵۰۰:۳۲:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
حالا بد شد ظریف چند سال دنیا رو مشغول کرد و ما تند تند از نظر نظامی قوی کردیم خودمون را ؟
حبیب۱۰۴۶۹۲۵۰۷:۳۵:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۲۲
مگر دیپلوماسی قبل از ظریف بهتر از زمان ظریف بود ظریف باز هم از جهاتی از دیپلوماسی قبل از خودش بیشتر کار کرده و زحمت کشیده است.
ناشناس۱۰۴۷۱۶۹۰۹:۴۱:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۲
تا زمانی که ادمهای متخصص خانه نشین شده اند و ادمهای شو من از جمله ظریف هستند اوضاع بدتر می شود . بد نیست اخبار را مرور کنید.جنگ ... ما از جنگ نمی ترسیم چون چیزی برای از دست دادن نداریم.
ناشناس۱۰۴۷۳۴۴۱۱:۱۲:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۲۲
تحریم آقای ظریف بیشتر به خاطر ترس کاخ سفید از تماس ایشون با کنگره است نه رسانه ها. چون گفتگو با رسانه های آمریکایی از تهران هم ممکنه
از سار کاشان۱۰۴۷۳۹۵۱۱:۴۶:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۲۲
اگر برجام نبود و این راه گفتگو طی نمی شد الان باید شاهد اعتصابات و درگیریهای متعددی در کف خیابانها توسط مردم می شدیم . برجام خیلی بدرد کشور خورد و نظام را از بحران و موج سواری های ترامپ نجات داد . امروز با تمام سختی ها دست و منطق ایران یک سر و گردن بالاتر از آمریکایهاست
محمد۱۰۴۷۵۴۲۱۲:۵۵:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
اگر چاپ میکنید من هم فقط یک‌ جمله بگم : نویسنده مقاله اصولا با دیپلماسی مشکل دارد نه با ظریف . بنظرم نویسنده اول بگوید اصولا وزیر خارجه لازم داریم یانه و برای چه کاری ؟ تا بعدش بتونیم از حرفهایش سردر بیاریم.
ناشناس۱۰۴۷۷۲۸۱۴:۳۵:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
ظریف از کانال مذاکره بود که توانست در فضای رسانه های امریکا تکتازی کند.
ناشناس۱۰۴۷۹۶۳۱۷:۱۵:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۲۲
سلام اگه این طریف نبودتوافقی نمیشدکه امریکا پاره کنه برجاموهمچی بره بالا دمت گرم امریکا این ادما تحریم کردی که نتونه ازایران فرارکنه بایدجواب بده
ناشناس نیستم/ هاشمی۱۰۴۹۱۰۹۱۳:۲۳:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۲۳
همه نظر دادند چه اونی که فکر می کرد سانشور می شه و چه اونی که فکر می کرد سانسور نمی شه ولی چرا همه می ترسند اسشمشون رو بنویسند و همه شدند ناشناس نویسنده با صراحت نظروش رات اعلام کرده شما هم با صراحت و اعلام اسم نظر بدهید

پربحث‌های امروز

 1. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 2. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 3. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 4. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 5. این زن تنها ساکن جزیره دورافتاده است+عکس

 6. انتقاد «تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم» از نامه آملی لاریجانی به آیت‌الله یزدی

 7. آخرین مهلت ثبت اطلاعات خسارات سیل‌زدگان در سامانه وزارت کشور

 8. بایدها و نبایدها در مبتلایان به هپاتیت خودایمنی

 9. زنگ خطر فرونشست زمین در تهران

 10. تناقض آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته ای ایران

 11. واشنگتن و ناکامی نقشه شرقی برای تهران

 12. تنش در ائتلاف سعودی

 13. نبرد سرنوشت در جنوب یمن

 14. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 15. مسجد جامع همدان  

 16. آرژانتینی غیرقابل پیش‌بینی یا تکرار فرمول با ثبات قهرمانی

 17. وضعیت نامشخص کانون‌های هواداری در آستانه شروع لیگ

 18. نشست سران ترکیه، ایران و روسیه، ۱۶ سپتامبر در آنکارا

 19. دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است

 20. ضرورت افشای مفاسد کلان و برخورد با متخلفان

 21. آغاز پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان از هفته آینده

 22. ترامپ بار دیگر برجام را توافق وحشتناک خواند

 23. تاکید دوباره پوتین بر واکنش متقابل به اقدامات موشکی آمریکا

 24. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 25. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 14. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 15. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 22. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 23. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 24. مغولستان در قاب دوربین  

 25. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های اخیر

 1. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 2. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 3. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 4. انتقاد «تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم» از نامه آملی لاریجانی به آیت‌الله یزدی

 5. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 6. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 7. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 8. امیر حاتمی: 770 محصول دفاعی را در کشور تولید می‌کنیم

 9. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. معارفه نمادین عضو علی البدل شورای شهر شیراز پس از غیبت اعضا+سند

 11. فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید، انقلاب زنده‌تر می‌شود

 12. هفته آینده؛"رئیسی" به مجلس می رود

 13. جبهه پایداری از مدل انتخاباتی خود رونمایی می‌کند

 14. "دژپسند" و "آذری جهرمی" به مجلس می‌روند

 15. گزارش حسین قریبی از سخنان ظریف در یک اندیشکده در استکهلم

پربحث‌های دیروز

 1. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 2. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 3. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 5. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 6. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 7. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 8. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 9. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 10. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 11. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 12. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 13. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 14. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 15. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 16. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 17. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 18. سرلشکر باقری: ایران در گام دوم انقلاب یک قدرت شکست ناپذیر خواهد بود

 19. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 20. امیر حاتمی: 770 محصول دفاعی را در کشور تولید می‌کنیم

 21. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 22. معارفه نمادین عضو علی البدل شورای شهر شیراز پس از غیبت اعضا+سند

 23. فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید، انقلاب زنده‌تر می‌شود

 24. هفته آینده؛"رئیسی" به مجلس می رود

 25. جبهه پایداری از مدل انتخاباتی خود رونمایی می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 11. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 12. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 13. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 14. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 15. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 16. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 17. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 18. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 19. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 20. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 21. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 22. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 23. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 25. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

آخرین عناوین