بحران خصوصی سازی و واگذاری شرکت‌های دولتی/ تصمیم درست چه زمانی گرفته خواهد شد؟

گروه سیاسی الف،   3980516202 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
بحران خصوصی سازی و واگذاری شرکت‌های دولتی/ تصمیم درست چه زمانی گرفته خواهد شد؟

رهبر انقلاب اسلامی روز چهارشنبه 16 مرداد ماه در دیدار جمعی از جوانان کشور با اشاره به سخنان یکی از شرکت کنندگان که معتقد بود اجرای نامناسب اجرای اصل 44 و خصوصی‌سازی ناشی از ابلاغیه سیاستهای کلی است، بیان داشتند« علت اصلی، عملکردها است و من همواره مهمترین منتقد آن عملکردها بوده‌ام و در بسیاری از موارد هم در مقابل اشکالها ایستاده و آنها را بازگردانده‌ام».

رهبری در ادامه تأکید داشت متأسفانه دولتها در این خصوص خوب عمل نکردند و من دائماً پیگیر این موضوع هستم{اینجا}

اشاره رهبر انقلاب به اینکه دولت ها در زمینه خصوصی سازی عملکرد مناسبی نداشته اند می تواند به مثابه برهانی و دلیلی جهت ارزیابی از حدود سه دهه عملیاتی شدن سیاست های خصوصی سازی در کشور باشد.

تاریخچه سیاست های خصوصی سازی به بعد از جنگ تحمیلی بازمی گردد که کوچک سازی دولت از طریق واگذاری شرکت ها و کارخانجات دولتی به بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت. تاکید بر خصوصی سازی نیز در راستای کاهش هزینه های دولت، تقویت بخش غیردولتی جهت کارآمدی و تولید بیشتر بوده است. اما در حال حاضر همگان به این باور رسیده اند که برنامه  خصوصی سازی در سه دهه اخیر منجر به ایجاد بحران های مختلف اقتصادی، امنیتی و اجتماعی در سطح کشور شده است.

عمده این مشکلات نیز برخاسته از واگذاری های رانتی و بدون ضابطه، پیگیری سیاست رفع تکلیف و فرار از مسئولیت توسط دولت، کسب درآمد از طریق فروش اموال و ... بوده است. در بسیاری از موارد شرکت های دولتی به افرادی واگذار شده اند که از اهلیت و صلاحیت لازم برخوردار نبوده اند و بدتر آنکه به ثمن بخس به فروش رفته اند. کارخانجاتی که بعد از مدتی در بهترین حالت گرفتار تعدیل نیرو و کاهش تولید شده اند و یا در بدترین وضعیت به تعطیلی انجامیده اند و کارگران شان نیز از روی ناچاری روانه خیابان ها شده اند تا مگر از این طریق به حق و حقوق پایمال شده خود دست پیدا کنند. اما تجربه ثابت کرده این گونه اقدامات نیز نتوانسته منجر به استیفای حقوق از دست رفته آنان شود. به این صورت  خصوصی سازی و واگذاری ها خود به از بین رفتن تولید و شکل گیری مشکلات امنیتی کمک کرده است.

بر اساس گزارشی که عادل آذر رئیس دیوان محاسبات در 11 بهمن 1397 در خلاصه گزارش تفریغ بودجه سال 96 به مجلس ارائه داد واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکو اراک و ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، موجب بروز ضرر و زیان به بیت‌المال گردیده است.

اما نکته جالب این جاست که هنوز هم دولت گرایش شدیدی به فروش شرکت های دولتی دارد. چنان چه اوائل خرداد ماه امسال تصمیم گرفته شد شرایط لازم برای واگذاری باقیمانده سهام دولت در 600 بنگاه اقتصادی فراهم شود. احتمالاً دولت با نگاهی کوتاه مدت بر این تصور است که در شرایط تحریم و عدم فروش نفت، می تواند به این اقدام به عنوان یک معامله پرسود نگاه کند. اما همان طور که گفته شد این نگاه درآمدزایی دولت ها به موضوع خصوصی سازی تا حدود زیادی محقق نشده است؛ چرا که عملاً و در نهایت موجب ایجاد مشکلات مضاعفی شده که به بخشی از آنها در بالا اشاره شد.

موضوع خصوصی سازی زمانی حساس تر می شود که حجت الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور 4 بهمن 1397 در جمع خبرنگاران خبر ممنوع الخروجی پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی را تائید کرده بود و عنوان شد« گزارشاتی که در مورد عملکرد وی بوده باعث شده  پرونده ای تشکیل شود».

البته بعد از گذشت حدود هفت ماه از سخنان وی، هنوز پوری حسینی بر کرسی ریاست تکیه زده و مشخص هم نیست قوه قضائیه پرونده وی را بررسی کرده است یا خیر و چرا در این باره اطلاع رسانی لازم صورت نگرفته است.

بنابراین معقولانه آن است درباره سیاست های خصوصی سازی تامل و بازنگری های لازم جهت اصلاح و کارآمدسازی آن صورت گیرد. بدون شک هر سیاستی غیر از این اگر در پیش گرفته شود منجر به بدتر شدن شرایط اقتصادی خواهد شد.

البته برخی نیز بر این اعتقادند اصولاً انتظار این که از دولت توقع داشت به شیوه منطقی و معقول سیاست خصوصی سازی را پیش برد بسیار سخت و اصولاً غیرعقلانی است. چرا که در حال حاضر بدلیل قدرت بخش خصولتی، مقررات دست و پاگیر، غلبه فضای دلالی و سوداگری، نامناسب بودن محیط کسب و کار و ... بخش خصوصی واقعی توانایی لازم را برای ورود به بنگاه داری و خرید شرکت ها ندارد. بدون شک توجه به این دلایل و ارزیابی از گذشته می تواند به عنوان چراغی جهت روشن تر شدن مسیر آینده کمک کننده باشد.

در سال های اخیر تجربه خصوصی سازی در شرکت هایی مانند نیشکر هفت تپه، فولاد خوزستان، آذرآب، هپکو، ماشین سازی و ... نه تنها موفق نبوده  بلکه موجب ایجاد بحران ادامه داری شده است. اکثر این شرکت ها هنوز هم با چالش ها و معضلاتی دست به گریبانند و تدبیری برای آن اندیشیده نشده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۲۲۶۲۰۶:۵۲:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۱۹
لعنت خدا بر کسانی که خصوصی سازی را در ایران رواج داده اند. عموی من بخاطر خصوصی سازی, تعدیل نیرو شد و یک هفته بعد بر اثر ناراحتی زیاد, سکته قلبی کرد و مرد.
ناشناس۱۰۴۲۴۳۱۰۹:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۱۹
بهترین روش خصوصی سازی در کشور ما واگذاری مدیریت بهره برداری شرکتها و کارخانه ها به بخش خصوصی هست نه مالکیت شرکتها این واگذاری باید بصورت مزایده و در دوره های زمانی 4 تا 5 ساله باشه
ناشناس۱۰۴۲۴۷۲۱۰:۲۸:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۱۹
لعنت خدا بر کسانی که خصوصی سازی را درست انجام نداند. تمام بدبختی کشور از مدیران دو-لتی رانت خوار نجومی بگیر است.
ناشناس۱۰۴۲۵۸۸۱۱:۳۸:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۱۹
اگر واگذاری واحدی درست وسالم هم انجام شده باشه چون دولت حمایت ارزی وگمرکی که قبل از واگذاری از اون واحد میکرده رو قطع میکنه وآن تولید را در مقابل رانتخواران واردات چی ودلار های ارزان قیمتی که به انها میدهد بدون حفاظ رها میکند ،بخش خصوصی هم توان رقابت با تولید کنندگان خارجی که با دلار ارزان بازار را قبضه کرده را نخواهد داشت و چاره رادر تعطیل کردن خواهد دید .۴۲۰۰
ناشناس۱۰۴۲۴۷۹۱۰:۳۵:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۱۹
- چرا باید هزینه میلیاردی باشگاه استقلال و پرسپولیس از جیب مردم پرداخت شود؟ - چرا باید هزینه میلیاردی مسافرت های خارجی غیرضروری مدیران دولتی از جیب مردم پرداخت شود؟ خصوصی سازی شفاف و صحیح بهترین راه حل است.
مازندرانی۱۰۴۲۶۲۲۱۱:۵۴:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۱۹
خدا رحمتش کنه.کل کشور با این روش خصوصی سازی سکته قلبی کردند.
ناشناس۱۰۴۲۲۸۳۰۷:۵۸:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۱۹
به دلیل رانت بررگی که از خصوصی سازی نصیب نور چشمی ها می شود دولت اصلا نمی تواند تصمیم عاقلانه ای بگیرد
ناشناس۱۰۴۲۳۱۱۰۸:۳۳:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۱۹
دولت در این مورد هم هیچ اختیاری ندارد.
ناشناس۱۰۴۲۵۱۳۱۰:۵۴:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۱۹
دولت اگر اختیار ندارد، چرا برای رای آوردن خودش و مردم را جر داد؟
ناشناس۱۰۴۲۶۵۷۱۲:۰۷:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۱۹
جوک نگو خصوصی سازی توسط خود دولت انجام می شود.
ناشناس۱۰۴۲۳۲۱۰۸:۴۰:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۱۹
ذینفع فقط دولت است یا هر کسی که سر سفره انقلاب نشسته؟
ناشناس۱۰۴۲۴۱۳۰۹:۴۷:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۹
رد پای رانتخواران در سازمان خصوصی سازی بیش از همه جا به چشم میخورد. یکی از متهمین ماجرای کرسنت سهام سه شرکت دولتی با بهایی بسیار نازل به او فروخته شده ولی سالهاست از پرداخت هم طفره رفته است.
ناشناس۱۰۴۲۴۱۶۰۹:۴۸:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۱۹
فساد در این حد در تاریخ ما نبوده
علی 671۱۰۴۲۴۱۸۰۹:۴۹:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۱۹
هدف از خصوصی سازی این است که حجم دولت کم شده و با فروش درست شرکت ها هم به خزانه کمک شود که متعلق به همه است و بار دولت سبک شده تا بهتر بتواند به امور مملکت برسد و کار کند اگر دولتی برخاسته از مردم و دوستدار ملتش باشد و هدف رفاه ملت که فعلاً در مملکت ما اینگونه نیست .خصوصی سازی چرا .چون این اموال از دولت های گذشته مصادره و سرمایه گذاری شده و این دولت ها در بوجود آوردنش نقشی نداشته اند .پس دلسوز اموال نیستند .و به شخصی هم سپرده شده که نوکر خودشون بوده است و هست . برای دولت مهم نیست که بعد چه می شود .هزاران نفر بیکار و گروهی شبانه ره صد ساله رفته و به اندکی این مال فروخته شده بی ارزش و خدمه ی آن می شود باری بردوش دولت .عوض پیشرفت پس رفت می شود و مشکل برای قوه قضائیه .
ناشناس۱۰۴۲۵۰۰۱۰:۴۴:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۱۹
اولویت دادن به منافع حذبی بجای منافع ملی شده آفت اقتصاد!
پورامینی۱۰۴۲۴۲۳۰۹:۵۱:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۱۹
مشکل اقتصاد ایران مارپیچ ارز -تورم بمعنای کاهش ارز ش پول ملی وایجاد تورم بوده است که به کاهش سرمایه گذاری بخش خصوصی وتضعیف تولید صدمه دامن زده است و سبب شده ناچارا نقدینگی واعتبارات به بازار موازی وغیر مولدسوق پیدا کند وهزینه ایجاد کند ومصرف گرایی و تضعیف بنیه تولید راتشدید کند اینکه رهبری دایما به تقویت پول ملی گوشزد می کنند بدین دلیل است
ناشناس۱۰۴۲۶۲۹۱۱:۵۷:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۱۹
اموال مصادره شده اگر به صاحبان اصلی داده میشد به این بدبختی دچار نشده ایم این املاک را به نور چشمی ها دادن مفت و اولین صدمه را کارگران دیدن چون مثل صاحبش دلسوز نبودند و فقط قصدشان جیب خود را پرکردن بود با فروشش نه سرمایه گزاری و تولید

پربحث‌های دیروز

 1. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 2. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 3. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 4. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 7. روحانی: اعتراف می‌کنم که در ساخت مسکن عقب ماندگی داشتیم

 8. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 9. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 10. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 11. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 12. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 13. سقوط خوفناک یک هواپیما در حاشیه بزرگراه

 14. آمار به‌روز جهانی درباره کرونا/ ایران پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد فوتی جدید

 15. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 17. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. به چه قیمت؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 19. سیروس گرجستانی درگذشت

 20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 25. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

  4. به چه قیمت؟

  5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

  6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

  8. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  9. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  10. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

  11. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  12. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

  13. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

  14. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

  15. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

  16. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

  17. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

  18. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

  19. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  20. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

  21. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

  22. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

  23. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

  24. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

  25. موسوی: سفیر ایران در یکی از کشورهای مهم همسایه خواهم شد

  آخرین عناوین