چرخش عربستان و امارات به سمت ایران

گروه جهان الف،   3980515109 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

چرخش محسوس عربستان و امارات در قبال ایران طی روزهای گذشته توجه بسیاری از رسانه های جهان را در سایه تحولات منطقه به خود جلب کرده است.

چرخش عربستان و امارات به سمت ایران

مهر نوشت: مواضع منعطفانه اخیر عربستان و امارات در قبال ایران طی هفته های اخیر سرتیتر اخبار رسانه های جهان به ویژه رسانه های جهان عرب شده است.

عربستان و امارات طی هفته ها به ویژه روزهای اخیر مواضع قابل توجهی در قبال ایران اتخاذ کرده اند. انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات که به اتخاذ مواضع تند و افراطی علیه ایران معروف است به تازگی با انتشار یک پست توئیتری اعلام کرد که ابوظبی و ریاض ترجیح می دهند به جای مواجه و تقابل از رویکرد سیاسی در قبال ایران بهره ببرند.

برگزاری نشست مشترک نیروهای گارد ساحلی ایران و امارات در تهران بعد از وقفه شش‌ساله نیز تحول مهمی در روابط میان دو کشور به شمار می آید. انتشار خبر سفر هیات اماراتی به تهران طی روزهای گذشته نیز در رسانه های عربی خبر ساز شد.

هدف از این سفر، اعلام آمادگی ابوظبی برای همکاری بانکی با ایران بود. امارات با اعزام این هیأت به تهران برای بررسی تقویت همکاری های اقتصادی میان دو کشور آن هم در شرایطی که ایران در تحریم به سر می برد یکی از مهم ترین سیگنال های مثبتی بود که ایران از سوی امارات آن هم در زمینه اقتصادی دریافت کرد.

همزمان یک پایگاه عبری زبان اعلام کرد که امارات و عربستان تماس‌های مخفیانه خود با ایران را افزایش داده‌اند و ولیعهد سعودی به‌طور جدی درحال بررسی گفت‌وگو با تهران است. در همین راستا، وزیر حج عربستان ضمن استقبال از برقراری دوباره عمره مفرده، از پیگیری ریاض برای بازگشایی دفتر حافظ منافع ایران خبر داد.

نکته قابل توجه در خصوص تمام این رویدادها این است که این وقایع طی چند روز و پشت سر هم به صورت سلسله وار روی داد که نشان از وجود یک برنامه مشخص در قبال تغییر رویکرد عربستان و امارات در برابر ایران دارد.

شاید بتوان گفت که یکی از دلایل این تغییر رویکرد، اقدامات اخیر ایران در منطقه در تقابل با زیاده خواهی های آمریکا به ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور است. قضیه سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی در خلیج فارس به دست نیروهای ایرانی و انتظار هم پیمانان عرب آمریکا برای واکنش نظامی این کشور علیه تهران که با عقب نشینی ترامپ از هر گونه واکنش نظامی و غیر نظامی همراه بود باعث شد تا کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در حساب و کتابهای خود در قبال تهران بازنگری کنند.

بعد از سرنگونی این پهپاد آمریکایی که شوک بزرگی را به کشورهای عربی هم پیمان آمریکا وارد آورد، سران امارات نشست محرمانه ای برگزار کردند. در این نشست محمد بن‌زاید آل‌نهیان ولیعهد ابوظبی و محمد بن‌راشد آل‌مکتوم حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات حضور داشتند. حاکم دبی در این نشست از سیاست‌های خارجی کشورش انتقاد و بر لزوم بازنگری در آن تاکید کرد. محمد بن‌راشد به حاضران در این نشست گفت که در صورت اصابت یک فروند موشک از ایران به خاک امارات، این کشور از سرمایه‌گذاران عرب خالی خواهد شد و نخواهد توانست کارگران آسیایی را حفظ کند.

عدم مسامحه ایران با هر گونه اقدامی علیه منافع ملی این کشور و زیر پاگذاشتن حریم هوایی و دریایی و زمینی ایران از سوی کشورهای متخاصم از جمله توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس باعث شده تا کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به سمت تعدیل سیاستهای خارجه خود در قبال ایران گام بردارند.

یکی دیگر از عللی که می تواند منجر به عقب نشینی امارات از مواضع ضد ایرانی خود و نزدیکی به تهران شده باشد درگیر شدن این کشور در بحران 5 ساله یمن و فرسایشی شدن جنگ در این کشور که بعد از گذشت 5 سال هیچ نتیجه ای در بر نداشته است به شمار می رود.

امارات نه تنها هیچ منفعتی از مشارکت در ائتلاف سعودی علیه یمن نبرده بلکه دایره حملات نیروهای مقاومت یمن به خاک این کشور نیز کشیده شده و در سایه عملیات منحصر به فرد نیروهای یمنی که دورترین نقطه شرقی عربستان یعنی شهر الدمام را هدف قرار دادند بعید نیست که هدف بعدی امارات و شهرهای این کشور باشد. منابع خبری هفتم تیرماه از تصمیم امارات برای خروج بخش بزرگی از نیروهای نظامی خود از یمن و ائتلاف عربی خبر دادند.

این اقدامات امارات نشان از آن دارد که ابوظبی واقعیت موجود در یمن را پذیرفته و تلاش دارد تا با تنها گذاشتن عربستان در یمن و نزدیکی به ایران بتواند به صورت آبرومندانه از این کشور خارج شود.

در همین ارتباط یک منبع اعلام کرده است که امارات در چارچوب تفاهم‌های اخیر خود با ایران، تعهد کرده که ترتیبات صحنه سیاسی در جنوب یمن را که تغییر داده بود، به وضع سابق بازگرداند. تغییر در آرایش شورای انتقالی جنوب و هماهنگی اطلاعاتی با حوثی‌ها دو بخش مهم از این تفاهم است.

شکست سیاستهای منطقه ای عربستان به ویژه در قبال سوریه و دل بستن به ساقط شدن نظام مشروع این کشور و گرفتار شدن در باتلاق یمن و تحریم قطر و به زانو درآوردن این کشور همه و همه باعث شده تا امارات در خصوص ادامه تبعیت از سیاستهای ریاض به شک و تردید بیافتد. عربستان نیز با دیدن حرکت قطر و امارات به سمت ایران سعی کرده از این قافله جا نماند و باب گفتگو و ارسال سینگالهای مثبت به سمت ایران را باز کند.

ایران نیز همواره از برقراری تعامل و گفتگو با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که از دیرباز سیاست تقابل را در برابر تهران انتخاب کرده بودند استقبال کرده است. محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به تازگی اعلام کرده است  که امارات همانند عربستان و بحرین همسایه ما است و مقامات جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام کردند علاقه‌مند به روابط خوب با همسایگان هستیم. اگر آن‌ها سیاست‌های خود را تغییر داده و دست از دخالت در امور داخلی کشورها بردارند من امیدوارم تیم  بی کاهش یابد و به نتانیاهو و بولتون محدود شود.

گرچه برخی تحلیل گران معتقدند که این تغییر رویکرد از سوی عربستان و امارات مصلحتی و تاکتیکی بوده و بر اساس دستورات آمریکا مبنی بر تقسیم نقش ها در قبال ایران و کاهش تنش در منطقه از طریق هم پیمانان واشنگتن صورت گرفته است اما دلیل این تغییر رفتار هر چه که باشد نمی توان آن را بدون تحولات اخیر در منطقه بررسی کرد و نقش اقدامات ایران در منطقه و تأثیر گذاری این کشور در تحولات جاری خاورمیانه را نادیده گرفت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علیرضا۱۰۳۷۵۴۵۱۴:۴۴:۴۲ ۱۳۹۸/۵/۱۵
بعضیا فقط زبون زور سرشون میشه،داستان این کشورهای عرب متخاصم هم همینه،حتما باید کار باینجا میکشید تا حساب کار دستشون بیاد.
ناشناس۱۰۳۷۵۸۹۱۵:۰۴:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۱۵
چرا مرتب این تحلیل را ارائه می دهید
ناشناس۱۰۳۷۸۰۱۱۶:۲۶:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۱۵
قسمت آخر مقاله به نظر میاد منطقی تر باشه چون این شیوخ بدون اجازه آمریکا کاری نمی کنند و احتمالا اگر دنبال نقشه ی جدیدی نباشند، میشه گفت با آمریکا در حال مشورت هستند
ناشناس۱۰۳۷۸۳۸۱۶:۳۹:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۱۵
خوب هست ، ایران و امارات و عربستان با هم مذاکره کنند دست از کارهایشان در منطقه بردارند تا مردم منطقه نفس راحتی بکشند
ناشناس۱۰۳۸۰۴۶۱۸:۱۵:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۱۵
به نظر من این یک بازی کاملاً سیاسیه..نباید گول خورد. چرا همزمان با اتحاد انگلیس و آمریکا برای کنترل خلیج فارس این دو کشور یعنی امارات بصورت علنی و عربستان بصورت مخفیانه در حال مذاکره با ایران برای رفع تشنج و خصومت هستند؟ این دو کشور عربی با این کارشون میخوان چنانچه اگر هرگونه درگیری احتمالی بین ایران با دو کشور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس پیش بیاد از حملات تلافی جویانه ایران در امان باشند. بهیچوجه نمیتونم قبول کنم که امارات و بخصوص عربستان که با پول خودش در ضربه زدن به اقتصاد ما و تحریمها با تمام قوا و قدرت عمل کرده و با آمریکا همراهی میکنند بخواهند دست دوستی دراز کنند. متاسفانه تعدادی از مثلاً تحلیلگرها یک مدتیه دارند همین قضیه را در رسانه اعلام میکنند و علت را قدرت جنگی ایران قلمداد میکنند اصلاً نمیشه باور کرد که اون دشمنی یکدفعه تبدیل به دوستی بشه. لطفاً اینقدر ساده نباشیم آینده نشون میده که اینها از آمریکا و اروپا با ما ایرانیها دشمن تر هستند
ناشناس۱۰۳۸۲۴۱۲۰:۳۳:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۱۵
اگر ارزش برای ما رفاه و آزادی بود بعد مسائل دیگر، امروز چه می بودیم!

پربحث‌های دیروز

 1. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 2. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 3. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 4. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 5. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 6. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 7. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 8. رحم کن، تا به تو رحم شود

 9. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

 10. سخنگوی هیات رئیس مجلس: محرمانگی اطلاعات مالی شامل همه مسئولان است

 11. واکنش شهرداری تهران به اعتراض کارمندان مترو

 12. طرح فروش اقساطی ۳ محصول سایپا + جدول

 13. فرزندان سردار نقدی کجا هستند؟

 14. جزئیات جدید از ۳ اقدام هسته‌ای ایران در ۳ هفته آینده

 15. سخنگوی قوه قضائیه: با قصور دستگاه‌ها در انجام وظایف خود برخورد میکنیم

 16. تغییر در سیاست خارجی آمریکا، اسرائیل را در برابر ایران تنها گذاشته است

 17. توضیحات دادستانی درباره بستن سایت‌های دانلود فیلم

 18. مقام نیروهای دموکراتیک سوریه: نگهداری از اعضای داعش دیگر اولویت کردها نیست/ فرار خانواده‌های داعشی از یک اردوگاه

 19. پیامک جالب پلیس برای عضو شورای شهر

 20. هالیوود زنان را چهار برابر عریان‌تر از مردان نشان می‌دهد

 21. واکنش مدیرعامل شرکت مترو به اعتراضات کارکنان: کارگران باید تابع قانون باشند/ نیرویی را تعدیل نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛ یک شرح | زخم‌های تبر ‌درمان هم می‌خواهد ...

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 4. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 5. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 6. بی‌بی‌سی: ایران یک‌میلیون و 300 هزار «برده» دارد!

 7. چالش انتظار در مطب پزشکان/چرا مردم اینقدر نسبت به حقوق خود بی‌تفاوتند؟

 8. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 11. حذف یارانه مالکان خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان

 12. بازخوانی تبلیغ انتخاباتی روحانی - رئیسی و قضاوت به وقت امروز

 13. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 14. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 15. آفساید پرکن های وطنی! نگاهی به حادثه لردگان

 16. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 17. سبد معاش از ۸ میلیون تومان گذشت + نمودار

 18. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 19. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 20. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 21. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 22. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 23. جهانگیری: دغدغه ‌معیشتی مردم ‌را برطرف می‌کنیم

 24. آقای ظریف! اروپایی ها «ماشه» را چکانده اند اما بی صدا/ تاریخ نباید دوباره تکرار شود

 25. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: ایران یک‌میلیون و 300 هزار «برده» دارد!

 2. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 3. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 4. مسکو: خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

 5. روایت طنزآمیز روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی از واکنش ترامپ به اعراب بعد از حمله به آرامکو 

 6. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 7. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

 8. واکنش شدید دمشق به اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه

 9. تنها دولتمرد عرب که در دفاع مقدس به ما خیانت نکرد

 10. شورای آتلانتیک: الو، جهان؟ تهران حرفهایی برای گفتن دارد

 11. عبرت هایی از سوت زنی علیه ترامپ!

 12. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

 13. اولین پاسخ کردهای سوریه به حمله ترکیه

 14. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

 15. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

 16. ادعای سوزان رایس: با محمد خزاعی دیدار کردم

 17. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

 18. حمله ترکیه به مواضع یگان‌های کرد در شمال سوریه

 19. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

 20. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

 21. آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه/ حمله جنگنده‌ها به پایگاه‌های شهر «رأس‌العین»

 22. ترامپ: رفتن به خاورمیانه بزرگترین اشتباه تاریخ آمریکا بود

 23. اعتراف قربانی تجاوز هالیوود پس از20 سال

 24. چراغ سبز ترامپ به اردوغان و حمله به کردهای سوریه/ آیا آمریکا به کردها از پشت خنجر زد؟

 25. پنتاگون: توپخانه ترکیه نیروهای آمریکایی در سوریه را هدف قرار داد

آخرین عناوین