تاکید وزیر کشور بر اولویت‌های حجاب

گروه اجتماعی الف،   3980514115

نشست مشترک هم‌اندیشی وزرای کشور و علوم با روسای دانشگاه‌های کشور در روند ارتقای ارزش های اخلاقی و گسترش فرهنگ حجاب و عفاف برگزار شد.

تاکید وزیر کشور بر اولویت‌های حجاب

به گزارش الف به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، روز گذشته (13 مرداد) نشست مشترک هم‌اندیشی عبدالرضا رحمانی فضلی و منصور غلامی وزرای کشور و علوم، تحقیقات و فناوری با روسای دانشگاه‌های کشور در روند ارتقای ارزش های اخلاقی و گسترش فرهنگ حجاب و عفاف، در محل وزارت کشور برگزار شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با اشاره به مأموریت وزارت کشور در عرصه هماهنگی بین بخشی در کشور که با رویکرد بررسی موضوعات کلان در حوزه‌های مختلف و ساماندهی اقدامات پیرامون آن دنبال می‌شود، به موضوع حجاب و عفاف و زمینه‌های اخلاقی و فرهنگی مرتبط  به عنوان یکی از موضوعات فرهنگی و اجتماعی کلان پرداخت و اهمیت ابعاد و آثار مختلف فرهنگی و اجتماعی آن و همچنین موضوعیت اجرا و رعایت آن در ذیل احکام الهی را تشریح کرد و خواستار برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در این ارتباط در حوزه عمومی شد.

وی به اولویت‌های کوتاه‌مدت مورد تاکید در این حوزه اشاره کرد و گفت: اولویت‌های حجاب و عفاف در حوزه عمومی تعیین شده است که برخورد با مظاهر سازمان‌یافته کشف حجاب، مبارزه با شبکه‌های فساد، توجه به رعایت چارچوب‌های قانونی مرتبط در ادارات مختلف و  اماکن عمومی از جمله بیمارستان و دانشگاه‌ها، از این جمله است.

وزیر کشور در تشریح زمینه‌های برنامه‌های بلندمدت مورد نظر با اشاره به اینکه خانواده و مدرسه دو نهاد اصلی برای انجام اقدامات مؤثر بلندمدت در حوزه گسترش حجاب و عفاف است، افزود: در این راستا، باید پیوندی عمیق میان دانشگاه و خانواده‌ها ایجاد کنیم.

رحمانی فضلی نفی نگاه سلبی به دانشگاه‌ها، دانشگاه را مرکز نخبگان علمی کشور دانست و با اشاره به نقش بسیار زیاد دانشگاه در تغییرات اجتماعی گفت: نگاه ما به دانشگاه؛ نگاه ایجابی و تاثیرگذاری است و از همین منظر تلاش می‌کنیم در محیط دانشگاهی؛ تغییر و تحولات در مسیر تحقق ارزش‌های اخلاقی و احکام الهی  جهت یابد و حداقل‌های قانونی رعایت شده و تاثیرگذاری مثبتی در جامعه داشته باشد.

وی بر اهمیت استمرار در مسائل اجتماعی تاکید کرد و گفت: ذات مسائل اجتماعی به استمرار گره خورده است و نباید با این مسائل مقطعی و موقت برخورد کنیم. این موضوعات پیچیده و چند وجهی هستند چراکه انسان موجودی پیچیده و چندوجهی است.

وزیر کشور با مرور نتایج برخی پژوهش‌ها، وضعیت‌سنجی‌ها و پیمایش‌های مرتبط در این عرصه یادآور شد: درحالی که کمتر از 5 درصد مردم جامعه مُصر به بدحجابی هستند؛ اما این تعداد محدود در جامعه نمود پیدا می‌کند و در میان متدینین دغدغه‌هایی ایجاد می‌کند. این در حالی است که با توجه به تأکید بر اجرای قانون در جامعه در حوزه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر، التزام اجتماعی ایجاد شده و قانون بر کلیت عرصه‌های اجتماعی حاکم است؛ لکن برخی مظاهر همچنان موجب یأس و ناامیدی است.

در ادامه این نشست، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز ضمن اشاره به ظرفیت بالای دانشگاه‌ها در مدیریت نهاد دانشگاهی و همچنین مدیریت کلان جامعه، تصریح کرد: بخش‌های مختلف کشور توسط اساتید دانشگاهی اداره می‌شوند.

وی گفت: دانشگاه دغدغه زیادی در حوزه حجاب و عفاف دارد و تلاش‌های زیادی در این حوزه دنبال شده است اما باید با دقت این مسئله بررسی و با نگاه کارشناسی دنبال شود.

وزیر علوم با بیان اینکه دستورالعمل‌های کاملی در حوزه حجاب و عفاف وجود دارد، بر اجرای دستورالعمل‌های موجود در برنامه‌های دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید تاکید کرد.

غلامی در همین راستا، کنترل، نظارت و مشاوره را از جمله اقدامات مهم دانشگاه‌ها در حوزه تقویت فرهنگ حجاب و عفاف برشمرد و گفت: تقویت و نهادینه کردن باورها در بین جامعه دانشگاهی می‌تواند در ارتقای حجاب و عفاف در جامعه کمک‌کننده باشد.

وی اشاره کرد: باید نهادهای مختلف فرهنگی و اجرایی به حمایت از دانشگاه‌ها بپردازند و اگر دانشگاه‌ها هیچ سهمی از این حمایت‌ها نداشته باشد، توان کافی برای مدیریت و برنامه‌ریزی در حوزه‌های فرهنگی نخواهند داشت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به محدودیت‌های اجرایی دانشگاه‌ها، بر حل مسائل و مشکلات موجود تاکید کرد و گفت: هرچه از دانشگاه‌ها سرمایه ستانی کنیم به مشکل بیشتری برمی‌خوریم.

گفتنی است؛ در ادامه این نشست، روسای دانشگاه‌ها به تبیین نظرات و پیشنهادات خود در حوزه ارتقای فرهنگ حجاب و عفاف در کشور پرداختند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

  2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  3. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

  4. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

  5. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

  6. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

  7. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

  8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

  9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

  10. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

  11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

  12. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

  13. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

  14. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

  15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

  17. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

  18. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  19. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

  20. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

  21. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

  22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

  23. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

  24. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

  25. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

  آخرین عناوین