دادستان کل کشور: باید تفکر بسیجی در بیت قضات توسعه یابد

گروه اجتماعی الف،   3980431123

حجت‌الاسلام منتظری با بیان اینکه باید تفکر بسیجی در بیت قضات و کارمندان توسعه یابد، اظهار کرد: اگر تفکر بسیجی بین قضات و کارمندان ما حاکم باشد دیگر قاضی بسیجی را نمی‌توان با پول و زر بخرند.

دادستان کل کشور: باید تفکر بسیجی در بیت قضات توسعه یابد

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در نشست بررسی ابعاد حقوقی بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب که صبح امروز (دوشنبه) از سوی سازمان بسیج حقوقدانان برگزار شد، اظهار کرد: بحث جهاد در اسلام یکی از مسائل بسیار مهم و در ردیف نماز، روزه و حج قرار گرفته است. جهاد در قرآن به چند دسته تقسیم شده است مانند جهاد با مال و جان و خداوند به پیامبر خود سفارش می‌کند که با کفار مبارزه کبیر داشته باشد. در تفسیر المیزان جهاد کبیر، جهادی است که برخاسته از تعاریف قرآن است و بیان شده با قرآن به میدان مبارزه برو.

وی افزود: هر زمانی که ما مسلمانان از قرآن فاصله گرفتیم ذلیل و توسری خور شدیم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه حفظ جایگاه ما در عمل به قرآن است، گفت: کسی که راه قرآن را می‌شناسد باید راه را به مردم نشان دهد.

منتظری خاطرنشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی انتظار این است که به قرآن رجوع کنیم و بهترین و سزاوارترین جمعیتی که باید به قرآن مراجعه کند کسانی هستند که در جامعه جمهوری اسلامی مدیریت جامعه را عهده‌دار شده‌اند. اگر مدیران در هر عرصه، حوزه و قوه‌ای به قرآن مراجعه کنند قطعا وضعیت و شرایطمان وضعیت و شرایط فعلی نخواهد بود.

منتظری در ادامه این نشست، اظهار کرد: در طول 40 سال گذشته، هر جا که پیشرفت داشته‌ایم آنجایی بوده است که ما به قرآن عمل کرده‌ایم و هر کجا هم که شکست خوردیم و  پیشرفتی به دست نیاورده‌ایم  به خاطر پیروی نکردن از قرآن بوده است.

وی گفت: بهترین جمع و جمعیتی که می‌تواند در عرصه جامعه و در همه‌ حوزه‌ها  تاثیر گذار باشد جامعه‌ای است که امروز نام پرافتخار بسیجی را بر خود گذاشته است؛ تفکر بسیجی که امام راحل با آن هدف مقدس را پایه گذاری کرد و آن شجره طیبه‌ای که پس از 40 سال کاملا رشد یافته و جامعه باید اکنون از این شجره طیبه میوه بچیند.

دادستان کل کشور اظهار داد: به لحاظ مسئولیتی که دارم با اطمینان می‌گویم که هر جا مدیریت‌های ما ضعف دارد و دچار آسیب است، به خاطر این است که تفکر بسیجی بر آن حاکم نبوده است.

منتظری گفت: یکی از خصایص تفکر بسیجی این است که خلق و خوی اشرافی گری در آن جایی ندارد لذا مدیران و مسئولان ما باید از اشرافی‌گری فاصله بگیرند تا درد جامعه را بفهمند.

وی اظهار کرد: اکنون بخش عمده‌ای از آسیب‌هایی که در جامعه وجود دارد به عدم وجود تفکر بسیجی در بین مدیران ما بر می‌گردد.

دادستان کل کشور  افزود: زندگی امیر المومنین(ع) را اگر نگاه کنید می‌بینید که هم سطح فقرا و ضعیفان بوده‌اند و چون حاکم جامعه بودند تمام تلاش خود را می‌کردند تا هم تراز اقشار پایین جامعه زندگی کنند.

وی گفت: چرا اکنون ما باید شاهد وجود پرونده‌های کلاهبرداری‌های کلان باشیم و اگر این موضوع را ریشه یابی کنیم می‌بینیم که علت این مفاسد فاصله گرفتن از تفکر بسیجی و آموزه‌های قرآن است.

وی اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب یک منشور بسیار ارزشمند برای شناخت مسیر درست است و باید یکی از برنامه‌های بسیج اقشار این باشد که این منشور را در کلاس‌ها تدریس کند.

دادستان کل کشور  تصریح کرد: جنگ 8 ساله یک نمونه عالی از وجود تفکر بسیجی در بین رزمندگان ما بود که با پیروزی و موفقیت همراه شد.

دادستان کل کشور افزود: امروز شاهد هستیم انقلاب ما دستاوردهای عظیمی به دست آورده و دشمن لب به تحسین ملت و انقلاب گشوده است. دیگر دنیا متوجه شده است که ایران یک تنه در مقابل زورگویی‌های استکبار جهانی ایستاده است. البته ما در کشور ضعف‌هایی هم داریم که باید برطرف شود و من هم به عنوان نماینده‌ای از قوه قضاییه این را قبول دارم که در قوه قضاییه ضعف‌هایی وجود دارد که به دنبال برطرف کردن این ضعف‌ها هستیم.

دادستان کل کشور در ادامه با بیان اینکه مقام معظم رهبری در این دوره بر تحول در دستگاه قضایی تأکید کرده‌اند، اظهار کرد: ریاست قوه قضاییه هم  این موضوع را مطرح کردند. البته اولین گام  برای تحول در دستگاه قضایی توجه به نیروی انسانی است. اعتبارات، امکانات و تجهیزات و فناوری روز دنیا نمی‌تواند تحول مورد نظر را ایجاد کند هرچند موثر در ایجاد تحول هستند اما عامل اصلی تحول در دستگاه قضایی به نیروی انسانی بر می‌گردد.

وی افزود: ما در دستگاه قضایی به شدت نیازمند انسان‌های تحول‌گرا و معتقد به تحول هستیم. یک قاضی و یا کارمند زمانی می‌تواند تحولی ایجاد کند که به آن اعتقاد داشته باشد و در جهت آن گام بردارد.

منتظری با بیان اینکه تفکر بسیجی اکنون در قوه قضاییه وجود دارد اما کافی نیست، گفت: شما عزیزان باید به ما کمک کنید و برنامه دهید تا ما بتوانیم گام‌های تحولی خوبی در قوه قضاییه برداریم. باید نیروی انسانی را تربیت کنیم و شما بسیجیان می‌توانید این کار را انجام دهید.

وی با بیان اینکه باید تفکر بسیجی در بیت قضات و کارمندان توسعه یابد، اظهار کرد: اگر تفکر بسیجی بین قضات و کارمندان ما حاکم باشد دیگر قاضی بسیجی را نمی‌توان با پول و زر بخرند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه امروز در دستگاه قضایی زمینه‌ برای پذیرش تفکر بسیجی وجود دارد اظهار کرد: ما معتقدیم افرادی که ناصالح هستند باید از دستگاه قضایی بروند چون بحث مبارزه با فساد و برخورد با افراد ناصالح جز برنامه‌های قطعی قوه قضاییه است و در این راستا اگر شما هم به ما کمک کنید که اگر فردی در جایی فسادی دارد، مستند به ما گزارش دهید که  قابل پیگیری باشد، چون فساد در قوه قضاییه حتی میزان کم آن هم زیاد است.

وی افزود: در بین وکلا یا کانون کارشناسان و سردفتران هم باید اینگونه باشد و اگر می‌خواهید دین خود را به شهدا ایفا کنید باید تفکر بسیجی را گسترش دهید.دادستان کل کشور خاطر نشان کرد: همه ما به نصیحت احتیاج داریم و باید از خود مراقبت کنیم. بایستی تلاش کنیم که جوان‌ها را با ارزش‌ها و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی آشنا کنیم که اگر ضعف و مشکلی وجود دارد به مدیران بازمی‌گردد.

منتظری افزود:  دست‌های اجانب، نیایعات گسترده و فضای مجازی تلاش دارند که یک سری از دردها و آسیب‌ها و اشکالات را به نظام نسبت دهند و ما باید هوشیار باشیم که فریب این فضاسازی‌ها را نخوریم. چون اگر هم اشکال و ضعفی وجود دارد مربوط به مدیریت است و نه اصل نظام.

دادستان کل کشور با بیان اینکه تهدید فرهنگی مهمترین تهدید نسل جوان است، بیان کرد: باید جوان‌ها را از تهدیدهایی که جامعه ما را هدف قرار داده آگاه کنیم. امروز قدرت در دست جریان انقلابی است که باید از آن استفاده کرد و با جهاد، امر به معروف و نهی از منکر به آن عمل کرد.

منتظری گفت: متاسفانه اکنون موضوع امر به معروف حالت خمودی گرفته است در حالی که ریشه بسیاری از آسیب‌های کنونی ما عدم توجه به این موضوع است.

دادستان کل کشور با اشاره به موضوع حقوق عامه خاطرنشان کرد: ما اکنون در دادستانی کل چند سالی است که بحث  حقوق عامه را به صورت جدی پیگیری می‌کنیم چون به این نتیجه رسیده‌ایم که بخش زیادی از مشکلات کنونی ما به خاطر عدم توجه به حقوق عامه مردم است.

وی افزود: حدود سه سال است که به دنبال هستین تا بحق حقوق عامه را احیا کنیم و دلیل آن این است که ما هنوز قانون احیای حقوق عانه نداریم.

دادستان کل کشور گفت: بحث حقوق عامه از برنامه‌های جدی در دادستانی کل است و بر روی این موضوع مشغول به کار کارشناسی هستیم.

منتظری گفت: متاسفانه ما برای احیای حقوق عامه هنوز قانونی نداریم ولی با این حال با تلاش‌های فراوانی که در سال گذشته صورت گرفت توانستیم دستورالعملی را برای احیای حقوق عامه تهیه و ابلاغ کنیم. البته در این دو ساله که این کا را شروع کردیم گامهای خوبی برداشته شده ولی ما اول کار هستیم.

وی خطاب به بسیجیان و حقوقدانان سازمان بسیج حقوقدانان کشور گفت: شما می‌توانید در بحث حقوق عامه به ما کمک کنید که مثلا مصادیق حقوق عامه، نحوه صیانت از آن، نحوه برخورد با متجاوزان چگونه باشد.

وی افزود: مسئله دیگری که ما از شما کمک می‌خواهیم بحث پیشگیری از وقوع جرایم است ما اکنون پرونده‌های زیادی را در دستگاه قضایی داریم که می‌توانیم با استفاده از مقوله پیشگیری از ورود بسیاری از آنها به قوه قضاییه جلوگیری کنیم و لذا در این خصوص هم شما می‌توانید به ما کمک کنید.

همچنین در پایان این نشست از سوی سازمان بسیج حقوقدانان از دادستان کل کشور به دلیل برداشتن گام‌های موثر در راستای گام دوم انقلاب تقدیر شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 3. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 4. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 5. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 6. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 7. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 8. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 9. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 10. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 11. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 12. جرم حداد عادل چیست؟

 13. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 14. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 15. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 16. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 17. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 18. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 19. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 20. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 21. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 22. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 23. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

 24. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

 25. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

پربحث‌های هفته

 1. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 2. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 3. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 4. گزارش غلط دانش آموز به والدین کار دست معلم داد

 5. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

 6. مرگ ۱۵ کودک ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا

 7. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

 8. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 9. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

 10. قرار بازداشت «شبنم نعمت‌زاده» تمدید شد/ قاضی مسعودی: آزاد شدن نعمت‌زاده وجود ندارد

 11. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

 12. افزایش ۵۰ درصدی عوارض ورود به طرح ترافیک

 13. سخنگوی سازمان تعزیرات: خودروسازها در روند کاهش قیمت خودرو خلل ایجاد کردند/ برخی دندانپزشکان به دلار هزینه از بیماران دریافت می‌کنند

 14. پیام عجیب مهدی طارمی به خانم بازیگر: تبریک ننه جان!/عکس

 15. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

 16. طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان!

 17. ابطحی: نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری، دفاع عملی از حقوق زنان بود

 18. درخواست پلیس فتا از دستگاه قضایی: رضا رشیدپور احضار شود

 19. سرنخ جدید از ترافیک ناگهانی تهران

 20. بیمه‌شدگان مشاغل آزاد تامین اجتماعی بخوانند

 21. دلایل افزایش ترافیک در پایتخت

 22. هوای تهران همچنان آلوده است

 23. روزانه ۴۰۰ نفر سکته می‌کنند/ ۷۲ هزار ایرانی بیماری ام‌اس دارند/ تا سال ۲۰۳۰ جمعیت کشور سالخورده خواهد بود

 24. ماجرای توقف یک تور مختلط

 25. وزیر بهداشت: مردم نگران تحریم‌های دارویی نباشند

آخرین عناوین