دادستان کل کشور: باید تفکر بسیجی در بیت قضات توسعه یابد

گروه اجتماعی الف،   3980431123
دادستان کل کشور: باید تفکر بسیجی در بیت قضات توسعه یابد

حجت‌الاسلام منتظری با بیان اینکه باید تفکر بسیجی در بیت قضات و کارمندان توسعه یابد، اظهار کرد: اگر تفکر بسیجی بین قضات و کارمندان ما حاکم باشد دیگر قاضی بسیجی را نمی‌توان با پول و زر بخرند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در نشست بررسی ابعاد حقوقی بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب که صبح امروز (دوشنبه) از سوی سازمان بسیج حقوقدانان برگزار شد، اظهار کرد: بحث جهاد در اسلام یکی از مسائل بسیار مهم و در ردیف نماز، روزه و حج قرار گرفته است. جهاد در قرآن به چند دسته تقسیم شده است مانند جهاد با مال و جان و خداوند به پیامبر خود سفارش می‌کند که با کفار مبارزه کبیر داشته باشد. در تفسیر المیزان جهاد کبیر، جهادی است که برخاسته از تعاریف قرآن است و بیان شده با قرآن به میدان مبارزه برو.

وی افزود: هر زمانی که ما مسلمانان از قرآن فاصله گرفتیم ذلیل و توسری خور شدیم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه حفظ جایگاه ما در عمل به قرآن است، گفت: کسی که راه قرآن را می‌شناسد باید راه را به مردم نشان دهد.

منتظری خاطرنشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی انتظار این است که به قرآن رجوع کنیم و بهترین و سزاوارترین جمعیتی که باید به قرآن مراجعه کند کسانی هستند که در جامعه جمهوری اسلامی مدیریت جامعه را عهده‌دار شده‌اند. اگر مدیران در هر عرصه، حوزه و قوه‌ای به قرآن مراجعه کنند قطعا وضعیت و شرایطمان وضعیت و شرایط فعلی نخواهد بود.

منتظری در ادامه این نشست، اظهار کرد: در طول 40 سال گذشته، هر جا که پیشرفت داشته‌ایم آنجایی بوده است که ما به قرآن عمل کرده‌ایم و هر کجا هم که شکست خوردیم و  پیشرفتی به دست نیاورده‌ایم  به خاطر پیروی نکردن از قرآن بوده است.

وی گفت: بهترین جمع و جمعیتی که می‌تواند در عرصه جامعه و در همه‌ حوزه‌ها  تاثیر گذار باشد جامعه‌ای است که امروز نام پرافتخار بسیجی را بر خود گذاشته است؛ تفکر بسیجی که امام راحل با آن هدف مقدس را پایه گذاری کرد و آن شجره طیبه‌ای که پس از 40 سال کاملا رشد یافته و جامعه باید اکنون از این شجره طیبه میوه بچیند.

دادستان کل کشور اظهار داد: به لحاظ مسئولیتی که دارم با اطمینان می‌گویم که هر جا مدیریت‌های ما ضعف دارد و دچار آسیب است، به خاطر این است که تفکر بسیجی بر آن حاکم نبوده است.

منتظری گفت: یکی از خصایص تفکر بسیجی این است که خلق و خوی اشرافی گری در آن جایی ندارد لذا مدیران و مسئولان ما باید از اشرافی‌گری فاصله بگیرند تا درد جامعه را بفهمند.

وی اظهار کرد: اکنون بخش عمده‌ای از آسیب‌هایی که در جامعه وجود دارد به عدم وجود تفکر بسیجی در بین مدیران ما بر می‌گردد.

دادستان کل کشور  افزود: زندگی امیر المومنین(ع) را اگر نگاه کنید می‌بینید که هم سطح فقرا و ضعیفان بوده‌اند و چون حاکم جامعه بودند تمام تلاش خود را می‌کردند تا هم تراز اقشار پایین جامعه زندگی کنند.

وی گفت: چرا اکنون ما باید شاهد وجود پرونده‌های کلاهبرداری‌های کلان باشیم و اگر این موضوع را ریشه یابی کنیم می‌بینیم که علت این مفاسد فاصله گرفتن از تفکر بسیجی و آموزه‌های قرآن است.

وی اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب یک منشور بسیار ارزشمند برای شناخت مسیر درست است و باید یکی از برنامه‌های بسیج اقشار این باشد که این منشور را در کلاس‌ها تدریس کند.

دادستان کل کشور  تصریح کرد: جنگ 8 ساله یک نمونه عالی از وجود تفکر بسیجی در بین رزمندگان ما بود که با پیروزی و موفقیت همراه شد.

دادستان کل کشور افزود: امروز شاهد هستیم انقلاب ما دستاوردهای عظیمی به دست آورده و دشمن لب به تحسین ملت و انقلاب گشوده است. دیگر دنیا متوجه شده است که ایران یک تنه در مقابل زورگویی‌های استکبار جهانی ایستاده است. البته ما در کشور ضعف‌هایی هم داریم که باید برطرف شود و من هم به عنوان نماینده‌ای از قوه قضاییه این را قبول دارم که در قوه قضاییه ضعف‌هایی وجود دارد که به دنبال برطرف کردن این ضعف‌ها هستیم.

دادستان کل کشور در ادامه با بیان اینکه مقام معظم رهبری در این دوره بر تحول در دستگاه قضایی تأکید کرده‌اند، اظهار کرد: ریاست قوه قضاییه هم  این موضوع را مطرح کردند. البته اولین گام  برای تحول در دستگاه قضایی توجه به نیروی انسانی است. اعتبارات، امکانات و تجهیزات و فناوری روز دنیا نمی‌تواند تحول مورد نظر را ایجاد کند هرچند موثر در ایجاد تحول هستند اما عامل اصلی تحول در دستگاه قضایی به نیروی انسانی بر می‌گردد.

وی افزود: ما در دستگاه قضایی به شدت نیازمند انسان‌های تحول‌گرا و معتقد به تحول هستیم. یک قاضی و یا کارمند زمانی می‌تواند تحولی ایجاد کند که به آن اعتقاد داشته باشد و در جهت آن گام بردارد.

منتظری با بیان اینکه تفکر بسیجی اکنون در قوه قضاییه وجود دارد اما کافی نیست، گفت: شما عزیزان باید به ما کمک کنید و برنامه دهید تا ما بتوانیم گام‌های تحولی خوبی در قوه قضاییه برداریم. باید نیروی انسانی را تربیت کنیم و شما بسیجیان می‌توانید این کار را انجام دهید.

وی با بیان اینکه باید تفکر بسیجی در بیت قضات و کارمندان توسعه یابد، اظهار کرد: اگر تفکر بسیجی بین قضات و کارمندان ما حاکم باشد دیگر قاضی بسیجی را نمی‌توان با پول و زر بخرند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه امروز در دستگاه قضایی زمینه‌ برای پذیرش تفکر بسیجی وجود دارد اظهار کرد: ما معتقدیم افرادی که ناصالح هستند باید از دستگاه قضایی بروند چون بحث مبارزه با فساد و برخورد با افراد ناصالح جز برنامه‌های قطعی قوه قضاییه است و در این راستا اگر شما هم به ما کمک کنید که اگر فردی در جایی فسادی دارد، مستند به ما گزارش دهید که  قابل پیگیری باشد، چون فساد در قوه قضاییه حتی میزان کم آن هم زیاد است.

وی افزود: در بین وکلا یا کانون کارشناسان و سردفتران هم باید اینگونه باشد و اگر می‌خواهید دین خود را به شهدا ایفا کنید باید تفکر بسیجی را گسترش دهید.دادستان کل کشور خاطر نشان کرد: همه ما به نصیحت احتیاج داریم و باید از خود مراقبت کنیم. بایستی تلاش کنیم که جوان‌ها را با ارزش‌ها و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی آشنا کنیم که اگر ضعف و مشکلی وجود دارد به مدیران بازمی‌گردد.

منتظری افزود:  دست‌های اجانب، نیایعات گسترده و فضای مجازی تلاش دارند که یک سری از دردها و آسیب‌ها و اشکالات را به نظام نسبت دهند و ما باید هوشیار باشیم که فریب این فضاسازی‌ها را نخوریم. چون اگر هم اشکال و ضعفی وجود دارد مربوط به مدیریت است و نه اصل نظام.

دادستان کل کشور با بیان اینکه تهدید فرهنگی مهمترین تهدید نسل جوان است، بیان کرد: باید جوان‌ها را از تهدیدهایی که جامعه ما را هدف قرار داده آگاه کنیم. امروز قدرت در دست جریان انقلابی است که باید از آن استفاده کرد و با جهاد، امر به معروف و نهی از منکر به آن عمل کرد.

منتظری گفت: متاسفانه اکنون موضوع امر به معروف حالت خمودی گرفته است در حالی که ریشه بسیاری از آسیب‌های کنونی ما عدم توجه به این موضوع است.

دادستان کل کشور با اشاره به موضوع حقوق عامه خاطرنشان کرد: ما اکنون در دادستانی کل چند سالی است که بحث  حقوق عامه را به صورت جدی پیگیری می‌کنیم چون به این نتیجه رسیده‌ایم که بخش زیادی از مشکلات کنونی ما به خاطر عدم توجه به حقوق عامه مردم است.

وی افزود: حدود سه سال است که به دنبال هستین تا بحق حقوق عامه را احیا کنیم و دلیل آن این است که ما هنوز قانون احیای حقوق عانه نداریم.

دادستان کل کشور گفت: بحث حقوق عامه از برنامه‌های جدی در دادستانی کل است و بر روی این موضوع مشغول به کار کارشناسی هستیم.

منتظری گفت: متاسفانه ما برای احیای حقوق عامه هنوز قانونی نداریم ولی با این حال با تلاش‌های فراوانی که در سال گذشته صورت گرفت توانستیم دستورالعملی را برای احیای حقوق عامه تهیه و ابلاغ کنیم. البته در این دو ساله که این کا را شروع کردیم گامهای خوبی برداشته شده ولی ما اول کار هستیم.

وی خطاب به بسیجیان و حقوقدانان سازمان بسیج حقوقدانان کشور گفت: شما می‌توانید در بحث حقوق عامه به ما کمک کنید که مثلا مصادیق حقوق عامه، نحوه صیانت از آن، نحوه برخورد با متجاوزان چگونه باشد.

وی افزود: مسئله دیگری که ما از شما کمک می‌خواهیم بحث پیشگیری از وقوع جرایم است ما اکنون پرونده‌های زیادی را در دستگاه قضایی داریم که می‌توانیم با استفاده از مقوله پیشگیری از ورود بسیاری از آنها به قوه قضاییه جلوگیری کنیم و لذا در این خصوص هم شما می‌توانید به ما کمک کنید.

همچنین در پایان این نشست از سوی سازمان بسیج حقوقدانان از دادستان کل کشور به دلیل برداشتن گام‌های موثر در راستای گام دوم انقلاب تقدیر شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 11. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 12. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 13. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 14. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 15. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 16. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 17. تست سامانه باور ۳۷۳   

 18. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 19. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 20. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 21. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 22. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 23. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

 24. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 25. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

پربحث‌های دیروز

 1. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 2. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 3. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 6. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 7. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 8. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 9. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 10. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 11. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 12. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 13. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 14. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 15. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 16. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 17. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 18. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 19. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 20. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 21. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 22. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 23. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 24. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 25. جانِ انجیر  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. چرخش ظریفانه از برجام!...

 13. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 14. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 25. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 3. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 4. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 5. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 6. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 7. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 8. قوه قضائیه خود را زیر ذره‌بین می‌برد

 9. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 10. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 13. عضو مجمع تشخیص: کاهش جمعیت، فقر خانواده‌ها را رقم خواهد زد

 14. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 15. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 16. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 17. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 20. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 21. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 22. معاون رئیس جمهور: اینکه دولت بتواند برای جوانانی که ازدواج می‌کنند مسکن مهیا کند، نگاه آرمانی است

 23. رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

 24. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 25. جشن عید غدیر در مکه مکرمه برگزار شد+عکس  

آخرین عناوین