بازداشت زنی که در قالب خدمتکار طلا‌های مردم را به سرقت می‌بُرد+عکس

گروه حوادث الف،   3980427088 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

زن جوان که به خاطر یک بار زندان رفتن و بدهکاری میلیونی دست به سرقت های سازمان یافته می‌زد سرنوشت تکان‌دهنده‌ای دارد.

بازداشت زنی که در قالب خدمتکار طلا‌های مردم را به سرقت می‌بُرد+عکس

چندی قبل مرد جوانی در تماس با ماموران پلیس تهران از ماجرای سرقت طلا‌های همسرش از سوی یک زن جوان که به عنوان نظافتچی وارد ساختمان شده بود، خبر داد.

بدین ترتیب تیمی از ماموران ۱۲۵ یوسف آباد برای تحقیقات پلیسی وارد عمل شدند که در گام نخست مشخص شد زن جوان از سوی یک شرکت خدماتی به خانه زوج جوان مراجعه کرده با استفاده از غفلت اعضای خانواده دست به سرقت طلا‌های داخل خانه زده است.

ماموران به سراغ شرکت خدماتی رفتند که مشخص شد زن جوان از طریق تبلیغات اینترنتی با این شرکت خدماتی آشنا و با ارائه کپی مدارک مشغول به کارشده است و در نخستین محل برای نظافت دست به سرقت زده است.

تجسس‌های پلیسی ادامه داشت تا این که ماموران در جریان چند سرقت مشابه دیگر قرار گرفتند و تیم پلیسی برای تحقیقات فنی به سراغ طعمه‌های این زن جوان رفتند.

سناریو‌های سرقت

مرد میان سال که از خانه اش سرقت شده است گفت: وقتی به خانه رفتم دیدم یک زن جوان در خانه است و همسرم گفت این زن از یک شرکت خدماتی که از طریق اینترنت با آن آشنا شده برای کار نظافت آمده است.

من به این موضوع شک داشتم، اما همسرم گفت که در این کار‌ها دخالت نکنم. پس از آن من از خانه خارج شدم و وقتی به خانه بازگشتم همسرم اظهار کرد که زن جوان بعد از چند ساعت کار نظافت به بهانه این که فرزندش مریض است، از خانه خارج شده و بعد متوجه سرقت طلا‌ها شدیم.

ماموران در ادامه تحقیقات پی بردند اتاقی که سرقت طلا‌ها در آن جا صورت گرفته است مجهز به دوربین مداربسته است و همین کافی بود تا نخستین تصویر از زن جوان در اختیار ماموران قرار گیرد.

مال باخته دیگری نیز در اظهاراتش گفت: وقتی زن جوان برای کار نظافت آمد، من قصد رفتن به محل کارم را داشتم و پسرم در خانه بود، آن زن گفت که تا ساعت ۶ در خانه می‌ماند، اما ساعت ۲ ظهر بود که تماس گرفت و گفت حال فرزندش بد شده است و باید به خانه برود و کار‌ها نیز تمام شده است.

وی افزود: تعجب کردم و از او خواستم شماره کارتش را بگوید تا پول را به حسابش بزنم که زن جوان ادعا کرد خودم به خانه بروم و در صورت رضایت و تمیز شدن خانه پول را به حسابش واریز کنم، اما وقتی به خانه رفتم متوجه سرقت طلاهایم شدم و هرچه با او تماس گرفتم بی نتیجه ماند. مدیر شرکت خدماتی ابتدا فکر می‌کرد دروغ می‌گویم تا این که از ماجرای سرقت‌های این زن اطمینان یافت.

بازداشت زن مرموز

ماموران با توجه به گسترده بودن این سرقت‌‍‌ها و با در اختیار داشتن تصویر دوربین مداربسته، تحقیقات را برای دستگیری زن جوان آغاز کردند که در این مرحله مشخص شد زن جوان سابقه سرقت به همین شیوه و شگرد را داشته است.

تیم تجسس کلانتری با توجه به نشانی‌هایی که این زن به شرکت‌های خدماتی داده بود پی بردند که او ۱۷ نشانی متفاوت در پرونده‌ها ارائه کرده است.

ردیابی‌ها ادامه داشت تا این که ماموران با اقدامات فنی و اطلاعاتی موفق شدند مخفیگاه زن جوان را در جنوب تهران شناسایی کنند و در این مرحله با اطلاع از حضور زن جوان در خانه اش در عملیاتی غافلگیرانه موفق به دستگیری ثریا شدند.


گفتگو با ثریا

ثریا ۳۰ ساله که یک سابقه زندان در پرونده‌اش دارد ادعا می‌کند به خاطر بدهکاری در پرونده قبلی‌اش مجبور به سرقت شده است. این زن در حالی از سرقت ۳۰ میلیون طلا صحبت می‌کند که در یکی از سرقت‌هایش تنها ۱۵۰ میلیون تومان طلا دزدیده است.

سابقه داری؟

بله، سال گذشته به خاطر سرقت طلا به همین شیوه نظافتچی دستگیر شدم.

چه مدت زندان بودی؟

یک ماه زندان بودم.

چرا دوباره دزدی کردی؟

از روی ناچاری و اجبار.

اجبار؟

بله، چون باید پول طلای سرقتی را پرداخت می‌کردم، یک نفر ۳۰ میلیون تومان قرض داد تا توانستم رضایت شاکی پرونده را بگیرم و بعد از آن هرچه تلاش کردم که بدهکاری‌ام را پرداخت کنم نتوانستم و راهی جز سرقت پیدا نکردم.

ازدواج کردی؟

بله، دو فرزند دارم و شوهرم بیمار است و نمی‌تواند کاری انجام دهد.

چطور این شیوه و شگرد را یاد گرفتی؟

من خانه‌ها را نظافت می‌کردم که وسوسه شدم دزدی کنم.

خانواده‌ات کمک نکردند؟

نه، کسی را ندارم که کمک مان کند.

چرا از راه نظافت در خانه ها، هزینه‌ها و بدهکاری ات را تامین نکردی؟

روزی ۶ تا ۸ ساعت در خانه‌ها کار می‌کردم و ۱۰۰ هزار تومان پول پرداخت می‌کردند که ۳۵ هزار تومان آن برای شرکت و ۲۰ هزار تومان هزینه رفت و آمدم بود. تنها ۴۰ هزار تومان برای من باقی می‌ماند که با آن نمی‌توانستم بدهکاری‌ام را پرداخت کنم. حتی بعضی روز‌ها بیشتر از ۸ ساعت کار می‌کردم، اما صاحبخانه‌ها با این که خانه‌هایشان قصر بود هیچ پول اضافی نمی‌دادند و حتی تخفیف هم می‌گرفتند.

از سرقت طلا‌ها چقدر پول به دست آوردی؟

۱۸ میلیون تومان که آن را پرداخت کردم و یک ماه دیگر فرصت گرفتم تا بقیه پول را بپردازم.

ارزش داشت دزدی کنی؟

۱۰ روز بود که سالم کار می‌کردم و دست به دزدی نمی‌زدم.

به دستگیری فکر می‌کردی؟

فکر می‌کردم که دیگر دست به دزدی نزدم.

آزاد شوی دوباره دزدی می‌کنی؟

نه، می‌خواهم سالم و درست زندگی کنم. پرستار خانه می‌شوم که کسی را نبینم.

برای کسانی که شرایط زندگی‌شان مثل خودت سخت است حرفی داری؟

بله، این که هر چقدر هم بدهکار هستند دزدی نکنند و قلک خودشان را جمع کنند. هیچ چیزی ارزش لحظه دستگیری و بی آبرو شدن را ندارد.

همسرت از سرقت‌ها اطلاع داشت؟

نه، اما دیگر متوجه این سرقت‌ها شده است.

چطور دستگیر شدی؟

در خانه بودم که ناگهان دیدم پلیس سر رسید، باور نمی‌کردم پلیس مخفیگاهم را شناسایی کرده باشد.

بنا بر این گزارش، تحقیقات پلیسی برای شناسایی دیگر جرایم و طعمه‌های این زن جوان ادامه دارد.

تحلیل کارشناس/ ۴ مرحله آسیب شناسی

دکتر ابراهیم اندرخورا، جامعه شناس و استاد دانشگاه | موضوع سرقت به عنوان یک آسیب اجتماعی در همه جوامع قابل بررسی است. معمولا چهار مرحله آسیب شناسی برای چنین اتفاقاتی وجود دارد. تبیین عوامل و متغیر‌های تاثیرگذار در این اتفاق، پیشگیری یا شناسایی عوامل پیشگیرانه، درمان و در نهایت استمرار درمان موثر و مفید است. وقتی جرمی رخ می‌دهد از زوایای مختلف باید آن را بررسی کرد و تاثیر عواملی، چون مسائل اجتماعی، نقش دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی خانواده و در نهایت ویژگی‌های شخصیتی و فردی را مورد ارزیابی قرار داد. رابطه بین اختلالات شخصیت و انحرافات با آسیب‌های مرتبط با نظام خانواده موضوعی است که در آسیب شناسی اتفاقات باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

در این پرونده زن به دلیل نامعلومی مرتکب جرم و به واسطه جرم اتفاق افتاده تنبیه شده است، اما بازگشت به جامعه آسیب‌های جدیدی را به همراه داشته است، زیرا دوباره مرتکب خلاف شده و سرقت‌ها را تکرار کرده است.

این زن به دلیل بدهی و نداشتن امنیت اجتماعی و مالی و بسیاری از شاخص‌های دیگر بعد از آزادی از زندان مجدد به بزهکاری روی آورده است، این جاست که متغیر‌ها و عوامل تأثیر گذار بر وجدان عمومی و اجتماعی نقش خود را ایفا می‌کنند؛ بنابراین سازمان‌های مردم نهاد و مجموعه‌های وابسته به هم باید از افراد آسیب دیده در چارچوب مقررات و قوانین تعریف شده حمایت کنند.

منبع:خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۸۰۹۴۱۶:۱۶:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲۷
این زن آبرو ندارد؟ خانواده ندارد؟ که عکسش را نشان می دهید ؟ اگر چند میلیارد از بیت المال خورده بود فقط اسمش را با الفبا می بردید درحالیکه او فقط چند نفر شاکی خصوصی دارد که می شود رضایتشان را جلب کرد..
ناشناس۱۰۰۸۱۸۰۱۷:۱۱:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۷
همه در برابر قانون مساوی هستند ..

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 24. تركيه چه مي‌كند؟

 25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

آخرین عناوین